Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9356 replies to this topic

#1423
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 01 mai 2018 - 07:55, said:

pai acuma...noi de voi sau voi de noi?Posted Image
Dacă ai cunoaște istoria creștinismului, nu ai mai pune o asemenea întrebare.

#1424
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 30 aprilie 2018 - 22:40, said:

Nimic.

De fapt îți pot spune multe. Dar nu vreau Posted Image

Dar altor utilizatori de forum softpedia ești dispus să le spui acele multe lucruri despre dogma trinității? Posted Image

#1425
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEndgegner, on 01 mai 2018 - 07:38, said:


Normal! Tu fiind desteapta lumii. Posted Image

Eu când am scris că tu ești o tipă drăguță, imediat mi-ai dat report iar colegul moderator Karhu m-a atenționat public, cu roșu să nu mai discut persoane ci teme, aceasta fiind o cerință expresă a Regulamentului. Acum eu ce să fac? Să dau report? Nu mă caracterizează, eu pun pe ignore persoana respectivă, userul care nu merită citit. Dacă aș da report, oare Karhu s-ar sesiza la fel de repede, sau...oare s-ar mai sesiza? Mă îndoiesc. Și știi de ce? Fiindcă trinitar la trinitar nu-și scoate ochii. Dacă eu aș fi afirmat public dogma trinității, acum eram SM. Așa că, ia treci tu frumușel pe lista mea de ignore, care deja are 2 pagini. Nu știu de ce nu te-am trecut mai demult, dar orice lucru are un început. Așa că adio, Karuna, Jojo, Endgegner, sau cine vei mai fi...

#1426
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 01 mai 2018 - 14:36, said:

Eu când am scris că tu ești o tipă drăguță, imediat mi-ai dat report iar colegul moderator Karhu m-a atenționat public, cu roșu să nu mai discut persoane ci teme, aceasta fiind o cerință expresă a Regulamentului. Acum eu ce să fac? Să dau report? Nu mă caracterizează, eu pun pe ignore persoana respectivă, userul care nu merită citit. Dacă aș da report, oare Karhu s-ar sesiza la fel de repede, sau...oare s-ar mai sesiza? Mă îndoiesc. Și știi de ce? Fiindcă trinitar la trinitar nu-și scoate ochii. Dacă eu aș fi afirmat public dogma trinității, acum eram SM. Așa că, ia treci tu frumușel pe lista mea de ignore, care deja are 2 pagini. Nu știu de ce nu te-am trecut mai demult, dar orice lucru are un început. Așa că adio, Karuna, Jojo, Endgegner, sau cine vei mai fi...

Adică te plângi că nu ești băgată în seamă, din cauza limbajului, în timp ce îi pui pe alții pe ignore din același motiv... Fain!

Edited by Dorel666, 01 May 2018 - 14:40.


#1427
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDorel666, on 01 mai 2018 - 14:39, said:

Adică te plângi că nu ești băgată în seamă, din cauza limbajului

Eu m-am ”plâns” doar atunci când un partener de discuții refuză să comenteze pe tema Trinității, și mai ales când consideră că Trinitatea este un mărgăritar iar eu un porc care nu merită acel mărgăritar. Bine, nu porc de tip Mangalița sau Bazna, ci porc din ”ălălalt”, adică...Posted Image probabil...vietnamez, cu mai puțin colesterol... :lol:

#1428
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Ar trebui sa incerci dezbaterea problemelor iscate de trinitate si le ceri rezolvare. Deci fiecare problema in parte dai cu ea in ei pana raspund. Findca duhul adevarului nu le va da pace. Spre exemplu moartea lui isus a desfintat trinitatea. A fost intotdeauna trinitate ? Daca nu atunci e instabilitate si oricand se poate produce un colaps.Posted Image

Edited by pacopaco1967, 01 May 2018 - 15:01.


#1429
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 01 mai 2018 - 14:51, said:

Eu m-am ”plâns” doar atunci când un partener de discuții refuză să comenteze pe tema Trinității, și mai ales când consideră că Trinitatea este un mărgăritar iar eu un porc care nu merită acel mărgăritar. Bine, nu porc de tip Mangalița sau Bazna, ci porc din ”ălălalt”, adică...Posted Image probabil...vietnamez, cu mai puțin colesterol... Posted Image

Dacă vorbim din Scriptură, înseamnă că ne referim la cei pe care Hristos i-a numit ”porci” în Scriptură. Și, cum văd că nu știi, probabil că am să deschid, până la urmă, topicul pe care mi l-am propus, despre ”câini” și ”porci” în Noul Testament.

#1430
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 01 mai 2018 - 14:56, said:

Ar trebui sa incerci dezbaterea problemelor iscate de trinitate si le cer rezolvare. Deci fiecare problema in parte dai cu ea in ei pana raspund. Findca duhul adevarului nu le va da pace. Spre exemplu moartea lui isus a desfintat trinitatea. A fost intotdeauna trinitate ? Daca nu atunci e instabilitate si oricand se poate produce un colaps.Posted Image
Nu avem ocazia fiindcă ei, trinitarii, fug ca potârnichile atunci când, din întâmplare, aterizează pe acest topic.

View PostDorel666, on 01 mai 2018 - 14:56, said:


am să deschid, până la urmă, topicul pe care mi l-am propus, despre ”câini” și ”porci” în Noul Testament.

Da, deschide, te rog, deschide tot ce vrei, oricum moderatorii îți aprobă toate tâmpeniile pe care le scrii. Numai lasă-mă pe mine aici să discut treburi importante, bine?

#1431
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 01 mai 2018 - 14:56, said:

Ar trebui sa incerci dezbaterea problemelor iscate de trinitate si le cer rezolvare. Deci fiecare problema in parte dai cu ea in ei pana raspund. Findca duhul adevarului nu le va da pace. Spre exemplu moartea lui isus a desfintat trinitatea. A fost intotdeauna trinitate ? Daca nu atunci e instabilitate si oricand se poate produce un colaps.Posted Image

Da, a fost dintotdeauna Trinitate și a rămas și după moartea lui Hristos. Moarte care nu a însemnat dispariția în  neant (pentru ca, la înviere, să reapară din neant), ci trecerea din lumea noastră în lumea morților, precum și trecerea înapoi în această lume,  prin înviere. Practic, Hristos a deschis o poartă și a rămas Poartă între două dimensiuni ale realității. Dar pentru asta trebuie să înțelegi nițică fizică...

View Postdark, on 01 mai 2018 - 14:58, said:


Nu avem ocazia fiindcă ei, trinitarii, fug ca potârnichile atunci când, din întâmplare, aterizează pe acest topic.


Eu nu fug și, pentru ”câini” am ”lanțul”, iar pentru ”porci”, Ignatul... în momentul când mă supără.

#1432
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 01 mai 2018 - 15:01, said:


Da, a fost dintotdeauna Trinitate și a rămas și după moartea lui Hristos. Moarte care nu a însemnat dispariția în  neant (pentru ca, la înviere, să reapară din neant), ci trecerea din lumea noastră în lumea morților, precum și trecerea înapoi în această lume,  prin înviere. Practic, Hristos a deschis o poartă și a rămas Poartă între două dimensiuni ale realității. Dar pentru asta trebuie să înțelegi nițică fizică...
Acu esti si fizician . . . .
Exista o lume a mortilor ? Eu am crezut ca asta e lumea celor morti (in pacate) findca asa a spus isus "voi toti sunteti morti in pacatele voastre". In fine, chestiunea asta nu e legata de trinitate, insa nu inteleg ideea ta ca isus ar jongla intre alte dimensiuni si a mortilor acolo unde cei morti ajung.
Esti sigur de ce spui ? Cumva jongleaza intre dimnesiuni intreaga trinitate ?

#1433
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 01 mai 2018 - 15:06, said:

Acu esti si fizician . . . .
Exista o lume a mortilor ? Eu am crezut ca asta e lumea celor morti (in pacate) findca asa a spus isus "voi toti sunteti morti in pacatele voastre". In fine, chestiunea asta nu e legata de trinitate, insa nu inteleg ideea ta ca isus ar jongla intre alte dimensiuni si a mortilor acolo unde cei morti ajung.
Esti sigur de ce spui ? Cumva jongleaza intre dimnesiuni intreaga trinitate ?

Da, întreaga Trinitate ”jonglează” între dimensiuni. Sunt trei dimensiuni, fiecare guvernată de o singură Ființă. Iar aceste trei Ființe sunt, de fapt, o singură Ființă, anume Dumnezeu. Care nu va fi complet decât în momentul când toate cele trei dimensiuni vor fi conectate din nou. Iar conexiunea lor s-a rupt, o dată la căderea în păcat al lui Adam, a doua oară la căderea îngerilor de pe tronurile lor.

Iar în aceste dimensiuni PARALELE locuiesc: oamenii, îngerii și duhurile (adică lumea morților).

Edited by Dorel666, 01 May 2018 - 15:12.


#1434
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 01 mai 2018 - 09:19, said:



Dar altor utilizatori de forum softpedia ești dispus să le spui acele multe lucruri despre dogma trinității? Posted Image
Da, altora da. Dar nu oricui.

#1435
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 01 mai 2018 - 15:11, said:

Da, întreaga Trinitate ”jonglează” între dimensiuni. Sunt trei dimensiuni, fiecare guvernată de o singură Ființă. Iar aceste trei Ființe sunt, de fapt, o singură Ființă, anume Dumnezeu. Care nu va fi complet decât în momentul când toate cele trei dimensiuni vor fi conectate din nou. Iar conexiunea lor s-a rupt, o dată la căderea în păcat al lui Adam, a doua oară la căderea îngerilor de pe tronurile lor.

Iar în aceste dimensiuni PARALELE locuiesc: oamenii, îngerii și duhurile (adică lumea morților).
Si zici ca esti jurist ? Posted Image
In care dimensiune presupui ca se afla acum trinitatea de persoane ?  
Banuiesc ca  chestiile astea ti le-a spus preotul tau . Asa ziceti voi, ca preotul/popa este mijlocitor intre voi si dumnezeu ?
Pana la urma ortodocsii nu cred in moartea lui isus ? Doar s-a teleportat dintr-o dimensiune in alta ? Parca e un topic in care se spune ca martorii nu cred in moartea si invierea lui isus.

#1436
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă un om afirma ceva, o face in nume propriu, atâta timp cât nu e patriarhul Daniel, vreun purtător de cuvânt al patriarhiei, sau măcar un preot.
Deci daca cineva afirma anumite lucruri, nu trebuie generalizat.
In particular, are dreptate cu dimensiunile paralele.
Însă trinitwtea, se afla in toate, in același timp.
Iar moartea, este calea oamenilor de a trece “poarta” dintre ele.

#1437
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 01 mai 2018 - 17:17, said:

Dacă un om afirma ceva, o face in nume propriu, atâta timp cât nu e patriarhul Daniel, vreun purtător de cuvânt al patriarhiei, sau măcar un preot.

Iar moartea, este calea oamenilor de a trece “poarta” dintre ele.
Inteleg insa eu ma leg de ce a invatat fiecare de la preoti sau doctrina ortodoxa


Deci e doar o parere personala a ta ideea ca moartea e poarta dintre ele,  adica jonglezi intre dimensiuni. Mai sunt multi ortodocsi care au convingerea asta ?
La un moment dat auzisem ceva de streasini sau vami la moarte, deci fiecare stie in felul sau, unul zice ca e poarta, altii ca sunt streasini sau vami . . . deci trinitatea asta cam umbla teleleu sau e jongler/usier. Acu inteleg de ce ortodoxia a devenit religie de stat, placerea de a jongla cu cuvintele  atrage, si ea se trage tocmai de la trinitatea jonglera intre dimensiuni . Posted Image

Edited by pacopaco1967, 01 May 2018 - 17:38.


#1438
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 01 mai 2018 - 17:02, said:

Da, altora da. Dar nu oricui.

Biblia îți poruncește să spui oricui, dacă ești întrebat în legătură cu credința ta.

Ci sfintiti in inimile voastre pe Hristos ca Domn." Fiti totdeauna gata sa raspundeti oricui va cere socoteala de nadejdea care este in voi; dar cu blandete si teama, (1Pet.3:15)

#1439
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Da, însă eu nu sun un bun creștin, am mai spus asta :)

#1440
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Nu ești un bun creștin, dar despre Trinitate ești sigur că este o teorie biblică și corectă!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate