Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9353 replies to this topic

#1387
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 29 aprilie 2018 - 12:59, said:

Richelieu nu e singurul care fuge. Toți au fugit, mai repede sau mai târziu. Unii nu au venit deloc. Spre exemplu, Silică a dat câteva ”lovituri” și apoi a fugit cu coada Ă®ntre picioare. Singurul, regretatul Sfânt Jakob ar mai fi stat, dar nu mai poate, e Ă®n lumea celor tăcuți. Jakob ar fi dat replici, asta cu siguranță. Și ThinkAbout a mai scris câte ceva, Ă®n stilul ei caracteristic. Paco, nu prea avem parteneri de conversație aici. Pe alte topicuri, da, Ă®nsă aici, nu. De fapt, realitatea este că nici ei nu Ă®nțeleg ce spun, efectiv sunt niște papagali care repetă o dogmă care oricum e prinsă după ureche. Nici ei nu știu ce spun, sau ce ar trebui să spună. Știind că nu o pot scoate la capăt și că trintatea este o teorie șubredă, refuză să vină aici ca să dea piept cu adevărul. Dar asta nu-i Ă®mpiedică să se prezinte ca fiind trinitari ba chiar să arunce invective asupra celor care refuză să creadă această teorie, trinitatea. Eu nu am crezut niciodată Ă®n trinitate. ĂŽn momentul Ă®n care am citit enunțul acestei dogme, mi-am zis, așa ceva e o tâmpenie.

Dar dacă, să zicem că, Duhul Sfânt ar fi de principiu feminin, ai fi de acord cu TRINITATEA DE RANG?! :)

#1388
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 29 aprilie 2018 - 12:28, said:


A, deci mie nu vrei să-mi pui ”placa”. Bine, cum dorești.


ĂŽntotdeauna vă victimizați.
Nu vrea nimeni să vă facă rău, doar am pus o Ă®ntrebare legată de o afirmație pe care tu Ă®nsuți ai făcut-o. Acesta este specificul unui forum, să fie comentate on topic afirmațiile colegilor și eventual să se pună Ă®ntrebări.
A ma combate nu inseama a-mi face rău. Dar nu consider ceva constructiv și deci e un nonsens.
Tu pui întrebări, nu ca sa afli ceva. Ci ca sa incerci sa ma convingi pe mine ca acel ceva e fals. Ti-am citit toate afirmațiile legate de trinitate, crede-ma :)
Știu exact unde vrei sa ajungi. De aceea nu văd sensul unei polemici pe tema asta.
E pe principiul din Matei 6:
“Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi.”
Și cam atât.


View Postpacopaco1967, on 29 aprilie 2018 - 12:54, said:


Banuiesc ca e din cauza ca nu vrea sa fie impotriva liderilor, nu vrea sa-si impuna cunoasterea corecta, chiar nu-i pasa. Si sunt multi in acesti termeni. Numai ca ei nu isi da seama ca e o bariera inca ne-evaluata . Deci pentru ei acea bariera nu reprezinta un obstacol important in calea vietii, insa in calea credintei bariera e si orbirea sau ascunderea adevarului. Eu sunt convins ca o entitate sau niste lideri nu sunt interesati sa dezvalui corect lucrurile findca nu e in interesul lor. Ortodoxia ca stil de viata e tot ce e mai important si orice altceva le poate aduce dezavantaje atat in sanul familiei cat si a comunitatii de credinciosi. Ori intr-o "turma alba" sa fii oaia  neagra iti creeaza discomfort. Hristos isus a fost tintuit pe cruce, nu s-a impiedicat ca va fi omorat, iar crestinilor de azi le e teama de discomfort.
Voi, dragule, tratati extraordinar de superficial ortodoxia. Și se pare ca nu doar ortodoxia.

Edited by richelieu, 29 April 2018 - 14:27.


#1389
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,604
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 29 aprilie 2018 - 14:31, said:

Tu pui întrebări, nu ca sa afli ceva. Ci ca sa incerci sa ma convingi pe mine ca acel ceva e fals.
Eu nu ți-am pus întrebarea pur și simplu. Eu am pus o întrebare legată direct de afirmația ta. Deci nu te-am abordat eu. Tu ai fost cel care ai făcut o afirmație. Dacă faci afirmații, pe un forum de discuții, este cazul să te aștepți la replici. În caz contrar, ar fi un blog. Înțelegi? Aici nu este blog, ci forum, care are alt specific. Da, desigur, ține mărgăritarele pentru tine. Eu nu-ți cer ceva ce tu nu vrei să dai. Mă simt ca și cum aș cerși. Doar am făcut observația că așa sunteți toți, adică nu vreți să faceți polemică pe această temă. Acest topic, trinitatea, nu merge deloc. Din când în când, eu mai trec pe aici, mai scriu ceva ca să-l reanim, de cele mai multe ori, fără succes. Ciudat lucru, fiindcă învățătura despre Dumnezeu este fundamentală. Normal ar trebui ca acest topic să fie unul cu trafic foarte mare. Toți credincioșii să scrie aici. Dar nu scrie...aproape nimeni. Când prind pe cineva, fuge. Nu stă la discuții. Nu este o acuzație ci doar o concluzie pe care eu o trag. Țineți-vă mărgăritarele, nu trebuie să mi le dați mie. :lol:, nu am nevoie de falsurile voastre, eu am bijuterii autentice. Nu am ce face cu sticlele voastre colorate :lol:

#1390
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Câte pagini are topicul asta?
Ce noutăți crezi ca ar mai putea aduce cineva in el?

#1391
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,604
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 29 aprilie 2018 - 15:24, said:

Câte pagini are topicul asta?
Ce noutăți crezi ca ar mai putea aduce cineva in el?

Cîți membri activi are forumul softpedia, declarați creștini? Toți ar trebui să scrie aici!

#1392
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
De ce? Dacă nu au nimic de spus, ce nu s-a spus deja?

Edited by richelieu, 29 April 2018 - 15:27.


#1393
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 29 aprilie 2018 - 15:18, said:


Eu nu ți-am pus Ă®ntrebarea pur și simplu. Eu am pus o Ă®ntrebare legată direct de afirmația ta. Deci nu te-am abordat eu. Tu ai fost cel care ai făcut o afirmație. Dacă faci afirmații, pe un forum de discuții, este cazul să te aștepți la replici. ĂŽn caz contrar, ar fi un blog. ĂŽnțelegi? Aici nu este blog, ci forum, care are alt specific. Da, desigur, ține mărgăritarele pentru tine. Eu nu-ți cer ceva ce tu nu vrei să dai. Mă simt ca și cum aș cerși. Doar am făcut observația că așa sunteți toți, adică nu vreți să faceți polemică pe această temă. Acest topic, trinitatea, nu merge deloc. Din când Ă®n când, eu mai trec pe aici, mai scriu ceva ca să-l reanim, de cele mai multe ori, fără succes. Ciudat lucru, fiindcă Ă®nvățătura despre Dumnezeu este fundamentală. Normal ar trebui ca acest topic să fie unul cu trafic foarte mare. Toți credincioșii să scrie aici. Dar nu scrie...aproape nimeni. Când prind pe cineva, fuge. Nu stă la discuții. Nu este o acuzație ci doar o concluzie pe care eu o trag. Țineți-vă mărgăritarele, nu trebuie să mi le dați mie. :lol:, nu am nevoie de falsurile voastre, eu am bijuterii autentice. Nu am ce face cu sticlele voastre colorate :lol:

Păi văd că mie nu mi-ai răspuns! Eu nu fug! Stai liniștită! Chiar sunt interesat de această problemă fundamentală! :)

#1394
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,604
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheart_of_ice, on 29 aprilie 2018 - 15:27, said:

Păi văd că mie nu mi-ai răspuns! Eu nu fug! Stai liniștită! Chiar sunt interesat de această problemă fundamentală! Posted Image

La întrebări cu skepsis nu răspund! Posted Image

#1395
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
AHA! Ia uite cum aplicam dubla măsura :lol:

#1396
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 29 aprilie 2018 - 15:34, said:

AHA! Ia uite cum aplicam dubla măsura :lol:

Îi e frică să n-o conving! :)

#1397
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,604
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheart_of_ice, on 29 aprilie 2018 - 15:58, said:

Îi e frică să n-o conving! Posted Image

În primul rând că nu ți-am înțeles întrebarea.
Dacă Duhul sfânt e femeie, atunci ...e egală în rang cu Tatăl și Fiul?
Mi se pare o aiureală, sincer...

#1398
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postheart_of_ice, on 29 aprilie 2018 - 15:58, said:

Îi e frică să n-o conving! Posted Image
Ce sa nu convingi ? Sau ce sa convingi ?
Parca in ortodoxie exista convingerea ca duhul sfant a babardit-o pe Maria si a aparut isus , numai ca isus exista inainte de conceptia in uterul femeii ? Chiar as vrea sa citesc ce ai inteles tu din toata tarasenia asta.

#1399
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 29 aprilie 2018 - 16:09, said:



ĂŽn primul rând că nu ți-am Ă®nțeles Ă®ntrebarea.
Dacă Duhul sfânt e femeie, atunci ...e egală Ă®n rang cu Tatăl și Fiul?
Mi se pare o aiureală, sincer...

În primul rând DS nu e femeie, ci de PRINCIPIU FEMININ (e ceva la care merită să meditezi)! Duhul lui Dumnezeu... e ca și cum ai spune Sufletul lui Dumnezeu, adică soția e sufletul bărbatului (mai ales că femeia este din carnea bărbatului - așa spune Scriptura)! Și deci și Ea e din Dumnezeu, așa cum Eva e din Adam... după același model, principiu, a creat Dumnezeu perechea umană, după modelul, principiul Divin! Dumnezeu l-a creat pe om după chipul SĂU: bărbat și femeie i-au făcut! Ce e așa greu de înțeles... aaa, că adevărul ăsta a fost ocultat (ascuns) de Biserică, e altă mâncare de pește!! :)
Prima ființă creată e Fiul, care are drepturile Părinților datorită faptului că El este Întâiul Născut... ceilalți nu au acest drept din naștere! Deci Trinitatea de Rang e formată din Tatăl Ceresc, Mama Cerească și Întâiul Născut! Ei (Cei 3), au Nemurirea, ceilalți nu! :)

Principiul masculin și feminin există atât în cer cât și pe pământ! Ăsta-i adevărul ocultat de religii (nu toate)!

Edited by heart_of_ice, 29 April 2018 - 16:33.


#1400
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,604
  • Înscris: 16.03.2004
Duhul lui Dumnezeu nu este Sufletul lui Dumnezeu, fiindcă noțiunea de Duh nu este sinonimă cu cea de Suflet - Evr. 4:12.

Soția...sufletul bărbatului?? Nu, soția este propriul ei suflet, bărbatul alt suflet.

#1401
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 29 aprilie 2018 - 16:44, said:

Duhul lui Dumnezeu nu este Sufletul lui Dumnezeu, fiindcă noțiunea de Duh nu este sinonimă cu cea de Suflet - Evr. 4:12.

Soția...sufletul bărbatului?? Nu, soția este propriul ei suflet, bărbatul alt suflet.

Interpretări și interpretări... cineva spunea că Biblia e ca o vioară veche pe care se poate cânta orice melodie! De exprimarea metaforică ai auzit?! Dacă bărbatul tău te iubește la nebunie și zice că tu ești "sufletul lui", înseamnă că tu ești el?!

#1402
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,604
  • Înscris: 16.03.2004
Aici discutăm lucruri serioase, măi Ice, nu expresii poetice!Posted Image

#1403
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 29 aprilie 2018 - 16:53, said:

Aici discutăm lucruri serioase, măi Ice, nu expresii poetice!Posted Image

Poetic, nepoetic... trebuie să citești printre rânduri ca să descoperi Adevărul! Altfel intri benevol într-o "închisoare a minții", unde nu mai ai libertate de gândire, ci doar "slugărnicie intelectuală"... din păcate sunt mulți prinși în capcana asta!! Se pare că și tu!!

#1404
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,604
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheart_of_ice, on 29 aprilie 2018 - 16:31, said:

Deci Trinitatea de Rang e formată din Tatăl Ceresc, Mama Cerească și Întâiul Născut! Ei (Cei 3), au Nemurirea, ceilalți nu! Posted Image
Practic, tu spui că Isus a fost conceput cu Duhul sfânt și nu de Duhul sfânt.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate