Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

install win xp

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Andreas87

Andreas87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2006
Va salut.

Datele problemei: Procesor Intel Core 2 Duo 1.86, Placa de baza: Asus chipset Intel P5LD2, 1 x DDR 2, HDD 120 GB Seagate, Placa Video: GeForce 7300GT PCI Express.

Problema: Booteaza de pe cd (apare imaginea albastra "Windows Setup") dar in momentul in care trebuie sa ii dau "Next" pentru a putea selecta unde sa instaleze win, format, sau sa dau accept la agreement primesc un critical stop si o eroare de genu' cu pe un ecran albastr 0x0000007b. Mentionez ca nu s-au mai efectual instalari de win pe sistemul asta. Adica nu a mai avut un OS instalat.

In ideea in care ati mai intalnit asa ceva ... astept ajutorul vostru. Multumesc anticipat.

Ma gandeam ca ar putea fi o problema hardware.. deoarece am incercat alte 2 CD-uri cu win xp, 2 hdd-uri si 3 DVD-RW. Daca adminul considera ca nu intra in aceasta categorie... rog mutarea topicu-ului in locul potrivit.

Edited by Andreas87, 04 December 2006 - 00:24.


#2
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006
ar fi bine sa postezi tot ce spune in eroare, e destul de ciudat

#3
flori@n

flori@n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.10.2006

View PostAndreas87, on Dec 4 2006, 00:14, said:

2 hdd-uri si 3 DVD-RW
daca tot ai de unde sa iei componente incearca si tu cu un alt ddr...oricum scrie si tu detalii despre ce scrie in blue screen-ul ala

ps vezi si aici: http://support.microsoft.com/kb/324103 despre erori de genu 0x0000007B

Edited by flori@n, 04 December 2006 - 01:52.


#4
lordofdarkness

lordofdarkness

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.10.2006
E posibil sa nu ai partitie activa pe hard(dar asta e foarte putin probabil).Asta se face din bios.
O alta problema  ar putea fi placa de baza daca zici ca restul le-ai schimbat si iti da aceeasi eroare,iar ramul nu cred ca e bulit deoarece iti da aceeasi eroare in acelasi loc,deci il excluzi.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
2 probleme :

- Placa ASUS deci posibilitate MAXIMA de incompatibilitate a memoriilor - ruleaza un MemTest.
- HDD-ul e pe SATA ? Posibil sa nu fi configurat corect setarile in BIOS.

#6
Andreas87

Andreas87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2006
Va multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc toate solutiile scrise de voi. Daca mai aveti si alte idei va rog sa le postati. Multumesc inca o data.

#7
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Zic si eu ca nu mi se pare o idee rea:
De ce nu mai renunti la dvd-rw-uri si un hard pana instalezi win-ul?
ulterior poti sa refaci slave/master cu ele pana obosesti, dar macar ai sistemul instalat.
Am impresia ca Bill nu-si imagina atatea bucati de hard-uri si dvd-uri cand a inceput cu win xp.
Dar mai degraba e o problema cu memoriile.

#8
erasmun

erasmun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2006

View Postkatman, on Dec 5 2006, 14:56, said:

:coolspeak: Am impresia ca Bill nu-si imagina atatea bucati de hard-uri si dvd-uri cand a inceput cu win xp.  :coolspeak:

si mai da si asta , ca sa fie meniul complet ......    link

si sa-l citam , ca doar merita :

Boot-Sector Viruses
You may receive a "Stop 0x0000007B" error message if your computer is infected with a boot-sector virus. Check your computer for viruses. If you find a virus, also check any floppy disks for viruses before you use them again.

dar poate are dreptate totusi ( :worthy: ), si ma gindesc la obtiunea de a activa in bios protectia " Boot sector Virus Warning " sau cam asa ceva , in functie de biosul tau.

vezi si asta,eventual  
http://forum.softped...howtopic=118910

#9
erasmun

erasmun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2006
Am gasit si asta , din pacate este in italiana LINK.....

Din cite inteleg a avut aceleasi probleme ca tine si le-a rezolvat partial , facind un floppy cu driverele pt raid , a instalat sistemul, dar apoi sistemul booteaza numai cu cd de instalare introdus in unitate .....
"  ho risolto facendo un dischetto coi driver per i raid, ho così installato il s.o. ma adesso windows mi parte solo col cd di installazione inserito....  ".

Daca mai ai nevoie de alte traduceri din italiana , spune si te voi ajuta cu placere !

Bafta !

Edited by erasmun, 06 December 2006 - 20:28.


#10
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006
se pare ca unul din harduri e pe sata? cel putin asa scrie pe pagina aia

#11
Andreas87

Andreas87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2006
Va multumesc. Pana la urma am reusit. Era vb despre DDR2.. Va multumesc pentru toate sfaturile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate