Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Am ales Canon 400D

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Dupa ce o luna de zile am crezut in proportie de 99 % ca imi iau Pentax K 10D m-am sucit la Canon 400D.
In acest caz, as dori sa va cer parerea privind setul de obiective, tinand cont ca nu dispun de sume fabuloase:
1. Tamron SP AF28-75/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) Macro*
2. Canon Normal EF 50mm f/1.8 II Autofocus Lens.
Stiu ca veti spune ca imi trebuie mult mai mult, dar din pacate am nevoie de un flash, de 2 CF-uri si o geanta.
Ce parere aveti, ma voi descurca vreo 6 luni de acum incolo pana la urmatoarea investitie ?

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 12.06.2004
Poti sa ne spui si motivul? 400D-ul nu pare tocmai aparatul care sa inlocuiasca un K10D.

#3
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Te nemultumeste deja obiectivul din kit? Tele nu iti trebuie?
- nu,nu - ia 50-ul
- nu,da - ia-ti un tele
- da,nu - ia tamronul
- da,da - cred ca iti mai trebuie bani :) poti incerca sigma 18-50 + sigma 55-200 sau pentru niste bani in plus canon 55-200 (sau chiar 100-300)

#4
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Daca iti ajunge 28-ul ala in capatul wide e f bun Tamronul, cu conditia sa fie o copie buna. 50-ul e un must have. Un 380EX am eu. Cat ai da pe el? Ma gandesc la un upgrade.

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postdeejay86, on Dec 10 2006, 21:06, said:

Te nemultumeste deja obiectivul din kit? Tele nu iti trebuie?
- nu,nu - ia 50-ul
- nu,da - ia-ti un tele
- da,nu - ia tamronul
- da,da - cred ca iti mai trebuie bani :) poti incerca sigma 18-50 + sigma 55-200 sau pentru niste bani in plus canon 55-200 (sau chiar 100-300)

Ce dracu omule, el vrea un 2.8 si tu ii recomanzi chioreli.

P.S. Azi am fost frustrat de 5.6 in coada la Sigma. :death:

Pt initiatorul threadului: Vreau sa te intreb: wide nu iti trebuie? La ce ai ales tu eu as adauga kitul sau mai bine un Sigma 18-50 pentru 18-28... asta daca nu optezi pentru Tamron 17-50 (care e de fapt un fel 28-75'ul pentru senzori cu crop al lui Tamron).

#6
laurentiu_206

laurentiu_206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.10.2006
Eu zic ca ordinea ar fi urmatoarea:
-in primul rand iti trebuie 50 fix cu 1.8;
-un stativ (depinde ce fotografiezi);
-apoi sa-ti cumperi un blitz, 430ex mi se pare foarte bun 8-900 RON cu tot cu bouncer (daca nu te limitezi la poze facute afara la lumina zilei);
-alte obiective functie de buget.

Asta daca vrei calitate maxima. Altfel un "all-in-one" 18-200 sau 28-200 sau 28-135 (asta-i varianta cea mai buna) sau 18-55 kit + 55-200.
Pentru wide e bun si kitul cu diaframa mai inchisa, eventual ajutat de blitz. Asta la bani putini.

#7
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
La multi ani ! si multumesc pt sfaturile date, indiferent la ce faceau acestea referire.
Aparatul mi-a sosit de Craciun in urmatoarea configuratie:
- Canon 400D
- Tamron 17-50 mm 2.8
- Canon 50 mm 1.8
- Flash Canon 430 EX
- Set de filtre Hoya (Warm, PL, UV).
Pana acum sunt destul de multumit de el si suficient de impresionat de culorile acestuia. Am facut vreo 500 de cadre si se comporta foarte bine, iar blitul e super util, mai ales la interior unde nu are termen de comparatie cu flash-ul intern al aparatului.
Diferentele, calitativ vorbind, sunt mari in comparatie cu Canon-ul A610 pe care l-am avut pana nu de mult.

#8
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
sa-l stapanesti sanatos ... asteptam rezultatele :)

#9
sevendotro

sevendotro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.09.2005
si eu am comandat 430ex-ul, abia astept sa il testez :)
Peste 50 mm nu mai ai nimic ?
Din 16 ian suntem "colegi" de brand si model :))

Spor la fotografiat!

#10
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006

View Postbrbarossa, on Jan 5 2007, 23:39, said:

La multi ani ! si multumesc pt sfaturile date, indiferent la ce faceau acestea referire.
Aparatul mi-a sosit de Craciun in urmatoarea configuratie:
- Canon 400D
- Tamron 17-50 mm 2.8
- Canon 50 mm 1.8
- Flash Canon 430 EX
- Set de filtre Hoya (Warm, PL, UV).
Pana acum sunt destul de multumit de el si suficient de impresionat de culorile acestuia. Am facut vreo 500 de cadre si se comporta foarte bine, iar blitul e super util, mai ales la interior unde nu are termen de comparatie cu flash-ul intern al aparatului.
Diferentele, calitativ vorbind, sunt mari in comparatie cu Canon-ul A610 pe care l-am avut pana nu de mult.

De unde ai luat aparatul ?

#11
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View Postliviul2006, on Jan 6 2007, 22:49, said:

De unde ai luat aparatul ?
azi am fost si am manuit un 400D impreuna cu propriul si personalul K10D ... si sincer.. n-am murit de placere fata de 400D... da nu-i rau de loc.. sunt mai curate imaginile la iso mare, desi n-as vrea sa duc munca de detectiv...

sa-l stapaniti sanatosi... si tineti minte: Sculele sunt pe planul 2, important e cel care e in spatele lor....  ;)

#12
Ionut Corneanu

Ionut Corneanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Inainte de toate La multi ani tuturor!

Sunt proaspatul proprietar al unui Canon EOS 400D, am prins o mega oferta si l-am luat la 700 euro nou nout in cutie (nu am apucat sa verific dar cred ca nu e un pret foarte rau, m-a sfatuit un prieten fotograf ca e buna afacerea)
Acum imi caut Compact Flash si am o mare nelamurire. Prietenul meu fotograf foloseste SanDisk si mi-a zis ca-s cele mai bune sa-mi iau si eu. Am cautat un pic pe net si am vazut ca la aceeasi capacitate de memorie un card TwinMos (care nu e chiar no name) cu timpi de scriere mai buni e sensibil mai ieftin. Singurul avantaj e ca SanDisk-ul are 60 de luni garantie si TwinMos-ul are "doar" 24 de luni, dar vorba iubitei mele, peste doi ani astea la 2 giga vor fi gratis. In plus nu-l folosesc asa extensiv ca un fotograf profesionist ci doar ocazional.
Voi care vi l-ati lua?

La 2 Giga:
SanDisk http://www.emag.ro/c...pSDCFH-2048-902
TwinMos http://www.emag.ro/c...--pFCF2GBU-140X

La 1 Giga:
SanDisk http://www.emag.ro/c...pSDCFH-1024-902
TwinMos http://www.emag.ro/c...--pFCF1GBU-140X

La 4 Giga:
SanDisk http://www.emag.ro/c...b--pSDCFX3-4096
TwinMos http://www.emag.ro/c...--pFCF4GBU-140X

nu am avut timp (si nici rabdare) sa calculez la calitate maxima cate imagini imi intra pe un card de 1 giga, daca ma poate lamuri cineva cu aceasta problema ar fi grozav.

#13
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
... totusi se si ard ard cardurile de memorie.
Sandisk-ul garanteaza ca nu pierde datele...

2 giga = ~90 raw-uri sau ~400 jpg-uri

sau mai bine ...cum mi s-a recomandat si mie ..doua de un giga sau de doi giga  ! in caz ca pica unu ..il ai pe celalalt..si nu pierzi toate pozele..

san disk ..daca e vorba de extremeIII/IV atunci merita ...daca este vorba de Ultra II nu se prea merita
si mai bine twin moss ca-ti raman bani si pentru un suc prietenei care a spus o vorba buna...

edit: vezi ca twin moss-urile sa gasesc cam greu ..si io am avut aceasi dilema si asa am ajuns sa cumpar sandisk

Edited by Rares., 07 January 2007 - 04:36.


#14
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Eu am un Sycron 80x si un SanDisk Ultra II, ambele de 512. Singura diferenta intre ele este pretul (deocamdata) :)

#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 12.06.2004

View PostRares., on Jan 7 2007, 04:30, said:

... totusi se si ard ard cardurile de memorie.
Sandisk-ul garanteaza ca nu pierde datele...

Nu vad cum ar putea face asta

#16
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
La multi ani tuturor :)

Eu am un Sandisk Ultra 2 pe Canon 400D si sincer nu inteleg de ce as da banii pe un Extreme III sau mai sus!! La mine trage cu cele 3fps promise destul de multe poze: cam ca in specificatiile producatorului. Nu am simtit pana acum nevoia de o viteza de transfer mai mare... dar probabil ca pentru unii este nevoie! Cand copiez pe pc pozele prin card reader transfera cei 2GB ai cardului cam in 2 minute ceea ce este mai mult decat acceptabil!
In concluzie eu sunt pentru Ultra 2 din ceea ce priveste raportul pret-calitate.

#17
quicksilverboy

quicksilverboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.01.2007

View PostBOGraphics, on Jan 7 2007, 22:04, said:

La multi ani tuturor :)

Eu am un Sandisk Ultra 2 pe Canon 400D si sincer nu inteleg de ce as da banii pe un Extreme III sau mai sus!! La mine trage cu cele 3fps promise destul de multe poze: cam ca in specificatiile producatorului. Nu am simtit pana acum nevoia de o viteza de transfer mai mare... dar probabil ca pentru unii este nevoie! Cand copiez pe pc pozele prin card reader transfera cei 2GB ai cardului cam in 2 minute ceea ce este mai mult decat acceptabil!
In concluzie eu sunt pentru Ultra 2 din ceea ce priveste raportul pret-calitate.



Bravo tie..la altii nu mere asa de bine

#18
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

View PostIonut Corneanu, on Jan 7 2007, 04:12, said:

Inainte de toate La multi ani tuturor!

Sunt proaspatul proprietar al unui Canon EOS 400D, am prins o mega oferta si l-am luat la 700 euro nou nout in cutie (nu am apucat sa verific dar cred ca nu e un pret foarte rau, m-a sfatuit un prieten fotograf ca e buna afacerea)
Acum imi caut Compact Flash si am o mare nelamurire. Prietenul meu fotograf foloseste SanDisk si mi-a zis ca-s cele mai bune sa-mi iau si eu. Am cautat un pic pe net si am vazut ca la aceeasi capacitate de memorie un card TwinMos (care nu e chiar no name) cu timpi de scriere mai buni e sensibil mai ieftin. Singurul avantaj e ca SanDisk-ul are 60 de luni garantie si TwinMos-ul are "doar" 24 de luni, dar vorba iubitei mele, peste doi ani astea la 2 giga vor fi gratis. In plus nu-l folosesc asa extensiv ca un fotograf profesionist ci doar ocazional.
Voi care vi l-ati lua?

La 2 Giga:
SanDisk http://www.emag.ro/c...pSDCFH-2048-902
TwinMos http://www.emag.ro/c...--pFCF2GBU-140X

La 1 Giga:
SanDisk http://www.emag.ro/c...pSDCFH-1024-902
TwinMos http://www.emag.ro/c...--pFCF1GBU-140X

La 4 Giga:
SanDisk http://www.emag.ro/c...b--pSDCFX3-4096
TwinMos http://www.emag.ro/c...--pFCF4GBU-140X

nu am avut timp (si nici rabdare) sa calculez la calitate maxima cate imagini imi intra pe un card de 1 giga, daca ma poate lamuri cineva cu aceasta problema ar fi grozav.

Eu as alege TwinMos la 2Gb, pt ca deja am mai folosit si sunt super OK, asta daca nu cumva ai luat deja.

Edited by brbarossa, 25 January 2007 - 16:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate