Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Memorie, atentie, concentrare - probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#73
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Da-i bice si o sa te obisnuiesti in cateva zile.

#74
DlLiviu

DlLiviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.02.2008

 brbarossa, on Mar 11 2008, 21:17, said:

Va rog sa-mi dati si mie un sfat: trebuie sa iau ceva suplimente daca sunt supus unui proces intelectual intensiv, sustinut si de lunga durata ? Practic am intrat intr-un domeniu unde trebuie sa ma dezvolt ca nivel de cunostinte, intr-o zi cat altii intr-un an. Nu stiu daca pot face fata la volumul mare de informatii noi si deja ma resimt. Adica dupa vreo 4-5 ore mi se diminueaza concentrarea si intru intr-o oarecare amorteala.
Va multumesc.


Ai mare grija ce procent din creier iti folosesti. Daca depasesti o cifra (habar n-am care) ti se pot scurtcircuita neuronii.

#75
K-hole

K-hole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 06.03.2008

 brbarossa, on Mar 11 2008, 21:17, said:

Va rog sa-mi dati si mie un sfat: trebuie sa iau ceva suplimente daca sunt supus unui proces intelectual intensiv, sustinut si de lunga durata ? Practic am intrat intr-un domeniu unde trebuie sa ma dezvolt ca nivel de cunostinte, intr-o zi cat altii intr-un an. Nu stiu daca pot face fata la volumul mare de informatii noi si deja ma resimt. Adica dupa vreo 4-5 ore mi se diminueaza concentrarea si intru intr-o oarecare amorteala.
Va multumesc.
Nu "trebuie". Te pot ajuta unele medicamente să te concentrezi însă majoritatea au efecte secundare nedorite și nu cred că ți le-ar recomanda careva. Poți încerca lecitină și Piracetam deoarece sunt suplimente, nu medicamente, deci basically side-effect free.

#76
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.10.2007
Eu folosesc Memo Plus, este singurul dupa care am vazut un efect imediat probabil pentru ca are si Beurile si Mg. Am incercat si altele dar nu sunt cu efect imediat. Stii ca la nici un medicament nu se depaseste doza zilnica recomandata fie el chiar supliment sau vitamine.

Cat despre postul anterior : de unde ai scoso ca piracetamul este supliment? Vezi ca nu e cazul sa te joci cu medicamentele.

Edited by ursulache, 12 March 2008 - 08:30.


#77
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 K-hole, on Mar 12 2008, 07:52, said:

Nu "trebuie". Te pot ajuta unele medicamente să te concentrezi însă majoritatea au efecte secundare nedorite și nu cred că ți le-ar recomanda careva. Poți încerca lecitină și Piracetam deoarece sunt suplimente, nu medicamente, deci basically side-effect free.
Toate medicamentele si suplimentele au efecte secundare nedorite, difera doar intensitatea si numarul.
Aia cu piracetamul trebuie sa recunosc ca m-a lasat masca si pe mine, unde erai frate cand toceam io prin facultate?

#78
K-hole

K-hole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 06.03.2008
Dacă se găsește și la farmacii, nu numai la magazine specializate de health supplements asta nu înseamnă că nu poate fi numit supliment. Definița suplimentelor:
"A dietary supplement (also known as food supplement) is a preparation intended to supply nutrients, (such as vitamins, minerals, fatty acids or amino acids) that are missing or not consumed in sufficient quantity in a person's diet."
Piracetam mimează un AMINOACID, deci poate fi încadrat în grupa suplimentelor. Faptul că nu prezintă niciun fel de toxicitate întărește acest lucru.
Lasă Adadoi, și pe sor-mea au învățat-o la școală lucruri greșite, eu învinuiesc sistemul de învățământ post-comunist. Nu știu dacă și instituțile de învățământ superior au avut parte de acest ghinion dar se pare că da.
Și n-am zis că nu au efecte secundare, am zis că în mare parte nu au efecte secundare. Eu nu am avut și nici cei pe care îi cunosc și au luat nu au avut și nici majoritatea oamenilor nu vor avea efecte negative. Însă unii oameni pot avea.

Edited by K-hole, 12 March 2008 - 10:41.


#79
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
mai copile, nu mai generaliza dupa capul tau, ca nu tot ce zboara se mananca. Si fitomenadiona e vitamina, dar nu numai ca nu-i supliment, ci se elibereaza numai cu reteta. Piracetamul nu-i aminoacid, nu actioneaza ca un aminoacid, si chiar daca ar fi, nu structura chimica este criteriul de clasificare in "medicamente" si "suplimente nutritive"

#80
K-hole

K-hole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 06.03.2008
Ok, hai că n-are rost să mă contrazic cu oameni care au tocit prin facultăți de medicină, să nu iei Piracetam că nu te ajută cu învățatul, e un medicament murdar, are efecte negative, previne erecția și folosirea sa a fost legată de 15 forme de cancer. E bine așa?
Înțeleg principiul de better safe than sorry, și eu îl urmez, dar dacă și la Piracetam stăm să ne panicăm că are efecte secundare, înseamnă că ai tu o altă sugestie cu care să ajuți pe cel care a deschis thread-ul, nu? Știi ceva cu mai puține efecte nedorite decât Piracetam sau lecitină?

P.S.:

Quote

As of June 2006, piracetam is sold in the United States as a dietary supplement.
Dacă și în U.S. este vândut ca supliment unde știm cu toții ce legi de controlare a medicamentelor au, chiar nu pot să-mi dau seama ce consideri tu mai safe pentru învățat. Dar acum na, tu ești cea care tocea la facultate, nu eu. -_-

#81
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Am luat piracetam si nu m-a ajutat de nimic. Dar eu stiu ca e medicament in toata regula nu supliment. Si arata ca un medicament. Iar pe prospect scria ca e pentru batrani cu probleme la mansarda, pentru oameni cu accidente si traumatisme cerebrale, si tot felul de tulburari de natura neurologica.
Nu zicea nicaieri ca e supliment sau stimulent pentru oameni sanatosi.

#82
K-hole

K-hole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 06.03.2008

 b3b3lusha, on Mar 12 2008, 17:53, said:

Am luat piracetam si nu m-a ajutat de nimic. Dar eu stiu ca e medicament in toata regula nu supliment. Si arata ca un medicament. Iar pe prospect scria ca e pentru batrani cu probleme la mansarda, pentru oameni cu accidente si traumatisme cerebrale, si tot felul de tulburari de natura neurologica.
Nu zicea nicaieri ca e supliment sau stimulent pentru oameni sanatosi.
http://www.smart-dru...s-piracetam.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Piracetam
http://www.piracetam.com/
"It is a dietary supplement which is claimed to enhance cognition and memory, slow down brain aging, increase blood flow and oxygen to the brain, aid stroke recovery, and improve Alzheimer's, Down syndrome, dementia, and dyslexia, among others."

#83
koste

koste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2008

 brbarossa, on Mar 11 2008, 21:17, said:

Va rog sa-mi dati si mie un sfat: trebuie sa iau ceva suplimente daca sunt supus unui proces intelectual intensiv, sustinut si de lunga durata ? Practic am intrat intr-un domeniu unde trebuie sa ma dezvolt ca nivel de cunostinte, intr-o zi cat altii intr-un an. Nu stiu daca pot face fata la volumul mare de informatii noi si deja ma resimt. Adica dupa vreo 4-5 ore mi se diminueaza concentrarea si intru intr-o oarecare amorteala.
Va multumesc.


Nu esti tu singurul in situatia asta! Eu zic sa te duci frumusel la magazinele naturiste, ii povestesti doamnei ce probleme ai si ea iti va recomanda ceva pe masura solicitarilor tale.  Produsele, fiind din plante, nu pot sa-ti faca rau precum medicamentele (ma refer aici la reactiile adverse). Cat despre invatat, da-i bataie, fii mai "curajos" si succes!

#84
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 K-hole, on Mar 12 2008, 18:28, said:

http://www.smart-dru...s-piracetam.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Piracetam
http://www.piracetam.com/
"It is a dietary supplement which is claimed to enhance cognition and memory, slow down brain aging, increase blood flow and oxygen to the brain, aid stroke recovery, and improve Alzheimer's, Down syndrome, dementia, and dyslexia, among others."
hai sa ne luam dupa ce zic americanii, nu?
uite ce zice nomenclatorul romanesc de medicamente, adica ala oficial aici
la "prescriptie" scrie "P-6L" - cica se da doar cu reteta valabila 6 luni. Dubios pentru un supliment, nu crezi?
Si nu stiu daca ai observat, dar toti se refera la piracetam folosind termenul "drug", doar wiki foloseste "dietary suplement", cu mentiunea "However, some treat it as a food supplement rather than a drug.", din care io una inteleg ca majoritatea il considera medicament.

Edited by adadoi, 13 March 2008 - 10:10.


#85
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005

 K-hole, on Mar 12 2008, 20:58, said:

http://www.smart-dru...s-piracetam.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Piracetam
http://www.piracetam.com/
"It is a dietary supplement which is claimed to enhance cognition and memory, slow down brain aging, increase blood flow and oxygen to the brain, aid stroke recovery, and improve Alzheimer's, Down syndrome, dementia, and dyslexia, among others."


Indicatii: Infarct cerebral constituit, sechele de accidente cerebro-vasculare, sindroame posttraumatisme si dupa interventii chirurgicale craniene, stari de precoma si coma; involutie intelectuala la batrani, tulburari de comportament in epilepsie, sechele psiho-afective ale encefalopatiilor, vertije de origine centrala; tulburari neuropsihice ale alcoolismului cronic, sindrom de abstinenta la alcoolici, delirium tremens; intarziere psihica, tulburari de comportament si adaptare la copii.

#86
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.10.2007
Degeaba incerci sa-l convingi ca piracetamul este medicament ca nu v-a recunoaste nici in ruptul capului si nici nu te v-a crede, dar nici nu are importanta. Iar pe urma nu zice nimeni ca nu se foloseste si ca te omoara.
Intalnesc si eu frecvent persoane care desii nu au pregatire medicala si bineinteles nici tangenta cu medicina nu au te contrazic categoric ca nu e asa. Nici nu stiu ce ridicoli pot fi uneori si ce aberatii pot spune . Nu-i poti intelege si nici ei pe noi, dar stii ce ma distreaza, in discutii aiurea sunt mari si tari iar cand au nevoie de tine vin ca mieluseii cu intrebari. (ca sa precizez pentru unii- remarcile le-am facut evident la modul general, in viata de zi cu zi, fara aluzii la forum)

#87
polyana

polyana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.02.2008
te sfatuiesc sa alternezi invatatul cu odihna, relaxarea... nu sa inveti ore in sir... sa mananci multe fructe caci asa te vitaminizezi natural. bananele sunt foarte bune. orice este chimic are si efecte secundare negative. daca iti impui un ritm, in timp te vei obisnui si nu ti se va mai parea asa greu. bafta!

#88
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Personal foloseam Piracetam si lecitina in timpul sesiunilor. Ca sa il linistesc pe adadoi, da, Piracetamul era cu reteta, e medicament in toata regula.

@adadoi: daca tot tu esti medicul rezident al acestei sectiuni, Encephabol la ce se prescrie ?

#89
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cu riscul de a fi offtopic fata de titlul topicului, dar referitor la discutia care a degenerat putin, am vazut pe discovery (parca) un documentar despre un supliment alimentar - somnifer usor, produs dintr-o substanta naturala care parca se gasea si in organism. Anumitor persoane le-a provocat reactii adverse severe, cu stari groaznice si au fost mari probleme pana au descoperit de la ce anume. Imi pare rau ca nu mai stiu denumirea, sau alte detalii. Ideea e ca, natural, nenatural, supliment, nesupliment, nu iei orice, oricum, ci apelezi mai intai la inutilii aia care si-au pierdut vremea pe la facultate invatand 'camente.

#90
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 ecotech, on Mar 13 2008, 15:24, said:

Personal foloseam Piracetam si lecitina in timpul sesiunilor. Ca sa il linistesc pe adadoi, da, Piracetamul era cu reteta, e medicament in toata regula.

@adadoi: daca tot tu esti medicul rezident al acestei sectiuni, Encephabol la ce se prescrie ?
nu sunt medicul rezident, sunt farmacista "acestei sectiuni", si nu simteam nevoia sa ma linistesti :D . Singurul motiv pentru care mi-am batut capul sa-l contrazic pe K-hole a fost grija sa nu-l creada careva pe cuvant de pionier.
Encehabolul se prescrie cam ca si piracetamul: demente, tulburari de atentie, concentrare, memorie, afective, AVC, uneori la epileptici etc. Desigur, doctorul stie mai bine, asa ca daca n-ai nici una dintre astea si totusi ti-a spus sa-l iei, ia-l in doza prescrisa si nu intra in panica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate