Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Intrebare....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
AleXzibiT

AleXzibiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.12.2006
as dori sa va intreb ceva care ma roade de cand mi-am luat PC. Cat de important e procesorul in jocuri. Sa zicem k eu daka am un CPU din ala low budget si ram k lumea si placa video destul de buna..si daka as avea un CPU puternic si ram mai putin si placa video mai slaba..(Ex1: CPU: Celeron D336(nu ma pot abtine :D), 2 GB la FSB 667 mhz si placa video pe pci-ex sa zicem 6800 si al doile sa fie Ex2: Pentium 4 530 cu HT-ul activat(k fara HT il face celeronu daka nu ma credetzi intrati pe benchmark) cu 512 ram 1 GB ram sa zicem tot 667 mhz fsb-ul, si o placa video mai slaba sa zicem 6600) care dintre ele ar fi mai bune?



PS: nu bag la discutie noile placi video GF 8800 sau ATI Radeon X1950 k am inteles k astea nici nu mai au nevoie prea mare de processor k au ele unu destul de bun :P

#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Este important, in cele mai noi jocuri mai ales.

Dar te rog, mai documenteaza-te putin.

Quote

Pentium 4 530 cu HT-ul activat(k fara HT il face celeronu daka nu ma credetzi intrati pe benchmark)
.
Mai bine citeste ce este aia hyper-threading si cand ajuta. P4 e mai bun de cat un celeron cu sau fara el, baza de date de la sandra poate-ti place tie cum arata, dar este departe de realitate. Aberatia nr. 1.

Quote

nu bag la discutie noile placi video GF 8800 sau ATI Radeon X1950 k am inteles k astea nici nu mai au nevoie prea mare de processor k au ele unu destul de bun
8800GTX de ex. este limitat si de un Conroe @ 3Ghz. Aberatia nr. 2 :).

#3
AleXzibiT

AleXzibiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.12.2006
stiu foarte bine ce e aia HT..si stiu k fara el un P4 e mort...ce tzi se pare tzie asa dificil sa crezi in testele mele de la Sandra 2007 e chiar asa greu.... :notangel: ..eu unu nu spun k sunt fan Celeron k vezi doamne am eu celeron si fac orice pentium 4...fi linijtit k Celeronu d336 face orice P4 cu HT pana in 2,6 GHz pe skt 478...(sa nu aud nu k o sa postez imagini daka nu ma crezi :photo: :P  )..si tzi-am spus (si uitai sa postez pozele, dar le pun maine k acu sunt prea obosit) kalea erau P4 530 si 540 fara HT..

chestia cu Geforce 8800 k nu mai are nevoie de cpu e chiar adevarata propriul GPU este destul de puternic pt a face fazta oricaror joace...www.nvidia.com..nu sunt aberatii..

hai noroc  :peacefingers:

#4
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

 AleXzibiT, on Dec 18 2006, 22:43, said:

stiu foarte bine ce e aia HT..si stiu k fara el un P4 e mort...ce tzi se pare tzie asa dificil sa crezi in testele mele de la Sandra 2007 e chiar asa greu.... :notangel: ..eu unu nu spun k sunt fan Celeron k vezi doamne am eu celeron si fac orice pentium 4...fi linijtit k Celeronu d336 face orice P4 cu HT pana in 2,6 GHz pe skt 478...(sa nu aud nu k o sa postez imagini daka nu ma crezi :photo: :P  )..si tzi-am spus (si uitai sa postez pozele, dar le pun maine k acu sunt prea obosit) kalea erau P4 530 si 540 fara HT..

chestia cu Geforce 8800 k nu mai are nevoie de cpu e chiar adevarata propriul GPU este destul de puternic pt a face fazta oricaror joace...www.nvidia.com..nu sunt aberatii..

hai noroc  :peacefingers:

daca ai vorbi romaneste ar fi bine...
nu inteleg nimic din ceea ce spui ...

#5
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

 AleXzibiT, on Dec 19 2006, 00:43, said:

stiu foarte bine ce e aia HT..si stiu k fara el un P4 e mort...ce tzi se pare tzie asa dificil sa crezi in testele mele de la Sandra 2007 e chiar asa greu.... :notangel: ..eu unu nu spun k sunt fan Celeron k vezi doamne am eu celeron si fac orice pentium 4...fi linijtit k Celeronu d336 face orice P4 cu HT pana in 2,6 GHz pe skt 478...(sa nu aud nu k o sa postez imagini daka nu ma crezi :photo: :P  )..si tzi-am spus (si uitai sa postez pozele, dar le pun maine k acu sunt prea obosit) kalea erau P4 530 si 540 fara HT..

chestia cu Geforce 8800 k nu mai are nevoie de cpu e chiar adevarata propriul GPU este destul de puternic pt a face fazta oricaror joace...www.nvidia.com..nu sunt aberatii..

hai noroc  :peacefingers:

Mai posteaza putin, ca sa pot muta thread-ul la FUN. Si, daca vrei, da-mi un PM.. o sa-ti zic niste adrese de forum-uri hardware unde sa mai postezi ce-ai scris mai sus(EXACT ce ai scris) . Cred ca e ce-a mai buna metoda de a-ti da seama de ce prostii spui acolo.

Si, imi pare rau ca n-am un P4 la dispozitie.

Edited by cods, 18 December 2006 - 23:10.


#6
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Ca sa iti raspund la prima ta intrebare.

Procesorul este deosebit de important in jocuri,poate la fel de important ca si placa video.


Prefer un Barton @ 2500+  & 7300 GT pe AGP decat un Duron @ 1300 Mhz  & 7600 GT pe AGP .

#7
AleXzibiT

AleXzibiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.12.2006
uite mah in poza si ai sa-tzi dai seama ce inseamna un p4 fara HT si unu cu HT..chiar asa sa minta Sandra 2007....e unul din cele mai bun program de benchmark

Cods m-am documentat destul sunt foarte sigur pe ce am spus eu acolo..dar astea sunt lucruri off topic din cate vad eu...ar fi mai bine sa imi raspundetzi la prima intrebare pls...CPU puternic sau GPU puternic.. :unsure:

Attached Files



#8
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Omule, HT-ul este o tehnologie care ajuta atunci cand ai mai multe aplicatii ruland(sau vrea sa ajute).
Cum o aplicatie solicitanta(un joc sa zicem) ruleaza, el poate mai lasa cateva parti din CPU nefolosite.
Acele parti, daca mai exista vor fi puse in functiune ca un al doilea nucleu si utilizate de alta aplicatie, nu de joc(cu exceptia celor optimizate dual-core).

Sandra este optimizata dual-core si de aceea acel mic boost de performanta in prezenta HT. Spre deosebire de marea majoritatea a aplicatiilor de astazi care nu au optimizari dual-core.

Celeronul acela este un Pentium 4 la care s-a taiat din cache si s-a dezactivat HT-ul. Nimic mai mult, de aceea fii sigur ca la aceeasi frecventa Celly-ul va lua bataie puternic.

Quote

Cods m-am documentat destul sunt foarte sigur pe ce am spus eu acolo..dar astea sunt lucruri off topic din cate vad eu...ar fi mai bine sa imi raspundetzi la prima intrebare pls...CPU puternic sau GPU puternic..

Te-ai documentat pe dracu, sau n-ai inteles nimic. Daca poti sa zici ca nvidia 8800GTX n-are nevoie de procesor tare. S-a integrat in placa video un procesor de fizica ce-i drepta, dar asta e departe de a acoperi ceea ce face procesorul sistemului. Uite, nu-mi vine sa cred ca dau link catre THG, dar click.

Quote

ar astea sunt lucruri off topic din cate vad eu
Si on-topic ce vrei sa fei ? Da, e bine, bravo ?

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005

 AleXzibiT, on Dec 19 2006, 08:04, said:

uite mah

Mă uit măi ăsta.  :naughty:

Tu nu vrei să înțelegi  :mellow:



PS: Unde te-ai interesat ? La baietii din fata blocului ? Sau pe la scoala la colegi ?  :inlove:

Edited by InTech, 19 December 2006 - 22:27.


#10
AleXzibiT

AleXzibiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.12.2006
:frust: bine mah bine bravo m-ai convins esti fericit  geforce8800 e total dependend de CPU...iar si un pentium 2 rupe un Celeron 360... tu chiar nu intelegei Celeronu d336 face orice P4 cu HT pana in 2,6 GHz pe skt 478...dak nu ma crezi deloc fai nijte Teste cu performance tester 6.0 ...

#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005

 AleXzibiT, on Dec 19 2006, 22:28, said:

:frust: bine mah bine bravo m-ai convins esti fericit  geforce8800 e total dependend de CPU...iar si un pentium 2 rupe un Celeron 360... tu chiar nu intelegei Celeronu d336 face orice P4 cu HT pana in 2,6 GHz pe skt 478...dak nu ma crezi deloc fai nijte Teste cu performance tester 6.0 ...


Omule,eu ziceam de faptul ca 8800 GTX are nevoie de un CPU puternic pentru a-si pune in valoare calitatile.

Cat despre Celeronu ala CELEBRU si Pentium 4 Nu ma intereseaza.

Dar nu stiu totusi cat de bun e ''performance tester 6.0 '' .

Daca vrei sa faci o treaba testeaza cu CineBench !!! SuperPI !!! si cu CPU Score din 3D Mark 2006  :huh:

#12
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006

 AleXzibiT, on Dec 19 2006, 22:28, said:

:frust: bine mah bine bravo m-ai convins esti fericit  geforce8800 e total dependend de CPU...iar si un pentium 2 rupe un Celeron 360... tu chiar nu intelegei Celeronu d336 face orice P4 cu HT pana in 2,6 GHz pe skt 478...dak nu ma crezi deloc fai nijte Teste cu performance tester 6.0 ...

am avut 2 tipuri de celeron primul cu 128K l2 si celeron d (ambele la 2.4) ei bine se 'miscau' sub orice critica fata de orice P4.

#13
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Deja nu mai are rost threadul asta. Cel care l-a deschis vad ca nu intelege nimic din ce scriem, defapt el posteaza pe o linie paralela cu noi .
Daca mai ai ceva, treci pe aria de bench si pune acolo niste rezultate la CineBench, super Pi, 3dmark2001(ala tine mai mult de CPU). Nu sunt P4-uri la 2,6 Ghz cu mega threading, dar gasesti pe la 3Ghz.
Have fun, topic closed.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate