Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Femeia islamica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2745 replies to this topic

#19
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

 Naga Queen, on Jan 15 2007, 00:31, said:

Barbatii, modul lor de gandire, rahatul ala de religie ca nu-i poti spune altfel. De fapt barbatilor islamici banuiesc ca le convine de minune ca doar ei au drepturi din belsug.
Ce dreaq de religie e aia care te ingradeste si nu poti face nimic?
asta e partea mai rea, pt noi. iti recomand sa citesti, daca ai ocazia, un pic mai mult despre ei. si ai sa vezi ca sunt si parti bune.
oricum, ce nu intelegem, nu trebuie neaparat sa spunem, ca e rau.
orice religie are ingradiri. si ortodoxia are destule. insa putini mai sunt cei care respecta intru totul perceptele ei. la tara mai mult. la oras...deh modernismul :)
din curiozitate, uita-te in biblie. si ai sa gasesti un slov, care spune cam asa: femeia este supusa barbatului. mi-a aratat cineva. nici eu nu am crezut ca poate scrie asa ceva.

Edited by pastel3005, 15 January 2007 - 00:40.


#20
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006

 Naga Queen, on Jan 15 2007, 01:31, said:

Barbatii, modul lor de gandire, rahatul ala de religie ca nu-i poti spune altfel. De fapt barbatilor islamici banuiesc ca le convine de minune ca doar ei au drepturi din belsug.
Ce dreaq de religie e aia care te ingradeste si nu poti face nimic?

A fi barbat in religia islamica e o onoare, iar cand se naste o fetita tatal e nemultumit.
Dar sa sti, ca femeile se obisnuiesc pana la urma cu starea de sclavitate in care se afla si nu vor sa renunte la ea.
De exemplu aici in Spania sunt o multime de femei, care ar putea oricand sa faca ce vor, fiindca sunt intr-o tara libera, dar ele continuua sa fie alaturi de barbatii lor.

#21
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

 pastel3005, on Jan 15 2007, 00:39, said:

asta e partea mai rea, pt noi. iti recomand sa citesti, daca ai ocazia, un pic mai mult despre ei. si ai sa vezi ca sunt si parti bune.
oricum, ce nu intelegem, nu trebuie neaparat sa spunem, ca e rau.
orice religie are ingradiri. si ortodoxia are destule. insa putini mai sunt cei care respecta intru totul perceptele ei. la tara mai mult. la oras...deh modernismul :)
din curiozitate, uita-te in biblie. si ai sa gasesti un slov, care spune cam asa: femeia este supusa barbatului. mi-a aratat cineva. nici eu nu am crezut ca poate scrie asa ceva.
N-am zis ca ortodoxismul e mai...curat, ac sa zic asa. Ok, la noi la tara se mai respecta unele chestii dar nici acolo foarte strict. Intr-adevar nu sunt foarte bine documentata, dar oricine stie ca statutul femeii in islam nu e unul de invidiat. Si la ei nu conteaza ca esti la oras sau la tara. Daca e sa iei bicele pe spinare le iei. Or fi si parti bune, de acord, dar al dreaq, ca tot alea mai rele ies in evidenta.
Cu Biblia asa e, si io cand am facut cununia religioasa la biserica mi-am auzit alea alea, numai ca la un moment dat s-a cam exagerat si m-a pufnit usor rasul, si m-am trezit cu un ghiont si cu ceva soptit....incearca sa te abtii pana se termina.

#22
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
sa nu vorbesc de sudul italiei, unde catolicismul e cu strictete respectat. acolo daca moare sotul, femeia tine doliu cit traieste. (tot la tara) :)
de fapt, la catolici nu exista divort. in caz de nevoie se poate obtine, insa sunt niste reguli, legi, si e complicat. stiu ca intr-o perioada, trebuia sa locuiesti inca 5 ani cu cel de care vroiai sa divortezi. nasol :)

#23
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Urmeaza sa zic mersi ca nu tre sa-mi dau foc daca moare sotu' cum se obisnuia in India si poate mai exista si azi obiceiul ala :cursing:
Stai si te crucesti de ce le poate debita mintea unora, adica alora de fac tot felul de reguli, legi din astea. Cred ca de plictiseala sau frustare.
Sunt de principiul ca din cer au picat doar cele 10 porunci iar restul sunt manereli omenesti...

#24
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006

 pastel3005, on Jan 15 2007, 01:50, said:

de fapt, la catolici nu exista divort. in caz de nevoie se poate obtine, insa sunt niste reguli, legi, si e complicat. stiu ca intr-o perioada, trebuia sa locuiesti inca 5 ani cu cel de care vroiai sa divortezi. nasol :)

Atunci ma intreb cum se insoara si divorteaza spaniolii in repetate randuri, cand ei sunt cu totii catolici !?

#25
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

 Naga Queen, on Jan 15 2007, 00:55, said:

Urmeaza sa zic mersi ca nu tre sa-mi dau foc daca moare sotu' cum se obisnuia in India si poate mai exista si azi obiceiul ala :cursing:
Stai si te crucesti de ce le poate debita mintea unora, adica alora de fac tot felul de reguli, legi din astea. Cred ca de plictiseala sau frustare.
Sunt de principiul ca din cer au picat doar cele 10 porunci iar restul sunt manereli omenesti...
religia a fost, si va fi mereu o modalitate de a controla masele. chiar daca modernismul tot o sa intre in calcule, tot asa va fi.
pina la urma, si oamenii au nevoie de ceva ,,divin'' in care, la care sa apeleze la greu. si fiecare spera ca in lumea de apoi, sa aiba un loc mai bun. s-ar putea discuta zile pe tema aceasta, si tot nu am ajunge nicaieri :)

to fidelio: vorbeam de italia. care e un pic mai catolica ca spania. pare ciudat, dar asa este. vaticanul are o influenta mult mai mare. desigur, si acolo sunt divorturi, cu sutele. insa se respecta niste reguli. de fapt, ca oriunde, este cine respecta, este cine nu. insa daca nu obti divortul de la biserica, adio inca o nunta acolo.

Edited by pastel3005, 15 January 2007 - 01:09.


#26
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 pastel3005, on Jan 15 2007, 01:22, said:

aici e vorba de o cultura, de o religie, de un mod de viata pe care noi nu il putem intelege.
pt ei noi suntem la fel de ciudati. sa nu uitati forta religiei la ei. noua ni se pare fanatism. pt ei e ceva normal.
am putea deschide un topic si despre femeia occidentala. acolo e dus la extrem feminismul. nu sunt contra, insa imi displace ideea ca dupa divort, sa platesti pensie femeii, chiar daca nu are copil, pina se va recasatori, sau pina cind veniturile ei vor fi mai mari sau egale cu ale mele.(italia)
lasand la o parte frumusetea femeilor de la noi, de ce mai credeti ca le vor(italienii)? pt ca sunt de casa, sunt docile, stiu sa vina in intimpinarea barbatului. acolo daca ii spui sotiei:te rog fa o cafea...iti va spune: da ce, tu nu iti poti face? :)

Atata timp cat o cultura nu atinge drepturile noastre de fiinta umana pe acest pamant nu am nimic cu ea, dar cand stiu ca in curand ma vor sili dupa metodele lui Mohamed sa devin adept al santanei islamului mi se face frica.
Si de care feminism vorbesti? iata inca un misogin care se plange de bietele femei care inca in secolul luminii inca mai muncesc ca roabele: au serviciu, fac si cresc copii, au grija de barbatel si treburile casnice care daca le enumar... discriminare sexuala (in Romania nici nu mai vorbesc... femeile sunt primele care sunt concediate!)

Si daca au venituri mai mari decat tine???DE CAND AI DEVENIT TU ETALON!
Daca este capabila fa bine si fa mai mult decat o femeie si nu incerca sa omori capra vecinului doar pentru faptul ca NU ESTI CAPABIL SA FACI MAI MULTI BANI DECAT ACELE FEMEI!!!!

oare? este singurul motiv pentru care italienii doresc femeile Romance? Gresit! tot un argument misogin :vad ca vezi in femeia romana doar ce DORESTI TU SA VEZI!
Dar stii matale cate femei de succes ROMANCE SUNT IN INTREAGA LUME????
Informeaza-te si apoi fate de ras postand nonsensuri

Si revenind la ACEA CULTURA PRIMITIVA care ai mentionat-o si anume Islamul :femeia este pur si simplu un obiect sexual. Coranul si islamul pur si simplu habar nu au ca un copil este nascut prin contributia femeii si a barbatului ci pur si simplu : Coran 86/ 5-7 fiinta umana este creata din APA TASNITA DINTRE COLOANA VERTEBRALA SI COASTE, adica fiinta umana este creata doar din sperma
De aceea femeia in islam nu are dreptul la copii de exemplu caci barbatul si-a insamantat sperma in abdomenul femeii, fara contributia femeii si cum sperma apartine barbatului...copilul este tot al barbatului iar femeia este doar gazda , obiectul oferit de Allah barbatului de a servi BARBATUL FOARTE CONSIDERAT IN EPOCA PRIMITIVA.

Asadar femeia in Coran poate fi batuta: 4/34, are dreptul la 1/4 de barbat, trebuie acoperita ca nici un alt barbat sa o ravnesca decat sotul, este jumatate de barbat, este considerata deficenta mental, chiar Mohamed zicea ca nici un popor nu va reusi daca are la conducere o femeie dar Allah/Mohamed" a uitat " releve imperiul reginei Victoria, regina Elisabeta, si toate femeile din istorie si actuale de succes.

Femeia este tinuta in aceasta stare de islam caci...normal cum ai simtit si tu...iti mangaie masculinitatea nu? femeia supusa, tampiata, frumoasa, sa iti stea cracita cand vine barbatelul de acasa, coa fata, parfumata si rasa intre picioare  cum cere Sunnah


eh...ce iti este cu barbatii astia! si tot femeia e inovata ca barbatii nu au succes !

#27
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 pastel3005, on Jan 15 2007, 01:39, said:

asta e partea mai rea, pt noi. iti recomand sa citesti, daca ai ocazia, un pic mai mult despre ei. si ai sa vezi ca sunt si parti bune.
oricum, ce nu intelegem, nu trebuie neaparat sa spunem, ca e rau.
orice religie are ingradiri. si ortodoxia are destule. insa putini mai sunt cei care respecta intru totul perceptele ei. la tara mai mult. la oras...deh modernismul :)
din curiozitate, uita-te in biblie. si ai sa gasesti un slov, care spune cam asa: femeia este supusa barbatului. mi-a aratat cineva. nici eu nu am crezut ca poate scrie asa ceva.

ma faci sa rad! care parti bune? Citeste Coranul
http://musulman.subh...coran/coran.pdf

si compara toate versetele din contradictii postate si dovedeste-mi ca Coranul este cuvantul lui Allah insusi ,carte coborate direct din Paradisul islamic plin de fecioare cu ochi mari si feciori sfiosi.

Wow dar se pare ca nici Biblia nu ai citit-o! Care ingradiri? Se pare ca nu ai citit si partea ca barbatul apartine femeii cum femeia apartine barbatului.

Edited by armonie, 15 January 2007 - 18:10.


#28
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 pastel3005, on Jan 15 2007, 01:50, said:

sa nu vorbesc de sudul italiei, unde catolicismul e cu strictete respectat. acolo daca moare sotul, femeia tine doliu cit traieste. (tot la tara) :)
de fapt, la catolici nu exista divort. in caz de nevoie se poate obtine, insa sunt niste reguli, legi, si e complicat. stiu ca intr-o perioada, trebuia sa locuiesti inca 5 ani cu cel de care vroiai sa divortezi. nasol :)
Dar femeia crestina este libera sa declare abuzurile sitului asupra ei... in islam violul nu este pedepsit in Coran, femeia are dreptul sa fie batuta daca este nesupusa:) 4/34

http://musulman.subh...coran/coran.pdf

#29
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 Fidelio, on Jan 14 2007, 16:32, said:

Eu consider femeia islamica o pura sclava a barbatului.
In Kabul poti sa calci cu masina linistit o femeie ca nu-ti se intampla nimic.

Cineva care generalizeaza situatia femeilor musulmane,da dovada de incapacitate de a se cultiva intelactual. Cite familii sau persoane islamice ai cunoscut personal in viata ta,sau in cite tari arabe ai calatorit?Cit de mult stii despre Islam din proprie experienta si cit din auzite?Nu te grabi sa judeci cea ce nu intelegi! Sa stii ca si romanii ar putea sau si sint stampilati prin lume cu urmatoarele : tiganii,hoti,criminali,femeile curve,sarantoci,inapoiati,etc. Cum te simti cind auzi asta? Ti-ar parea bine ca cineva sa considere toti romanii asa?(Sau mai bine zis femeile romance...niste curve!). Noi musulmancele nu sintem toate sclave si nici animale.

#30
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

 Nefersetty, on Jan 23 2007, 14:35, said:


Cineva care generalizeaza situatia femeilor musulmane,da dovada de incapacitate de a se cultiva intelactual. Cite familii sau persoane islamice ai cunoscut personal in viata ta,sau in cite tari arabe ai calatorit?Cit de mult stii despre Islam din proprie experienta si cit din auzite?Nu te grabi sa judeci cea ce nu intelegi! Sa stii ca si romanii ar putea sau si sint stampilati prin lume cu urmatoarele : tiganii,hoti,criminali,femeile curve,sarantoci,inapoiati,etc. Cum te simti cind auzi asta? Ti-ar parea bine ca cineva sa considere toti romanii asa?(Sau mai bine zis femeile romance...niste curve!). Noi musulmancele nu sintem toate sclave si nici animale.
Daca esti musulmanca, te rugam lumineaza-ne cum e treaba ca sa nu mai vorbim pe langa. De acord ca fiecare cu secaturile civilizatiei din care face parte, dar ca sa nu mai fie confuzii nu ar fi rau sa ne spui cum sta treaba, atat bine cat si rau. Adica partile negative si pozitive. Eu o sa vizitez Marocul in februarie si apoi vin cu impresii.

#31
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 Naga Queen, on Jan 23 2007, 07:41, said:

Daca esti musulmanca, te rugam lumineaza-ne cum e treaba ca sa nu mai vorbim pe langa. De acord ca fiecare cu secaturile civilizatiei din care face parte, dar ca sa nu mai fie confuzii nu ar fi rau sa ne spui cum sta treaba, atat bine cat si rau. Adica partile negative si pozitive. Eu o sa vizitez Marocul in februarie si apoi vin cu impresii.

De felul cum este tratata o femeie musulmana depinde aproape 75% de familia din care face parte.Multe dintre lucrurile pe care barbatii le impun femeiilor nu au de a face cu religia ci cu traditia si mentalitatea din familia respectiva. Exemplu: in Saudi Arabia multe femei nu stiu sa citeasca Q'uran pentru ca li sa interzis sa mearga la scoala de catre tata sau frate.De unde sa stie ele ca nici pe departe nu scrie acolo ca femeile nu au voie sa invete. Iar in alte familii din Saudi sau alte tari sint femeii doctori,avocati,invatatore,etc,carora parintii nu s-au impotrivit studiilor.(Cumnata mea e farmacista,iar soacra-mea profesoara).La fel si in alte aspecte cum ar fi acoperirea totala sau partiala a corpului.Lucrul asta in Islam e benevol nu obligatoriu.Ideal asa ar trebui practicat dar vezi ca barbati tirani sint peste tot in lume.Eu nu port batic sau pardesiu lung si negru.De fapt nimeni din familia mea si prietenele mele nu poarta.Ma imbrac ca oricine atita timp cit sint decente si cu bun gust.  Daca i-mi insel barbatul, divorteaza nu imi taie capul.
Nu contest faptul ca in Orientul Mijlociu drepturile femeilor sint incalcate.Problema e uneori lipsa de educatie a unor femei sau neputinta de a se impotrivi unor legi ridicole si total inventate de lideri religiosi dementi.Dar nu pot nici sa stau si sa nu ma revolt cind aud ca lumea ne baga pe toti intr-o galeata fara discernamint.
Inteleg ca teroristii si radicalistii religiosi ne dau nume rau...dar nu uitati ca sint o multime de musulmani in lume care nu au aceiasi mentalitate.

#32
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Nefersetty, on Jan 23 2007, 16:14, said:

...
Inteleg ca teroristii si radicalistii religiosi ne dau nume rau...dar nu uitati ca sint o multime de musulmani in lume care nu au aceiasi mentalitate.

Nu-i nimic, initiatorul acestei discutii (si al multor altora asemanatoare) va uraste pe toti, fara discriminare si se straduieste sa ne insufle si noua ura sa fata de Islam.

Ma intreb ce spune legea despre indemnul la ura etnica si religioasa.

Edited by blimpyway, 23 January 2007 - 16:58.


#33
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007
[quote name='blimpyway' date='Jan 23 2007, 09:56' post='2350252']
Nu-i nimic, initiatorul acestei discutii (si al multor altora asemanatoare) va uraste pe toti, fara discriminare si se straduieste sa ne insufle si noua ura sa fata de Islam.

Ma intreb ce spune legea despre indemnul la ura etnica si religioasa.

Oamenii ca astia ma fac sa-mi fie rusine si sila ca am fost vreodata romanca. Din partea mea uriti cit puteti si cit vreti. Whatever..........................

#34
sarsura

sarsura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.01.2007
"Cum sunt imbracata"
Ma privesti si strigi ca sunt asuprita,
Simplu, doar dupa cum sunt imbracata,
Ma stii nu dupa ce e in sufletul meu ,
imi judeci hainele ce le port cu mandrie,
Corpul meu nu e un lucru la care tu sa te uiti,
Trebuie mai intai sa.i vorbesti mintii mele, nu formei mele de femeie.
Sunt independenta , si deci nu sunt sclava nimianui,
Este mila lui Allah la care ravnesc ,
Am voce , deci voi fi ascultata ,
Pentru ca inima mea poarta mandra cuvantul Lui ,
"O voi femeilor ,acoperiti.va cu mantie ,Sa nu fiti deranjate de lumea ignoranta",
Nu ascult de barbat , imbracandu.ma astfel
Ci doar ma supun legii lui Allah.
Asuprirea e un cuvant de care nu am habar,
Pentru ca detin libertatea,
Care mi.a fost data cu mult timp in urma,
Impreuna cu dreptul de a creste, de a prospera ,
Pot escalada munti sau traversa mari ,
Imi pot expune ideile in ce mod doresc
,Allah insusi ne.a oferit LIBERTATEA
,Cand a trimis Islamul,SI TIE si MIE !

Edited by Zamolxel, 30 January 2007 - 00:15.


#35
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
WIFE BEATING IN ISLAM
http://answering-isl...ife-beating.htm

http://www.villagevo...ff,74473,6.html

Edited by tomaso, 30 January 2007 - 18:35.


#36
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

Quote

WIFE BEATING IN ISLAM
Da "wife beating"la crestinii romani.Vine Ion de la circiuma si io trage lu' Ileana de zici ca trecut prin 12 runde cu Muhamad Ali.Citi romanasi isi fac nevestele zop in bataie?Da vina pe palinca!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate