Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9349 replies to this topic

#6787
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 05 mai 2019 - 12:46, said:

Omul nu este o marionetă, ci este capabil să facă bine și rău el Ă®nsuși. Dacă răul are nevoie de o cauză externă, atunci aceasta nu poate fi decât Creatorul.
ĂŽn fapt nu există rău, ci doar experiența sau exersarea trecătoare a binelui și răului (Evrei 12:4-11).

Nu este o marionetă, dar poate fi influențat, este evident lucrul ăsta! Poate face binele și răul el însuși, dar asta nu înseamnă că nu poate fi influențat să facă răul! Înseamnă că Creatorul este responsabil de toate atrocitățile comise pe pământ?! Nu putea el să găsească o altă soluție în emanciparea omului, decât să permită atrocități și suferințe inumane?! Să nu mai vorbim despre suferința inocentă, subiect pe care l-ai ocolit de fiecare data (vezi, cu cât amâni o consecință, cu atât devine mai "inevitabilă" și periculoasă)! :)
Dacă nu există răul, de ce îl experimentăm?! OK, că e trecătoare sunt de acord, însă trebuie cumva ca noi să existăm într-o simulare nereală, dacă vrei să putem accepta această idee... însă atunci se pune problema, noi am venit aici/jos sau aici/jos ne-am născut?! :)

No offence! 😊

Edited by heart_of_ice, 05 May 2019 - 15:23.


#6788
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă la început a existat Creatorul, nimeni nu putea influența creația să fie rea, decât El.
Întrucât el nu o face, rămâne să accepți că ceea ce numești tu ”rău” nu se explică prin influența cuiva.

Ci este mersul normal al lucrurilor. Ne naștem cu o înclinație spre egoism și rău, pusă constructiv în noi. Evreii o numeau ”Yețer Ha-ra” (dorința cea rea).
Indiferent că aderă sau nu de-a lungul vieții la o religie sau la un sistem de valori, omul dezvoltă o inclinație spre altruism și principialitate, care în timp devine predominantă. Aceasta este ”cunoașterea” care nu a putut fi învățată în Eden, deosebirea binelui de rău.

#6789
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 05 mai 2019 - 16:39, said:

Dacă la Ă®nceput a existat Creatorul, nimeni nu putea influența creația să fie rea, decât El.
ĂŽntrucât el nu o face, rămâne să accepți că ceea ce numești tu ”rău” nu se explică prin influența cuiva.

Ci este mersul normal al lucrurilor. Ne naștem cu o Ă®nclinație spre egoism și rău, pusă constructiv Ă®n noi. Evreii o numeau ”Yețer Ha-ra” (dorința cea rea).
Indiferent că aderă sau nu de-a lungul vieții la o religie sau la un sistem de valori, omul dezvoltă o inclinație spre altruism și principialitate, care Ă®n timp devine predominantă. Aceasta este ”cunoașterea” care nu a putut fi Ă®nvățată Ă®n Eden, deosebirea binelui de rău.

Și toate atrocitățile comise de om împotriva omului (și nu numai), ce facem cu ele, cum le împăcam cu dreptatea și justiția divină?!
Și dacă cineva nu va putea fi convins să facă binele, ce ne facem cu el?!

Edited by heart_of_ice, 05 May 2019 - 17:02.


#6790
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Nu există rău, așa cum nu există gheață vara, pentru că s-a topit. Dumnezeu are singur grijă de justiția lui.

Posibil că dacă omului i se acordă suficient timp pentru avataruri, tendința pozitivă va predomina în final.
Iar dacă vor fi excepții, omul este liber să aleagă între bine și rău, între viață și moarte, și trebuie respectat asta.

#6791
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 05 mai 2019 - 14:48, said:

I-ați spus voi vreodată separat duhului sfânt ”dumnezeul meu”? Și dacă ați făcut-o nu aveți voi oare trei dumnezei, așa ca orice politeist?

Deci nu amestecați dogma care spune calitativ că ”fiul este dumnezeu”, cu formularea politeistă ”fiul este dumnezeul meu”.

Considera Intreita persoana a lui Dumnezeu ca un fenomen de ubicuitate permanenta. Adica Dumnezeu si-a impartit nu doar spatiul, ci si timpul. Tatal guverneaza prezentul, Fiul guverneaza trecutul, iar Mangaietorul guverneaza viitorul. In acelasi timp, cele trei Persoane ale lui Dumnezeu se pot intalni oriunde pe scara timpului, atat in prezent, cat si in trecut si viitor.

#6792
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postpacopaco1967, on 04 mai 2019 - 18:36, said:


Voi credeti asa ceva ?
Voi ziceti ca dumnezeu s-a facut om. Si nu direct materializandu-se ci printr-un tunel. Stii tu despre care.
Eu sunt de parere ca ati muscat hrana pagana, asta cu intruparea. isus e om, ridicat la rang de imparat. Parca asa a spus in fata lui Pilat. Nici vorba ca e treimea intrupata.
Nu, nu credem asa ceva... Adicatalea ca satan s-a facut om. Insa personajul sufera de mania imitatiei si mai.poseda din cand in cand pe cineva.


#6793
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,579
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 05 mai 2019 - 12:53, said:

Fara indoiala. Insa necredinciosii au alte explicatii.
Cica Toma ar fi zis un fel de "Tulai Doamne!"

Crestinii insa stiu, din Scripuri, ca apostolul Toma l-a recunoscut pe Isus ca Mantuitor si Domn.
Isus era Domnul si Dumnezeul lui.

Pentru apostolul Toma, Tatal era Dumnezeu, Fiul era Dumnezeu, Duhul Sfant era Dumnezeu. Ca in Scripturi.
Un singur Dumnezeu in trei Persoane Divine. Sfanta Treime.

În mod evident, apostolul Toma a subliniat divinitatea lui Isus Cristos, fapt dealtfel, incontestabil.
Dar toată Scriptura ne arată faptul că Autoritatea și Controlul Suprem aparțin doar Tatălui, la care Fiul Însuși se închină - Ioan 20:17.

"Nu ma tine", i-a zis Isus, "caci inca nu M-am suit la Tatal Meu. Ci, du-te la fratii Mei si spune-le ca Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru." (Ioan.20:17)

Ioan 14:26. Dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal in Numele Meu, va va invata toate lucrurile si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.
27. Va las pacea, va dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o da lumea. Sa nu vi se tulbure inima, nici sa nu se inspaimante.
28. Ati auzit ca v-am spus: "Ma duc, si Ma voi intoarce la voi." Daca M-ati iubi, v-ati fi bucurat ca v-am zis: "Mă duc la Tatal"; căci Tatal este mai mare decat Mine.

”Dumnezeu” = ”Domnul Zeu” (ZEU, atât, nimic mai mult, nicio informație în plus)

Pocăiți-vă și credeți Evanghelia, așa cum este! Citiți tot, comparați verset cu verset!
Apostolul Toma nu spune deloc că Isus este Dumnezeul tuturor (adică ZEU în poziție supremă), loc deținut doar de Tatăl:

4. Este un singur trup, un singur Duh, dupa cum si voi ati fost chemati la o singura nadejde a chemarii voastre.
5. Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez.
Efeseni 4:6. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai presus de toți, care lucreaza prin toti si care este in toti.

Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar cand zice ca totul I-a fost supus, se intelege că afară de Cel ce I-a supus totul. (1Cor.15:27)

Edited by dark, 27 May 2019 - 15:26.


#6794
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
În sfârșit, dark, că jucau pe masă...!

#6795
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 27 mai 2019 - 15:09, said:

În mod evident, apostolul Toma a subliniat divinitatea lui Isus Cristos, fapt dealtfel, incontestabil.
Dar toată Scriptura ne arată faptul că Autoritatea și Controlul Suprem aparțin doar Tatălui, la care Fiul Însuși se închină - Ioan 20:17.

"Nu ma tine", i-a zis Isus, "caci inca nu M-am suit la Tatal Meu. Ci, du-te la fratii Mei si spune-le  . . . .  (1Cor.15:27)
Si cine erau fratii lui ?
interesant ca isus nu spune " du-te la creaturile mele si spune-le" .
Paganismul a propulsat omul isus la statutul de dumnezeu intrupat. Si de atunci incoace s-a varsat mult sange , uneori nevinoat pentru asta.

#6796
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 15:35, said:

Si cine erau fratii lui ?
interesant ca isus nu spune " du-te la creaturile mele si spune-le" .
Paganismul a propulsat omul isus la statutul de dumnezeu intrupat. Si de atunci incoace s-a varsat mult sange , uneori nevinoat pentru asta.

Singurul sange nevinovat care s-a varsat vreodata este sangele lui Iisus. Restul, toti au fost vinovati si sunt!
Paco, daca nu te-ai mai crede proroc, apostol si invatator... probabil ca ai avea o sansa sa iti revii.

#6797
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 17 aprilie 2019 - 09:53, said:

Duhul Sfânt este Dumnezeu. Tatăl este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu, Sfântul Duh este Dumnezeu. Că apar tot felul de eretici cu tot felul de idei aiurite, întrucât le este greu să priceapă o dogmă antinomică, vedem. E mai simplu să îți creezi o teorie trăsnită, decât să cauți să înțelegi Biblia, se pare.
si mai exact, unde scrie in Vechiul Testament de aceasta Trinitate? povesteste, te ascult.

Edited by GRATEFUL, 05 June 2019 - 17:21.


#6798
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmario_bril, on 17 aprilie 2019 - 09:53, said:

Duhul Sfânt este Dumnezeu. Tatăl este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu, Sfântul Duh este Dumnezeu. Că apar tot felul de eretici cu tot felul de idei aiurite, întrucât le este greu să priceapă o dogmă antinomică, vedem. E mai simplu să îți creezi o teorie trăsnită, decât să cauți să înțelegi Biblia, se pare.
domnule (super) mario, ce se poate spune despre promovarea invataturilor care nu se desprind de pe paginile Bibliei?
va amintesc, ca sa emiteti judecati la adresa cuiva, in primul rand dvs. trebuie sa aveti o judecata sanatoasa bazata pe adevar.
.......
dar, vad ca ati lansat provocarea, apoi ati tulit-o...

Edited by GRATEFUL, 05 June 2019 - 18:12.


#6799
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Ce se poate spune?

#6800
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 28 mai 2019 - 13:04, said:

Singurul sange nevinovat care s-a varsat vreodata este sangele lui Iisus. Restul, toti au fost vinovati si sunt!
Paco, daca nu te-ai mai crede proroc, apostol si invatator... probabil ca ai avea o sansa sa iti revii.
Nu doar isus a murit pe planeta asta fara nici o vina. Au murit milioane de copii, si multi alti oameni .
isus e(ra) intradevar neprihanit, si pentru acest motiv a fost ales/uns. Insa "sfanta treime" e doctrina pagana, ea a patruns subtil in mintea crestinilor datorita influentei si accesului paganilor catre crestinsim. Erau preoti pagani care si-au adus masa mare de credinciosi promitand ca vor imbratisa noua religie, dar nu au renuntat la vechile lor doctrine. Erau extrem de influenti si putere autoritara incat prin amenitarile cu ascutisul sabiei au reusit sa adauge erezii la canonul biblic.

Edited by pacopaco1967, 05 June 2019 - 18:13.


#6801
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postrichelieu, on 05 iunie 2019 - 18:10, said:

Ce se poate spune?
asteptam sa ne spuna domnul erudit, mario.

#6802
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Păi Mario a vorbit despre trei Dumnezei și a recunoscut că este o dogmă antinomică, adică ilogică pentru oameni...

#6803
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 05 iunie 2019 - 18:12, said:

Nu doar isus a murit pe planeta asta fara nici o vina. Au murit milioane de copii, si multi alti oameni .
isus e(ra) intradevar neprihanit, si pentru acest motiv a fost ales/uns. Insa "sfanta treime" e doctrina pagana, ea a patruns subtil in mintea crestinilor datorita influentei si accesului paganilor catre crestinsim. Erau preoti pagani care si-au adus masa mare de credinciosi promitand ca vor imbratisa noua religie, dar nu au renuntat la vechile lor doctrine. Erau extrem de influenti si putere autoritara incat prin amenitarile cu ascutisul sabiei au reusit sa adauge erezii la canonul biblic.

Daca cineva a murit pe planeta aceasta fara vina, atunci dumnezeu planetei dumitale este diavolul. Pe planeta mea nimeni nu moare, decat daca are vina de moarte.

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 17:19, said:

si mai exact, unde scrie in Vechiul Testament de aceasta Trinitate? povesteste, te ascult.

Scrie acolo unde nu poti ”mesteca” dumneata...

#6804
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGRATEFUL, on 05 iunie 2019 - 18:05, said:

domnule (super) mario, ce se poate spune despre promovarea invataturilor care nu se desprind de pe paginile Bibliei?
va amintesc, ca sa emiteti judecati la adresa cuiva, in primul rand dvs. trebuie sa aveti o judecata sanatoasa bazata pe adevar.
.......
dar, vad ca ati lansat provocarea, apoi ati tulit-o...
Pentru cineva care crede că Duhul Sfânt este o forță impersonală a lui Dumnezeu, e greu să accepte antinomia Sfintei Treimi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate