Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

consum curent laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sorincremarenco

sorincremarenco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.10.2006
Cam cat curent electric consuma un laptop?

#2
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
calcul simplu, aproximativ facut la al meu. pura curiozitate:
Stim ca acumulatorul are 4400 mAh si ca tine in jur de 3 ore, in utilizare normala, alimentand laptopul la o tensiune de 10,8 V.
4400 mAh inseamna ca acumulatorul poate alimenta un consumator cu 4400 mA in decurs de o ora. Dar cum acesta alimenteaza laptopul pentru aproximativ 3 ore, rezulta ca laptopul "suge" din baterie intr-o ora, in jur de 4400/3 mA, sa zicem 1,5 A.
Puterea absorbita este deci, fara a inmulti cu vreun factor de pierdere, 1,5A*10,8V = 16,2W. Omeneste totusi ar fi sa zicem ca in jur de 20W, iar daca ar fi sa luam in calcul o incarcare mai mare a procesorului sau o activitate mai intensa atunci putem afirma ca "laptopul consuma pana in 30W".
PS: Configuratie: Platforma Centrino Duo, Core Duo, 1,6 GHz, 1024 MB DDR2 RAM, wireless off, HDD 80GB SATA. Nu am folosit unitatea optica, iar luminozitatea ecranului a fost la 2 trepte sub maxim.

#3
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005
Nu poate sa consume mai mult decat produce adaptorul (transformatorul). Asa ca, vezi ca scrie pe adaptor consumul ;)

#4
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Corect. Dar poate sa consume mai putin ;) Pe adaptorul meu scrie la Output: 20V, 3,25A. Asta inseamna ca poate furniza 65Wh. Dar conform calculului de mai sus, aceasta valoare este mult superioara consumului.

#5
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
consuma putin. al meu merge nonstop de cand il am (un an jumate) si  nu am simtit o crestere mare  a facturii de curent, bineinteles e pus sa se stinga ecranul la 3 min de idle.

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Oricum un lucru e sigur, un laptop consuma mult mai putin decat un desktop.  :coolspeak:

#7
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Adaptorul este conceput sa poata sa ofere 65W pentru situatiile in care trebuie sa incarci si bateria si sa folosesti si laptopul simultan, cand acesta are bateria goala. In aceasta situatie consuma 65W ... in rest consuma mai mult ca sigur cam jumatate ... in jur de 30W.

#8
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
e voila...

#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Sony Vaio Pentium 4 la 3,06 GHz consuma ~6,5A la 19,5V tensiune de alimentare deci
~126W (full load).
Alimentatorul are 19,5V si 7,7A.

#10
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006
iar un desktop cam cat consuma? :D ca al meu de ex intel dual core de 3 ghz, hdd 160 1 giga ddram si monitor normal de 17

#11
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004

 bit 61, on Dec 14 2006, 07:35, said:

Sony Vaio Pentium 4 la 3,06 GHz consuma ~6,5A la 19,5V tensiune de alimentare deci
~126W (full load).
Alimentatorul are 19,5V si 7,7A.

Atentie! P4 consuma fantastic de mult. iar pe modelul acela este chiar un CPU desktop.

#12
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Proprietarul se plangea ca are probleme cu alimentarea laptop-ului de pe sursa externa.
A trebuit sa-i inlocuiesc mufa care se deformase datorita incalzirii (un contact inperfect
presupun).
La acest model mufa de alimentare nu se afla pe MB .Este prinsa cu o brida metalica separat.
In afara de consumul foarte mare este si foarte zgomotos,prea zgomotos chiar.
Cu toate ventilatoarele care se roteau "in draci" tot se incalzea destul de puternic.
Ideea folosirii procesoarelor de desktop in laptop-uri mie personal mi se pare cel putin
bizara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate