Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Potential overclocking

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
slayerXX

slayerXX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2006
Intentionez sa-mi iau un calculator nou acum cu sarbatorile.. Am elaborat configuratia asta, la pcgarage. Bugetul maxim e cam de 40 de milioane.
Intrebarea e, cam cat ar duce in OC fara probleme ? M-ar interesa in special parerile celor care dispun tot de un sistem pe E6600, sau oricine se pricepe cat de cat  :)

Edited by slayerXX, 09 December 2006 - 16:03.


#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Ar merge pana la 3,3 - 3,5 Ghz procul, depinde mult de cum il nimeresti.
Placa video ia Gainward sau Gigabyte. De ultimile stiu ca ajung pana la 660 core (in timp ce restul se opresc pe la ~ 600Mhz)  si au raciri destul de silentioase.
Daca nu te intereseaza OC la placa video ia un ATI X1950Pro.

#3
slayerXX

slayerXX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2006
Da, am vazut ca placa de la Gainward e si mai ieftina decat Leadtekul ala. Deci Gainward sa fie :)
O intrebare..  Thermalright Ultra 120 ar fi mai bun ? Sau alte sugestii pt racire ?

Edited by slayerXX, 09 December 2006 - 17:58.


#4
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
sunt bune amandoua
eu personal as merge pe ceva de genul TOWER(TR Ultra 120/90,SCYTHE NINJA,NOCTUA) sau in genul TR Xp120/SI128 decat ZALMAN

alea poti sa le dotezi cu ce ventilator doresti

o recomandare: NOCTUA NH1 (Vine cu ventilator silent)

Edited by mascotzel, 09 December 2006 - 18:07.


#5
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
si Scythe Ninja Plus vine cu ventilator silent de la Scythe :P
in plus, mi se pare cam scump Noctua asta, desi, din cate am citit si vazut, seamana foarte mult cu Ninja la forma si performante. Ninja parca era 180 RON, fata de 220 RON, cat este Noctua.

Edited by proxtu, 10 December 2006 - 11:20.


#6
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
din ce am vazut eu,Noctua e peste

#7
andixp22

andixp22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 01.04.2006
eu as alege pentru overclocking bun:

- procesor AMD (mult mai bun pentru overclocking si mai ieftin , performanta/pret)

- placa de baza ASUS sau EPOX, in nici un caz nu as merge pe gigabyte (si eu am avut gigabyte si s-a prajit)
           - in plus asus si epox ofera mult mai multe optiuni in bios pentru overclocking

- si daca tot alegi primele 2 componente, iti permiti sa iei o pereche de rami mai buni
           - Geil, G.Skill, OCZ - se merita
           - nu am citit nicaieri ca A DATA sa fie buni pt overclocking

- la fel, solutia grafica (performanta/pret) vine de la ATI, iar daca alegi ATI si placa de baza ar fi indicat sa aiba chipset ATI,
           preferabil ATI3200 (caz in care numai ASUS face, la EPOX cel putin nu am vazut sau poate mi-a scapat)

- iar la HDD, ar fi o solutie si Seagate SATA2 care e cu vreo 30 RON parca mai ieftin

sper ca nu te-am zapacit si succes in alegere, daca nu ai facut-o deja

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate