Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

credit student

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Problema: Un student fara banivrea sa plece la vara cu programul Work&Travel in SUA. NU are bani sa plateasca si nici nu vrea sa apeleze la parinti.

Se cere: Exista vreo solutie de credit? sau ceva asemanator..ca sa imprumute niste bani pe care urmeaza sa ii dea la loc la sfarsitul verii. (nu va ganditi la prostii gen camatari :P )

P.S. E vorba de cam 1500 USD

merci

#2
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
BRD se tot lauda cu credite de pana la 10.000 euro pt studenti. Mai multe detalii n-am (si nici nu prea agreez BRD-ul).

#3
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Am vazut si eu reclame cu astfel de credite pe site-urile de profil. Nu le-ai observat?
Mi se pare dubios acest tip de credite. Cu ce garantezi ca vei returna banii? Pui pe tatal tau girant? Garantezi cu casa parintilor? :scratchchin:

#4
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Nu stiu. Am tmai vazut si eu la BRD. Dar daca nu ma insel, erau credite pentru plata studiilor. Ma interesa ceva gen un credit de consum pentru studenti si pentru o perioada mica. (3-4 luni)

#5
jos

jos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2006

View Postcerbra, on Dec 11 2006, 19:27, said:

Problema: Un student fara banivrea sa plece la vara cu programul Work&Travel in SUA. NU are bani sa plateasca si nici nu vrea sa apeleze la parinti.

Se cere: Exista vreo solutie de credit? sau ceva asemanator..ca sa imprumute niste bani pe care urmeaza sa ii dea la loc la sfarsitul verii. (nu va ganditi la prostii gen camatari :P )

P.S. E vorba de cam 1500 USD

merci
trebuie sa fii in unul din ultimii 2 ani de studiu si sa ai maxim 4 restante ca sa ai acces la creditul 10 pt studenti de la BRD. iei maxim 1000 de euro(pt nevoi personale), dar ai avantajul unei perioade de gratie de pana la 2 ani. atentie, in aceasta perioada de gratie platesti totusi dobanda si comisioane. ai totusi avantajul ca este o suna relativ mica. noi trebuie sa luam in calcul un venit. ai 2 variante:
1. apelzi la parinti sau rude de pana la gradul 4(dar obligatoriu trebuie sa aveti aceeasi adresa in buletin) sa iti fie co-platitori. tu o sa fi titularul creditului, dar o sa se faca pe salariul co-platitorului.
2. te angajezi(merge si part-time.. iti ajunge un venit de 240 ron in mana) si dupa ce ai 3 luni vechime dai o fuga la banca. daca mergi pe varianta asta e adevarat ca nu mai esti limitat doar la un credit de genul asta si poti sa aplici si pt unul normal de nevoi personale, dar in cazul celui pt studenti ai totusi avantajul perioadei de gratie si a unei dobanzi mici... in jur de 11-12% dae

lasi in cont 250 de ron, echivalentul ratelor pt 3 luni si pleci fara griji. la scadenta se retrag automat. daca optezi pt varianta cu perioada de gratie lasi 110 ron.  cu variantele astea ajungi pe la 1100 - 1270 usd... restul poti sa-i strangi din salariu daca tot te angajezi...

daca ai card BRD-ISIC ai multe reduceri si beneficiezi de ofertele GTS (bilete de avion ieftine, asigurare medicala gratuita)... ma gandesc ca poate si taxele pt program sunt mai mici. asa ca vezi poate te ajuta si link-ul asta http://www.gtsturism...g=wat&id=18#WAT ...

din cate stiu doar BRD are in oferta si un credit de nevoi personale pt studenti, pe langa cel de finantare a studiilor oferit si de alte banci...  dar nu cred ca strica sa ii intrebi pe cei ce se ocupa de programe work&travel. daca sunt seriosi ar trebui sa aiba idee si despre finantarea unui astfel de proiect... si cine stie... poate dai ce ceva mai aproape de nevoile tale

Edited by jos, 26 December 2006 - 03:28.


#6
BYO

BYO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.12.2005

View Postcerbra, on Dec 11 2006, 18:27, said:

Problema: Un student fara banivrea sa plece la vara cu programul Work&Travel in SUA. NU are bani sa plateasca si nici nu vrea sa apeleze la parinti.

Se cere: Exista vreo solutie de credit? sau ceva asemanator..ca sa imprumute niste bani pe care urmeaza sa ii dea la loc la sfarsitul verii. (nu va ganditi la prostii gen camatari :P )

P.S. E vorba de cam 1500 USD

merci
trebuia sa plec si eu impreuna cu 2 colegi. unul dintre ei, nu avea bani si nici parintii nu aveau cum sa-l ajute, asa ca a apelat la imprumuturi la toate cunostintele. Problema e ca noi am primit viza cam la o luna sau 2 dupa ce am primit contractele de munca, si nu s-a mai meritat sa plecam. Asa ca el a ramas inglodat in datorii. Pana la urma a iesit urat de tot. Chiar daca pleci, stiu multe cazuri care s-au intors cu bani cat sa-si plateasca datoriile. Deci nu te baza pe un imprumut, decat daca stii sigur ca ii poti plati si fara banii din SUA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate