Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Memorie, atentie, concentrare - probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#37
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

e binecunoscut obiceiul medicilor romani de a menaja pacientul, insa nu si apartinatorii.

Cand pacientul e mort deja, iar apartinatorilor (care stiau ca se internase pentru un banal control) li se spune telefonic a doua zi "veniti sa ridicati corpul", deja n-as mai numi asta lipsa de menajamente. Nu gasesc termen pentru asa ceva...


Asa ca mai bine sa afle dinainte...

#38
oblio66

oblio66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.05.2005
tatal meu e alcoolic
in stadiu avansat

acum cateva luni a avut un atac cerebral cu pierderi de memorie... pentru el am inceput sa citesc aici... cand am fost la el la spital m-a recunoscut... nu stia ce s-a intamplat cu el, ce cauta acolo, nu-si amintea nimic din trecutul apropiat... se uita la mine si plangea... si eu langa el... am stat langa el noaptea pentru ca se trezea si nu cunostea pe nimeni langa el, se speria sarea din pat cu perfuzia in mana... am incercat sa vorbesc cu doctori si mi-au spus ca atata timp cat el nu vrea sa se interneze la dezalcolizare nu au ce sa-i faca... memoria i-a mai revenit desi nu pe de-antregul...

desi au trecut luni de zile tot nu s-a oprit din baut... eu nu pot sa fiu langa el pentru ca lucrez in alt oras... mama care sta langa el il ajuta cat poate... cateodata devine violent, sparge, tranteste.... cand ajung acasa incerc sa vorbesc cu el sa-l ajut... nu asculta de nimeni, nici de doctori.... are si probleme cu inima nu-i bine deloc... si acum mai are pierderi de memorie si e violent si bea si multe multe altele

dar de fiecare data cand vorbesc cu el la telefon, chiar daca vorbim aceleasi lucruri, chiar daca repetam aceleasi glume, chiar daca nu recunoaste nimic din ce i se intampla (faptul ca e alcoolic si ca ar trebui sa se lase) ma bucur de fiecare secunda in care-l stiu langa noi... ii simt prezenta langa mine, plang cand ma gandesc la el, imi amintesc toate clipele frumoase pe care le-am petrecut impreuna pentru ca e tata...

eu am 29 si el are 54...  ii multumesc pentru ce a facut pentru mine si incerc cat pot de mult sa-l conving sa ramana cu noi, atat cat mai poate...


nu stiu cat de mult te ajuta ce-am scris eu aici, sper doar sa intelegi ca un tata ramane cel mai bun prieten al copiilor lui

#39
Matzu'

Matzu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2007
De la o vreme nu prea ma mai pot concentra la activitatea pe care o desfasor in momentul ala.Ideea e ca imi fuge gandul la alte chestii de genul o fereastra vazuta in timpul zilei,o masina sau orice alt obiect,cateodata pare ca ma "gandesc" asa intr una la ceva si nu mi revin...nu ii aud pe ceilati din prima daca ma striga etc.nu ma pot concentra cum trebuie la scoala si nu pot urmari un fir oarecare.am mai citit pe net despre "min wondering" si mi se pare ca am ceva in genul...daca cunoasteti vreun sfat va rog sa ma ajutati,multumesc.

#40
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
De curiozitate, incearca Vitamax 3-4 zile la rand. Presupun ca situatia se va imbunatati simtitor. Atentie sa nu alegi doar varianta suplimentelor vitaminice, poate deveni o mare greseala..

Mananci bine dimineata ?Fructe, miere eventual. Ai un regim alimentar variat ?Trebuie sa te feresti de alimentele grele (porc, oaie, etc)

Din alta perspectiva, cat de des te giugiulesti cu prietena ? Fie chiar si imaginara, fiindca daca energia sexuala este gresit canalizata, organismul va avea per total un randament redus (se pierd foarte multe substante importante).Daca nivelul de calciu ionic scade sub 3.8 mg/dl este influentata indirect puterea de concentrare, fiindca apar spasme musculare.

Partea esentiala este MISCAREA ! În mod absolut bizar vei vedea ca rata de crestere a necesarului caloric este incomparabil mai redusa decat rata crestere a activitatii fizice (cel putin pentru omul obisnuit), creste nivelul endorfinelor.
Si bineinteles, nu uita de antrenamentul mental.

Edited by Mirovaia_Scorb, 03 October 2007 - 17:22.


#41
Matzu'

Matzu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2007
mie mi se pare ca am o problema mai mult psihica decat fizica.parte cu miscarea cred ca ai dreptate..acum nu mai fac sport dar inainte faceam si ma simteam ceva mai bine..
poti sa imi dai cateva sfaturi legate de imbunatatirea "gandirii"?
am inceput sa devin foarte foarte incet si asta ma afecteaza destul de mult.
multumesc.

#42
comandante

comandante

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2007
De aproape 1-2 saptamani mama mea are pierderi de memorie.Are varsta de 50 de ani lucreaza la un spital de pediatrie ca gestionera de aproape 20 de ani si pana acum niciodata nu a mai avut asemenea probleme. Acest lucru se manifesta in felul urmator: Uita lucruri de scurta durata spre exemplu daca vin acasa si ma intreaba unde am fost ai raspund si e posibil sa ma intrebe de inca 3 ori acelasi lucru in mai putin de 5 minute. Lucrurile vechi le stie pe toate insa daca azi iam dat 1 milion sau ceva niste acte spre exemplu maine nu mai stie ce a facut cu ele desi incearca sa se concentreze si sasi aduca aminte insa nu reuseste. Acum in decembrie a fost si ziua mea de nastere si cand a venit ziua mea ea nu mai stia.Am intrebato daca stie cand sunt nascut si a stiut imediat insa nu stia ca azi era ziua mea. Doarme uneori dupa-amiaza si se trezeste mai pe seara si nu stie ce zi este daca este dimineatza sau nu.Si tinde sa plece la serviciu crezand ca deja e a doua zi.De multe ori ma intreaba ce zi este astazi?.Toate astea au fost treptat insa vizibil in mai putin de 1-2 saptamani.Pana si ea este mai diferita pare maii vesela mai altfel,uneori parca e drogata -intr-o alta lume, probabil si din aceasta cauza ca uita lucrurile insa este constienta de tot ceea ce i se intampla. Este trista si foarte ingandurata deoarece isi da seama cat de grava e situatia mai ales pt serviciul ei.Stie foarte clar ca uita si ca ceva se intampla cu ea.Specific, ca nu are pierderi de echilibru,leshinuri,stari de voma sau simtome fizice. Luni voi merge cu ea la doctor insa vreau sa fiu sigur ca merg la un doctor bun care sa o ajute sa putem sti exact ceea ce are.As da orice sa o vad cum era inainte.Va rog din suflet daca stiti si imi puteti recomanda un doctor bun in acest domeniu oriunde in tzara.Noi suntem din Pitesti insa Bucurestiul este aproape si sper ca cineva sa-mi recomande un doctor bun. Ma voi interesa peste tot insa m-am gandit ca nu strica sa cer un sfat si aici pe forum.Va multumesc anticipat.
Bogdan

#43
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Cred ca intai ar trebui sa o consulte un neurolog. DR Bajenaru de la spitalul Universitar e foarte bun, dar foarte ocupat. Oricum la Universitat au echipa buna.
Bafta, sanatate mamei.

Edited by mianna, 09 December 2007 - 23:03.


#44
crawlers

crawlers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.06.2007
Observ ca din ce beau mi se duce memoria uit f. repede ce am de facut,ma deranjeaza f. mult zgomotele mai ales claxonatul masinilor ( ma nenoroceste de cap) etc... Sa fie cauza alcoolul sau nu neaparat?

#45
Virginia_Woolf

Virginia_Woolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.12.2007

View Postcrawlers, on Dec 25 2007, 12:12, said:

Observ ca din ce beau mi se duce memoria uit f. repede ce am de facut,ma deranjeaza f. mult zgomotele mai ales claxonatul masinilor ( ma nenoroceste de cap) etc... Sa fie cauza alcoolul sau nu neaparat?


Alcoolul dauneaza grav sanatatii!

#46
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View PostVirginia_Woolf, on Dec 25 2007, 12:21, said:

Alcoolul dauneaza grav sanatatii!
mai pune in fata: "Consumul excesiv de" si nu articula substantivul.
daca alcoolul dauneaza grav sanatatii, de ce se zice ca la masa e bine sa bei un pahar de vin rosu, ca sa ai pofta de mancare? vinul nu are alcool? si daca beau o bere eu la 21 de ani imi dauneaza grav nu? esti prost informat omule.
crawlers, depinde si de cat de mult alcool bei. daca beau mult(am patit odata), eram in sesiune si practic nu puteam invata, ma enerva tot din jur. totul e sa bei cu masura si va fi ok.

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcrawlers, on Dec 25 2007, 12:12, said:

Observ ca din ce beau mi se duce memoria uit f. repede ce am de facut,ma deranjeaza f. mult zgomotele mai ales claxonatul masinilor ( ma nenoroceste de cap) etc... Sa fie cauza alcoolul sau nu neaparat?

In cazul meu numai cand sunt mahmur... :D

#48
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
alcoolul poate dauna memoriei insa doar pe termen scurt(adica atata timp cat te afli sub influenta acestuia)... in rest, stresul joaca un mare rol...

#49
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgtk, on Dec 26 2007, 19:29, said:

alcoolul poate dauna memoriei insa doar pe termen scurt(adica atata timp cat te afli sub influenta acestuia)... in rest, stresul joaca un mare rol...


oare? :rolleyes:

#50
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postmianna, on Dec 26 2007, 20:13, said:

2 chestii:
1. ala nu e stiudiu stiintific
2. nu am inteles prea bine: cei care consuma alcool in exces au probleme in a memora cand sunt treji si asi aduce aminte tot cand sunt treji(desigur, ceea ce memorasera cand erau treji)... e foarte importanta distinctia! caci altfel e evident: lucrurile se memoreaza mai greu atunci cand esti in stare de ebrietate iar aducerea aminte tot e mai dificila cand esti in stare de ebrietate(indiferent ca lucrurile respective au fost memorate treaz sau beat)

#51
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postcrawlers, on Dec 25 2007, 12:12, said:

Observ ca din ce beau mi se duce memoria uit f. repede ce am de facut,ma deranjeaza f. mult zgomotele mai ales claxonatul masinilor ( ma nenoroceste de cap) etc... Sa fie cauza alcoolul sau nu neaparat?

Efectele alcolului variaza extrem de mult in functie de individ.
La aceeasi doza zilnica, unii fac ciroza si mor in cinci ani, altii (mult mai putini, e drept) rezista inca 50 de ani si raposeaza prin vreun sant, beti turta si adormiti in zapada.
La unii se pot declansa sau accentua manifestari psihice patologice pe fondul consumului chiar moderat, si amnezia lacunara cum e cea descrisa mai sus poate fi una dintre ele.

Cea mai sanatoasa masura este renuntarea completa si  pentru totdeauna la alcool, cand constati ca incepi sa ai probleme din cauza lui, chiar si atunci cand bei putin. Nu trebuie sa astepti pana incepi sa o iei razna.
In cele mai multe cazuri atunci cand ajungi sa ceri ajutorului medicului pentru probleme legate de alcool este deja prea tarziu.

#52
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Alcoolul are afinitate pentru receptorii GABA din sistemul nervos, atașându-se lor atâta timp cât este în sânge, astfel cauzând efectele sale.
Semnalele receptorilor GABA sunt implicate, printre altele și în înregistrarea și consolidarea memoriilor. Asta înseamnă că oricine poate avea probleme cu memoria DUPĂ consumul de alcool, depinzând desigur de doză și toleranța personală la alcool.

#53
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Postcrawlers, on Dec 25 2007, 12:12, said:

Observ ca din ce beau mi se duce memoria uit f. repede ce am de facut,ma deranjeaza f. mult zgomotele mai ales claxonatul masinilor ( ma nenoroceste de cap) etc... Sa fie cauza alcoolul sau nu neaparat?
Da, alcoolul dauneaza memoriei, deoarece atunci cand bei peste masura cateva zeci de mii de neuroni se distrug. Acestia nu se pot reface, deci: Alcoolul dauneaza grav sanatatii.

#54
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006
dap, danumeaza, vad in cazul meu. Ce dracu vorbim aici? :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate