Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Contradictii in Coran (cuvantul lui Allah)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#1
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
sursele aprobate de liga musulmana a Coranului

http://www.usc.edu/dept/MSA/quran/ site recomandat cu caldura de www.islamulazi.com pentru musulmanii anglofoni

http://www.yabiladi.com/coran/ site marocan ce contine coranul in 3 limbi :engleza, franceza, araba scrisa cu alfabet arab, araba scrisa cu alfabet latin

http://www.sajidine.....coran/page1.ht m



Contradictii la legea Mostenirii


Coran 4/11


[Iata ce] hotaraste Allah in privinta [mostenirii] copiilor vostri: un fiu are [o parte egala] cu partea a doua fiice.Daca nu sunt decat fete,l [chiar si] mai mult decat doual, pdrimesc ele doua treimi din ceea ce a ladat [defunctul]. Daca este una singura, capata ea jumatate. Cât despre parintii lui, primeste fiecare dintre ei a sasea partea din ceea ce a lasat [defunctul], daca el are un copil. Daca insa nu are copilsi-l mostenesc parintii lui, atunci mama sa are dreptul la o treime (1), iar daca el are frati, atunci mama lui primeste a sasea parte, dupa legatele testate [wasyya](2) si plata datoriilor. Voi nu siti daca parintii vostri sau fiii vostri va sunt mai folostori! [Aceasta este ] o porunca de la Allah, caci Alah este Atoatestiutor si Intelept.(3)

Coran 4 /12

Voi aveti jumatat din ceea ce lasa dupa ele sotiile voastre, dace ele nu au nici un copil. Dar daca ele au un copil, va revine un sfert din ceea ce lasa in urma lor, dupa legatele testat sau parte datoriilor. Iar lor le revine un sfert din ceea ce lasati voi [mostenire], daca nu aveti nici un copil. Dar daca aveti un copil, lor le revine a opta parte din ceea ce lasati,l dupa legatel testate sau plata datoriilor. Daca un barbat sau o femei moare fara a avea nici un mostenitor direct, dar are un frate sau o sora, fiecaruia dintre cei doi le revine a sasea parte. Daca ei insa sunt mai multi de-atat,l atunci ei toti suntpàrtasi la o treime, dupa legatele testate sau palta datoiilor, fara prejudicierea [vreunuia]. [Aceasta este] porunca lui Allah, iar Allah este Atoatestiutor si Blând.(1)

Coran 4/176

Ei aici cer sfatul.(1) Spune-le:”In privinca raposatului fara tata, fara mama si fara copii, Allah va sfatuieste: Daca un barbat s-a stins din viata si nu are nici un copil, dar are o sora, acesteia ii va reveni jumatate din ceea ce a lasat dupa el, iar el o mosteneste (in totalitate), daca ea nu are nici un copil; daca sunt doua surori(2), atunci primesc ele doua treimi din ceea ce a lasat dupa el; daca sunt frati -barbati si femei(3) -atunci barbatul primeste cat partea a doua muieri. Allah va desluseste pentru ca voi sa nu ratacici, caci Allah pe toate le stie”.(4)



Sa presupunem ca un om moare si lasa in urma sa 3 fiice, 2 parinti si sotia. COnform acestor versete cele 3 fiice impreuna vor primi 2/3 din mostenire, si parintii vor primi 1/3 si sotia va primi 1/8 din mostenire.

Matematic: 2/3+1/3+1/8= 9/8=1.125. Distributia proprietatii adauga mai mult decat proprietatea valabila.

Cum aceasta poate fi posibila? Inca o data Mohamed demonstreaza ca nu este capabil sa adune. Ei bine, cand o persoana nu poate aduna intregi atunci este improbabil ca el ar fi stiut sa adune fractii.

Un alt exemplu: un om moare si lasa in urma sa mama, sotia, si doua surori. Conform cu ce Mohamed a marturisit in Coran 4/11-12 si 4/176 mama ar primi 1/3 din proprietate, sotia primeste 1/4 din proprietate si surorile ar primi 2/3. din proprietate.

Sa calculam inca o data:1/3+2/3+1/4= 1.25 inca o data mai mult decat proprietatea valabila.


DECI DE CATA AVERE ARE NEVOIE UN BARBAT MUSULMAN SA ISI POATA IMPARTI AVEREA? 1,125?


Cum a fost revelat Coranul?

Cine i-a adus revelatia de la Allah lui Mohamed? Un verset spune ca acesta a fost Gabriel, apoi in altul noi gasim ca de fapt a fost "Sfantul Duh"

(Koran 2:97)

Spune: “Cine este dusman lui Gavriil (3)?” El l-a pogorat in inima ta, cu ingaduinta lui Allah, adeverind ceea ce se afla dinaintea lui, ca indreptare si bunavestire pentur credinciosi.


(Koran 16:102)

Spune: “L-a pogorat Sfantul Duh de la Domnul tau întru adevar ca sa-i întareasca pe cei care cred si sa fie calauza si buna vestire pentru muslumani!”

Este evident ca Mohamed a uitat sa isi verifice revelatia.



Raiul si Pamantul au aparut impreuna sau despartite?

Urmatoarea contradictie este despre venirea impreuna a Raiului si Pamantului si au fost desparite una de cealalata

Coran 41/11

Apoi s-a intors catre cer - care era un fum - si i-a zis lui si pamantului: Veniti amandoua, devoie sau fara de voie!” Si au raspuns ele: “Venim, supunandu-ne de buna voie!”

Coran 21/ 30

Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit si din apa facut tot ce este lucru viu? Si oare tot nu cred ei?


Care a fost creat primul: Raiul sau Pamantul?

Pamantul

Coran2/29

El este acela care a creat pentru voi toate cate sunt pe pamant, apoi s-a inaltat in cer si a tocmit cele sapte ceruri si El este a tot stiutor.(1)

Coran 41/ 9-12

9 Spune: “Oare voi nu credeti în Acela care a creat pamantul în doua zile si Îi faceti Lui semeni?” Acesta este Stapânul lumilor!
10.Si El a pus de deasupra lui [a pamântului] munti neclintici si l-a binecuvântat si a orânduit pe el toate cele necesare pentru hrana, pâna la patru zile egale. Acesta este un raspuns pentru aceia care întreaba.
11.Apoi s-a întors catre cer – care era un fum – Si i-a zis lui si pamântului: Veniti amândoua, de voie sau fara de voie!” Si au raspuns ele: “Venim, supunându-ne de buna voie!”
12.Si lea- hotarât El sa fie sapte ceruri, în doua zile, si a orânduit fiecarui cer menirea sa. Si am împodobit Noi cerul cel mai de jos cu candele, în chip de straja . Aceasta este orânduiala Celui Puternic si Atoatestiutor.


Raiul

Coran 79/27-30

27.Sunteti voi mai greu de facut sau cerul pe care l-a înalcat El?
28.El a ridicat bolta lui _i l-a orânduit pe deplin,
29.El a facut întunecata noaptea lui si a scos la iveala ziua lui
30.Si pamântul, dupa aceea, l-a întins


Cati ingeri lupta cu Mohamed?

Coran 3:124, 126

[Allah v-a dat voua victoria], când tu le-ai spus credinciosilor: “Nu va este destul ca Domnul vostru va vine in ajutor cu TREI MII de ingeri pogorati [anume pentru aceasta]?”

Coran 8/9
[Aduceti-va aminte] când voi cereati ajutor Domnului vostru si El v-a raspuns numaidecat: “Eu voi sa va vin in ajutor cu O MIE de ingeri, randuiti unul dupa altul”!


Asadar cati ingeri l-au ajutat pe Mohamed? Probabil a uitat sa isi revizuiasca partile revelate anterior...si a dus pe saracii oameni in confuzie!

Ar fi putut Allah sa aiba FIU   

Da conform acestui verset !!!

039.004

YUSUFALI: Had Allah wished to take to Himself a son, He could have chosen whom He pleased out of those whom He doth create: but Glory be to Him! (He is above such things.) He is Allah, the One, the Irresistible.

De ar fi voit Allah sa-si ia un fiu. El ar fi ales ceea ce ar fi voit din ceea ce a creat. Lauda Lui! El este Allah Cel Unic Si Atotputernic.


Nu conform acestui verset !!!

006.100
YUSUFALI: Yet they make the Jinns equals with Allah, though Allah did create the Jinns; and they falsely, having no knowledge, attribute to Him sons and daughters. Praise and glory be to Him! (for He is) above what they attribute to Him!

Si au facut ca asociati ai lui Allah djinnii, (4) in vreme ce El I-a creat pe ei. (5). Si I-au nascocit Lui fii si fiice, in nestiinta lor. Marire Lui! El este deaspura tuturor celor cu care il infatiseaza!


Coranul este priceputi de toti   ?

Da

43/3

3. Noi l-am fcut un Coran arab, pentru ca voi sa pricepeti.

3/7

Nu

El este Acela care Ti-a pogorat Cartea. In ea sunt versete deslusite - si ele sunt temeiurile Cartii - si altele nedeslusite. Cei cu inclinare [catre ratacire] in inimi le urmaresc pe acelea in care sete nedeslusire, in cautarea vrajbei si in cautarea talcuirii lor. Sau nu cunoaste talcurire lor decat Allah. Si aceia care sunt inradacinati in stiinta spun: “Noi credem in Ea; toate sunt de la Domnul nostru!” Dar nu cugeta astfel decat cei darutiti cu judecata.


Este Allah Tolerant?

Da
109/1-6

1. Spune: “O, voi, necredinciosi!
2. Eu nu ador ceea ce adorati
3. Si nici voi nu adorati ceea ce ador eu.
4. Nici adorarea mea nu este asemeni adorarii voastre.
5. Si nici adorarea voastra nu este asemenea adorarii mele!
6. Voi aveti religia voastr, iar eu am religia mea!”


Nu

43/81

81. Spune: “Daca ar avea Cel Milostiv un fiu, eu as fi primul dintre adoratori!


Adam si Iisus a fost creati de Allah din lut si apoi a adaugat cuvantul "Fii"?

Da
3/59
Inaintea lui Allah, Isus este asemenea lui Adam, pe care El l-a facut din lut si apoi I-a zis lui "Fii" si el a fost.

Nu

Adam nu a fost creat prin cuvantul "fii", dar prin suflarea lui Allah

38/70-72

71. Cand Domnul tau le-a zis ingerilor: "Eu voi crea un om din lut!"
72. Cand Eu il voi fi plasmuit si voi fi suflat în el din duhul Meu, voi sa cadeti dinaintea lui, prosternandu-va!”


Iisus nu a fost conceput prin cuvantul "FII"

66/12

12. Si [la fel si] pe Maria, fiica lui Imran, care a ramas neprihanita si am suflat în ea din Duhul Nostru. Si ea a crezut în cuvintele Domnului ei si in scripturile Sale si a fost ea dintre cei supusi cu statornicie.


Sa va luati prieteni intre crestini si evrei?

Da

5/82
Vei gasi ca iudeii si cei care [ii] fac asociati [lui Allah] sunt cei mai indarjiti in dusmania lor fata de cei care cred (1), dupa cum vei gasi ca cei mai prietenosi fata de cei ce cred sunt aceia care spun “Noi suntem crestini”. Si asta pentru ca printre ei se afla preoti si calugari si pentru ca ei nu sunt semeti.

57/27

27. Apoi, Noi i-am facut sa mearga pe urmele lor pe trimisii Nostri si l-am facut sa urmeze pe Isus fiul Mariei, si i-am druit lui Evanghelia, iar in inimile celor care l-au urmat am pus mila si indurare. Insa monahismul l-au nascocit ei singuri – nu l-am prescris Noi pentru ei – cautand multumirea lui Dumnzeu! Dar ei nu au pazit aceasta asa cum s-ar fi cuvenit sa o pazeasca. Noi le-am daruit acelora dintre ei care au crezut rasplata lor, insa multi dintre ei au fost nelegiuiti.

45/16


16. Noi le-am dat fiilor lui Israel Cartea, intelepciunea, profetia si i-am inzestrat pe ei cu bunuri si i-am ales inaintea celorlalte lumi.


NU

5/57

O, voi cei care credeti! Nu-i luati ca aliati pe aceia care au luat religia voastra in deradere si in bataie de joc, fie dintre cei carora le-a fost trimisa Cartea inaintea voastra, fie dintre necredinciosi, si fiti cu frica de Allah, daca sunteti crediciosi

Mohamed are dreptul sa faca sex cu toate femeile date de Allah?

Da

33/50

O, Profetule! Noi iti ingaduim tie sotiile tale, carora tu le dai zestre, precum si pe acelea care se afla sub stapanirea dreptei tale, pe care Allah ti le-a daruit ca prada, precum si pe fiicele unchiului tau dupa tata si pe fiicele matusii tale dupa tata, pe fiicele unchiului tau dupa mama si pe fiicele matusii tale dupa mama, care au purces impreuna cu tine, si asemenea orice femeie dreptcredincioasa, daca se daruie_te ea insasi Profetului, daca primeste Profetul sa o ia în casatorie, acesta este un privilegiu numai pentru tine, fara de [ceilalci] dreptcredinciosi. Noi stim ceea ce le-am impus lor în privinta soatelor lor si acelora pe care le stapanesc dreptele lor, ca sa nu fie nici o stanjeneala pentru tine, iar Allah este Iertator si Indurator.

Nu


33/52
52. El nu-ti mai ingaduie tie [sa iei alte] femei apoi, nici sa le schimbi pe ele cu alte soate, chiar daca îti place frumusetea lor – afara de cele pe care le stapaneste dreapta ta. Allah este peste toate Veghetor.



care a fost PRIMUL MUSULMAN  ??sunt 3 variante de raspuns, care o fi cea corecta?

7/143

Si când a venit Moise la timpul hatarat de Noi si a vorbit cu el Domnul sau, a zis el: “Doamne, arate-Te mie ca sa Te vad!”. I-a raspuns lui: “Tu nu Ma vei putea vedea, dar priveste la unte si de va ramâne el nelcintit, atunci Ma vei vedea! Si când s-a aratat Domnul sau Muntelui, l-a prefacut in pulbere, iar Moise s-a prabusit lesinat. Iar când si-a venit in fire, a zis: “Marire Tie! Ma intorc la Tine caindu-ma si sunt cel dintai dintre credinciosi!”

Avraam/Iacob

2/132
Si Avraam a lasat-o ca indemnare fiilor sai si asemenea si Iacob (1) [zicând ei]: “O, fiii mei,Allah v-a ales voua Islamul ca religie si, de aceea, sa nu muriti altfel decat musulmani!”

Mohamed

39/12

Si mi s-a poruncit sa fiu primul dintre musulmani!” (aici e clar Mohamed, nu putea spune Allah ca o fi primul musulman)

#2
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
Cate grupuri de oameni vor  fi in timpul JUDECATII DE APOI


Coran 56/7

Atunci veti fi voi de trei feluri:

Versete contradictorii:

Coran 90/18-19


Acestia sunt tovarasii dreptei
Aceia, însa, care tagaduiesc semnele Noastre sunt tovarasii stângii



Coran 99/6-8


În Ziua aceea, oamenii vor iesi în cete, pentru ca sa li se arate faptele lor.
Cel care a facut un bine cât un grâunte de colb îl va vedea,
Dupa cum, cel care a facut un rau cât un grâunte de colb îl va vedea.


In primul rand, Mohamed a spus ca in timpul Judecatii de apoi oamenii se vor divide in 3 grupuri. Dar in versetele urmatoare el pare ca si-a schimbat parerea in grupe grupul care se duce la Diavol si grupul care se duce la Bine  


Cine ia sufletele dupa DUPA MOARTE?

Cateodata Mohamed marturiseste ca INGERUL MORTII ia sufletele dupa moarte si in altele spune ca acolo sunt INGERI care iau sufletul in timpul mortii si alta data spune ca de fapt ALLAH ia sufletele. Versetele relevante sunt mai jos

Coran 32/11

Spune: “Va va lua îngerul mortii caruia i-au fost încredincate sufletele voastre, dar apoi veci fi adusi înapoi la Domnul vostru.”

Coran 47/27

Si cum [va fi] când îi vor lua îngerii si-i vor lovi peste fetele si peste spatele lor?

Coran 39/42

Allah ia la Sine sufletele, la moartea lor, si pe cele care nu mor [le ia], în timpul somnului lor. El le cine la Sine pe acelea asupra carora a hotarât moartea, iar pe celelalte le trimite [în trupurile lor] pâna la un timp hotarât. În aceasta sunt semne pentru un neam [de oameni] care chibzuiesc.



In timpul nasterii lui Iisus cati ingeri i-au vorbit Mariei?


Coran 3/42

Adu-ti aminte] când ingerii au zis: “O, Maria! Allah te-a ales si te-a fàcut curata. El te-a ales peste femeile lumilor!

Coran 3/ 45

[Adu-ti aminte] când ingerii au zis: “O, Maria! Allah iti vesteste [un copil ce vine cu] un cuvant din partea Lui: numele lui va fi Al-Masih, Isa (1), fiul Mariei, maret in acesta lume ca si in lumea de Apoi si unul dintre cei mai apropiati [de Allah].

Coran 19/17

Si a pus între ea si între ei un val! Si atunci am trimis la ea Duhul Nostru, care i s-a aratat cu înfatisarea unui om adevarat.

(Deci Allah nu e singur, de este mentionat Duhul nostru?)

Pe de o parte CONTRADICTIA UN INGER MULTI INGERI vei observa ca Mohamed se refera la Allah ca o singura entitate in Coran. Totusi, el nu este consistent cu aceasta dupa cum vedem in versetul de mai sus unde Mohame spune clar NOI si nu EU. Cu claritate el se refera la Allah ca o entitate multipla in acest verset (DUHUL NOSTRU). Aici sunt multe alte astfel de versete (21/43-51 si altele care le-am scris mai jos. D-zeu nu poate face astfel de greseli oarbe deci, Mohamed a fost acela care a scris versetele Coranului.

"Noi" in acest caz se refera la Zeii pagani si Arabiei pre-islamice. Mohamed a luat multe din Scripturile Pagane, Iudee si Crestine si credintele Vedice si insidios deformate intelesurile pentru a servi diabolicele lui nevoi.



Care gradini sunt in paradis?

Coran 39/73

Si vor fi condusi cei care au fost cu frica de Domnul lor spre Rai, în cete, iar când vor ajunge la el, li se vor deschide portile lui Si le vor zice pazitorii lui: “Pace asupra voastra! Voi ati fost buni, intrati pentru a fi în veci salasluitori în el!”

coran 41/30

Însa aceia care zic: “Domnul nostru este Allah!” Si apoi urmeaza calea cea dreapta, asupra lor se vor coborâ îngerii, [zicându-le]: “Nu va temeti si nu fiti mâhniti si primiti bunavestire despre Raiul ce vi s-a fagaduit!

Coran57/21

Grabiti-va, întrecându-va, catre iertarea Domnului vostru si catre o Gradina într-atât de larga precum largimea cerului si a pamântului, care a fost pregatita pentru aceia care au crezut în Allah si trimisii Sai! Aceasta este mare mila lui Allah, pe care El o daruieste cui voieste, caci Allah este Datator de mare îndurare.

Coran 79/41

Raiul îi va fi salas!..

Conform aversetelor de mai sus Mohamed se refera la O SINGURA gradina a Paradisului, dar in versetele urmatoare se contrazice inca o data spunand ca sunt Multe Gradini in Paradis.

Coran 18/31

Aceia vor avea parte de gradinile [vesnice] pentru salas, pe sub care trec pâraie. Se vor împodobi în ele cu bratari de aur si vor îmbraca straie verzi de matase si brocart, rezemându-se [îmbracati] în ele pe divane. Minunata rasplata si minunat salas!

Coran 22/23

Allah îi va aduce pe cei ce cred si savarsesc fapte bune în Gradini pe sub care curg pâraie si în ele vor fi împodobiti cu bratari de aur si margaritare, iar vesmintele lor vor fi în ele de matase

Coran 35/33

Si Noi facem pe el gradini de palmieri si vii si facem sa tâsneasca pe el izvoare.

Coran 78/32

Gradini si struguri,

Se pare ca Mohamed nu a putut sa isi aduca aminte numarul GRADINILOR ENTERNITATII in rai



Infinitele lanturi problema

Acum voi demonstra ca daca urmatoarele versete ar fi adevarate atunci ne-ar invata o infinitate de lacune si eventual sa faca urmatorul verset nevalid.

Coran 26/192/196

Iar el este o revelatie de la Stapanul lumilor.
A coborat cu el Duhul cel credincios
Peste inima ta, pentru ca tu s fii dintre prevenitori,
Într-o limba araba limpede.
El a fost deja [pomenit] în scripturile înaintasilor.

In aceata Sura, gasim ca Coranul este anuntat in primele scrieri. In primul rand de notat ca primele revelatii au fost in Araba. De ex., Primele scrieri au fost Tora si Injil (Biblia) scrise in Ebraica si Greaca.

Doua contradictii:

1. Cum Coranul Arabic sa fie continut in alta limba?

2. Pentru versetele (26/192-196) sa fie adevarate, o revelatie dinainte X(de ex.) trebuie sa includa aceste versete (26:192-196) in timp ce Koranul este cu claritate continut in revelatiile timpurii.Acum, avand aceste versete in revelatia X inseamna ca X insusi trebuie continut intr-o alta revelatie timpurie Y.Aplicand aceeasi logica, Y trebuie continut in alte revelatii timpurii si mai departe. Gasim un infinit lant care dovedeste absurditatea acestor versete.(26:192-196)


Contradictiile stiintifice

Coranul ne invata ca sunt 7 raiuri unul dupa altul si stelele sunt mai jos decat raiul, dar luna este in mijlocul celor 7 ceruri.

Totusi in realitate stelele sunt mult mai departe de pamant decat luna

Coran 67/3-5

Acela care a creat sapte ceruri unul dupa altul, fara sa vezi nici o nepotrivire în creatia Celui Milostiv. Intoarce-ti privirea! Oare vezi tu vreo crapatura?
Intoarce-ti iarasi privirea de doua ori! Privirea se va întoarce la tine umilita si slaba!

Noi am împodobit cerul cel mai de jos cu candele si le-am facut pe ele pietre pentru lovirea seitanilor si am pregatit pentru ei pedeapsa Vapaii.

Coran 71/15-16

071.016
YUSUFALI: "'And made the moon a light in their midst, and made the sun as a (Glorious) Lamp?
Oare nu ati vazut voi cum a creat Allah sapte ceruri unul peste altul
Si a facut Luna sa le fie lor lumina (in mijlocul lor) si a facut Soarele ca o candela?


Coran 71/41/12

Si le-a hotarat El sa fie sapte ceruri, în doua zile, si a oranduit fiecarui cer menirea sa. Si am împodobit Noi cerul cel mai de jos cu candele, în chip de straja. Aceasta este oranduiala Celui Puternic si Atoatestiutor.[/color]

In primul rand, Coranul spune ca sunt 7 raiuri in univers. Orice persoana sanatoasa care a studiat ASTRONOMIA MODERNA poate spune ca conceptia celor 7 ceruri este nimic decat un rezultat al absurdei imaginatiei lui Mohamed. Compilatiile musulmane incearca sa acopere numeroasele defecte din Coran spunand ca expresia ar trebui considerata poetica decat stiintifica.(te pomenesti ca lui Allah ii ardea de poezii cand Mohamed masacra pe capete oameni nevinovati si violau bietele victime ale istoriei)

In al doilea rand, Coranul reclama sa stelele sunt mai jos sau chiar mai jos sau in cel mai jos rai, in timp ce luna in mijlocul raiului. Si un copil in scoala primara standard stie ca stelele sunt mult mai departe de pamant decat luna.


004.082
YUSUFALI: Do they not consider the Qur'an (with care)? Had it been from other Than Allah, they would surely have found therein Much discrepancy.
PICKTHAL: Will they not then ponder on the Qur'an? If it had been from other than Allah they would have found therein much incongruity.
SHAKIR: Do they not then meditate on the Quran? And if it were from any other than Allah, they would have found in it many a discrepancy.


Coran (4/82)

Oare nu cugeta ei la Coran?
Daca ar fi El de la altcineva decat de la Allah,
ar gasi in El multe nepotriviri!

NU AI NEVOIE DE STUDII SA OBSERVI CA MOHAMED A VORBIT AICI SI NU ALLA!
AR PUTEA VORBI UN DUMNEZEU DESPRE SINE INSUSI LA PERSOANA A III A? si nu apare nici un "say", "spune"


Solomon asculta furnicile

Coranul vorbeste despre un incident unde Solomon asculta furnicile in timp ce "vorbesc"

Coran 27/18-19
Si cand au sosit ele din Valea Furnicilor, a zis o furnica: “O, voi furnicilor! Intrati in casele voastre, ca sa nu va striveasca Solomon si ostile sale, fara ca ei sa-si dea seama!”
El a suras, veselindu-se de vorbele ei, si a zis: “Doamne, îngaduie-mi sa-Ti multumesc pentru harul pe care l-ai revarsat asupra mea si asupra parintilor mei si sa savarsesc fapte bune de care Tu sa fii multumit si ajuta-ma pe mine sa fiu - prin indurarea Ta - printre robii Tai cei evlaviosi!”

Aceasta este intradevar o descoperire a lui Mohamed despre furnici care este o evidenta contradictie stiintifica faptul ca furnicile pot comunica intre ele folosind mirosul si nu modulatia de sunete. Solomon nu ar fi avea cum sa auda nici o discutie pentru faptul ca furnicile nu produc nici un sunet.

Deci unde e stiinta in Coran?

Dezvoltarea embrionica

Coranul clar declara ca fiinta umana este formata din "cheag de sange"

Coran 23/14

Apoi am facut din picatura [sperma] un cheag si am facut din cheag o bucata de carne si am facut din bucata de carne oase si am imbracat oasele cu carne. Apoi l-am scos la iveala ca o alta faptura. Binecuvantat fie Allah, Facatorul, Cel Bun!

023.014

YUSUFALI: Then We made the sperm into a clot of congealed blood; then of that clot We made a (foetus) lump; then we made out of that lump bones and clothed the bones with flesh; then we developed out of it another creature. So blessed be Allah, the best to create!
PICKTHAL: Then fashioned We the drop a clot, then fashioned We the clot a little lump, then fashioned We the little lump bones, then clothed the bones with flesh, and then produced it as another creation. So blessed be Allah, the Best of creators!
SHAKIR: Then We made the seed a clot, then We made the clot a lump of flesh, then We made (in) the lump of flesh bones, then We clothed the bones with flesh, then We caused it to grow into another creation, so blessed be Allah, the best of the creators.

Coran 32/7-8
Care a facut desavarsit tot ceea ce a creat. El a scos faptura omului din lut, la inceput,
Apoi i-a facut pe urmaaii lui dintr-o apa anume demna de dispret [sperma].

http://www.usc.edu/d...an/023.qmt.html

Aceasta este pe aproape o descriere stiintifica a dezvoltarii embrionului. Dar ignora faptul sa mentioneze ovulul femeiesc (a doua si la fel de importanta jumatate) si procesul de feritilizare al oului cu spermatozoidul sa formeze o noua celula. (iar embrionul apare sub forma cheagului de sange ca avorton)

Este mentionata evidenta (sperma), vizibilul, aceea ce omenirea stia de mult timp ca este necesara sa creeze un om. Dar Coranul NU mentioneaza partea nevazuta (ovulul), care noi il stim doar prin medicina moderna.

Si nu mai stia Mohamed e ca embrionul sau fatul in starea lui naturala in uter nu se prezinta sub forma unui cheag de sange, ci avortonul( la care avea destula experienta in urma a 11 femei +concubine, si experienta lui de vacar)



Rasarit si Apus

Coranul de asemenea ne invata ca Soarele apune intr-un izvor noroios.

18/86

Si cand a ajuns la locul unde apune soarele, a aflat ca el apune intr-un izvor noroios si a gasit langa el un neam. Si Noi i-am zis: “O, Duh-l-Qarnayn! Fie ca ii pedepsesti, fie ca te vei arata binevoitor fata de ei!”

18/90

Si cand a ajuns la locul unde rasare soarele, a aflat ca el rasare peste un neam [de oameni] caruia Noi nu le-am dat nici un acoperamant [cu care sa se apere] de el.

018.086
YUSUFALI: Until, when he reached the setting of the sun, he found it set in a spring of murky water: Near it he found a People: We said: "O Zul-qarnain! (thou hast authority,) either to punish them, or to treat them with kindness."
PICKTHAL: Till, when he reached the setting-place of the sun, he found it setting in a muddy spring, and found a people thereabout. We said: O Dhu'l-Qarneyn! Either punish or show them kindness.
SHAKIR: Until when he reached the place where the sun set, he found it going down into a black sea, and found by it a people. We said: O Zulqarnain! either give them a chastisement or do them a benefit.

http://www.usc.edu/d...an/018.qmt.html

In primul rand, este stiintific dovedit ca soarele NU MERGE IN JOS (conform traducerii in engleza a coranului care e mult mai veridica) intr-un izvor noroios.
In al douilea rand, aceasta pare ca presupune ca pamantul este plat, altfel cum poate fi un punct extrem in VEST sau EST. Nu spune , el merge foarte departe posibil pe pamant in aceste directii si apoi observi rasaritul si apusul in timp ce sta pe malul lui. Un rasarit ar fi de fapt acelasi in orice loc de pe acest pamant, pe pamant sau apa. . Ar fi inca sa si cum apusul ar fi departe. Ci spune, ca el a ajuns LOCUL unde soarele apune si in a doua parte a zilei locul unde rasare



De ce Muntii au fost creati?

Coranul explica clar ca muntii stau pe pamant deci pamantul nu ii cutremura cand are loc cutremurul, mai interesant muntii chiar previn cutremurele.

Coran 21/31

Noi am facut pe pamant munti neclintiti, pentru ca el sa nu se clatine cu ei, iar printre ei [munti] am facut carari si drumuri pentru ca ei sa se poata calauzi.

16/ 15

El a asezat pe pamant munti statornici, ca sa nu se clatine cu voi, rauri si drumuri, poate ca voi veti fi calauziti.

31/10

El a creat cerurile fara stalpi pe care voi sa-i puteti vedea si a arunca [infigand] in pamant munti trainici, pentru ca el sa nu se clatine cu voi si a risipi pe el tot felul de vietati. Si am coborat Noi din cer ploaia si am facut sa creasca pe el plante folositoare de tot felul.

Este foarte evident ca Mohamed a fost complet ignorant despre rationamentul geologic al existenti muntilor. El a vazut ca muntii sunt uriasi si grei. Asa un bun mod de a explica existenta lor este sa spuna ca muntii previn cutremurele.

Muntii insisi au fost creati prin miscarile tectonice ale pamantului, si nu aruncati in pamant ca tarusii.

Luna are lumina ei proprie?

Coranul ne releva ca Luna are propria ei lumina!

Coran 10/5

"El este Cel care a facut Soarele ca o lumina stralucitoare si Luna ca o lumina si El i-a oranduit treptele, pentru ca voi sa cunoasteti numarul anilor si socotirea [vremii]. Nu le-a facut Allah pe acestea decat pentru [un scoop] adevarat. El desluseste semnele pentru oamenii care pricep."


Oricine in lumea moderna stie ca luna nu are nici o lumina proprie( si daca observati de asemenea inca o data ca adresarea se face cu  persoana a III-a " El" , deci nu ALLAH a scris aceste versete. Si nu apare   "SPUNE" "SAY"


010.005
YUSUFALI: It is He Who made the sun to be a shining glory and the moon to be a light (of beauty), and measured out stages for her; that ye might know the number of years and the count (of time). Nowise did Allah create this but in truth and righteousness. (Thus) doth He explain His Signs in detail, for those who understand.
PICKTHAL: He it is Who appointed the sun a splendour and the moon a light, and measured for her stages, that ye might know the number of the years, and the reckoning. Allah created not (all) that save in truth. He detaileth the revelations for people who have knowledge.
SHAKIR: He it is Who made the sun a shining brightness and the moon a light, and ordained for it mansions that you might know the computation of years and the reckoning. Allah did not create it but with truth; He makes the signs manifest for a people who have


.
Orice este creat in perechi?

Urmatorul verset ne spune ca Allah a creat orice in perechi. De exemplu, sI in plante si animale, zi si noapte, forte de atractie si repulsie, etc.

51/49

si din fiecare lucru Noi am creat perechi. Poate ca voi va veti lasa indemnati!


Totusi, Mohamed in simpla lui observatie a lumii nu a observat ca sunt lucruri in aceasta lume care nu au perechi. De exemplu, bacteria, fungii imperfecti, etc. sunt membre din Monera Kingdom si se reproduc doar asexual!!!! Populatia europeana din Elodea consista in plante de acelasi sex de asemenea si deci se reproduc asexuat.

Un alt exemplu al lucrurilor ca nu sunt perechi este forta gravitationala. GRAVITATIA este o forta atractica. Aceasta nu are duplicat(pereche).Nu exista o astfel de forta de gravitationala de respingere.


Contradictii istorice

Moise si samarinteanul


Koranul ne spune ca vitelul la care s-au inchinat Israelienii la Muntele Horeb a fost modelat de un Samarinean (versetele 20/ 85-87, 95-97)

20/85

A zis: “Noi am pus neamul tau la Incercare, dupa tine, si As-Samiri l-a dus pe el în ratacire.”

Coran 20/87

Ei au zis: “Noi nu am calcat fagaduinta data tie cu voia noastra, insa noi am fost incarcati cu sarcini de podoabe ale neamului [lui Faraon] si le-am aruncat noi [in foc] si asemenea le-a aruncat si As-Samiri.”

Cuvantul "Samaritean" nu a fost in circulatie pana in 725 inainte de Hristos,dupa cativa ani de la evenimentele din Exod. Aceasta implica faptul ca Poporul Samarinean nu au putut exista in timpul vietii lui Moise si nu au fost ei care au modelat (turnat) vitelul.

Unii musulmani incearca sa explice in felul lor. Si spun ca de fapt acel cuvant aici este "Samiri" sau "Shomer". Totusi, ei nu ar trebui sa devieze de la originalul in araba care pronunta clar cuvantul "samarinean"

Evident , Mohamed nu a avut cunostinte ale istoriei sau macar cand evenimentele au avut loc, asa ca el a facut talmes- balmes totul


Evanghelia exista in timpul lui Moise?

Coran 7:157


Those who follow the Messenger, the unlettered
Prophet, whom they find mentioned in their own
(Scriptures),- in the Taurant and the Gospel...

Coran 7/155-157

Si a ales Moise saptezeci de barbati din neamul sau pentru timpul intalnirii cu Noi. Si cand I-a lovit cutremurul [de pamant], a zis el: “Doamne, daca Tu ai fi voit, I-ai fi putut pierde mai dinainte, ca si pe mine. Oare vrei Tu sa ne pierzi pentru ceea ce au savarsit cei prosti dintre noi? Aceasta nu este decat o incercare de la Tine, cu care-I duci in ratacire pe cei care Tu voiesti si ii calauzesti pe cei care Tu voiesti. Tu esti Ocrotitorul nostru. Deci iarta-ne noua si indura-Te de noi, caci Tu esti cel mai bun dintre iertatori!
Prescrie pentru noi binel in aceasta lume, ca si in Viata de Apoi! Noi iata ca ne intoarcem la Tine, caindu-ne”. A gait [Allah]: “Cu pedeapsa Mea ii ajung pe cei care voiesc Eu, iar indurarea Mea cuprinde toate lucrurile. Si Eu voi prescrie pentru aceia care au frica si achita Dania si cei care cred in semnele Noastre.
157. Pentru aceia care il urmeaza pe trimis, profetul neinvatat, despre care afla scris la ei in Tora si in Evanghelie. El le prounceste ceea ce este bine si-I opreste de la ceea ce este urat, le ingaduie lor bunatatile si le oopreste lor pe cele necurate si-I usureaza pe ei de povara lor si de lanturile care au fot asupra lor. Cei ce cred in el si il sustin si il ajuta si urmeaza lumina cara a fost pogorata sa fie cu el, aceia vor fi izbanditori”.

Observati ca in versetul de mai sus este in prezent tense astfel evidenta problema este ca Evanghelia nu a fost inca revelata la acea vreme!

Haman- Ministru al Faraonului?

Coran 28/8

Si familia lui Faraon l-a cules, ca s le fie lor dusman si [motiv de] tristete! Faraon, Haman si ostenii lor erau ei pacatosi.

28/38

A zis Faraon: “O, dregatori ai mei! Eu nu stiu un alt dumnezeu pentru voi, afara de mine! O, Haman! Arde pentru mine lut si inalta-mi mie un tron! Poate astfel voi ajunge eu la Dumnezeul lui Moise, pe care eu il socotesc dintre mincinosi!”

Aici Coranul implica clar ca Haman si Faraon existau in aceeasi perioada de timp si loc. Dar istoria spune altfel. Faraonul a trait in timpul vietii lui Moise si Haman a fost un ministru al lui Ahasuerus (Xerxes I). Versetul coranic in acest caz contine nu doar o eroare de locatie, dar de asemenea si o eroare se timp (1000 de ani)

Inca o data Coranul ne-a dovedit una din doua Mohamed nu a avut cunostinte reale de Istorie sau a ales sa o distorsioneze sa o potriveasca nevoilor sale diabolice


Poate trata un barbat musulman sotiile sale cu dreptate ?

Nu, conform acestui verset!

4/3
Iar daca va temeti ca veti fi nedrepti cu orfanii, luati de sotii pe acelea care va plac dintre femei - doua, trei sau patru (1),l dar daca va temeti ca nu veti fi drepti [cu ele], atunci [luati] una singura sau ce se afle in stapanirea mâinilor voastre drepte (2). Acesta [este situatia care] va da cea mai mica putinta de a purcede nedrept.

Da, conform acestui verset

4/128

Nu veti puteti sa va purtati intocmai la fel cu [toate] soatele chiar daca ati voi cu tot dinadinsul Dar nu va intoarceti cu totul [catre vreuna dintre ele], lasand-o [pe cealalta] ca atarnata! Insa daca indreptati aceasta si va temeti, Allah este Iertator si Indurator(1).

Daca un barbat nu poate fi drept cu mai multe sotii atunci cum poate lua 4 sotii?

Cat de lunga e ziua pentru Allah ?


O mie de ani


022.047

Ei te grabesc [sa vii] cu pedeapsa! Allah nu-si încalca fagaduinta Sa! Însa o zi la Domnul tau este cât o mie de ani, asa cum numarati voi.

32/5
El ocârmuieste toate lucrurile din cer si de pre pamât. Apoi vor urca ele la el într-o zi a carei masuri este de o mie de ani, dupa cum numataci voi

50 000 de ani

70/5
Îngerii si Duhul se vor înalca la El într-o Zi a carei durata este cât cincizeci de mii de ani.

70/5

Îngerii si Duhul se vor înalta la El într-o Zi a carei durata este cât cincizeci de mii de ani.

Allah si Duhul? Inca o data Coranul atesta ca Allah nu este singur!

Edited by armonie, 12 December 2006 - 17:36.


#3
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
Pot ingerii sa se nu se supuna lui Allah?

un verset relateaza ca aceasta nu este posibil si in altul avem o clara dovada a ingerilor care ne se supun lui Allah

(Koran 16:49-50)

Și în fața lui Allah se prosternează toate vietățile din ceruri și de pre pământ; și la fel și îngerii, fără ca ei să fie trufași.
Se tem de Domnul lor, de deasupra lor, și fac ceea ce li se poruncește.

(Koran 2:34)

Deci spus-am ingerilor: “Prosternati-vă dinaintea lui Adam!” Și s-au prosternat ei, in afară de Iblis (2), care nu a voit, ci s-a semețit și a rămas printre cei necredincioși
Asadar Ibnis fiind un inger nesupus lui Allah si aceasta directa contradictie din versetele 16/49-50 relateaza acest fapt

Confirmarea sau substituirea Revelatiilor?

Noua revelatie a adus lui Mohamed confirmarea vechii (primei) revelatii?

(Koran 2:97)

Spune: “Cine este dusman lui Gavriil (3)?” El l-a pogorat in inima ta, cu ingaduinta lui Allah, adeverind ceea ce se afla dinaintea lui, ca indreptare si bunavestire pentur credinciosi.

Noua revelatie adusa de Mohamed substituie vechea revelatie?

(Koran 16:101)

Când Noi înlocuim un semn [verset, poruncă] cu un alt semn - și Allah știe mai bine ceea ce pogoară! -, ei zic: “Tu ești numai un născocitor!” Însă cei mai mulți dintre ei nu pricep.

Se pare, Mohamed nu a putut sa faca in mintea lui daca ar trebui sa multumeasca oamenii altor religii (crestini/ iudei) spunand ca Coranul confirma alte Carti sau ar trebui sa se mandreasca spunand ca Coranul substituie alte revelatii mai vechi.


Crestinii vor intra in Paradis?

Intr-un verset spune ca Crestinii vor intra in paradis?

(Koran 2:62)

Cei care au crezut [in Islam], precum și acei dintre cei care s-au iudizat, dintre creștinii și sabeeni care vor crede in Allah și in Ziua de Apoi și vor face bine, vor avea răsplata lor de la Domnul lor. Ei n-au a se temi și nici nu se vor mâhni

Dar in alte versete Mohamed cu bucurie neaga ce a spus in versetul de mai spus.

Versetele contradictoii sunt:

(Koran 5:72)

Necredinciosi sunt acei care spun: “Dumnezeu e Mesia, fiul Mariei!” Doar a zis Mesia: “O, fii ai lui Israel, adorti-L pe Allah, Domnul meu si Domnul vostru!” pe cel care aseaza langa Allah pe altcineva, Allah il va opri de la Rai, iar adapostul lui va fi Focul si cei nelegiuiti nu vor afla ajutor(2)

(Koran 3:85)

Acela care doreste o alta religie dacat Isalmul,l nu-I va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.


Vinul este bun sau rau?[size=4]

Intr-o sura gasim ca vinul este mestesugul lui Satan

(Koran 5:90)

O, voi cei care credeti! Vinul, (2) jocul de noroc, pietrele ridicate si sagetile [pentru prezicere] sunt numai murdarii din lucratura lui Seitan. Deci feriti-va de ele si poate ca veti izbandi!


Dar in alte versete Coranul spune ca in Paradis sunt rauri de vin.

(Koran 47:15)
Iată descrierea Raiului care le-a fost făgăduit celor cu frică de Allah: în el sunt râuri cu apă care nu este stricată și râuri cu lapte al cărui gust nu se strică și râuri de vin spre plăcerea celor ce beau și râuri de miere limpede. Și vor avea în el din toate rodurile precum și iertare de la Domnul lor. [Oare sunt ei] ca acela care va sălășlui veșnic în Foc și ca aceia cărora li se va să bea apă clocotită, ce le va sfâșia măruntaiele?

Intrebarea mea: Cum Satan a reusit sa isi introduca mestesugul in Paradis?




Iisus s-a nascut sub un palmier?

(Koran 19:23)

Și-au apucat-o durerile lângă trunchiul unui curmal și a zis ea: “O, de aș fi murit înainte de aceasta și cu totul de-aș fi fost uitată!”

YUSUFALI: And the pains of childbirth drove her to the trunk of a palm-tree: She cried (in her anguish): "Ah! would that I had died before this! would that I had been a thing forgotten and out of sight!"

Asadar, Koranul pretinde ca Iisus a fost sub un palmier care este o clara contradictie cu numeroasele scripturi ale acelor timpuri.




cum trebuie tratati evreii si crestinii?

cu rabdare si bunatate?

2:109
Many of the people of the Scripture long to make you disbelievers.... Forgive and be indulgent (toward them) until Allah give command.

sau luptat impotriva acestora?

9/29
Fight against such of those who have been given the Scripture as believe not in Allah.


sau sa ii omori?

2:191
And slay them wherever ye find them, and drive them out of the places whence they drove you out, for persecution is worse than slaughter. And fight not with them at the Inviolable Place of Worship until they first attack you there, but if they attack you (there) then slay them. Such is the reward of disbelievers.

#4
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006
In cate zile a creat Allah Raiul si Pamantul  

in 6 zile

7/54

Domnul vostru este Allah, care a creat cerurile si pamntul in sase zile, iar apoi s-a asezat pe Tron. E:l face ca noaptea sa invaluie ziua, urmandu-I degraba. [El a creat] Soarele, Luna si stelele supuse poruncii Sale. Si nu este decat a Lui si stelele supuse poruncii Sale. Si nu este decat a Lui faptura si stapnirea Binecuvantat este Allah, Domnul lumilor!

10/3

Domul vostru este Allah care a creat cerurile si pamantul in sase zile, apoi s-a inaltat pe Tron. El oranduileste toate lucrurile si nu este mijocator in [Ziua de Apoi] decat cu voia Lui. Acesta este Allah, Stapanul vostru! Adorati-L pe El, asadar! Voi nu chibzuiti?

11/7

El este cel care a creat cerurile si pamântul în sase zile - în vreme ce Tronul Sau era pe apa - pentru ca sa va cerce care dintre voi este mai bun în faptuire. Iar daca Tu spui: “Veti fi voi înviati dupa moarte”, cei care cred vor zice: “Aceasta nu este decât vrajitorie vadita”.

50/38.

Am creat Noi cerurile si pamântul si ceea ce se afla între ele în sase zile si nu Ne-a cuprins pe Noi nici cea mai mica osteneala!

57/4

El este Cel care a creat cerurile si pamântul în sase zile si pe urma s-a asezat pe Tron. El stie ce intra în pamânt si ce iese din el, ce coboara din cer si ce se înalca la el; El este cu voi, oriunde v-ati afla. Si Allah vede bine ceea ce faceci.

in 8 zile

41/9-12

.Spune: “Oare voi nu credeci în Acela care a creat pamântul în doua zile si Îi faceti Lui semeni?” Acesta este Stapânul lumilor!
Si El a pus de deasupra lui [a pamântului] munti neclintiti si l-a binecuvântat si o orânduit pe el toate cele necesare pentru hrana, pâna la patru zile egale. Acesta este un raspuns pentru aceia care întreaba.
Apoi s-a întors catre cer – care era un fum – si i-a zis lui si pamântului: Venici amândoua, devoie sau fara de voie!” Si au raspuns ele: “Venim, supunându-ne de buna voie!”
Si lea- hotarât El sa fie sapte ceruri, în doua zile, si a orânduit fiecarui cer menirea sa. Si am împodobit Noi cerul cel mai de jos cu candele, în chip de straja. Aceasta este orânduiala Celui Puternic si Atoatestiutor.




Contradictii interne cu Coranul insusi

Una din cele mai cunoscute contradictii este confuzia dintre Maria sora lui Aaron si Maria- fiica lui Imran (biblicul Amran) ca si mama lui Iisus: din implicatia surelor 19:28; 66:12; 20:25-30, totusi amandoua, Maria si Miriam, au trait 1570 de ani departare. Iar maria mama lui Iisus a fost musulmanca ca si Iisus !

19/28
O, sora a lui Aaron, tatal tau nu a fost un om [facator] de rau, iar mama ta nu a fost o târfa!”

66/12

Si [la fel si] pe Maria, fiica lui ‘Imran, care a ramas neprihanita Si am suflat în ea din Duhul Nostru. Si ea a crezut în cuvintele Domnului ei si în scripturile Sale si a fost ea dintre cei supusi cu statornicie.

20/ 25- 30

A zis: “Doamne, deschide-mi mie pieptul  si usureaza-mi mie lucrul [ce trebuie sa-l împlinesc]
Si dezleaga-mi nodul limbii mele [tamaduieste-mi defectul limbii mele],
Pentru ca ei sa priceapa vorbele mele!
Si da-mi mie un sfetnic din familia mea,
Pe Aaron, fratele meu,

Ishmail

Descendenta din Ismail a tuturor arabilor este in dubiu in cadrul lumii seculare, de cand istoric primul tara al arabilor a fost Qahtan sau Joktan ( Geneza 10/25-30). Cateva din numele fiilor lor se gasesc si acum in localitatile geografice in Arabia de astazi, ca Sheba, Hazarmaveth, Ophir, si Havilah. Nepotul lui Avraam ar fi un alt stramos al Arabilor via Mobites si Ammoniti (Geneza 24), cum ar fi si Iacob fratele geaman al lui Esau, si cei sase frati ai celei de a treia sotii a lui Avraam. Ei nu sunt nici macar mentionati ca arabi in Qoran.


Samaritan

Coranul spune ca vitelul creat de Israieliti in muntele Horab a fost modelat de un Samarinean (sura 20/85-87, 95-97). Termenul de Samaritan nu a fost cunoscut pana in 722 B.C., care este cateva sute de ani dupa evenimentele inregistrate in Exodus. Asadar, Samarinenii nu puteau exista in timpul vietii lui Moise, si deci, nu ar fi fost responsabili de modelarea vitelului.

Coran 20/85-87

A zis: “Noi am pus neamul tau la încercare, dupa tine, si As-Samiri l-a dus pe el în ratacire.”
Atunci s-a întors Moise la neamul sau, mânios si mâhnit, si a zis: “O,neam al meu! Nu v-a facut Domnul vostru frumoasa fagaduire? Legamântul a fost prea lung pentru voi sau aci vrut sa se abata asupra voastra mânia Domnului vostru si de aceea ati calcat fagaduinca facuta mie?”
Ei au zis: “Noi nu am calcat fagaduinta data tie cu voia noastra, însa noi am fost încarcati cu sarcini de podoabe ale neamului [lui Faraon] si le-am aruncat noi [în foc] si asemenea le-a aruncat si As-Samiri.”

20/95-97

A zis: “Si care a fost socoteala ta, o, As-Samiri?”
A raspuns: “Eu am vazut ceea ce ei nu au vazut: am luat o mâna [de curând] de pe urma trimisului si am aruncat-o [în focul cu care am topit aurul]. Asa mi-a spus sufletul meu.”
A zis: “Du-te! În aceasta viata vei spune tu [la toata lumea]: “Nu ma atingeti!” Si vei avea tu o întâlnire de la care nu vei putea lipsi. Si priveste la Domnul tau, caruia i-ai ramas credincios! Noi îl vom preface în pulbere si-l vom risipi în mare.”


Este interesant de notat ca Yusuf Ali incearca sa schimbe acest cuvant in "samiri" si Pickthall in " As Samirii", Arberry in engleza, si Kasimirski in franceza amandoi au tradus corect in "Samaritan". Yusuf Ali, in nota de subsol, "se intoarce de-a indoarselea" sa explice alegerea sugerand ca numele inseamna "Shener":, care inseamna straniu, sau " Shomer," care inseamna paznic, echivalentul lui "Samara" in araba, care-l implica este destul de aproape de "Samari" care il cauta.Inca o data gasim un exemplu incomod al lui Ali pentru a modera distorsionata traducere in loc sa iasa din dificultatea scenariului, similar cu exemplele "Periklytos, sau cuvantul "Machmad' pe care le foloseste sa ateste Muhamad in Biblie. In Araba pur si simplu nu ii permite lui Yusuf Ali derivarea sa inventeze alte intelesuri pentru acest cuvant. Sa fie consecvent cu cel arabic el at trebui sa pastreze traducerea lui consecvanta cu textul, cum au facut Arberry si Kasimirski.



Issa
Numele lui Iisus in Coran este Issa. Totusi este in incorect. Issa in araba este echivalent cu Esau, numele fratelui geaman al lui Iacob. Numele Corect in Araba pentru Iisus ar trebui sa fie Yesuwa, similar cu Yeshuwa in ebraica, dar atot stiutorul Coran nu a mentionat asta.



Este Homosexualitatea permisa in Coran?

Coranul se contrazice singur in acest topic de asemenea. Urmatoarele versete sustin ca homosexualitatea este interzisa.

(Koran 4:16)

Pe cei doi dintr voi [barbatii] care se impreuna intre ei pedepsiti-I cu asprime. Dar daca ei se caiesc si se indreapta,l atunci lasati-I jin pace, caci Allah ramâne Primitor al caintei si Indurator.

(Koran 27:55)

Vă apropiați voi de bărbați cu poftă, în loc de muieri? Voi sunteți un neam ce se poartă nesăbuit!”

Acum versetele urmatoare sunt o clara contradictie cu versetele de mai sus.

(Koran 52:24)

Și se vor plimba printre ei pentru a-i servi feciori ca niște mărgăritare bine păstrate.

(Koran 56:17)

Și se vor plimba printre ei feciori veșnic tineri,

(Koran 76:19)

Vor trece printre ei băieți veșnic tineri, care, când îi vezi, crezi că sunt mărgăritare înșirate.

Se pare ca lezbianismul este permis in Islam caci nu este mentionata nici o precedere referitor la acest fapt![/size]


Mohamed nu se putea decide in mintea lui referitor la SODOMie. El o interzice pe pamant, dar apoi spune ca Musulmanii pot sa beneficieze de homosexualitate in Paradis. Este un fapt stabilit ca multi faimosi Musulmani erau practicanti de homosexualitate care legat de Coran isi justificau faptele. De ex, Badar, regele moghul a fost foarte rau indragostit de un tanar numit Baburi. Kuttubuddin Aibak, un alt conducator musulman in India obisnuia sa se imbrace ca o femeie si sa danseze in maniere vulgare.

Un alt exemplu este Abu Nuwas-- unul dintre cei mai mari poeti scrie in limba Araba "In gradina parfumata"

O the joy of sodomy! So now be sodomites, you Arabs.
Turn not away from it--therein is wondrous pleasure.
Take some coy lad with kiss-curls twisting on his temple
and ride as he stands like some gazelle standing to her mate.

-A lad whom all can see girt with sword and belt
not like your whore who has to go veiled.

Make for smooth-faced boys and do your very best
to mount them, for women are the mounts of the devils.

O placere a sodomiei! Asa fiti sodomiti, Arabi.
Nu va indepartati de asta -- acolo este o splendida placere
Luati flacai sfiosi si sarutati-le buclele carliontate pe tamplele lor
Si Calatoreste ....


http://membres.lycos...awas/page2.html
http://lbeauvais.che...fr/abunuwae.htm
http://www.androphil...buNuwasBio.html

Acolo sunt astfel de poeme de Aby Nuwas si altii care sunt mai grafici in a glorifica homosexualitatea

[b]Cum a fost creat omul?


A fost creat omul din sange inchegat? ca in versetul urmator?

Koran 96:2
Care l-a creat pe om din sânge înghegat!

Sau a fost omul creat din apa cum marturiseste Mohamed?

Koran 21:30
Oare nu văd cei care nu cred că cerurile și pământul au fost împreună și că Noi le-am despărțit și din apă (inclusiv omul) am făcut tot ce este lucru viu? Și oare tot nu cred ei?

Koran 25:54
El este Cel care i-a creat pe oameni din apă și i-a legat prin obârșie și prin căsătorie. Iar Domnul tău este Atotputernic.

A fost creat omul din lut moale?

Koran 15:26
Noi l-am făcut pe om din lut tare, provenit dintr-un nămol moale,

A fost creat omul din Pamant?

Koran 3:59

Inaintea lui Allah, Isus este asemenea lui Adam, pe care El l-a fàcut din lut si apoi I-a zis lui ‘Fii’ si el a fost.

(Koran 30:20)

Printre semnele Lui [este acela] că El v-a creat pe voi din țărână și apoi iată-vă pe voi oameni care v-ați răspândit [pe pământ].

Sau a fost creat omul din nimic?

(Koran 19:67)


Dar oare nu-și aduce omul aminte că Noi l-am creat mai înainte, după ce el nu fusese nimic?
Sau omul a fost creat de fapt din pamant?

(Koran 11:61)

Si [Noi] am trimis la Thamud pe fratele lor Salih, care a zis: “O, neam al meu! Adorați-L pe Allah! Voi nu aveți alt Dumnezeu afară de El! El v-a creat pe voi din pământ și v-a dat vouă să locuiți pe el. Rugați-L pe El de iertare și căiți-vă la El! Domnul meu este Apropiat de robii săi si El este Cel care Răspunde rugăciunilor lor Întotdeauna!”

[b] Sau a fost creat omul dintr-o picatura de sperma?

(Koran 16:4)

YUSUFALI: He has created man from a sperm-drop; and behold this same (man) becomes an open disputer!

El l-a făcut pe om dintr-o picătură [sperma]și iată că el [omul] este cârtitor învederat.

Edited by armonie, 12 December 2006 - 18:31.


#5
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Ali, ginerele profetului, a spus că fiecare verset are patru sensuri:
- exoteric (zhāhir);
- ezoteric (bātin);
- definitoriu (hadd – literal, limita care stabileşte ce este permis şi ce nu);
- destinal (mottala’ – literal, proiectul divin, ceea ce îşi propune Dumnezeu să realizeze în om prin versetul respectiv).

Aşa că Tăcere..

#6
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 shapeshifter, on Dec 12 2006, 20:14, said:

Ali, ginerele profetului, a spus că fiecare verset are patru sensuri:
- exoteric (zhāhir);
- ezoteric (bātin);
- definitoriu (hadd – literal, limita care stabilește ce este permis și ce nu);
- destinal (mottala’ – literal, proiectul divin, ceea ce își propune Dumnezeu să realizeze în om prin versetul respectiv).

Așa că Tăcere..

Pedofilii si violatorii au sensuri ezoterice, exoterice,bla bla!!! e buna gluma! asta sa o zici celor care se torpileaza in numele lui Allah nu mie!!!


Iata cine era Ali!!!

Sahih Al-Bukhari: Volume 4, Book 52, Number 260:

Narrated Ikrima:
Ali burnt some people and this news reached Ibn 'Abbas, who said, "Had I been in his place I would not have burnt them, as the Prophet said, 'Don't punish (anybody) with Allah's Punishment.' No doubt, I would have killed them, for the Prophet said, 'If somebody (a Muslim) discards his religion, kill him.'


POvestita de Ikrima: ALi a ars cativa oameni aceasta veste a ajuns la Ibn' Abbas, care a spus, " Daca eram in locul lui nu i-as fi ars, ca si Profetul a spus, "Nu pedepsi (pe nimeni) cu Pedeapsa lui Allah. " Fara nici o indoiala, I-as fi ucis, pentru ca Profetul a spus, " Daca cineva ( ca musulman) respinge islamul. OMOARA-L

Sahih Al-Bukhari: Volume 5, Book 59, Number 630:

UITE INCA UNUL

Narrated Abu Burda:

Allah's Apostle sent Abu Musa and Muadh bin Jabal to Yemen. He sent each of them to administer a province as Yemen consisted of two provinces. The Prophet said (to them), "Facilitate things for the people and do not make things difficult for them (Be kind and lenient (both of you) with the people, and do not be hard on them) and give the people good tidings and do not repulse them. So each of them went to carry on his job. So when any one of them toured his province and happened to come near (the border of the province of) his companion, he would visit him and greet him. Once Mu'adh toured that part of his state which was near (the border of the province of) his companion Abu Musa. Mu'adh came riding his mule till he reached Abu Musa and saw him sitting, and the people had gathered around him. Behold! There was a man tied with his hands behind his neck. Mu'adh said to Abu Musa, "O 'Abdullah bin Qais! What is this?" Abu Musa replied. "This man has reverted to Heathenism after embracing Islam." Mu'adh said, "I will not dismount till he is killed." Abu Musa replied, "He has been brought for this purpose, so come down." Mu'adh said, "I will not dismount till he is killed." So Abu Musa ordered that he be killed, and he was killed. Then Mu'adh dismounted and said, "O Abdullah (bin Qais)! How do you recite the Qur'an?" Abu Musa said, "I recite the Qur'an regularly at intervals and piecemeal. How do you recite it O Mu'adh?" Mu'adh said, "I sleep in the first part of the night and then get up after having slept for the time devoted for my sleep and then recite as much as Allah has written for me. So I seek Allah's Reward for both my sleep as well as my prayer (at night)."



Ali ginerele profetului are aprobarea Profetului la viol

Sahih Bukhari: Volume 5, Book 59, Number 637

Narrated Buraida:
The Prophet sent 'Ali to Khalid to bring the Khumus (of the booty) and I hated Ali, and 'Ali had taken a bath (after a sexual act with a slave-girl from the Khumus). I said to Khalid, "Don't you see this (i.e. Ali)?" When we reached the Prophet I mentioned that to him. He said, "O Buraida! Do you hate Ali?" I said, "Yes." He said, "Do you hate him, for he deserves more than that from the Khumus."

Povestita de Buraida:
Profetul l-a trimis pe Ali la Khalid sa aduca Khumusul (prada) si eu il uram pe Ali, si Ali a facut baie (dupa ce a avut relatii sexuale cu o sclava din prada). Eu i-am spus lui Khalid, " Observi aceasta (Ali)? Cand ne-am apropiat de Profet i-am mentionat asta Profetului. El a spus," O Buraida! Il urasti pe Ali?" eu am spus," Da". El a spus, " Il urasti, pentru ca el merita mai mult decat acel Khumus"

Decembrie 7th, 5:41 PM
http://www.usc.edu/dept/MSA/fund amentals/

#7
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007
Armonie , ADEVARUL se vede de la o poshta . Pai se compara Sfinta Biblie Cuvintul lui Dumnezeu plin de o intelepciune incredibila ,cu aberatziile din coran ? Desi sunt si in el lucruri f bune , nu neg asta ...dar pina la a fi divin si de la Dumnezeu ...mai degraba intra camila prin urechea acului ."EU SUNT CALEA , ADEVARUL SI VIATZA ! " ...a spus ISUS CRISTOS ..."NIMENI NU POATE VENI LA TATAL DECIT PRIN MINE "...Pocai ti va musulmani ...venitzi la ISUS ca el va iubeste si pe voi pt ca tot creatzia lui YHWH suntem totzi ... pedofilia si onania si homosexualismul ...nu sunt aprobate de MINTUITOR...mohamed se pare ca ii placea pe la lugu lugu ... :naughty:..."SE TORPILEAZA IN NUMELE LUI ALAH " ....:))))))))  hahaha...E prima oara cind aud aceste lucruri despre aceasta religie a ISLAMABADULUI  :naughty: ...dar ce am auzit nu mi vine sa cred . Si probabil astfel de "aspecte " au toate credintzele si religiile care il resping pe MINTUITOR . Pocai ti va ...ca Isus trebuie sa vina masalmanilor ...pina sa vina mohamed abureala o sa l vedeti cu ochii vostrii pe Isus , Fiul lui Dumnezeu .Chiar nu se vede ce se ntimpla n lume ? Suntem orbi ? Biblia se mplineste cu exactitate .Incalzirea globala are de a face cu THE END din Biblie , care va veni prin FOK ? Ce zicetzi ...asa dupa voi ...?:)

Edited by shaddy_, 15 February 2007 - 10:52.


#8
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 shaddy_, on Feb 15 2007, 10:45, said:

Armonie , ADEVARUL se vede de la o poshta . Pai se compara Sfinta Biblie Cuvintul lui Dumnezeu plin de o intelepciune incredibila ,cu aberatziile din coran ? Desi sunt si in el lucruri f bune , nu neg asta ...dar pina la a fi divin si de la Dumnezeu ...mai degraba intra camila prin urechea acului ."EU SUNT CALEA , ADEVARUL SI VIATZA ! " ...a spus ISUS CRISTOS ..."NIMENI NU POATE VENI LA TATAL DECIT PRIN MINE "...Pocai ti va musulmani ...venitzi la ISUS ca el va iubeste si pe voi pt ca tot creatzia lui YHWH suntem totzi ... pedofilia si onania si homosexualismul ...nu sunt aprobate de MINTUITOR...mohamed se pare ca ii placea pe la lugu lugu ... :naughty:..."SE TORPILEAZA IN NUMELE LUI ALAH " ....:))))))))  hahaha...E prima oara cind aud aceste lucruri despre aceasta religie a ISLAMABADULUI  :naughty: ...dar ce am auzit nu mi vine sa cred . Si probabil astfel de "aspecte " au toate credintzele si religiile care il resping pe MINTUITOR . Pocai ti va ...ca Isus trebuie sa vina masalmanilor ...pina sa vina mohamed abureala o sa l vedeti cu ochii vostrii pe Isus , Fiul lui Dumnezeu .Chiar nu se vede ce se ntimpla n lume ? Suntem orbi ? Biblia se mplineste cu exactitate .Incalzirea globala are de a face cu THE END din Biblie , care va veni prin FOK ? Ce zicetzi ...asa dupa voi ...?:)
Onanismul vine din Biblie:
Onan, care a fost obligat sa se culce cu nevasta fratelui lui, "pentru a-i ridica mostenitori", varsa samanta pe jos.
Dupa ‘New Collins Dictionary’ Onanismul reprezinta Retragerea penisului din vagin înainte de ejaculare;  in termeni medicali – “coitus interruptus”. GENEZA 38:8-9  Atunci Iuda a zis lui Onan: ,,Du-te la nevasta fratelui tau, ia-o de nevasta, ca cumnat, si ridica saminta (a avea relatie sexuala) fratelui tau.” Onan, stiind ca saminta aceasta n'are sa fie a lui, varsa saminta pe pamint ori de cite ori SE CULCA cu nevasta fratelui sau, ca sa nu dea saminta fratelui sau.

Pedofilie: Unde este mentionata pedofilia in Kur'an?

Homosexualitatea este condamnata in Kur'an, si in Biblie!

Acum sa va dau cateva versete din Biblie, sa vedem de la o posta, si va rog, daca gasiti ceva asemanator in Kur'an, postati acele versete!

RUT 3:4 “Si cind se va duce sa se culce, inseamna-ti locul unde se culca. Apoi du-te, descopere-i picioarele, si culca-te. Si el insus iti va spune ce sa faci.” Ea i -a raspuns: ,,Voi face tot ce ai spus.” Rut s'a pogorit la arie, si a facut tot ce poruncise soacra-sa. Boaz a mincat si a baut, si inima-i era vesela. S'a dus si s'a culcat la marginea unui stog. Rut a venit atunci incet de tot, i-a descoperit picioarele, si s'a culcat. La miezul noptii, omul s'a speriat; s'a plecat, si iata ca o femeie era culcata la picioarele lui. El a zis: ,,Cine esti tu?” Ea raspuns: ,,Eu sint Rut, slujnica ta; intinde-ti poala hainei peste slujnica ta, caci ai drept de rascumparare.” Si el a zis: ,,Fii binecuvintata de Domnul, fiica! Aceasta fapta de pe urma marturiseste si mai mult pentru tine decit cea dintii, ca n'ai umblat dupa tineri, saraci sau bogati. Acum, fiica, nu te teme, iti voi face tot ce vei zice, caci toata cetatea stie ca esti o femeie cinstita. Este adevarat ca am drept de rascumparare, dar este o alta ruda mai aproape decit mine. Ramii in noaptea aceasta aici. Si mine, daca vrea sa te rascumpere, bine, sa te rascumpere; dar daca nu-i place sa te rascumpere, te voi rascumpara eu, viu este Domnul! Culca-te aici pina dimineata.” Ea a ramas culcata la picioarele lui pina dimineata, si s'a sculat mai inainte de a se putea cunoaste unul pe altul. Boaz a zis: ,,Sa nu stie nimeni ca a intrat o femeie in arie!” Si a adaugat: ,,Adu mantaua de pe tine, si tine-o.” Ea a tinut-o, si el a masurat sase masuri de orz, si le-a pus pe ea. Apoi a intrat in cetate.”  

.  “Imparatul David era batran, inaintat in varsta; il acopereau cu haine, si tot nu se putea incalzi. Slujitorii lui i-au zis: ‘Sa se caute pentru Domnul Imparatul o fata fecioara; ea sa stea inaintea imparatului, sa-l ingrijeasca, si sa se culce la sanul tau; si domnul mea imparatul se va incalzi. Au cautat in tot tinutul lui Israel o fata tanara si frumoasa, si au gasit pe Abisag, Sunamita, pe care au adus-o la imparat.”  1IMPARATI 1:1-3

Cel nascut din curvie (bastard) sa nu intre in adunarea Domnului, nici chiar al zecilea neam al lui sa nu intre in adunarea Domnului.”  DEUTEROM 23:2  
Cu ce o fi vinovat cel nascut din preacurvie???

“Dar daca sunteti scutiti de pedeapsa, de care toti au parte, sinteti niste feciori din curvie (bastarzi), iar nu fii.” EVREI 12:8

1. INCEST = Legatura sexuala, oprita prin lege juridica sau morala, intre parinti si copii sau intre frati si surori.
a) INCEST IN CARTEA LUI DUMNEZEU (?) INTRE TATA SI FETELE LUI:
GENEZA 19:33-35 Au facut dar pe tatal lor de a baut vin in noaptea aceea; si cea mai mare s'a dus si s'a CULCAT cu tatal ei. El n'a bagat de seama nici cind s'a CULCAT ea, nici cind s'a sculat. A doua zi, cea mai mare a zis celei mai tinere: ,,Iata, eu m'am CULCAT in noaptea trecuta cu tatal meu; haidem sa-i dam sa bea vin si in noaptea aceasta, si du-te de te CULCA si tu cu el, ca sa ne pastram saminta prin tatal nostru.” Au dat tatalui lor de a baut vin si in noaptea aceea; apoi cea mai tinara s'a dus si s'a CULCAT cu el. El n'a bagat de seama nici cind s'a CULCAT ea, nici cind s'a sculat.”…In acest fel fetel lui Lot au ramas INSARCINATE de la tatal lor… In editiile mai vechi. Ca cea a Regelui James sau Versiunea Romano-Catolica “RELATIA SEXUALA” este vag descrisa ca drept “COLECTAREA SEMINTEI TATALUI NOSTRU”.
B) INCEST INTRE MAMA SI FIU:
Unele editii folosesc pentru RELATIE SEXUALA termenul de “a se culca” “Pe cind locuia Israel in tinutul acesta, Ruben s'a dus si s'a culcat cu Bilha, tiitoarea tatalui sau.” GENEZA 35:22  
c) INCEST INTRE SOCRU SI NORA:
GENEZA 38:15 Iuda a vazut-o, si a luat-o drept curva, pentru ca isi acoperise fata. S'a abatut la ea din drum, si a zis: ,,Lasa-ma sa ma culc cu tine!`` [Caci n'a cunoscut-o ca era noru-sa.] (cuvintele din paranteza, dar fara paranteze scise nu apar in manuscrisele Ebraice. Sunt adaosul editorilor)  Ea a zis: ,,Ce-mi dai ca sa te culci cu mine?`` El a raspuns: ,,Am sa-ti trimet un ied din turma mea.`` Ea a zis: ,,Imi dai un zalog, pina il vei trimete?`` El a raspuns: ,,Ce zalog sa-ti dau?`` Ea a zis: ,,Inelul tau, lantul tau, si toiagul pe care -l ai in mina.`` El i le-a dat. Apoi s'a CULCAT cu ea; si ea a ramas insarcinata dela el.” In urma acestui incest, dintre socru si nora, se nasc doi gemeni, care mai apoi sunt transormati in stra-stra-bunicii lui isus Christos; vezi: MATEI 1:3 “Iuda a nascut pe Fares si Zara, din Tamar;”
CONCUBINA si SOTIE sunt sinonime in termenii Biblici. Vezi “KETURAH” a treia nevasta a luii Avraam. and WIFE are synonymous terms in the Bible.
d) INCEST SI VIOL INTRE FRATE SI SORA:
2SAMUEL 13:5-14 “Ionadab i-a zis: “Culca-te in pat, si fa-te bolnav. Cind va veni tatal tau sa te vada, sa-i spui: ,Da voie sorei mele Tamar, sa vina sa-mi dea sa maninc; sa-mi pregateasca subt ochii mei o mincare, ca s'o vad si s'o iau din mina ei.’”Amnon s'a culcat si s'a facut bolnav. Imparatul a venit sa -l vada, si Amnon a zis imparatului: ‘Te rog, sa vina soru-mea Tamar sa faca doua turte subt ochii mei si sa le maninc din mina ei.’ David a trimes sa spuna Tamarei inlauntrul odailor ei: ‘Du-te in casa fratelui tau Amnon, si pregateste-i o mincare.’ Tamar s'a dus in casa fratelui ei Amnon, care era culcat. A luat plamadeala, a framintat-o, a pregatit turte inaintea lui, si le-a copt; luind apoi tigaia, le-a rasturnat inaintea lui. Dar Amnon n'a vrut sa manince. El a zis: ‘Scoateti pe toata lumea afara.’ Si toata lumea a iesit afara dela el. Atunci Amnon a zis Tamarei: ‘Adu-mi mincarea in odaie, si s'o maninc din mina ta.’ Tamar a luat turtele pe cari le facuse, si le-a dus fratelui sau Amnon, in odaie. Pe cind i le dadea ea sa le manince, el a apucat-o si i-a zis: ‘Vino, soro, si culca-te cu mine.’ Ea i -a raspuns: ‘Nu, frate, nu ma necinsti, caci nu se face asa in Israel; nu face miselia aceasta. Unde ma voi duce eu cu rusinea mea? Si tu vei trece drept un misel in Israel. Acum, vorbeste, te rog, imparatului, si nu se va impotrivi sa fiu a ta.’ Dar el n'a vrut s'o asculte; A SILIT-O, A NECINSTIT-O SI S-A CULCAT CU EA.”  
e) VIOL SI INCEST INTRE FIU SI MAMA SA!
2SAMUEL 16:22 “Au intins un cort pentru Absalom pe acoperis, si Absalom a intrat la tiitoarele tatalui sau, in fata intregului Israel.”  


P.S.: Islamabad este un oras undeva in Pakistan

#9
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 shaddy_, on Feb 15 2007, 10:45, said:

Armonie , ADEVARUL se vede de la o poshta . Pai se compara Sfinta Biblie Cuvintul lui Dumnezeu plin de o intelepciune incredibila ,cu aberatziile din coran ? Desi sunt si in el lucruri f bune , nu neg asta ...dar pina la a fi divin si de la Dumnezeu ...mai degraba intra camila prin urechea acului ."EU SUNT CALEA , ADEVARUL SI VIATZA ! " ...a spus ISUS CRISTOS ..."NIMENI NU POATE VENI LA TATAL DECIT PRIN MINE "...Pocai ti va musulmani ...venitzi la ISUS ca el va iubeste si pe voi pt ca tot creatzia lui YHWH suntem totzi ...

Cine sa ne pocaim??? Noi, musulmanii...?
:D   :D   :D Multumesc pentru invitatie   ;)

Eu nu ma intorc la ceva ce a fost inainte...religia noastra este up-datata

Si nu ma intorc mai ales pentru ca Iisus nu a fost trimis decat pentru "oile ratacite ale lui Israel":
MATEI 15:24 Drept raspuns, El a zis: ,,Eu NU SUNT TRIMIS DECAT LA OILE PIERDUTE ALE CASEI LUI ISRAEL.” Dar ea a venit si I s'a inchinat, zicind: ,,Doamne, ajuta-mi! Drept raspuns, El i-a zis: ,,Nu este bine sa iei pinea copiilor, si s-o arunci la catei!”  (referire la ceilalti oameni in afara de Evrei)

Iata ce am mai gasit:

EZEKIEL 18:20-21 “Sufletul care pacatuieste, acela va muri. Fiul (urmasii lui Adam) nu va purta nelegiuirea tatalui sau(Adam), si tatal nu va purta nelegiuirea fiului sau!
Se pare ca acest verset se contrazice cu acesta:
“Cel nascut din curvie (bastard) sa nu intre in adunarea Domnului, nici chiar al zecilea neam al lui sa nu intre in adunarea Domnului.” DEUTEROM 23:2

Ciudat este ca ambele sunt din Vechiul Testament...

Iisus insusi a spus: MARCU 10:14 “Cind a vazut Isus acest lucru, S'a miniat, si le-a zis: Lasati copilasii sa vina la Mine, si nu-i opriti; caci Imparatia lui Dumnezeu este a celor ca ei.”

Islamul spune ca fiecare suflet va vedea ce a facut bine, si ce a facut rau
Si nu suntem raspunzatori pentru stramosii nostri

#10
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 Selam, on Feb 15 2007, 12:57, said:

Cine sa ne pocaim??? Noi, musulmanii...?
:D   :D   :D Multumesc pentru invitatie   ;)

Eu nu ma intorc la ceva ce a fost inainte...religia noastra este up-datata

Si nu ma intorc mai ales pentru ca Iisus nu a fost trimis decat pentru "oile ratacite ale lui Israel":
MATEI 15:24 Drept raspuns, El a zis: ,,Eu NU SUNT TRIMIS DECAT LA OILE PIERDUTE ALE CASEI LUI ISRAEL.” Dar ea a venit si I s'a inchinat, zicind: ,,Doamne, ajuta-mi! Drept raspuns, El i-a zis: ,,Nu este bine sa iei pinea copiilor, si s-o arunci la catei!”  (referire la ceilalti oameni in afara de Evrei)

Iata ce am mai gasit:

EZEKIEL 18:20-21 “Sufletul care pacatuieste, acela va muri. Fiul (urmasii lui Adam) nu va purta nelegiuirea tatalui sau(Adam), si tatal nu va purta nelegiuirea fiului sau!
Se pare ca acest verset se contrazice cu acesta:
“Cel nascut din curvie (bastard) sa nu intre in adunarea Domnului, nici chiar al zecilea neam al lui sa nu intre in adunarea Domnului.” DEUTEROM 23:2

Ciudat este ca ambele sunt din Vechiul Testament...

Iisus insusi a spus: MARCU 10:14 “Cind a vazut Isus acest lucru, S'a miniat, si le-a zis: Lasati copilasii sa vina la Mine, si nu-i opriti; caci Imparatia lui Dumnezeu este a celor ca ei.”

Islamul spune ca fiecare suflet va vedea ce a facut bine, si ce a facut rau
Si nu suntem raspunzatori pentru stramosii nostri


Asta intelegi tu aiurea ca Isus a fost trimis doar pt Israel ...el a fost trimis pt toti si pt mine si pt tine si pt toata lumea :

*"Dar Pavel și Barnaba le-au zis cu îndrăzneală: "Cuvântul lui Dumnezeu trebuia vestit mai întâi vouă; dar fiindcă voi nu-l primiți, și singuri vă judecați nevrednici de viața veșnică, iată că ne întoarcem spre Neamuri.

Căci așa ne-a poruncit Domnul: "Te-am pus ca să fii Lumina Neamurilor, ca să duci mântuirea până la marginile pământului." fapte13:46

Ce nu e clar aici ...ISUS a murit si pt tine ...pt toti oamenii ...sa creada in El si ca El a fost chiar FIUL LUI DUMNEZEU .Cine nu crede asta e PIERDUT ! In legatura cu INCESTUL de care zici ...stiu textele ...dar nu uita ca INCESTUL e incriminat dupa ...si nu uita ca la primii oameni e posibil sa nu se fi intimplat cu adevarat incest ...deoarece oamenii in acele timpuri mosteneau inca din PERFECTIUNEA cu care i a dotat YHWH .Apoi , datorita pacatului ...PERFECTIUNEA scadea ushor ushor ...cu de astfel s a ntimplat si cu virsta oamenilor care traiau atunci ...Stim ca traiau sute de ani , apoi mai putin , apoi mai putin , apoi mai putin si chiar scrie in Biblie ca in timpurile din urma se va ajunge pe la 70 , 80 de ani ...daca ai grija de tine .Daca vrei iti caut textele . Si apoi ...prietene ...daca ma fortzezi iti voi posta aici PAGINI INTREGI in legatura cu PROFETIILE IMPLINITE DIN BIBLIE , inclusiv PROFETIILE REFERITOARE LA ISUS ...implinite punct cu punct , litera cu litera . Da mi exemple CONCRETE referitoare la PROFETII din CORAN implinite exact . ISUS a fost "VESTIT " cu 1000 , 500 de ani inainte ...IN BIBLIE , care e cuvintul lui Dumnezeu ...si ce avea sa se intimple cu el ...inclusiv ca va fi batjocorit , scuipat , hainele impartite de soldatzi , vindut pe 30 arginti , din neamul lui IUDA etc etc .IMPLINITE CU O EXACTITATE UIMITOARE .CINE IMPARTE ISTORIA IN doua ??? Mohamed ? Spune le oamenilor de Mohamed si o sa taca sau o sa dea din umeri ...sau o sa accepte voalat .Spune le de ISUS si o sa vezi batjocura din partea lor exact cum a fost si acum 2000 de ani .DE CE NU IMPARTE MOHAMED istoria in doua , CI  ISUS CRISTOS ? iHR , dHR ...cine e batjocorit in ritualurile oculte ale vrajitorilor , magilor si ocultistilor ? Mohamed ? NU , ci ISUS . Cine e batjocorit sub toate formele , inclusiv de exemplu in muzica rock ...ca exemplu . Mohamed ? Nu , ISUS . DE CE ? De ce nici un nume nu e hulit si batjocorit ca al lui ISUS ? De ce nu e batjocorit Mohamed ? (Nu de oameni din religia ta , ci de oameni de pe tot globul ! ) . Isus a fost :
1.un nebun
2.un mincinos
3.FIUL LUI DUMNEZEU

Alege tu care varianta vrei ...dar evanghelia aceasta a imparatiei lui Isus va fi vestita TUTUROR oamenilor de pe acest GLOB , in posibilitatile respective ...Fiecare om de pe acest glob va afla despre cine a fost Isus si despre adevaratul Dumnezeu . Decizia va apartzine fiecaruia , nimeni nu va fi silit sa accepte ADEVARUL . Si dupa aceasta vestire a evangheliei si implinirea tuturor semnelor , atunci VA VENI SFIRSITUL ! Pt cei care nu L au acceptat   ... Si vei prinde a doua venire a lui ISUS ...fiind in viatza !

ISUS CRISTOS : "EU SUNT CALEA ADEVARUL SI VIATZA ! " ..."NIMENI NU VINE LA DUMNEZEU DECIT PRIN MINE "...!

#11
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 shaddy_, on Feb 15 2007, 15:27, said:

Asta intelegi tu aiurea ca Isus a fost trimis doar pt Israel ...el a fost trimis pt toti si pt mine si pt tine si pt toata lumea :

*"Dar Pavel și Barnaba le-au zis cu îndrăzneală: "Cuvântul lui Dumnezeu trebuia vestit mai întâi vouă; dar fiindcă voi nu-l primiți, și singuri vă judecați nevrednici de viața veșnică, iată că ne întoarcem spre Neamuri.

Căci așa ne-a poruncit Domnul: "Te-am pus ca să fii Lumina Neamurilor, ca să duci mântuirea până la marginile pământului." fapte13:46

Bun..eu stiu ca Iisus stia ce vorbea, si socot ca vorbele sale sunt mai importante decat ale altora.
Deci cum ramane cu pilda cu "sa nu dam painea copilasilor la catei"?Eu nu inteleg sensul acestui verset


Ce nu e clar aici ...ISUS a murit si pt tine ...pt toti oamenii ...sa creada in El si ca El a fost chiar FIUL LUI DUMNEZEU .Cine nu crede asta e PIERDUT !  . Isus a fost :
1.un nebun
2.un mincinos
3.FIUL LUI DUMNEZEU

Alege tu care varianta vrei ...dar evanghelia aceasta a imparatiei lui Isus va fi vestita TUTUROR oamenilor de pe acest GLOB , in posibilitatile respective ...Fiecare om de pe acest glob va afla despre cine a fost Isus si despre adevaratul Dumnezeu . Decizia va apartzine fiecaruia , nimeni nu va fi silit sa accepte ADEVARUL . Si dupa aceasta vestire a evangheliei si implinirea tuturor semnelor , atunci VA VENI SFIRSITUL ! Pt cei care nu L au acceptat   ... Si vei prinde a doua venire a lui ISUS ...fiind in viatza !

ISUS CRISTOS : "EU SUNT CALEA ADEVARUL SI VIATZA ! " ..."NIMENI NU VINE LA DUMNEZEU DECIT PRIN MINE "...!

Intrebare:Iisus este unicul Fiu al lui Dumnezeu?

#12
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

 Selam, on Feb 15 2007, 22:16, said:

Intrebare:Iisus este unicul Fiu al lui Dumnezeu?


Intreaba pe aria despre crestinism . Aice e despre Islam .  :peacefingers:

#13
AnwarS

AnwarS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.06.2004
hmmm....

armonie ne intalnim din nou, :))

serios tu chiar nu esti capabila sa citesti ceva despre islam , si sa intrebi cu creierul tau ce ai de intrebat ?

indoctrinarea isi spune cuvantul la tine... si iti plang de mila ... tot ce poti sa faci, si vad ca o faci cu drag, e sa spui ce-au gandit altii pe alte site-uri si ti s-a parut tie logic ...

pana la urma are rost sa vorbim cu tine ? sau ar trebui sa mergem la sursa ? :)

ah ... si oameni buni, vreti sa aflati ceva despre islam ? exista http://www.islamul.r...o_intrebare.php ... unde va raspunde o comisie specializata, de oameni care au invatat religia islamica ani de zile... nu dillema (pardon armonie) ... care nici macar creativitatea nu si-o arata :)

ps: cer scuze moderatorilor daca n-aveam voie sa pun link ...

#14
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 AnwarS, on Feb 15 2007, 23:56, said:

hmmm....

armonie ne intalnim din nou, :))

serios tu chiar nu esti capabila sa citesti ceva despre islam , si sa intrebi cu creierul tau ce ai de intrebat ?

indoctrinarea isi spune cuvantul la tine... si iti plang de mila ... tot ce poti sa faci, si vad ca o faci cu drag, e sa spui ce-au gandit altii pe alte site-uri si ti s-a parut tie logic ...

pana la urma are rost sa vorbim cu tine ? sau ar trebui sa mergem la sursa ? :)

ah ... si oameni buni, vreti sa aflati ceva despre islam ? exista http://www.islamul.r...o_intrebare.php ... unde va raspunde o comisie specializata, de oameni care au invatat religia islamica ani de zile... nu dillema (pardon armonie) ... care nici macar creativitatea nu si-o arata :)

ps: cer scuze moderatorilor daca n-aveam voie sa pun link ...

:o  , ce m-am speriat? Cine mai esti matale?Adica mi-ai dezvaluit identitatea si eu am sa fug ... Cata dreptatea au cei din forumurile antiislamice... Si daca ar fi adevarat sau nu....crezi ca veti opri pe cineva prin santaj sa paraseasca "terenul de lupta" ? Ce glumeti sunt  musulmani sau unii dintre musulmani, caci observ mai toti sunt o apa si un pamant...si mai erau unii care le luau apararea sa nu ii bagam pe toti intr-o oala?

De indoctrinare ..vorbim de islam. Ai adus ceva noutati legat de islam in postarea ta? Nu prea...ai reactionat cum spune Coranul si ca  toti musulmanii care i-am intalnit aici pe forum (poate mai rau ...cica santaj) :))))

#15
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 AnwarS, on Feb 15 2007, 23:56, said:

hmmm....

serios tu chiar nu esti capabila sa citesti ceva despre islam , si sa intrebi cu creierul tau ce ai de intrebat ?

hmmm... dar matale esti capabila sa "citesti" Coranul? pana acum nu ai dovedit nimic doar amenintari. Am sa intreb moderatorul...cred ca esti unul din lupii cu dubla personalitate:)

#16
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 armonie, on Feb 16 2007, 07:32, said:

...ai reactionat cum spune Coranul si ca  toti musulmanii care i-am intalnit aici pe forum (poate mai rau ...cica santaj) :) )))

Zi-mi si mie cum am reactionat noi? Ti-am contrat afirmatiile cu documentari noi si te-am rugat sa nu ne mai jicnesti sau sa ne ataci personal.
Nu mai fa drama,ca nu te-a amenintat nimeni cu nimic.E si normal ca atunci cind calci omu' pe nervi cu ofensarile,sa ti se raspunda inapoi cu nervi.

#17
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007
Selam , nu mi -ai raspuns la intrebarile mele , nu mi ai dat exemple ...etc .Da -mi si mie exemple dar mai multe in legatura cu PROFETIILE implinite din Coran , in legatura cu ce s a profetit si s a mplinit .Daca soliciti eu iti voi umple p aci pagini despre profetiile implinite EXACT din Biblie , confirmate dpdv ISTORIC ...etc , nu abureli . Ca sa nu mai spun de profetiile despre cel care zic unii ca a fost doar un profet , nu FIUL LUI DUMNEZEU ! Sunt multe profetii despre Isus in Vechiul Testament scrise cu sute de ani inainte si implinite CUVINT CU CUVINT ! Iarasi nu mi ai raspuns ...DE CE IMPARTE ISUS LUMEA SI ISTORIA IN DOUA ? Inainte si dupa Cristos ...:) DE CE nu o imparte Mohamed sau Decebal , Budha , Soliman Magnificul , Faraon sau cine mai vrei tu ....G Bush ...LOL , Papa Pius de la Roma sau oricine altcineva .Nu ...fratzica ...ISUS e cel care imparte lumea n doua ! DE CE ? Pt ca a fost doar un simplu om bun , pt ca a fost doar un profet ? Nu , fratzica ...pt ca a fost FIUL LUI DUMNEZEU ! Si cine va crede in El ...chiar "daca va muri , va trai !" .Pt ca Isus este CALEA , ADEVARUL ...& VIATZA ! ...Si mai raspunde mi de ce ISUS este CEL MAI BATJOCORIT si HULIT daca a fost doar un simplu om bun si doar un simplu profet ? A ? Nu i ciudat ... De ce nu i batjocorit la fel Mohamad , nu de ai vostri ci pe tot globul locuit , de ce nu i batjocorit ? Stii de ce ? Pt ca ISUS este FIUL LUI DUMNEZEU ! D'aia :

Isus este ..."pt Ai Sai o pricina de poticnire si pt neamuri , o NEBUNIE ! " .

#18
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 shaddy_, on Feb 17 2007, 05:07, said:

Selam , nu mi -ai raspuns la intrebarile mele , nu mi ai dat exemple ...etc .Da -mi si mie exemple dar mai multe in legatura cu PROFETIILE implinite din Coran , in legatura cu ce s a profetit si s a mplinit .Daca soliciti eu iti voi umple p aci pagini despre profetiile implinite EXACT din Biblie , confirmate dpdv ISTORIC ...etc , nu abureli . Ca sa nu mai spun de profetiile despre cel care zic unii ca a fost doar un profet , nu FIUL LUI DUMNEZEU ! Sunt multe profetii despre Isus in Vechiul Testament scrise cu sute de ani inainte si implinite CUVINT CU CUVINT ! Iarasi nu mi ai raspuns ...DE CE IMPARTE ISUS LUMEA SI ISTORIA IN DOUA ? Inainte si dupa Cristos ... :) DE CE nu o imparte Mohamed sau Decebal , Budha , Soliman Magnificul , Faraon sau cine mai vrei tu ....G Bush ...LOL , Papa Pius de la Roma sau oricine altcineva .Nu ...fratzica ...ISUS e cel care imparte lumea n doua ! DE CE ? Pt ca a fost doar un simplu om bun , pt ca a fost doar un profet ? Nu , fratzica ...pt ca a fost FIUL LUI DUMNEZEU ! Si cine va crede in El ...chiar "daca va muri , va trai !" .Pt ca Isus este CALEA , ADEVARUL ...& VIATZA ! ...Si mai raspunde mi de ce ISUS este CEL MAI BATJOCORIT si HULIT daca a fost doar un simplu om bun si doar un simplu profet ? A ? Nu i ciudat ... De ce nu i batjocorit la fel Mohamad , nu de ai vostri ci pe tot globul locuit , de ce nu i batjocorit ? Stii de ce ? Pt ca ISUS este FIUL LUI DUMNEZEU ! D'aia :

Isus este ..."pt Ai Sai o pricina de poticnire si pt neamuri , o NEBUNIE ! " .

Mai usor frate!N-ai vrea sa ne convertesti si sa ne botezi?Ma bucur ca esti asa de zelos in credinta ta,dar please nu te osteni sa convingi musulmanii de pe forum.Tolereaza credinta fiecarui om.
Si nu inteleg,ce facem concurs intre religii? :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate