Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Trenulete

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

#271
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Ok... Succes!

http://www.der-moba....e_Analogbetrieb

http://www.stummifor...ic.php?t=118270

http://k.f.geering.i.../grundlagen.htm

Daca studiezi si reusesti sa intelegi ce este acolo...esti As in domeniu. Dar dupa cum bine zici...timp este destul.

Edited by chris_dvb, 24 March 2017 - 15:19.


#272
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Fiti pe faza la hgd.ro ca or sa scoata serie limitata de etajate CFR.

#273
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbonygy, on 28 decembrie 2016 - 18:04, said:

Am inceput constructia unui rollerstand HO.

Ma apropii de final cu lucrarea. Am facut o baza pentru stand (o bucata de sina pentru perdele). Am facut o mica "suspensie" la fiecare modul, cu doua scopuri: Sa le tina "apasate" pe sina de contact, dar in acelasi timp sa permita si reglajul lor, in functie de distanta dintre osiile locomotivei care va sta pe stand. Pentru a le apasa pe sine, am folosit un profil U de aluminiu, de asemebea reglabil. Am lipit cu banda 3M un variator sa ramana acolo, ca mai am, asa ca imi permit. Mai am putin de lucru la partea electrica, pentru ca vreau sa il fac convertibil analog-digital si viceversa.

Attached File  1.jpg   124.65K   19 downloads
Attached File  2.jpg   159.85K   16 downloads
Attached File  3.jpg   364.71K   17 downloads
Attached File  4.jpg   311.41K   20 downloads
Attached File  5.jpg   248.05K   18 downloads

#274
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postandyned, on 24 martie 2017 - 17:54, said:

Fiti pe faza la hgd.ro ca or sa scoata serie limitata de etajate CFR.

Nu am gasit nici o informatie sau poza pe pagina lor. Ai tu vreo informatie referitor la etajate? Stii cumva despre ce este vorba, mai exact? Conversie Piko cumva?

View Postbonygy, on 24 martie 2017 - 20:39, said:

Ma apropii de final cu lucrarea. Am facut o baza pentru stand (o bucata de sina pentru perdele). Am facut o mica "suspensie" la fiecare modul, cu doua scopuri: Sa le tina "apasate" pe sina de contact, dar in acelasi timp sa permita si reglajul lor, in functie de distanta dintre osiile locomotivei care va sta pe stand. Pentru a le apasa pe sine, am folosit un profil U de aluminiu, de asemebea reglabil. Am lipit cu banda 3M un variator sa ramana acolo, ca mai am, asa ca imi permit. Mai am putin de lucru la partea electrica, pentru ca vreau sa il fac convertibil analog-digital si viceversa.

Attachment 1.jpg
Attachment 2.jpg
Attachment 3.jpg
Attachment 4.jpg
Attachment 5.jpg


Arata foarte bine standul. Chiar bine de tot. Succes!

Edited by chris_dvb, 24 March 2017 - 22:05.


#275
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008

View Postchris_dvb, on 24 martie 2017 - 22:04, said:

Nu am gasit nici o informatie sau poza pe pagina lor. Ai tu vreo informatie referitor la etajate? Stii cumva despre ce este vorba, mai exact? Conversie Piko cumva?

Au postat pe pagina lor de FB preview, in curand serie exclusiva si limitata, dar dupa spusele lor nu ar fi Piko. Trebuie sa apara acusi pe site.

#276
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Ok, eu nu am FB. Abia astept sa vad. Demult astept sa apara ceva. Cele e la Piko sunt extrem de rare, iar cand apare cate un vagon la vanzare, e la suprapret. Exagerat de scumpe. Sunt foarte curios ce va fi...

Edited by chris_dvb, 25 March 2017 - 23:25.


#277
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Cam gata, am perfectionat legaturile electrice.
L-am conceput cu dubla alimentare analog/digital, sa nu se incurce una pe cealalta.
Este clar... daca mergi analog, digitalul nu are acces si viceversa (butonul cu mot rosu de pe carcasa neagra.
Ma gandesc daca sa maschez cumva lateralele, am cu ce, dar nu stiu daca sa o fac sau nu. Astept pareri

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/61G_KpF5Dcs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bonygy, 27 March 2017 - 20:15.


#278
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Extraordinar! Felicitari!

Arata superb. Poti sa maschezi lateralele....dar nu e obligatoriu. E interesant si asa cum e. Eventual niste laterale de aluminiu? Plexiglas? Lemnul nu cred ca ar arata bine. Mai asteapta,  poate se iveste vreo idee.
Avand posibilitatea sa alimentezi atat analog cat si digital, standul se poate folosi si ca linie de programare. Da, e foarte practica. Si chiar arata bine. Jos palaria!

Apropo...rolele sunt mini rulmenti? Prinsi cu surub pe o bucata de tabla confectionata de tine? Totul e facut manual? Wow!

Edited by chris_dvb, 27 March 2017 - 21:23.


#279
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Da, ma gandeam sa maschez lateralele cu cornier de PVC, din magazine de bricolaj.

Rolele sunt minirulmenti, asa cum ai vazut, prinse cu surub pe niste piese de otel taiate laser, conceptie si design proprii, pentru a acoperi toate necesitatile modulelor, sa nu mai trebuiasca ajustate.

#280
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Si un aspect important al acestei lucrari, motivul pentru care am abordat stilul homemade, a fost pretul.
Un modul pentru o osie de pe Ebay, luat de-a gata, cel mai ieftin l-am gasit la 15€ + 5€ transportul. Daca trag linie, la final m-a costat 12-13 lei per modulul facut de mine (folosesc 10). Cu restul materialelor folosite valoarea totala a fost de 170-180 de lei.
Un astfel de stand, luat de-a gata (de acord, realizat mai artistic), cu 4-5 module se ridica la 250-300€.
Eu zic ca am facut economie.

#281
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Da, bineinteles. Asa este, ai facut economie pe de-oparte. Iar pe alta parte poti fi mandru de ce a iesit.

Nu pot decat sa admir lucrarea. Vazand ce frumos a iesit, ma bate gandul si pe mine sa construiesc ceva asemanator. Nu stiu cum sa fac cu partile laterale. Nu am cum sa tai cu laser. Deci acolo deja ma impotmolesc din start.
Asta inseamna ca va trebui sa caut alternative. O sa ma plimb in weekend putin prin magazine sa vad ce alte posibilitati ar mai intra in discutie. Poate gasesc ceva...materiale.

#282
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Voi posta in curand si o proba in digital. Nu am la indemana deocamdata nicio digitala, mai astept putin.

View Postchris_dvb, on 28 martie 2017 - 08:43, said:

Nu stiu cum sa fac cu partile laterale. Nu am cum sa tai cu laser. Deci acolo deja ma impotmolesc din start.
De unde esti? Ti-as putea da o relatie unde se decupeaza laser piese metalice, ieftin.

#283
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Mersi fain. Stau in Germania. Posted Image  Asa ca o sa ma indrept spre Bauhaus sau Obi, pe astea le am in zona. Sa vad ce gasesc....
Poate gasesc ceva care sa semene sau care se poate adapta...

#284
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Initial eu ma gandeam sa ma folosesc de niste piese de mobilier (coltare), dar am abandonat, ca cele care se gasesc pe aici, trebuiau modificate, ajustate, centrate.
Poti incerca si tu, poate acolo, in Germania sunt mai multe variante de astfel de piese si gasesti ceva apropiat.

Attached File  6002249_1.jpg   123.96K   2 downloads

#285
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Sa stii ca nu e rea ideea cu "coltarul"....

Da, o sa ma documentez un pic. Coltarele s-ar putea prinde teoretic si pe un suport lemnos (de ex.) .... Ma gandesc sa alimentez cumva direct prin coltar, prin rulmenti spre locomotiva. Trece bine curentul prin rulmenti? Din video-ul tau vad ca merge pefect...

...deja vad o problema cu suportul fix lemnos. N-o sa mai pot ajusta rolele in functie de rotile locomotivei...trebue sa fie reglabile...cumva

Edited by chris_dvb, 28 March 2017 - 12:20.


#286
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Poti sa te gandesti la o "suspendare" laterala a acelor coltare, prin doua tije sau altceva, care sa le mentina drept si aliniate si de asemenea sa si conduca curentul.
Da, trece bine curentul prin rulmenti.

#287
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am cumpărat azi un vagon crezând că-i pentru scara G, da' nu e. Probabil e pentru trenuleţ din ăla cu şine de plastic. Noroc că am dat doar 2 lei pe el. Dar e interesant că are uşi glisante şi un cal înăuntru.

#288
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Drezine clasice
Am zis sa ma joc un pic. Din 2 masinute clasice (probabil jucarii care se gaseau prin oul Kinder), cu putina migala, le-am facut 2 drezine clasice. Stiu, osiile par cam vechi si oxidate, dar probabil ca asa le voi lasa, ba chiar as incerca sa le ruginesc putin. Nu cred ca voi incerca motorizare, risc sa le stric, probabil ca le voi agata cate o remorcuta la spate, motorizata.

Attached File  1.jpg   424.44K   8 downloads  Attached File  2.jpg   401.27K   8 downloads  Attached File  3.jpg   415.8K   11 downloads  Attached File  4.jpg   402.65K   12 downloads

Cautand prin cutiile cu "maimute", am dat peste o locomotiva ... cred ca Lima, functionala, fara valoare estetica sau financiara, asa ca am luat trusa si am trecut la disectie. Prima idee care mi-a venit cand am vazut boghiul motorizat a fost "remorca pentru drezine"! Si am zis sa vad ce si cum.
Stiu... veti spune ca remorca este mai mare decat masina in sine. Da, dar nu stiu daca imi va pasa prea mult. Motorul original era foarte zgomotos si prezenta vibratii peste limita admisa, cred ca are axul descentrat, asa ca incerc sa pun altul, de generatie noua, silentios si fara vibratii.

Attached File  20170401_154401.jpg   230.23K   12 downloads  Attached File  20170401_154425.jpg   232.42K   11 downloads

Am reusit sa remotorizez boghiul, cu un motor chinezezc de pe Ebay, luat "10 € lopata". Chiar sunt multumit, silentios, nu vibreaza, etc. Noua motorizare. Urmeaza finisajele si digitalizare, dar mai incolo...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ud6vM5d6ZIg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate