Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Despre mobila neasamblata

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
guest7

guest7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 04.09.2003
Am cumparat o mobila de bucatarie de la Praktiker pentru ca -i frumoasa si se potriveste perfect cu a mea bucatarie. Problema este ca am primit-o placi. Nu stiu daca m-as descurca si eu onorabil la instalare sau sa apelez la un meserias ? Vreau sa/mi impartasiti din experienta voastra de instalatori de placi de mobila din magazine gen Praktiker. Ce este mai greu , ce v-a dat dureri de cap ? Cit merita un @meserias@ pentru asamblare corpuri respectiv plasare la pozitie ?

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Pai nu iti asigura ei montajul? Nici macar contra cost?

Ultimele mobile le-am cumparat de la Ambient si mi le-au carat ei, respectiv montat fara sa fiu conditionat de spaga (pe care le-am dat-o la sfarsit fiind multumit de munca lor).

#3
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Eu mi-am asamblat singura ditamai biroul. Nu mi-a luat decat 3 ore.  :w00t:
Pentru o intreaga mobila de bucatarie as opta pentru "meseriasii" care se ocupa cu asa ceva. Sa nu te trezesti ca nu insurubezi ceva bine si iti pica dulapul pe picioare.

#4
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003
Saptamana trecuta am cumparat de la Praktiker un dulap pe care a trebuit sa mi-l montez singur. Mi-a luat vreo 6 ore  :D . Am invartit la suruburi de mi s-a acrit. Singurele sfaturi ar fi sa iei/imprumuti o surubelnita electrica si sa montezi toate dispozitivele ptr balamale inainte sa te apuci sa asamblezi corpurile. Si e preferabil sa asmblezi corpurile cu partea din spate in sus ca sa nu trebuiasca sa le intorci ca sa montezi placile din spate. In rest, daca urmezi intocmai instructiunile, nu ai de ce sa-ti faci probleme. O sa-ti bati un pic capul pana identifici fiecare placa unde vine, dar astea-s maruntisuri :)

Tip: Vezi ca surubul de reglare a distantei fata de lemn la balamale se baga cu un capat SUB lamela metalica cu decupaj si nu sta cu totul deasupra.

#5
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Daca nu esti chiar genul care-si da cu ciocanul peste degete, e floare la ureche sa o montezi singur.
Iei schema frumos, studiezi toate piesele si nu prea ai cum sa gresesti, mai ales ca de obicei panourile au gauri doar pe o anumita parte, fiecare corp vine ambalat individual.
Pe langa ca scapi cu banii, daca faci treaba singur iese mai bine decat un "mester" care se grabeste, face treaba de mantuiala cat mai repede si apoi ai surprize ca ti-a mai zgariat ceva pe acolo sau a mai uitat cate un surub-doua, ca "merge si fara alea".
Am montat personal o mobila de bucatarie intreaga, cu 3 corpuri normale si 3 suspendate, un sifonier pt dormitor cu 3 separeuri si stau in picioare de mai bine de un an de zile. N-am nici o treaba cu mobilierul, lucrez in IT dar stiu ce inseamna o surubelnita.

#6
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003

View Postflaviand, on Dec 18 2006, 16:40, said:

[...] lucrez in IT dar stiu ce inseamna o surubelnita.

Pai daca lucrezi in IT, cu atat mai mult stii ce inseamna o surubelnita. Mai ales aia cruce.  :D

guest, am o intrebare: usile la corpuri sunt mai mici decat corpurile? Daca da, cam cu cati milimetri pe fiecare latura? (La mine is cam 2-3 mm de fiecare parte si mi se pare cam mult ...)

Edited by progy, 19 December 2006 - 15:36.


#7
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Pai daca lucrezi in IT, cu atat mai mult stii ce inseamna o surubelnita. Mai ales aia cruce.
Nu neaparat, nu prea ai de a face cu surubelnita daca lucrezi ca programator, sys admin, it manager, foto/video processing etc Am colegi "programatori" care n-au asamblat in viata lor un PC.


Quote

usile la corpuri sunt mai mici decat corpurile?

Cam asa sunt, dar depinde cum le reglezi. Poti sa lasi distanta dintre usi mai mare si atunci dispare diferenta aia. Ei cred ca le-au gandit sa fie mai bine mici decat mari, ca daca se reglau prost si erau mai mari nu mai puteai lipi corpurile intre ele.

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 24.05.2006
Eu am toata mobila din casa luata bucati, si asamblata cu diferiti prieteni. Cel mai greu, totusi, mi-a fost la mobila de bucatarie, pentru ca am pus corpurile suspendate pe niste sine, si am fost nevoit sa le pun la colturi niste chestii de agatat. Oricum, decat 1,5 milioane, cat mi-au cerut meseriasii, mai bine o shaworma si-o bere la un preten. De fapt, 12 beri, da', ma rog... you got the idea.

#9
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postwiseguy76, on Dec 19 2006, 17:47, said:

Oricum, decat 1,5 milioane, cat mi-au cerut meseriasii, mai bine o shaworma si-o bere la un preten. De fapt, 12 beri, da', ma rog... you got the idea.

pe ideea asta am mers si eu cand am asamblat dormitorul :peacefingers:
...dar am fost egoist, si am mancat/baut singur

#10
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004

View Postwiseguy76, on Dec 19 2006, 17:47, said:

Eu am toata mobila din casa luata bucati, si asamblata cu diferiti prieteni. Cel mai greu, totusi, mi-a fost la mobila de bucatarie, pentru ca am pus corpurile suspendate pe niste sine, si am fost nevoit sa le pun la colturi niste chestii de agatat. Oricum, decat 1,5 milioane, cat mi-au cerut meseriasii, mai bine o shaworma si-o bere la un preten. De fapt, 12 beri, da', ma rog... you got the idea.
Asta e lucru comunist ce faci tu. :lol:  :lol:  :lol: .Sa-ti cumperi mobila in toata casa si sa o ansamblezi cu diferiti prieteni,parca va si vad dupa fiecare corp montat mai dadeati  un gat de rachiu. :lol:  :lol:

#11
guest7

guest7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 04.09.2003
"neoficial" m/am imprietenit cu tipii de la Praktiker care mi-ai montat alte elemente de mobila. I/am descoperit clasic intrebind cu tupeu. Nu inteleg nici acum de ce nu mi/au montat mobila "oficial". "Managesmentul" o fi de vina ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate