Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Cel mai ieftin si mai bun CURIER !

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#73
alecsx21

alecsx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2008
Toate firmele mari au devenit neserioase. Acum lucrez cu Friend Courier si sunt foarte multumit, lucreaza doar pe Bucuresti.
De preturi ce sa zic ca sunt f f f foarte bune si ei chiar respecta CLIENTUL.
Dupa parerea mea vor fii cei mai buni pe Bucuresti daca o tin tot asa. Vii recomand cu multa incredere.
Sper sa o tina tot asa ca imi fac treaba super bine si fara batai de cap.

#74
rcpsi

rcpsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2006
RoCourier ieftin dar de toata bafta... Mi-au trebuit 2 luni de sunat de nu stiu cate ori si la brasov si bucuresti si ma tot pasau dintr-o parte in alta, mi-au dat un alt nr de telefon al contabilei cica din oradea sa vorbesc cu ea, evident ca nu raspundea nimeni la telefon. Le-am scris si e-mail mi s-a zis sa le dau adresa sa-mi trimita banii, au mai trecut 2 saptamani, nimic ... Pana la urma m-am enervat si le-am mai trimis inca un e-mail spunandu-le sa-mi trimita urgent banii daca nu fac plangere la OPC, se pare ca a functionat si i-am primit in cele din urma, dupa 2 luni pt. 58 Ron amaratzi ...

Sfatul meu, mai bine mai scump si rapid (ca de aia e curier rapid) decat ieftin si extrem de prost, Posta Romana e mult mai eficienta la capitolul asta...
RoCourier cea mai proasta firma de curierat.

#75
alx.z

alx.z

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.04.2007
Vreau sa fac un indemn celor de aici, mai ales in speranta ca, daca va fi vreodata nevoie sa folositi un curier, va veti gandi de 2 ori inainte sa alegeti Cargus.
De'a lungul anilor am trimis destule produse prin curier, inca de pe vremea cand se mai folosea Posta Romana. Cu timpul, "curierii rapizi" au castigat teren astfel incat astazi ei sa fie cei mai folositi in trimitere de bunuri. Curierul la care am apelat cel mai mult a fost Cargus, nu pentru ca ar fi debordat de profesionalism dar pentru ca intotdeauna ei erau la indemana din simplul motiv al puterii obisnuintei. La ei am apelat primele dati din cauza expunerii pe care o aveau atunci pe piata.
Dar m'am saturat de zeflemeaua lor, de lipsa lor de profesionalism, de lipsa cuvantului si de preturile exagerate pe care le cer pentru toate aceste servicii pe care le indeplinesc si nu prea.
Am avut probleme deosebt de mari cu ei (si mai ales Cargus Bucuresti) care nu respecta angajamentul de a duce coletul "a doua zi". Nu o data s'a intamplat ca cei din Bucresti sa uite sa duc coletul si dupa 2 zile si numai dupa telefoane date sa isi duca la indeplinire sarcina pentru care au fost platiti. Saptamana trecuta, am trimis din nou un colet si din lipsa de imaginatie am folosit din nou Cargus. Curierul a ajuns tarziu (si numai dupa insistentele) sa preia coletul (eu sunand de dimineata buna la sediu), apoi cand a ajuns nu a putut gasi adresa "pentru ca nu se ocupa (el) de zona de obicei". Pe langa asta, a completat gresit nota de transport; simplu spus, nu dadea impresia ca are prea mare importanta ce scrie pe ea. A scris numele firmei, numarul de telefon de contact si numele persoanei de contact toate gresite. Abia dupa ce a plecat mi'am dat seama ca telefonul fuseses sris gresit si a trebuit sa sun la sediu si apoi sa iau legatura cu curierul ca sa binevoiasca sa corecteze.
A doua, zi, coletul ajuns in Timisoara, dar, vorbind cu destinatarul, aflu ca a sunat la ei dar ca "nu au timp sa mai ajung azi". Asta insemna ca abia luni putea fi colectat pachetul. A trebuit sa mearga clientul ca sa il ridice, asta dupa ce fusesem asigurat aici ca va ajunge a doua zi. Se pare ca asta nu includea si livrarea. Rambursul nu a ajuns inca la mine pentru ca din nou curierul nu a putut gasi adresa dar nici nu au binevoit sa ma sune. In paralel, fie spus, am primit un colet de la Sprint Curier, dar am fost sunat de la sediu sa imi spuna ca ma cauta curierul. Deci la altii se poate dar Cargus nu poate sa dea un telefon pentru a'si respecta clientii. A trebuit sa sun si ieri si azi ca sa mi se spuna abia azi ca "nu am fost gasit". Ieri mi s'a spus ca nu a ajunsese plicul,ceea ce s'a dovedit a fi fals. Pentru suma pe care le'am dat'o, eu ma asteptam ca ei sa faca livrarea personal si sa imi aduca tot personal rambursul. Dar nu a fost sa fie asa. A trebuit sa fac eu investigatii ca ei sa isi faca treaba.
In consecinta, vreau sa comunic tuturor care vor citi acest mesaj, sa se gandeasca bine daca vor sa aiba de'a face cu CARGUS. Mi se pare ca e mai usor sa ai de'a face cu Posta Romana decat cu ei. Cargus sunt lipsiti de profesionalismul pe care obiectul de activitate si tarifele lor il cer.
Alegeti alti curieri. Eu am fost impresionat de grija celor de la Sprint Curier care au avut macar binevointa sa ma sune personal iar curierul s'a interesat realmente de adresa corecta. Cargus nu au sunat clientul chiar daca am pus sa fie scris explicit sa fie sunat inainte. In plus, curierul nu s'a putut interesa de adresa ca sa faca totusi livrarea (asta in cazul in care ce imi spun de la sediu e adevarat).
Intr'un final am primit banii. Sunt destul de aiuriti, in fisa aveau un alt numar fata de cel care fusese scris pe nota de transport. Le'au trebuit 3 zile (si mai multe telefoane din aprtea mea catre sediu si catre curier direct) ca sa livreze plicul.
In concluzie, nu voi mai avea niciodata de'a face cu aceasta companie. Este o rusine sa platesti atat de mult pentru servicii atat de proaste!

#76
calinescubogdan

calinescubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Va rog daca stie cineva un numar de telefon de la fan courier sediul din iasi?
La numerele de telefon de la ei de pe site nu se jeneaza absolut nimeni sa raspunda de ieri , am incercat si la un numar din bucuresti .. aceeasi situatie...
au falimentat cumva? Ca totusi astept sa primesc un colet prin ei care a fost trimis de ieri dimineata si pana acum nu a dat nici un semn de viata aceasta firma de curierat rapid in 24 de ore ... haha ce gluma poate 240 de ore

#77
raptor88888

raptor88888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.12.2008
pegasus. livrat in 6 zile lucratoare, uk-romania. colet fragil, vatamare 0. unicul minus ar fi faptul ca nu s-au deranjat sa il aduca la mine acasa ci au lasat aviz sa il ridic de la sediul lor. pret putin piparat, dar totusi nu la fel de mare ca si la dhl, sa zicem.

#78
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Nu exista bun si ieftin, exista numai prost si scump. Se intampla cateodata sa fii norocos si sa iti ajunga pachetul sau rambursul, dar eu deja sunt satula de incurcaturile pe care le fac curierii. Daca as avea mai mult timp, m-as duce personal sa duc ce am de dus si cu siguranta ies mult mai ieftin. Am facut calcul la ultimele pachete si ieseam mai ieftin cu 40-50 de Ron. Macar de livrau in 24 de ore, sau chiar 48, dar astia intarzie si cate o saptamana.

#79
alopia

alopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 07.10.2007
Cu posta romana am avut de curind cea mai stiintifico - fantastica experienta. Mi-a trimis o prietena un colet in urma cu vreo 3-4 luni din Bucuresti la Timisoara. La un moment dat ma cauta sa ma intrebe daca am fost plecat de acasa ca i s-a intors coletul inapoi. Eu nu primisem nimic, nici o instiintare in posta, nimeni sa bata la usa. Ok. Uit de toata tarasenia si trec vreo 3 luni. Intr-o dimineata gasesc instiintare sa ridic coletul cu pricina (trimis in urma cu 3 luni si reintors la expeditor). Ma duc la posta de curiozitate cauta aia prin hirtoage si casca niste ochi spunindu-mi ceea ce suspectam si eu ca data instintarii e in urma cu citeva luni!!! O intreb cum e posibil sa o primesc cu o asa intirziere instiintarea. Da din umeri si nu mi-a oferit nici o explicatie plauzibila decit cica ca nu am ridicat eu instiintarea la timp din posta. Cutie postala pe care o controlez zilnic cu atentie...

:confuzzled: :mellow: :huh:  

Space and time travel? Gauri negre? Ciudata performanta oricum a postei romane.

Ah inca ceva poate adaugati un sondaj cu firme care asigura curierat. E destul de dificil sa urmaresti toate posturile ca sa afli care-i firma cea mai laudata/criticata.

Edited by alopia, 21 December 2008 - 10:22.


#80
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
nemo mi se pare destul de serios

#81
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Este adevarat k fan courier si alte firme nu mai permit "verificarea coletului la primire" ?!

Vreau sa-mi cumpar un telefon de pe un site de licitati si tipul care-l vinde sustine ca nu se mai poate opta pentru asa ceva. este adeavrat?!

Multumesc anticipat

#82
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 alecsx21, on Nov 13 2008, 11:31, said:

Toate firmele mari au devenit neserioase. Acum lucrez cu ...


asa o fi, nu stiu, n-am lucrat cu ei, da' n-a sesizat nimeni reclama?  :rolleyes:

#83
ambient

ambient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.02.2007
Atentie la CURIERO- total neseriosi,  am livrat cu ei timp de 6 luni zi de zi si in afara de sute de intarzieri  (ex colete bucuresti-ploiesti in 4-5 zile)  colete pierdute  etc.  Banii de ramburs i-am primit dupa 3 luni si dupa ce am amenintat cu proces.  Pentru sesizari au 3 telefoane la care nu raspunde nimeni niciodata.  Ne-au distrus colete  (bunurile din colete) si de fiecare data au spus : ambalat necorespunzator  - desi se expediau in cutii de carton gros si folii cu bule.   Au reusit performanta sa rupa axul de la o pompa de apa din aliaj (nici cu ciocanul nu as putea).   Nici in vise urate nu mai vreau sa aud de CURIERO   si nesimtirea lor.  Si acum ne mai datoreaza bani dupa 3 luni de la incheierea contractului.

#84
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
O isprava a celor de la NEMO: o firma primeste niste bara de cupru, in factura care insoteste marfa e trecut 140 kg (respectivele bare se factureaza la kg), in timp ce pe AWB-ul transportatorului figurau nici mai mult nici mai putin de 540 kg!
Bineinteles ca firma in cauza a refuzat sa faca plata transportului.
Deci, mare, mare atentie!

#85
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 22.12.2006
Sprint curier - tot respectul. Niciun fel de problema in 2 ani.

#86
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Acelasi lucru il pot spune si eu, sunt operativi.

#87
respir

respir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2009
:wallbash: Te apuca nebuneala, frate.Nici pe forum nu mai poti gasi un sfat, un umar,un baston de sprijin, ca aparem "noi , ai nostri" sa ne laudam cu minunatele firme pentru care prestam.
Lucrez bine cu Fan, Cargus, Nemo, Focus.Lucrez normal cu Urgent.Nu mai lucrez de mult cu Posta.
Pe astia de la posta  ii "taxez" pentru ca: imi iau banii in avans( ii acuz de lipsa de adaptabilitate la piata concurentiala, nah!) si imi "asigura" o cutie de tabla in mijlocul drumului, unde sa-mi "depun" corespondenta( la curierii privati, am un fetis sa le ascult discursul despre securitatea expeditiilor).Costurile postei sunt destul de mari, comparativ cu ceea ce ofera.

#88
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Si-a gasit si Posta Romana concurenti.

#89
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Una din masinile SPRINT CURIER din Bacau:

Attached Files


Edited by chatnoir401, 04 April 2009 - 21:36.


#90
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
sprint cu dacia? :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate