Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9356 replies to this topic

#1405
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 dark, on 29 aprilie 2018 - 19:21, said:


Practic, tu spui că Isus a fost conceput cu Duhul sfânt și nu de Duhul sfânt.

În problema filioque, îi dau dreptate ortodoxiei... Fiul purcede din Tatăl și DS, nu cum spun catolicii, cum că DS purcede din Tatăl și Fiul, e absurd! Nu cunoaștem detalii legat de Lumea Celestă, noi doar intuim anumite aspecte și stai liniștită, că sunt anumite adevăruri pe care nu le vom afla probabil niciodată!

#1406
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 heart_of_ice, on 29 aprilie 2018 - 19:49, said:

În problema filioque, îi dau dreptate ortodoxiei... Fiul purcede din Tatăl și DS, nu cum spun catolicii, cum că DS purcede din Tatăl și Fiul, e absurd! Nu cunoaștem detalii legat de Lumea Celestă, noi doar intuim anumite aspecte și stai liniștită, că sunt anumite adevăruri pe care nu le vom afla probabil niciodată!
Nu e adevarata nici una nici alta. Isus e fiul natural al lui iosif . Numai ca paganii proaspat aderati la noua religie si veneau la conciliile ecumenice veneau cu o armata de criminali si pana nu acceptau si ceilalti invataturile pagane nu erau lasati , daca nu ar fi acceptat ar fi fost macelariti. Si astfel in biblie au patruns invataturi pagane. isus a fost facut Hristos la botez , unde a primit informatie (duhul sfant in chip de porumbel) si apoi a implinit aceasta misiune, acea de a slavi pe Tatal ceresc. El a fost informat pe tot parcursul vietii sale de la botez ce avea sa se intample, si tot ce trebuia sa transmita. Pentru acest lucru el a primit titlul de imparat vesnic in legatura dintre oameni si Tatal ceresc .

Trinitatea e o inventie pagana, de la isis, Horus si osiris, sau altele de acelasi gen, sunt de sorginte pagana.

#1407
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 richelieu, on 29 aprilie 2018 - 11:43, said:

Pai lipsa dorinței nu e un motiv suficient?
M-am plictisit de dezbaterile astea. Nu aduc nimic nou fata de ce s-a discutat deja.
Nu mai am putere sa reiau aceeași placa cu fiecare in parte, decât dacă are dorința de a învața, nu dacă are o opinie contrara deja foarte bine împământenită in creier di singura dorința este sa ma combată Posted Image


”.... ca să nu se întoarcă asupra voastră și să vă sfâșie”!

 dark, on 29 aprilie 2018 - 12:59, said:

Richelieu nu e singurul care fuge. Toți au fugit, mai repede sau mai târziu. Unii nu au venit deloc. Spre exemplu, Silică a dat câteva ”lovituri” și apoi a fugit cu coada între picioare. Singurul, regretatul Sfânt Jakob ar mai fi stat, dar nu mai poate, e în lumea celor tăcuți. Jakob ar fi dat replici, asta cu siguranță. Și ThinkAbout a mai scris câte ceva, în stilul ei caracteristic. Paco, nu prea avem parteneri de conversație aici. Pe alte topicuri, da, însă aici, nu. De fapt, realitatea este că nici ei nu înțeleg ce spun, efectiv sunt niște papagali care repetă o dogmă care oricum e prinsă după ureche. Nici ei nu știu ce spun, sau ce ar trebui să spună. Știind că nu o pot scoate la capăt și că trintatea este o teorie șubredă, refuză să vină aici ca să dea piept cu adevărul. Dar asta nu-i împiedică să se prezinte ca fiind trinitari ba chiar să arunce invective asupra celor care refuză să creadă această teorie, trinitatea. Eu nu am crezut niciodată în trinitate. În momentul în care am citit enunțul acestei dogme, mi-am zis, așa ceva e o tâmpenie.

Este foarte greu să stai să discuți cu unul care te scuipă la fiecare două vorbe scoase...!  Dacă nu mă crezi, verifică-ți postarea de mai sus și numără atacurile la persoană.

#1408
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Am zis-o nițel mai târziu ;)
Speram sa nu fie cazul sa invoc acest verset, însă....

#1409
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 heart_of_ice, on 29 aprilie 2018 - 19:49, said:

În problema filioque, îi dau dreptate ortodoxiei... Fiul purcede din Tatăl și DS, nu cum spun catolicii, cum că DS purcede din Tatăl și Fiul, e absurd! Nu cunoaștem detalii legat de Lumea Celestă, noi doar intuim anumite aspecte și stai liniștită, că sunt anumite adevăruri pe care nu le vom afla probabil niciodată!
Fiul nu purcede de niciunde. Nu înțelegi că a purcede înseamnă ceva, ce nu este sinonim cu a fi născut. A purcede e un fel de generare continuă.

 Dorel666, on 29 aprilie 2018 - 20:38, said:



”.... ca să nu se întoarcă asupra voastră și să vă sfâșie”!



Este foarte greu să stai să discuți cu unul care te scuipă la fiecare două vorbe scoase...!  Dacă nu mă crezi, verifică-ți postarea de mai sus și numără atacurile la persoană.
Faptul că spui despre un coleg că refuză discuția, nu înseamnă că l-ai atacat cu ceva. Exact cum am spus mai înainte, nu faceți altceva decât să vă victimizați. Nu v-am jignit cu nimic, am făcut niște constatări evidente. De fapt, jignirea a venit din partea voastră, fiindcă ați asemuit doctrina trinității cu un mărgăritar și pe mine, cu un porc. Acel verset din Scripturi, a fost scos din contextul lui. Ce a spus Isus, nu se referea la evanghelizare, la prezentarea învățăturilor creștine, care trebuie făcute pentru toate popoarele, oricine trebuie să audă despre Cristos.

Pe El Il propovaduim noi, si sfatuim pe orice om, si invatam pe orice om in toata intelepciunea, ca sa infatisam pe orice om desavarsit in Hristos Isus. (Col.1:28)

#1410
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu te-a asemuit nimeni cu un porc.
Nu tu spuneai ca Iisus vorbește in parabole?

#1411
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Nu are rost să polemizăm off topic pe tema asta, discuțiile trebuie să se axeze pe dogma, teoria trinitară. Este evident ce ați făcut. Eu nu v-am deranjat cu nimic, doar v-am provocat puțin ca să acceptați dialogul. Dar voi nu vreți să discutați această temă sensibilă, fiindcă efectiv nu aveți răspunsuri. Și atunci strigați în gura mare că ați fost atacați ad hominem.

 richelieu, on 30 aprilie 2018 - 08:30, said:

Nu tu spuneai ca Iisus vorbește in parabole?

Parabola conține simboluri,
mărgăritarul ----> dogma trinitară
câinele, porcul , care vă rupe pe voi și vă calcă în picioare ”explicațiile” -----> eu

#1412
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 heart_of_ice, on 29 aprilie 2018 - 19:49, said:

Nu cunoaștem detalii legat de Lumea Celestă
Deci tu vrei ca eu să accept doctrina trinității fiindcă, oricum, nu cunoaștem mai nimic despre lumea de Sus.
Ce se poate cunoaște despre Dumnezeu, este scris în Biblie. Acolo nu apar idei nocive precum trinitatea, nici că Dumnezeu are o soție ori că Duhul sfânt e de gen feminin. Prin urmare tu vrei să accept toate acestea, fiindcă...ce?  La Niceea au compus o dogmă pe care tu vrei să o accept automat pe principiul ”crede și nu cerceta”. Biblia îmi poruncește să cercetez toate lucrurile! - 1 Tes. 5:21.

#1413
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 richelieu, on 29 aprilie 2018 - 21:00, said:

Am zis-o nițel mai târziu Posted Image
Speram sa nu fie cazul sa invoc acest verset, însă....

Nici eu, dar chiar este! Și acum știu și exact de ce... Dar stau în dubii dacă să mai postez sau nu, ceea ce tocmai am descoperit. De aceea o să te contactez mai întâi pe privat și stabilim împreună dacă informația la care mă refer trebuie postată sau nu.

 dark, on 30 aprilie 2018 - 08:28, said:



Faptul că spui despre un coleg că refuză discuția, nu înseamnă că l-ai atacat cu ceva. Exact cum am spus mai înainte, nu faceți altceva decât să vă victimizați. Nu v-am jignit cu nimic, am făcut niște constatări evidente. De fapt, jignirea a venit din partea voastră, fiindcă ați asemuit doctrina trinității cu un mărgăritar și pe mine, cu un porc. Acel verset din Scripturi, a fost scos din contextul lui. Ce a spus Isus, nu se referea la evanghelizare, la prezentarea învățăturilor creștine, care trebuie făcute pentru toate popoarele, oricine trebuie să audă despre Cristos.

Pe El Il propovaduim noi, si sfatuim pe orice om, si invatam pe orice om in toata intelepciunea, ca sa infatisam pe orice om desavarsit in Hristos Isus. (Col.1:28)

Pe cel căruia noroiul în care se bălăcește i se pare ”tratament balnear”, nu ai cum să-l convingi că nu-ți plac stropii cu care te ”blagoslovește”...

#1414
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 Dorel666, on 30 aprilie 2018 - 11:18, said:

Pe cel căruia noroiul în care se bălăcește i se pare ”tratament balnear”, nu ai cum să-l convingi că nu-ți plac stropii cu care te ”blagoslovește”...
Dacă stropii care vin din partea mea sunt corozivi, atunci pune-mă, te rog, pe ”ignore” . În felul acesta vei fi scutit de multe neplăceri.

 richelieu, on 30 aprilie 2018 - 08:30, said:

Nu te-a asemuit nimeni cu un porc.

Categoric nu, însă tu te-ai gândit totuși ceva timp până să pui acel verset cu mărgăritarele care nu se aruncă la porci, dar ce zici, doctrina trinității este un ”mărgăritar” ?

#1415
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dark, on 30 aprilie 2018 - 12:00, said:

Dacă stropii care vin din partea mea sunt corozivi, atunci pune-mă, te rog, pe ”ignore” . În felul acesta vei fi scutit de multe neplăceri.


Nu sunt corozivi, doar că fac tratament balnear doar cu slip pe mine și nu când sunt îmbrăcat de biserică. Pe de altă parte, stropii sunt una, mușcăturile sunt alta. Și, când vine vorba de mușcături, îmi iau bățul cu mine. Dar mă tem că, pentru unii, nu-i de ajuns bățul, ci este necesară chiar bâta, dacă nu cumva sabia! Iar atunci, decât să dau cu bâta și cu sabia în niște ”persoane” simpatice, nu mai bine stau în banca mea... tăcând?

Edited by Dorel666, 30 April 2018 - 12:09.


#1416
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 dark, on 30 aprilie 2018 - 08:34, said:

Nu are rost să polemizăm off topic pe tema asta, discuțiile trebuie să se axeze pe dogma, teoria trinitară. Este evident ce ați făcut. Eu nu v-am deranjat cu nimic, doar v-am provocat puțin ca să acceptați dialogul. Dar voi nu vreți să discutați această temă sensibilă, fiindcă efectiv nu aveți răspunsuri. Și atunci strigați Ă®n gura mare că ați fost atacați ad hominem.



Parabola conține simboluri,
mărgăritarul ----> dogma trinitară
câinele, porcul , care vă rupe pe voi și vă calcă Ă®n picioare ”explicațiile” -----> eu
da, tu, însă nu porc din ala ;) ci din alalalt

 dark, on 30 aprilie 2018 - 12:00, said:


Dacă stropii care vin din partea mea sunt corozivi, atunci pune-mă, te rog, pe ”ignore” . ĂŽn felul acesta vei fi scutit de multe neplăceri.



Categoric nu, Ă®nsă tu te-ai gândit totuși ceva timp până să pui acel verset cu mărgăritarele care nu se aruncă la porci, dar ce zici, doctrina trinității este un ”mărgăritar” ?
da, pentru mine e mărgăritar.

#1417
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

 richelieu, on 30 aprilie 2018 - 12:25, said:

da, pentru mine e mărgăritar.

Și ce poți să-mi spui despre acest mărgăritar?

#1418
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nimic.

De fapt îți pot spune multe. Dar nu vreau :)

#1419
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 dark, on 29 aprilie 2018 - 12:59, said:

Richelieu nu e singurul care fuge. Toți au fugit, mai repede sau mai târziu. Unii nu au venit deloc. Spre exemplu, Silică a dat câteva ”lovituri” și apoi a fugit cu coada între picioare. Singurul, regretatul Sfânt Jakob ar mai fi stat, dar nu mai poate, e în lumea celor tăcuți. Jakob ar fi dat replici, asta cu siguranță. Și ThinkAbout a mai scris câte ceva, în stilul ei caracteristic. Paco, nu prea avem parteneri de conversație aici. Pe alte topicuri, da, însă aici, nu. De fapt, realitatea este că nici ei nu înțeleg ce spun, efectiv sunt niște papagali care repetă o dogmă care oricum e prinsă după ureche. Nici ei nu știu ce spun, sau ce ar trebui să spună. Știind că nu o pot scoate la capăt și că trintatea este o teorie șubredă, refuză să vină aici ca să dea piept cu adevărul. Dar asta nu-i împiedică să se prezinte ca fiind trinitari ba chiar să arunce invective asupra celor care refuză să creadă această teorie, trinitatea. Eu nu am crezut niciodată în trinitate. În momentul în care am citit enunțul acestei dogme, mi-am zis, așa ceva e o tâmpenie.
De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te.

#1420
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 pacopaco1967, on 29 aprilie 2018 - 16:16, said:


Ce sa nu convingi ? Sau ce sa convingi ?
Parca in ortodoxie exista convingerea ca duhul sfant a babardit-o pe Maria si a aparut isus , numai ca isus exista inainte de conceptia in uterul femeii ? Chiar as vrea sa citesc ce ai inteles tu din toata tarasenia asta.
Doar parca. Nicidecum nu se susține așa ceva.

#1421
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 dark, on 29 aprilie 2018 - 12:59, said:

Eu nu am crezut niciodată în trinitate. În momentul în care am citit enunțul acestei dogme, mi-am zis, așa ceva e o tâmpenie.

Normal! Tu fiind desteapta lumii. :D

#1422
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 30 aprilie 2018 - 23:00, said:

De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te.
pai acuma...noi de voi sau voi de noi?Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate