Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Codare mpeg4

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
sah556

sah556

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2003
Am o camera mini dv sony dcr-trv 14E.
Am inregistrat o caseta pe SP 60 min
Vreau sa o pun pe 1 CD. Am incercat sa trag caseta pe hdd si am tras doar 10 min (prin fire wire).
Am tras la rezolutie 720*576 si 10 min ocupa necompresat 2.262 GB.
Inregistrarea pe hdd am facut-o cu windows movie maker din XP.

Problema 1
Cum sa fac sa comprim 60 min trase pe hdd la macar o rezolutie de 640*480 ca sa incapa pe 1 CD - sunt o gramada de filme care au rezolutia asta si incap pe un cd

Problema 2
Apar niste liniute cred ca e vorba de interlace - apar cand fac un zoom sau cand misc camera in filmulet. Cum scap de ele? La inregistrarea de pe caseta pe hdd nu am optiune non interlaced dar am la codarea avi ului insa tot face liniute

Problema 3
Cand am incercat o compresie cu un program tras de pe acest site (Hero Video Convert) rezultatul are 75 mb dar arata oribil.

Va rog sa imi dati sugestii de codecuri sau programe utile, sau daca cineva a mai facut asa ceva poate imi da si mie o alta solutie

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
un articol complet si cu explicatii exact despre acest lucru gasesti in numarul 1 din Hi-Fi & Multimedia (are multe pagini, oricat ai cauta pe net nu vei gasi asa sintetizat si in romana).

problema e destul de stufoasa si

1. materialul nu e necompresat, e comprimat deja 5:1. dimensiunea e corecta. compresia insa este o treaba care implica studiu si nu exista o retetea universal valabila

2. filtrarea la fel ca la compresie. vezi sectiunea ghiduri si citeste cat mai atent

3. calitatea e o chestie subiectiva si oricum sa nu compari filme de pe DVD, trase cu camere de filmat de sute de mii de $, cu filmarea ta cu o camera video consumer de cateva zeci de milioane de lei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate