Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Linux pe un HDD cu WIN...

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
spy

spy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.09.2003
am doua HDD pe unul are 3 partitii(cea de sistem e NTFS shi celelalte FAT32) shi are pe el WinXP... celalalt are 2 partitii shi are Win98 .. exista vreo posibilitate sa pun linux pe vreuna din paritiile astea shi sa pastrez in acelasi timp XP shi 98??? daca da cum?? shi ce linux recomandati??? thx...

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Este posibil dar nu am inteles pe care partitie vrei sa pui Linux. Iti recomand Mandrake sau Red Hat (Fedora acum) care sunt mai prietenoase cu utilizatorul. Lilo sau Grub  (boot managere) recunosc sistemele instalate si poti sa butezi in oricare dintre ele. Revino cu intrebari daca ai ceva probleme.

#3
spy

spy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.09.2003
eu nu vreau neaparat pe o anumita partitie ... ideea era sa ma sfatuiesti tu pe care sa pun ..... eu am pe C:  win98  si pe D: xp  si vreau sa pun linux pe una dintre celelalte, respectiv E:, F: sau G:
si te-as ruga sa-mi spui si ce trebuie sa fac mai exact... cu inceputul....
P.S. vreau sa pun RED HAT 9

thx

#4
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Pe oricare dintre ele. Stergi partitia si lasi spatiu nepartitionat. Butezi de pe cd 1 de la Red Hat si te va intreba la un moment dat unde vrei sa instalezi. Alegi sa creezi o partitie de tip ext3 si una de swap (deci cel putin 2 partitii). Cel iti recomand totusi este sa citesti documentatia care vine cu Red Hat si care explica in detaliu instalarea.

#5
MacromediaMX

MacromediaMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 29.12.2003
pentru a instala linux iti trebuie partitii non dos ,partitii care si le face linux,poti pastra si celelalte sisteme de operare dar va trebui sa renunti la o partitie,ce va fi pentru linux.dupa ce instalezi te va ntreba in ce os vrei sa intrii.

#6
spy

spy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.09.2003
thx ...s-a rezolvat ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate