Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Antena 1 sau cum sa NU respecti drepturile de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
TIC, imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu e asta fotografia mea.

#38
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
bun si care e a ta?... ca banuiesc ca a fost luata de pe net... nu?!?

#39
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
daca va uitati in primul post al lui florin, o sa va dati seama care este :) Linkuri nu dau ca sa nu se considere ca am vrut sa fac publicitate siteului pe care este postata.

#40
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
eu ma uit la emisiunea lui badea si ma rodea curiozitatea daca va aborda subectul acesta sau nu....din pacate am ratat emisiunea de ceva vreme incoace dar tipul chiar a comentat?....serios, te-a facut fufa si nebuna??....la faza asta a fost nesimtit.....nu prea inteleg ce a avut de comentat, lui nu i s-a parut normal sa vb cu ei si sa ii atentionezi ca ti-au luat poza??
sau poate s-a suparat pe tine ca dupa discutiile astea aprinse pe forum ii scade popularitatea si a incercat sa te discrediteze...........

pe siteul de unde a luat poza era cat de cat evident ca pozele apartin colectiei cuiva si ca nu sunt de luat si folosit pt oricine?

nu neaparat sa te plateasca dar macar sa te intrebe "tanti, vrem sa folosim poza ta, ne lasi sa o punem la tv? "

Edited by no_name, 25 November 2006 - 13:02.


#41
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostTIC, on Nov 24 2006, 23:40, said:

Nu credeam ca un om, intelectual, poate fi asa de prost!

Mircea Badea..intelectual..hai ca e buna...Mircea Badea - intelectual ?

Mircea Badea este un gainat care murdareste un interval orar al unui post cu audiente comparabile cu numarul de hituri ale blogului meu (care evident, nu sunt multe). Asta o spun din perspectiva unui om implicat la un anume nivel in business, care a mai aflat si ceva informatii de culise despre cretionoidul ala acerebrat!

Intamplarea in sine nu este signifianta datorita implicarii unui putoi de genul Mircea Badea, ci datorita actiunii in sine. S-a creat un precedent periculos !

Edited by krossfire, 25 November 2006 - 13:14.


#42
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
http://www.antena1.r..._25_11_2006.wmv aici este ultimul raspuns al domnului M Badea la adresa mea. Vedeti cam care este parerea lui, e destul de amuzant. Sper ca nu e si pozitia oficiala a trustului.

In alta ordine de idei, da, fotografia aia era pe un site intr-un portofoliu si se specifica f clar ca,  "Copyright @ Prenume Nume". Beleaua e ca nu am vrut bani :) Am vrut doar sa o scoata si atat.

Si faza cu precedentul e extrem de periculoasa, nu fac scandal doar pentru fotografia aia, dar ma ingrozeste faptul ca de acum oricine poate sa foloseasca fara acordul nostru orice fotografie in orice situatie, in orice clip publicitar, "pentru ca e de pe net".

Edited by Iris_, 25 November 2006 - 13:23.


#43
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
si pana la urma unde e site-ul respectiv?... as vrea si eu sa il vad.....

#44
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
m-am uitat si eu la faza din emisiune, felul cum a vorbit si cum a pus problema a fost urat, a fost isteric si nu a fost potrivit, a jignit multa lume, inclusiv oamenii care stau pe forumul emisiunii lui, deci pana la urma o parte din cei ce il vizioneaza ... cam urata atitudine :(

pana la urma a avut oarecum dreptate cu o faza, afisarea in emisiune are caracter informativ si nu e furt daca ia poza ta, nu e ca si cum ar pune-o pe o reclama....dar ei au mai facut ceva, au pus-o si in promo, deja aici nu mai e acelasi lucru!!

si cred ca badea ar mai trebui sa inteleaga ceva, faptul ca el e reprezentantul emisiunii. e logic sa te fi adresat lui ca doar nu stii nr de telefon sau numele la toata regia tehnica, inclusiv la cel ce a folosit in promo poza ta. Nimeni nu il acuza direct pe el, dar e singurul la care se poate adresa, nu stiu ce se simte asa de ofensat......

oricum, nu stiu daca mai merita sa iti pui capul cu el in continuare, a mentionat de mai multe ori ca vrea sa iti faca rau....

#45
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
te-a jignit, pt ca te-a facut isterica, fufa si cum ti-o mai fi zis el acolo...

dar ai vazut ce-a spus m.badea in legaruta cu drepturile de autor?

...se incalca dreptul de autor atunci cand, fotografia este publicata pe un baner, cu scopul de a face reclama, dar nu se incalca (in cazul de fata) daca poza este folosita in scopul de a informa publicul...

#46
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
publicitatea la site si emisiune nu cred ca se cheama "informare a publicului"; si chiar daca ar fi asa, daca o folosesti doar in acest scop, esti OBLIGAT sa spui sursa si numele autorului :)

Eu ca autor am dreptul sa decid unde apare, cum apare si sub ce nume apare fotografia mea :)

#47
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Art. 33. — (1) Sunt permise, fara consimtamantul autorului si fara plata vreunei remuneratii, urmatoarele utilizari ale unei opere aduse anterior la cunostinta publica, cu conditia ca acestea sa fie conforme bunelor uzante, sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularii drepturilor de utilizare:

B) utilizarea de scurte citate dintr-o opera, in scop de analiza, comentariu sau critica ori cu titlu de exemplificare, in masura in care folosirea lor justifica intinderea citatului;
c) utilizarea de articole izolate sau de scurte extrase din opere in publicatii, in emisiuni de radio sau de televiziune ori in inregistrari sonore sau audiovizuale, destinate exclusiv invatamantului, precum si reproducerea pentru invatamant, in cadrul institutiilor de invatamant sau de ocrotire sociala, de articole izolate sau de scurte extrase din opere, in masura justificata de scopul urmarit;
.......................................
(2) In conditiile prevazute la alin. (1), sunt permise reproducerea, distribuirea, radiodifuzarea sau comunicarea catre public, fara un avantaj direct sau indirect, comercial sau economic:
c) de scurte fragmente ale operelor, in cadrul informatiilor privind evenimentele de actualitate, dar numai in masura justificata de scopul informarii;
(4) In toate cazurile prevazute la alin. (1) lit. B), c), e), f), i) si la alin. (2) trebuie sa se mentioneze sursa si numele autorului, cu exceptia cazului in care acest lucru se dovedeste a fi imposibil; in cazul operelor de arta plastica, fotografica sau de arhitectura trebuie sa se mentioneze si locul unde se gaseste originalul.



Poate ar trebui pus undeva sticky link-ul asta  http://www.legi-inte....ro/lgdraut.htm

Sa stie lumea cam ce drepturi are.nu de alta da` hotii sa bazeaza tocmai pe neinformarea noastra.

Edited by florinel, 25 November 2006 - 16:15.


#48
bluero

bluero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 23.08.2004
mircea badea nu e un intelectual, doar un om care la 40 de ani se lauda ca nu are nimic si locuieste cu parinti
pozitiile celor ce posteaza in forumul a1 sau care o fi nu are de ce sa va surprinda
badea e formator de opinie si lider pentru restul ciumpalacilor de se uita la el
poza a fost fost folosita in scop comercial, nu pentru a informa
badea a jignit o persoana
nesimtire tipic romanesca

#49
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Sa fim seriosi chiar esti isterica si ii dau dreptate. Este vorba de 1 (una) poza pe care dupa cum a spus si el, cei de la Antena 1 sau 3 au fost de acord sa o scoata si de pe site si din montaj.
Care mai e problema ? Acele poze le primeste pe mail / forum... crezi ca sta el sa caute pe site-uri ?
Nu se castiga nimic din pozele alea . Nu au caracter comercial.
Faci crize pe 3-4 forumuri (asta doar unde am vazut eu topicul asta). Din moment ce oamenii au fost de acord cu tine si au zis ca poza va fi scoasa care mai e problema ta ?
Te simti in bani incat sa intri in proces cu Antena 1/3 pentru o amarata de poza ? Daca te arata pe tine goala in poza....daca era o poza premiata...daca tu la randul tau cumparasei acea poza si ti se aducea un prejudiciu material prin difuzarea ei...dar acolo se dau poze hazlii. Daca urmaresti emisiunea ai sa vezi cam ce poze s-au dat.
NU A CASTIGAT ANTENA 1 SAU ANTENA 3 BANI DIN POZA TA !.(asta e scop comercial)
Omu ti-a spus parerea lui pe fata si pentru asta eu il admir. Nu o fi el un geniu dar cel putin nu zice nimic pe ocolite (daca nu ai observat se ia si de Antena 1 sau de Jurnalul National care sunt in acelas trust)...si cum zicea..daca ar fi asa...carcotasii ar trebui sa innoate in procese pentru ca au luat materiale de la toate celelalte televiziuni si au facut misto de ele.

Edited by cosx, 25 November 2006 - 16:34.


#50
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Informarea publicului nu poate fi facuta decat de catre profesionisti avizati si indreptatiti legislativ. Mircea Badea nu este jurnalist, el nu are o legitimatie de presa. (ca sa intram in incidenta legii mentionate mai sus...)

Mircea Badea ar putea fi moderator , daca nu ar fi cimpanzeu.

Eu cand am gasit un pasaj copiat dintr-o lucrare premiata la un concurs local, pasaj reprodus intr-un cotidian local, am cerut daune in instanta pentru incalcarea drepturilor de proprietate intelectuala. Pana si blogurile intra sub incidenta acestor legi !!!

(In cazul meu s-a ajuns la un acord in afara instantei si mi-am retras plangerea)

#51
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Oh my god ce opera de arta.
Sunt necesare masuri de protectie sporita a drepturilor de autor in cazul de fata.

Mircea Badea a gresit dintr-un singur motiv: Ca te-a bagat in seama 10 minute in fata a zecii de mii de telespectatori. Atitudinea echipei antena3 a fost mult mai corecta: "N-avem bre Mircea timp de toti cercopitecii, scoate poza aia si sa ne vedem de treaba".

#52
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nimic nu e mai nasol decit sa fii prost. poate doar sa fii prost si urit. de fapt, cel mai si cel mai nasol e sa fii prost, urit, nesimtit si sa te cheme badea. mare lucru sa faci o emisiune in care sa aberezi fara sa te intrupa nimeni. vorbesti singur ca prostu si nu te deranjeaza nimeni. operatorii se chinuie sa nu-ti arate cariile printre care ies timpeniile si totul e ok. mai te bilbii, rizi singur, vorbesti cu persoane imaginare, hahaha, hihihi, lucrezi in tembeliziune...  daca ar fi sa fac o comparatie intre poza aia si emisiunea lui badea, badea e ala care sapa, numa ca sapa in cacat, iar aia de pe margine, sprijiniti in lopeti, sint cei carora le place sa stea in putoare si sa se uite la cineva care sapa in cacat

#53
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

View PostMosotti, on Nov 25 2006, 16:38, said:

nimic nu e mai nasol decit sa fii prost. poate doar sa fii prost si urit. de fapt, cel mai si cel mai nasol e sa fii prost, urit, nesimtit si sa te cheme badea. mare lucru sa faci o emisiune in care sa aberezi fara sa te intrupa nimeni. vorbesti singur ca prostu si nu te deranjeaza nimeni. operatorii se chinuie sa nu-ti arate cariile printre care ies timpeniile si totul e ok. mai te bilbii, rizi singur, vorbesti cu persoane imaginare, hahaha, hihihi, lucrezi in tembeliziune...  daca ar fi sa fac o comparatie intre poza aia si emisiunea lui badea, badea e ala care sapa, numa ca sapa in cacat, iar aia de pe margine, sprijiniti in lopeti, sint cei carora le place sa stea in putoare si sa se uite la cineva care sapa in cacat

asta era din ciclul inteligenta a la Mosotti ?
Ne-ai luminat pe toti acum.

Quote

Oh my god ce opera de arta.
Sunt necesare masuri de protectie sporita a drepturilor de autor in cazul de fata.

Mircea Badea a gresit dintr-un singur motiv: Ca te-a bagat in seama 10 minute in fata a zecii de mii de telespectatori. Atitudinea echipei antena3 a fost mult mai corecta: "N-avem bre Mircea timp de toti cercopitecii, scoate poza aia si sa ne vedem de treaba".
De acord. In locul lor ii ziceam "da-ma in judecata". Sa vedem atunci.
In schimb stai si iti faci reclama la site pe toate forumurile ca sa intre lumea sa vada de unde ti s-a luat poza aia.

#54
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
PS.

Io zic sa nu mai pomenesti de legi in FIECARE post decat daca ai de gand INTR-ADEVAR sa le folosesti, a.k.a. sa dai pe cineva in judecata. Altfel e ipocrizie pura. Nu e mai bine si sa fii sincera cu tine si cu noi si sa zici: "Ma simt asa de frustrata, am pozat si io niste sapatori in rahat, si hopa i-ote cum poza mea apare la Badea si cum lumea rade si se amuza copios, si ratingul emisiunii 'poate' creste, lumea o sa se mai uite sa rada, si io care am avut asa mare contributie raman nesatisfacuta!!!?. Da' nu se mai poate asa, vreau si io sa fiu mentionata acolo sa am si io trafic si recunoastere".

Si da, ai dreptate, dar de ce nu zici adevarul si ne aburesti cu legile alea drept paravan? Cumva ca sa nu rada lumea si cu curu de tine?  :rolleyes:

Edited by don_dannielo, 25 November 2006 - 17:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate