Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9356 replies to this topic

#6805
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 05 iunie 2019 - 19:19, said:

Pentru cineva care crede că Duhul Sfânt este o forță impersonală a lui Dumnezeu, e greu să accepte antinomia Sfintei Treimi.

Adica unii ca acestia confunda Duhul Sfant cu bagheta vrajitorului. Si daca vrajitorul isi pierde bagheta, nema minuni...

#6806
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlogic1, on 05 iunie 2019 - 18:19, said:

Păi Mario a vorbit despre trei Dumnezei și a recunoscut că este o dogmă antinomică, adică ilogică pentru oameni...
Nu, eu am vorbit despre un singur Dumnezeu, nu despre trei. Și da, este o dogmă antinomică, dogmă care s fost afirmată în cadrul primelor sinoade ecumenice de la Niceea și Constantinopol, respectiv în secolul al IV-lea.

Edited by mario_bril, 05 June 2019 - 19:23.


#6807
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 05 iunie 2019 - 19:22, said:

Nu, eu am vorbit despre un singur Dumnezeu, nu despre trei. Și da, este o dogmă antinomică, dogmă care s fost afirmată în cadrul primelor sinoade ecumenice de la Niceea și Constantinopol, respectiv în secolul al IV-lea.
ceva in genul 3 in 1 si care are la baza traditia a carei intelegere depinde de acceptarea unei disonante cognitive.

fiindca notiunea de un singur Dumnezeu, prezentat de Biblie exclude existenta a mai multor persoane in dumnezeire.

Edited by GRATEFUL, 05 June 2019 - 20:07.


#6808
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 20:02, said:

ceva in genul 3 in 1 si care are la baza traditia a carei intelegere depinde de acceptarea unei disonante cognitive.
Este ceva despre care nu pricepi absolut nimic, din câte se vede.

#6809
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 05 iunie 2019 - 20:05, said:

Este ceva despre care nu pricepi absolut nimic, din câte se vede.
daca ar fi ceva de priceput, as putea sa inteleg.

#6810
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 20:08, said:

daca ar fi ceva de priceput, as putea sa inteleg.
Se vede că nu reușești. Nici măcar nu faci efortul ăsta.

#6811
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 05 iunie 2019 - 20:09, said:

Se vede că nu reușești. Nici măcar nu faci efortul ăsta.
nici tu nu intelegi despre ce este vorba in acest concept, doar ca l-ai acceptat de dragul traditiei si te linistesti cu gandul ca exista prosti() care nu pricep...

de la
4. Asculta, Israele! Domnul (YHWH) Dumnezeul nostru este singurul Domn (YHWH). (Deut 6)

este cale lunga pana la Trinitate.

ce a zis Isus?
18. "Pentru ce Ma numesti bun?", i-a zis Isus. "Nimeni nu este bun decat Unul singur: Dumnezeu." (Marcu 10)
ce zice apostolul Pavel?
5. Caci chiar daca ar fi asa numiti "dumnezei" fie in cer, fie pe pamant (cum si sunt in adevar multi "dumnezei" si multi "domni"),
6. totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, si prin El si noi. ( 1Corint. 8)

mai spune...
....sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris"( 1Corint. 4)

Edited by GRATEFUL, 05 June 2019 - 20:31.


#6812
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 20:12, said:

nici tu nu intelegi despre ce este vorba in acest concept, doar ca l-ai acceptat de dragul traditiei si te linistesti cu gandul ca exista prosti() care nu pricep...
De unde știi dumneata ce pricep eu și ce nu? Nu-mi plac persoanele care se trezesc vorbind, considerând că dacă ei nu reușesc să înțeleagă, nici alții nu pot.

#6813
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 20:12, said:

nici tu nu intelegi despre ce este vorba in acest concept, doar ca l-ai acceptat de dragul traditiei si te linistesti cu gandul ca exista prosti() care nu pricep...
Stai ca esti pe vizor. De acum incolo esti eretica, habarnista si inculta. Cam asa ataca orice persoana care le arata eroarea.

#6814
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 05 iunie 2019 - 20:16, said:

De unde știi dumneata ce pricep eu și ce nu? Nu-mi plac persoanele care se trezesc vorbind, considerând că dacă ei nu reușesc să înțeleagă, nici alții nu pot.
da, da :) chiar nu trebuie sa -ti placa de mine, dar vezi, acum daca ai fi fost un crestin matur plin de iubire de aproapele, ai fi gasit cuvinte indulgente pentru semenul care este in eroare...

#6815
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Semenul care este în eroare, nu dorește ca să înțeleagă. Și în fața voinței proprii, nici Dumnezeu nu poate face nimic, cu atât mai puțin, eu.

#6816
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 05 iunie 2019 - 20:42, said:

Semenul care este în eroare, nu dorește ca să înțeleagă. Și în fața voinței proprii, nici Dumnezeu nu poate face nimic, cu atât mai puțin, eu.
un punct de vedere rigid: in care exprimi ca TU STII ce-si doreste semenul. Posted Image
pai, tu nu ai de unde sa stii ce isi doreste semenul, fiindca nu esti Dumnezeu ca sa citesti gandurile omului.Posted Image

Edited by GRATEFUL, 05 June 2019 - 20:54.


#6817
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 20:50, said:

un punct de vedere rigid: in care exprimi ca TU STII ce-si doreste semenul. Posted Image
pai, tu nu ai de unde sa stii ce isi doreste semenul, fiindca nu esti Dumnezeu ca sa citesti gandurile omului.Posted Image
Desigur că nu pot știi ce își dorește cineva, la început. Însă după modul în care îmi răspunde, îmi pot da seama cu ușurință. Dumneata nu cauți să înțelegi dogma Sfintei Treimi, ci cauți motive să o desființezi, considerând că e ilogică. Mai ales dacă plecăm de la considerentul că dacă dumneata nu o pricepi, nu o poate înțelege nimeni altcineva, ca și când ai fi ființa cu cel mai mare coeficient de inteligență din lume. Vezi, ăsta este păcatul vostru: autosuficiența.

#6818
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 20:50, said:

un punct de vedere rigid: in care exprimi ca TU STII ce-si doreste semenul. Posted Image
pai, tu nu ai de unde sa stii ce isi doreste semenul, fiindca nu esti Dumnezeu ca sa citesti gandurile omului.Posted Image
Las-l sa se creada dumnezeu. Nu e singurul. Chestia asta se intalneste foarte des printre ortodocsi. Cica se numeste "indumnezeire". Ei il cred pe Satana care a spus :" Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul." . E evident ca omul nu deosebeste nici acum in toate situatiile binele de rau. Si in nici un caz Adam si Eva. Dar oamenii inselati de ( acelasi unic si inconfundabil ) Satan, vor si cred ca ortodoxul trinitar va deveni dumnezeu.

#6819
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 08 iunie 2019 - 15:25, said:

Las-l sa se creada dumnezeu. Nu e singurul. Chestia asta se intalneste foarte des printre ortodocsi. Cica se numeste "indumnezeire". Ei il cred pe Satana care a spus :" Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul." . E evident ca omul nu deosebeste nici acum in toate situatiile binele de rau. Si in nici un caz Adam si Eva. Dar oamenii inselati de ( acelasi unic si inconfundabil ) Satan, vor si cred ca ortodoxul trinitar va deveni dumnezeu.

De fapt, siguranta cu care vorbesti dumneata arata ca te crezi infailibil si te crezi Dumnezeu! Ortodoxul indumnezeit stie insa ca-i doar slujitorul lui Dumnezeu si purtator de Cuvant al lui Dumnezeu. Dumneata insa nu spui ce-ti spune Dumnezeu sa spui, ci spui ce-ti vine dumitale sa spui si ce-ti trasneste prin propria minte.

Edited by Dorel666, 08 June 2019 - 15:41.


#6820
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 20:12, said:

nici tu nu intelegi despre ce este vorba in acest concept, doar ca l-ai acceptat de dragul traditiei si te linistesti cu gandul ca exista prosti() care nu pricep...

de la
4. Asculta, Israele! Domnul (YHWH) Dumnezeul nostru este singurul Domn (YHWH). (Deut 6)

este cale lunga pana la Trinitate.
Here we go again
Nu scrie singurul, yahid-de la singularitate , ci scrie unul ehad -de la unitate

#6821
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
O alta dovada a Sfintei Treimi in Scriptura este afirmatia lui Iisus urmatoare:

Ioan 10:7 Isus le-a mai zis: „Adevărat, adevărat vă spun că Eu sunt Uşa oilor.

Deci, orice crestin, ca sa se mantuiasca, trebuie sa intre prin aceasta Usa:

Ioan 10:9 Eu sunt Uşa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va intra şi va ieşi şi va găsi păşune.

Deasemenea, ca sa fii mantuit, trebuie sa ramai in aceasta Usa:

Ioan 15:6 Dacă nu rămâne cineva în Mine, este aruncat afară, ca mlădiţa neroditoare, şi se usucă, apoi mlădiţele uscate sunt strânse, aruncate în foc şi ard.

Dar cum se intra in Hristos? Cum se intra pe aceasta Usa? Prin botez. Botez care este unul singur, ca este scris ”exista un singur botez”, totusi este trei: botezul cu apa, botezul cu Duh Sfant si botezul cu foc. Botezul cu apa il face Tatal, pentru ca El este cel care a trimis norul in care au fost botezati toti evreii din vechime, botezul cu Duh Sfant il face, evident, Duhul Sfant, iar botezul cu foc il face Iisus Hristos pentru ca El insusi marturiseste ”foc am venit sa arunc pe pamant”.

Deci, daca botezul cu apa este Usa, botezul cu Duh Sfant este Usa si botezul cu foc este aceeasi Usa, inseamna ca Tatal, Duhul Sfant si Fiul sunt Una, adica o Sfanta Treime.
Amin

Edited by Dorel666, 08 June 2019 - 17:52.


#6822
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 08 iunie 2019 - 17:47, said:


Dar cum se intra in Hristos? Cum se intra pe aceasta Usa? Prin botez. Botez care este unul singur, ca este scris ”exista un singur botez”, totusi este trei:
Amin
Logica marca Dorel666 . E amin-ul lui Satan.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate