Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Salariu Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
ove1

ove1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.03.2006
sunt din Sibiu.. locuiesc cu ai mei..  am 2 joburi si salar 400 de euro in total. Sincer nu prea imi ajung banii Am masina,rata la banca, si cheltui vreo 50 de RON pe weekend (pe bere de obicei :) )

Edited by ove1, 28 November 2006 - 00:23.


#20
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostWasabi, on Nov 27 2006, 06:06, said:

Ok. Numele meu este Ionut (si nu sunt un alcoolic, cel putin nu anonim  :D ).
...

Offtopic: ideea era ca nu ti-ai dat numele (si nu am vrut sa il dai  :P ) si ca angajatorul daca citeste postul pe sp nu poate sa te indentifice!

:peacefingers:  si succes!

#21
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
programator 350 E ?  :death: . pai cunosc persoane care castiga 500-600 si nu rezervabilete de4 avion sau mai stiu eu ce.la banii astia stai mai bine acasa ca in Bucuresti o sa iti plangi de mila dupa ce platesti chirie mancare distractii . de fapt daca iti mai trimit si ai tai bani poate o sa iti platesti si imprumuturile. gulmesc cu ultima parte. :coolspeak:  nu merita

#22
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
in bucuresti piata muncii e mai buna.
cum ziceau si altii mai sus daca nu te obliga sa stai mai mult de un an la ei, poti incerca sa gasesti apoi altceva.

eu am venit de la un salariu de 800 ron la 1400 ron. ca sa ma descurc la inceput am stat 3 baieti intr-un apartament de 3 camere nemobilat (doar 2 paturi un dulap si aragaz). Plateam jumate de chirie si la bv unde ramasese fata mea.
Intre timp am reusit sa promovez, sa dublez salariul, sa aduc si fata aici si sa ne cumparam o garsoniera in rate. In nici 3 ani si cu un pic de ajutor de la parinti.


eu zic sa  risti ca in provincie lucrurile se misca mai greu, iar IT-ul daca esti bun iti da o paine buna de mancat.

#23
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View PostCourage, on Nov 27 2006, 21:39, said:

Nu, este o tendinta si piata va obliga treptat angajatorii sa creasca salariile.
Sa nu uitam ca deja se simte o mare criza de forta de munca in anumite domenii, iar situatia se extinde si se simte de la luna la luna.

Ba nu, marirea salariilor are legatura doar cu cresterea veniturilor companiei. Daca angajatii disponibili pe piata muncii nu sunt capabili sa creasca veniturile companiei conform cu salariul cerut (cerere perfect justificata, omeneste vorbind!) patronii vor avea doar 3 solutii la dispozitie: 1. lichidarea companiei si reinvestirea capitalului in altceva; 2. suspendarea oricarui plan de crestere a productiei / veniturilor / cotei de piata si lancezirea in vederea unor vremuri mai bune, cu o piata a muncii mai atractiva, eventual concentrandu-se pe imbunatatirea productivitatii angajatilor deja existenti si a conditiilor lor de lucru, pentru a preveni plecarea lor; 3. apelarea la resurse umane de pe alte piete decat cea interna (cum a inceput deja sa se petreaca in industria textila). Solutia 4. angajezi omul, ii dai salariul cerut, il pregatesti la locul de munca si il mentii macar 3 ani in companie nu e realista fiindca orice om e liber sa lucreze unde vrea, nu poti sa-l tii cu forta la tine in firma, chiar daca ai investit in el. Pe langa astea 4, alta solutie... chiar nu vad.

In orice caz nici un patron sanatos la cap nu va mari salariile pentru ca ... au crescut chiriile in targ. Afacerile sunt afaceri, targul e targ.

#24
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postkevinro, on Nov 28 2006, 14:37, said:

In orice caz nici un patron sanatos la cap nu va mari salariile pentru ca ... au crescut chiriile in targ. Afacerile sunt afaceri, targul e targ.
Si daca unul din angajatii buni ii spune: "Sefu' aia din Timisoara/Iasi/Cluj/... imi ofera acelasi salariu, pentru aceeasi munca, insa chiria si timpul pierdut in trafic sunt la jumatate. Pa." ?

#25
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Atunci ala e un angajat fraier. De ce te-ai muta din Bucuresti in alt oras doar pentru ca e traficul mai putin aglomerat si orasul mai putin poluat. Asa te muti la si la tara pentru aceeasi bani. Mai ales ca sunt si cheltuielile mult mai mici.

Wasabi, merita sa risti. Mai ales daca ai unde sa te intorci. Pana la urma e o experienta.

#26
RDM

RDM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.07.2004

View Postobnoxious, on Nov 28 2006, 15:02, said:

Atunci ala e un angajat fraier. De ce te-ai muta din Bucuresti in alt oras doar pentru ca e traficul mai putin aglomerat si orasul mai putin poluat. Asa te muti la si la tara pentru aceeasi bani. Mai ales ca sunt si cheltuielile mult mai mici.

Wasabi, merita sa risti. Mai ales daca ai unde sa te intorci. Pana la urma e o experienta.


Prietene de cat timp stai in Bucuresti? Eu m-am nascut aici si nu o duc rau deloc dar m-as muta oricand intr un loc mai linistit cu conditia sa am ce face acolo ..

#27
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View PostGarfield, on Nov 28 2006, 14:45, said:

Si daca unul din angajatii buni ii spune: "Sefu' aia din Timisoara/Iasi/Cluj/... imi ofera acelasi salariu, pentru aceeasi munca, insa chiria si timpul pierdut in trafic sunt la jumatate. Pa." ?

Pai ramane fara angajatul ala... it's sooooo simple!  Si mai departe va da faliment, sau va incerca sa angajeze pe altcineva cu un salariu comparabil cu al celui care a plecat sau va mari productivitatea celor ramasi ca sa acopere golul celui plecat. In orice caz nu va veni cu bani de acasa de dragul angajatilor ca au, saracii, copii mici de crescut si chirie mare. Nu se poate! Economic vorbind... nu se poate! O companie e un centru de profit, nu o institutie de binefacere. Preturile in imobiliare nu au crescut pentru ca a crescut nivelul muncii prestat in Romania, implicit salariile, ci pentru ca ... de-aia, ca au crescut. Nimeni nu stie de ce, unii zic ca de vina ar fi creditul, dar cu credit nu se cumpara decat 6% din locuinte, altii dau vina pe capsunari, desi capsunarii nu pot strange zeci de mii de euro deodata... cert este ca preturile imobiliarelor au evoluat intr-o directie si munca, in alta. Acum am ajuns la punctul in care ne scarpinam in cap si ne gandim cum sa rupem pisica.

#28
cezar.maroti

cezar.maroti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.10.2006
Salariul de 350 de Euro nu e foarte mic dar nici mare. Poti obtine mai mult in Bucuresti daca iti dai silinta.

Eu zic sa incerci sa gasesti altceva. In Bucuresti sigur gasesti ceva mai bine platit pentru ce zici ca vrei sa faci. Chiar si fara foarte multa experienta.

Oricum e bine sa ai 3-4 oferte in Bucuresti inainte de a accepta una dintre ele. Diferentele intre salarii sunt destul de mari.

#29
ExxonValdez

ExxonValdez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2006
Confirm si eu ca 350 E nu sunt de ajuns. Minim 600 E trebuie daca nici nu ai casa.

#30
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postcezar.maroti, on Nov 28 2006, 15:54, said:

Salariul de 350 de Euro nu e foarte mic dar nici mare. Poti obtine mai mult in Bucuresti daca iti dai silinta.

Eu zic sa incerci sa gasesti altceva. In Bucuresti sigur gasesti ceva mai bine platit pentru ce zici ca vrei sa faci. Chiar si fara foarte multa experienta.

Oricum e bine sa ai 3-4 oferte in Bucuresti inainte de a accepta una dintre ele. Diferentele intre salarii sunt destul de mari.
sa nu uitam ca in primele 6 luni mai ia 200E/luna de relocare.
daca nu e conditionat sa stea mai mult de un an, e un start bun 550 E/luna si apoi sa se mute la mai bine.
poate o sa faca treaba buna si promoveaza tocmai in acea firma sau ii maresc ei salariu daca sunt multumiti de ceea ce face.
in plus o sa aiba experienta in plus. si nu e nici o rusine sa zici la interviu ca pleci de la celalalt angajator ca nu iti ajunge salariu sa traiesti.

nu stiu altii de pe ce pozitii vb, dar cum am zis mai sus, vb. de pe pozitia unuia care a trecut prin asta si care avea de platit chirie in 2 orase.

daca stii ca esti bun pe ce faci, repet: risca. in provincie sa misca treaba muuult mai greu.

#31
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View PostRDM, on Nov 28 2006, 15:17, said:

Prietene de cat timp stai in Bucuresti? Eu m-am nascut aici si nu o duc rau deloc dar m-as muta oricand intr un loc mai linistit cu conditia sa am ce face acolo ..

Amice...,  :) Stau in Bucuresti de 5 ani. Am venit aici la facultate dintr-un alt oras mare. Si nu m-as intoarce inapoi usor. Asta pentru ca eu cunosc alternativa interna la Bucuresti.

Vezi...tu pui conditii, "sa ai ce face"...sunt domenii in care numai in Bucuresti "ai ce face", daca prin "a avea ce face" intelegi o cariera si nu o doar o slujba.

Quote

Si daca unul din angajatii buni ii spune: "Sefu' aia din Timisoara/Iasi/Cluj/... imi ofera acelasi salariu, pentru aceeasi munca, insa chiria si timpul pierdut in trafic sunt la jumatate. Pa." ?
Si inca o chestie...nimeni nu e de neinlocuit...

Edited by obnoxious, 28 November 2006 - 16:56.


#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
va aberati cu brio :first:

#33
boyenica

boyenica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.05.2005
Se exagereaza un pic cu preturile chiriilor. Intradevar s-a marit  pretul si este mai greu sa-ti gasesti in perioada asta un loc, insa n-au ajuns nici la 3-4 sute de euro. La pretul asta gasesti un ap cu doua camere, necherman, pe langa vitan mall. Nu cred ca asta isi doreste baiatu. Eu spun ca 150 de euro ar fi suficienti sa gasesti ceva acceptabil, gen o camera la curte (mai greu, cu putin noroc, dupa multe cautari) sau o garsoniera. Mai pui inca 100 de europt costurile de intretinere, iar ce iti ramane pt mancare si ceva distractie. Iar apoi daca nu ai reusit sa gasesti ceva mai convenabil in zona in care esti, ai putea pentru ati face un inceput pe CV sa te chinui putin 6 luni. Asta e. Te mai strangi putin, fumezi mai putin, raresti un pic bericica. Odata intrat nu se stie cum evolueaza lucrurile si ai putea invata lucruri utile. Oricum, nimanui nu-i este usor la inceput, chiar daca esti in propiul oras, tot faci niste mici sacrificii la inceput. Esti la fel ca un bebelus care abia dupa cateva luni incepe sa se mai inzdraveneasca.

#34
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postobnoxious, on Nov 28 2006, 16:51, said:

Si inca o chestie...nimeni nu e de neinlocuit...
Nimeni nu e de neinlocuit. Problema e: cat costa sa inlocuiesti pe acel cineva.  -_-

Wasabi, dupa cum au spus si ceilalti, daca nu te obliga sa lucrezi o perioada minima la firma si poti pleca de acolo oricand vrei, atunci mergi in Bucuresti. Poate-ti gasesti ceva mai bun sau poate nu e dracu asa de negru.  :D

#35
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...daca nu ai variante mai bune poti incerca, iti prinde bine o baie de capitala. vezi cum sta treaba , poti avea sanse frumusele aici. doar sa nu te lege cu contract mai mult de un an. si sa rezolvi cu casa pana in 100-150 euro, poti gasi, incearca printre prieteni mai ales...

#36
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View PostNicanor, on Nov 29 2006, 08:46, said:

si sa rezolvi cu casa pana in 100-150 euro, poti gasi, incearca printre prieteni mai ales...


Sau prin Regie, alte campusuri...(chiar daca nu e frumos gestul, dar macar e sanatos in cazul tau)

Edited by MATRIXU, 29 November 2006 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate