Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cel mai ieftin si mai bun CURIER !

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#37
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Parerea mea.
cea mai proasta firma - fancurier. ultimele 3 colete le-am primit prin ei. niciodata nu au venit in 24 de ore agentul pretinzand tot felul de pretexte, inchizand telefonul fiind cam nervos...chiar azi am primit un colet mi-a zis ca lui nu-i convine sa vina pana la mine...am platit 59,5 lei pentru un colet in valoare de 575 lei. pe langa faptul ca suma mi se pare aberanta atitudinea personajului e sub orice critica...
m-a impresionat curiero...17 lei taxa de livrare si ramburs pentru un colet in valoare de 900 lei. livrare promta, agent care parea din alta lume fata de cel de la fancurier.
mentionez ca stau intr-o zona unde nu exista sediu al vreo unei firme de curierat.
nemo...ajunge cam in 3 zile, uita, nu are timp acelasi tip de angajat ca si fancurier...poate putin mai respectuos...

Edited by partyman, 22 October 2007 - 18:18.


#38
maruka

maruka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.08.2006
am si eu nevoie de un sfat :D

am citit la un moment dat ca poti trimite prin curier, un colet (ramburs sa zicem) cu posibilitatea ca destinatarul sa-l deschida si daca nu ii convine sa il respinga..

dar acum am nevoie de asa ceva si nu prea gasesc, m-am uitat pe site-ul cargus si fan courier si n-am gasit :(

poate imi poate spune cineva care are experienta cu asa ceva

anticipat,multumesc frumos!

#39
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@maruka Si Fan Courier si Cargus pot prelua colete pe care sa le poata deschide destinatarul inainte de plata. Nu cred ca vei gasi asta precizat pe vreun site, mai bine suna-i sau viziteaza-i.
Stiu sigur ca se poate, am trimis prin ambele firme colete cu mentiunea "Plata la deschidere" sau "Destinatarul poate sa verifice continutul inainte de plata". Secretul e ca expeditorul sa precizeze in scris, pe colet, ca este de acord cu aceasta deschidere / verificare.

#40
maruka

maruka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.08.2006

View Postspe, on Nov 1 2007, 08:22, said:

@maruka Si Fan Courier si Cargus pot prelua colete pe care sa le poata deschide destinatarul inainte de plata. Nu cred ca vei gasi asta precizat pe vreun site, mai bine suna-i sau viziteaza-i.
Stiu sigur ca se poate, am trimis prin ambele firme colete cu mentiunea "Plata la deschidere" sau "Destinatarul poate sa verifice continutul inainte de plata". Secretul e ca expeditorul sa precizeze in scris, pe colet, ca este de acord cu aceasta deschidere / verificare.


multumesc mult! nici nu am plecat din fata calculatorului si am si primit un raspuns :) o sa incerc cu fan courier ca am auzit mai multe de bine de ei :D ii sun azi, mersi din nou!

#41
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
fancurier: de doua ori am folosit si nu am avut nici o problema, au venit la timp si m-au sunat inainte de livrare, tarife acceptabile pe o distanta de 350-400 km pentru un hdd mi-au luat 20 de roni si pentru un lcd mi-au luat 50 de roni
cargus: niste tampiti, m-au chemat la ei la sediu sa-mi iau coletul si stiu pe cineva care tot la fel a patit si vroiau sa-i puna si taxa de transport pana la el acasa :death: , tarif pentru un acumulator de telefon mobil 25 de roni
urgentcurier: oarecum bine, a venit in ziua care trebuia, dar seara si cam tarziu, dar si-a permis ca ma cunostea, da' nu aveam de unde sa stiu cine e si m-am enervat toata dupa-amiaza, aici am platit vreo 12 roni parca, pentru transportul banilor inapoi sau ceva de genul (laptop cu transportul gratuit)

#42
calinmihai

calinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.12.2006
NEMO CURIER SI CELE 24 DE ORE.

Astept un pachet. Ma suna un domn (Lotzi) care ma ia la per-tu din start. Spun ca acasa nu e nimeni care sa stie de pachet. Ramanem sa-l iau eu de la magazin (dl Lotzi are magazin de pese de dacie) dupa ce ies de la job. Bineinteles ca dl Lotzi nu face greseala sa se ofere sa vina el la job la mine (orasul meu are max 6-7 km de la un cap la altul). Vine nevasta-mea. O rog sa mearga dupa pachet la magazinul de pese de dacia (dar intai sa sune). Nevasta-mea suna intai la Buc. ca sa afle nr lui dl Lotzi (ca mie imi iesise din lista de apeluri). Primeste nr. Suna. Raspunde nevasta-sa care era furioasa ca o femeie il suna pe Lotzi :lol: . Cumva afla numarul. Surprise !!! Dl Lotzi nu poate livra ca e plecat. Nevasta-mea, amuzata, ma suna pe mine. Eu ii spun sa-l sune si sa refuze pachetul. Dl Lotzi se sperie si se ofera sa livreze chiar si la 10 seara pachetul, care se afla tot timpul (unde credeti ?) la magazin, iar angajatii de acolo ne asteptau sa ni-l dea.
Welcome to Romania ! Meet dl Lotzi !


#43
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.02.2007
In nici un caz fancourier .Pe langa faptul ca fac multe greseli nu au macar bunul simt sa-si ceara scuze .Cu cargus nu am avut probleme.De restul firmelor nu stiu.

#44
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Eu am folosit servicii TNT, Cargus si Nemo. Astea pentru expeditii.
De primit, am primit prin FedEx, UPS, TNT si Fun Curier.

Mai lucrez acum, la partea de expeditii cu TNT si Nemo (astia din urma deoarece au sediul in acceasi cladire cu biroul meu).
Cel mai bine lucrez cu TNT (am si contract cu ei, personal super amabil, servicii si preturi OK). Singurul lor minus este faptul ca nu livreaza cu plata ramburs. Aaaa, si nici catre persoane fizice.
Nemo, ce sa zic, sunt relativ OK, mai intarzie o zi-doua cu rambursul ,dar fiind "vecini" si nefind vorba de sume mari, din comoditate, trec unele lucruri cu vederea.
Cu Cargus, am lucrat pana au gafat-o de doua ori - prima a fost cu "ratacirea" unui ramburs. Livrat dupa 2 saptamani si "n" telefoane.
A doua, aveam de transmis urgent un colet, sun, dau comanda, specific ca este urgent - ma asigura ca va veni curierul intr-o ora. Am stat pana spre seara - sun din nou si-mi raspund senin ca respectiva duduie ce preluase comanda a ... uitat sa o transmita mai departe.

Coletele externe le primesc, de regula, prin UPS sau FedEx. Fara probleme - inclusiv la partea de formalitati vamale.

Fun Curier mi-a tinut o data un colet o saptamana pana ce-am dat eu de ei si, in plus, a trebuit sa ma si deplasez la sediul lor sa-l ridic.

#45
maricim

maricim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.11.2005
Salutare,
Eu am contract cu nemo care mi-a livrat niste colete catre o firma din Vaslui in luna sept 2007 si nici pana astazi nu mi-au adus ramburs factura si biletul la ordin si suntem in feb 2008!Incerc fara succes sa iau legatura cu unul dintre sefi,pentru ca de trei zile astia mici de la relatii cu clientii nu sunt in stare sa-mi raspunda la intrebarile mele!
Daca stiti pe cine as putea sa contactez,v-as multumi!

#46
Kitty69

Kitty69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2007
In materie de firme de curierat, am avut ocazia sa primesc colete prin Fan Curier. In mare parte a fost ok, numai ca depinde de angajati. Pot spune ca mi s-a intamplat sa sune curierul si sa-mi spuna sa cobor sa iau coletul ca el se grabeste  :death: , altii foarte nepoliticosi dar si personal care sa se poarta corespunzator cu clientii.
La expedieri in afara tarii, am avut ocazia sa testez FedEx si DHL. FedEx are tarife mult mai rezonabile fata de DHL, pentru aceeasi destinatie.

#47
viorel0202

viorel0202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2008

View Postspe, on Dec 20 2006, 00:15, said:

Kareem, vorbesti din punctul tau de vedere, nu? Eu folosesc Cargus de cel putin 2-3 ori pe saptamana si nu am avut nici o problema cu ei, nici daca mentionam "contactare telefonica", nici ca timp de livrare si nici la primirea rambursului. De Fan Courier am citit chiar aici pe forum povestiri din cripta cu monitoare aruncate ca la rugby...  B)



a21alex, intr-adevar, am vazut/citit/auzit de o gramada de firme. Eu in general ma feresc de astia mici si noi, am avut experiente neplacute cu o astfel de firma si de atunci mi-am spus ca mai bine platesc mai mult la un curier consacrat, dar stau linistit. In general firmele de curierat nou intrate pe piata au lipsuri, fie ca ele sunt la logistica/dotari, la resurse umane, la organizare, etc.

www.cargus.ro

www.fancourier.ro

Asta ca sa ai si siteurile celor de care s-a vorbit pana acum. O sa ma abtin de la a spune care e cel mai bun, ca nu le-am testat pe toate  :)   Preturile de pe ambele siteuri s-ar putea sa nu fie actualizate sau corecte, mai bine suni la reprezentantii lor din orasul tau si faci o intrebare.




P.S. Stiam eu ca s-a mai vorbit despre asta aici  :D  Gasesti mai jos un topic inceput de mine in august, in care e vorba tot despre firme de curierat rapid.

http://forum.softped...howtopic=158328
salutare...tin sa te contrazic in legatura cu firmele de curierat noi infintate......
am lucrat cu fan-ul si sa sti ca isi faceau treaba destul de bine....dar nu tot timpul....am lucrat cu ei pana au inceput sa-mi livreze rambursurile in 4-5 zile....ba nu au venit, ba e o problema, ..le-am spus fratilor am de primit plic din bucuresti nu din america....am renuntat la ei pentru ca devenisera neseriosi.....acum lucrez cu o firma nou infintata friend courier, lucreaza numai in bucuresti....vreau sa iti spun ca pe langa ca sunt foarte civilizati mai sunt si foarte seriosi....chiar m-a surprins atitudinea lor....iar preturile foarte foarte bune...cica din cate am auzit toti sunt absolevnti de fac si fosti curieri la firme mari din bucuresti..o sa-i intreb sa fiu sigur..oricum sper sa o tina tot asa...daca nu am de unde sa aleg alta firma....

#48
viorel0202

viorel0202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2008
eu unul folosesc serviciile FRIEND COURIER....ieftini, noi pe piata, foarte seriosi, FOARTE CIVILIZATI SI CORECTI......
minus---- expediaza numai in bucuresti si sectorul ilfov....
sunt curios cat o sa fie asa de seriosi....sau dupa un timp o sa fie la fel de badarani ca ceilalti....
www.friendcourier.ro

#49
bodo 70

bodo 70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 25.11.2005
Eu sunt foarte multumit de Ro courier, am primit pana acum 5 colete (in Bucuresti) si au livrat de fiecare data in maxim 24 ore (coletele au venit de la Cluj, Iasi si Constanta.

#50
Trombon

Trombon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.09.2005
rocurier sunt okay, dar depinde mult si de filiala, de unde vin coletele, de punctul de tranzit de la brasov sau celelate regionale, bacau, etc...  :notangel:

#51
_Ciprian_

_Ciprian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 06.09.2007
nemo si fan courier

#52
zyxnet

zyxnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.09.2005

View Postmirch_bam, on Jun 24 2007, 06:15, said:

Am comandat de la Torent o unitate centrala pentru un coleg si au trimis-o prin Rocourier... Ok, pachetul a ajuns cu bine, nimic spart sau indoit, doar cablul S-ata iesit din HDD (ori de la trepidatii, ori de la asamblarea de la Torent).
Ideea e ca agentul Rocourier de Mangalia mi-a adus pachetul fara sa sune !!! Asta e cea mai mare prostie, din moment ce ei nu au o ora precisa de livrare, anuntata in prealabil. Cu alte cuvinte: nene, daca esti acasa, bine, daca nu, asta e... "ca eu mai am si alte livrari de facut si nu stau dupa tine" (zise el). Noroc ca a fost cineva acasa...
Acum nu stiu, ori era politica firmei, ori doar agentul Rocourier era tampit si oligofren saracu', ca atunci cand i-am zis zambind ca toti ceilalti curieri suna inainte, am obtinut doar un ton agresiv cu textul "sa sune cine-o vrea, eu nu sun!" (Doamne! mare ti-e gradina!).
Restul firmelor prin care am primit (Cargus, Fancourier sau Roexpres) au fost super OK !
Ideea de final e ca conteaza si agentul zonal, nu numai firma, dar daca o firma angajeaza agenti ca cel descris mai sus, de la aia nu mai accept nimic vreodata.

Teapa tepelor pe fata la fun courier(si posta romana e mai buna)
Povestea incepe in felul urmator
Trimit o sticla de ceva unui amic... ambalata.. cu spuma etc... Pachetul nu mai ajunge la destinatar
dupa circa o saptamana incep sa sun... dau de urma coletului mi se spune ca exista intro magazie si se vor face investigatii... dupa 3 zile sun din nou si mi se spune ca este deteriorat coletul...si va veni cineva la mine cu  un proces verbal... de unde... ma gandesc ca s-a spart sticla... dupa alte 3 zile sun si mi se spune ca nu am voie sa transport sticle (Cand a venit curierul am spus ca este o sticla) si coletul meu a deteriorat alte colete
Sunt curiors cum transporta si depoziteaza FUN COURIER coletele... joaca fotbal cu ele in magazie?!
JALNIC FUN COURIER - Nu mai trimiteti nimic cu ei
Nu am rabdare sa ma duc la OPC oricum...
Nu mai vb. de faze de rahat... sun curierul... am un colet... etc... curierul catre mine"sunt la spalatoria auto... veniti dv. sa-l luati de aici?"

#53
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003
Astia de la Fedex au luat-o razna rau de tot... mai nou iti taxeaza 22 EUR + TVA prestatii vamale cind iti intra un colet in tara, desi toti ceilalti (adica TNT si DHL) fac asta gratuit (ca doar ai mai platit o data pachetul la expediere)... Iar prestatia curierului e sub orice critica, ma tot suna nervos ca el nu vine pina la mine ca n-a gasit loc de parcare. Si ce sa fac eu, sa iau un taxi sa vin dupa pachet? De ce naiba esti curier door-to-door in cazul asta?

Cea mai buna experienta pe international am avut-o cu TNT, cel putin pe Asia. Se misca super ok, n-au nevoie de 1000 de acte, livreaza la timp (si gasesc loc de parcare :) - poate au masinile mai mici ;) ).

#54
XtremeOne

XtremeOne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.04.2005
Eu am primit marfa prin Nemo Express de la o firma din Cluj (de mai multe ori) si prin Fan Curier de la Bucuresti (o singura data). Nemo a livrat in maxim 2 zile si mi-au dat telefon ca sa ma intrebe cand si cum sunt acasa ca sa faca livrarea, Fan Curier a livrat in 7 ZILE, dupa ce, incepand cu a 3 zi i-am pistonat cu telefoanele. Alte firme de curierat nu am incercat! :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate