Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4179 replies to this topic

#3349
RaluC

RaluC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2010
Multumesc mult pentru raspuns!

#3350
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View PostAprilia, on 19 aprilie 2015 - 14:34, said:


Dintre cele emise in UK, toate. Ce banca de la noi are carduri contactless? In plus, in strainatate nu cred ca a disparut comisionul la comercianti pentru cardurile de la noi Posted Image. Tu de te omori atat? Ia un Oyster si gata.

http://www.londontoo...d-which-is-best

#3351
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postvivenda1, on 02 mai 2015 - 07:03, said:


Super link:  informatii, explicatii, tot ce ai nevoie cand trebuie sa alegi cea mai buna modalitate de plata pentru transport in Londra.
Merci vivenda1 :)

#3352
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View PostAprilia, on 02 mai 2015 - 09:10, said:

Super link:  informatii, explicatii, tot ce ai nevoie cand trebuie sa alegi cea mai buna modalitate de plata pentru transport in Londra.
Merci vivenda1 Posted Image

Try these
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eQaSMzGfVIQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QinGP0TaCCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3353
maimu

maimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2004
Noi plecam la Londra in perioada 3.06 - 9.06.2015 - 6 zile pline (2 adulti si o fetita de 6 ani). Vom locui la rude in zona 3, chiar langa statia de metrou Bounds Green, iar eu consider ca pentru noi un Travelcard de 7 zile pe zonele 1-3 e cel mai potrivit. De ce zic asta: pretul pt un Travelcard zonele 1-3 este 37.7 lire/persoana fara limita de calatorii sau de ora. Cu Oyster (le putem lua de la rude, fara sa platim 5 lire depozit) daca facem un drum dimineata la ora 8.30 de exemplu, din zona 3 inspre centru (zona 1) cu metroul, ne-ar costa 3.3 lire calatoria iar la intoarcere, off-peak 2.8 lire, deci un total de 6.1 lire pt un drum dus-intors x 6 zile = 36.6 lire. Deci tot pe acolo ca pret dar cu numar de calatorii muuuult mai mic. In plus o sa cumparam cardurile dintr-o gara si nu de la metrou, pentru a putea beneficia de oferta 2for1 la cateva obiective turistice, ceea ce Oysterul nu ofera.
Daca am gresit cu ceva, va rog sa ma corectati ca sa invat cum e mai bine.

Edited by maimu, 15 May 2015 - 19:21.


#3354
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
maimu, varianta aleasa -travelcard/7 zile - e cea mai buna.

#3355
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
Salut, e cineva care a testat plata calatoriei cu mijloacele de transport in comun, folosind un card bancar contactless, emis de o banca din Romania? E ok? Cred ca pentru noi e cea mai buna varianta, intrucat vom folosi foarte putin transportul in comun.
Merci!

#3356
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Poststedan, on 15 mai 2015 - 23:23, said:

Salut, e cineva care a testat plata calatoriei cu mijloacele de transport in comun, folosind un card bancar contactless, emis de o banca din Romania? E ok? Cred ca pentru noi e cea mai buna varianta, intrucat vom folosi foarte putin transportul in comun.
Merci!

Good question ! Am întrebat la tfl despre cardurile emise la noi. Au răspuns că toate Mastercard merg, dar există unele carduri Visa emise de anumite țări( nu menționează care) care ar putea să nu meargă.

#3357
catalinicola

catalinicola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.01.2012

View Postmaimu, on 15 mai 2015 - 19:19, said:

Noi plecam la Londra in perioada 3.06 - 9.06.2015 - 6 zile pline (2 adulti si o fetita de 6 ani). Vom locui la rude in zona 3, chiar langa statia de metrou Bounds Green, iar eu consider ca pentru noi un Travelcard de 7 zile pe zonele 1-3 e cel mai potrivit. De ce zic asta: pretul pt un Travelcard zonele 1-3 este 37.7 lire/persoana fara limita de calatorii sau de ora. Cu Oyster (le putem lua de la rude, fara sa platim 5 lire depozit) daca facem un drum dimineata la ora 8.30 de exemplu, din zona 3 inspre centru (zona 1) cu metroul, ne-ar costa 3.3 lire calatoria iar la intoarcere, off-peak 2.8 lire, deci un total de 6.1 lire pt un drum dus-intors x 6 zile = 36.6 lire. Deci tot pe acolo ca pret dar cu numar de calatorii muuuult mai mic. In plus o sa cumparam cardurile dintr-o gara si nu de la metrou, pentru a putea beneficia de oferta 2for1 la cateva obiective turistice, ceea ce Oysterul nu ofera.
Daca am gresit cu ceva, va rog sa ma corectati ca sa invat cum e mai bine.

Daca imi iau travel card pentru o zi beneficiez de reducere la obiective?

#3358
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
da, daca il cumperi dintr-o gara. iar reducerea se aplica in ziua cand acesta e valabil (ziua pt care l-ai cumparat).

#3359
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View PostRebox, on 14 aprilie 2015 - 10:31, said:

vad ca mai nou pt oyster se platesc 3 lire non refundable? pana anul trecut se plateau 5 lire dar ti le luai inapoi la plecare, dupa ce dadeai oysterul. Am iinteles bine, s-au schimbat lucrurile de anul trecut? Si acum daca dai oysterul inapoi nu mai primesti nimic? ca eu l-am pastrat fiindca nu era deschisa casa la metrou cand am plecat si n-am putut sa-mi recuperez cele 5 lire. deci pot sa-mi iau gandul de la ele?

Noi am folosit saptamana trecuta un Oyster normal (cu depozit 5 lire) si am primit inapoi atat creditul nefolosit, cat si depozitul de 5 lire la plecare. Nu am returnat cardul, ci am mers la un aparat unde alegeai "Oyster refund" sau ceva asemanator, iti arata cat ai pe el si in momentul in care apasai inca o data "refund", iti dadea toti banii inapoi pe loc. Nu tin minte exact ce scria pe aparat, dar in momentul in care esti acolo, iti dai seama ce trebuie sa faci.

#3360
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
eu nu mi-am returnat cardul oyster, insa, citind ce scrie aici  http://www.londontoo... 2015,
The key difference with Visitor Cards is that you pay an activation fee which is non-refundable. If you buy an Oyster card in London you pay a deposit which is part refunded when you surrender the Oyster card. (From 2015, TFL now charges a £3 admin fee if you return an Oyster within a month of purchase - the same as the admin fee on the Visitor Oyster Card).
With Visitor Cards if you have any balance left on your Oyster card you can send it to the central customer services department in London and they will send you a cheque (in British pounds). With an Oyster bought in London you just take it to the nearest Underground ticket office and they will return deposit and any balance left on the card there and then.  ,
am inteles altceva.

Edited by dariuscha, 18 May 2015 - 18:30.


#3361
catalinicola

catalinicola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.01.2012
Eu o sa stau in Londra doar 7 ore si jumatate. Ajung in gara "London St Pancras Int'l" la ora 19.30, iar la ora 20.00 pleaca trenul spre Paris. Mi-as dori, ca orice turist prezent pentru prima oara pe malul Tamisei, sa vad cat mai multe. M-am documentat in ceea ce priveste transportul in comun , o sa-mi iau un Travel Card pentru o zi.

Primul popas as vrea sa-l fac la ora 11. 30 la Palatul Buckingam, iar dupa schimbarea garzii sa iau un mijloc de transport spre "London Eye".

Lista de mea de obiective mai cuprinde :
Big Ben - foto din toate unghiurile posibile
Westminister Palace - foto
Westminster Abbey - exterior
Trafalgar Square - 1 ora de hoinarea
Piccadilly Circus - cateva self-uri

am sanse sa vad tot ce mi-am propus? Ziceti-mi si mie cat de repede pot sa urc in London eye? E clar ca trebuie sa-mi fac rezervare pe net. Daca imi rezerv la ora 14, cat timp mai stau la coada, aveti idee?

#3362
georgetocila

georgetocila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcatalinicola, on 20 mai 2015 - 21:28, said:

Eu o sa stau in Londra doar 7 ore si jumatate. Ajung in gara "London St Pancras Int'l" la ora 19.30, iar la ora 20.00 pleaca trenul spre Paris. Mi-as dori, ca orice turist prezent pentru prima oara pe malul Tamisei, sa vad cat mai multe. M-am documentat in ceea ce priveste transportul in comun , o sa-mi iau un Travel Card pentru o zi.

Primul popas as vrea sa-l fac la ora 11. 30 la Palatul Buckingam, iar dupa schimbarea garzii sa iau un mijloc de transport spre "London Eye".

Lista de mea de obiective mai cuprinde :
Big Ben - foto din toate unghiurile posibile
Westminister Palace - foto
Westminster Abbey - exterior
Trafalgar Square - 1 ora de hoinarea
Piccadilly Circus - cateva self-uri

am sanse sa vad tot ce mi-am propus? Ziceti-mi si mie cat de repede pot sa urc in London eye? E clar ca trebuie sa-mi fac rezervare pe net. Daca imi rezerv la ora 14, cat timp mai stau la coada, aveti idee?

De la 19:30 la 20:00 nu ai timp sa vezi Londra Posted Image .

Acum sa rasp
Buckingam Palace pana la London Eye mai bine pe jos ( faci aprox 30 min )  in drumul tau ai  Big Ben, Wesminster Palace si Westminster Abbey.
La London Eye cu bilete rezervate on-line am stat aproximativ 30 min. De la London Eye la Trafalgar ai 1 km si de la Trafalgar Squre la Piccadilly circus mai ai 500m

#3363
catalinicola

catalinicola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.01.2012
Multumesc, georgetocila ! :) ajung la ora 10.00 in londra...am tastat gresit.

Tot nu sunt lamurit in legatura cu London eye....

Daca eu imi fac rezervare pentru "london eye" la ora 14, oare cand trebuie sa ma instalez la coada?
Daca ajung la intrarea in capsula la ora 14. 15, pot urca ?
Daca ajung la intrarea in capsula mai devreme de ora 14, pot urca sau trebuie sa astept ora 14 ?

#3364
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
avand in vedere ca stai doar 7 ore pierzi enorm de multa vreme sa te dai in roata ai si mare lucru nu e , doar pierdete de timp.

#3365
georgetocila

georgetocila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcatalinicola, on 20 mai 2015 - 22:41, said:

Multumesc, georgetocila ! Posted Image ajung la ora 10.00 in londra...am tastat gresit.

Tot nu sunt lamurit in legatura cu London eye....

Daca eu imi fac rezervare pentru "london eye" la ora 14, oare cand trebuie sa ma instalez la coada?  
Daca ajung la intrarea in capsula la ora 14. 15, pot urca ?
Daca ajung la intrarea in capsula mai devreme de ora 14, pot urca sau trebuie sa astept ora 14 ?
Cu 15 min inainte de ora 14 cred ca e OK.
Poti  urca si dupa 14, noi am avut rezervarea la ora 13 dar am intra in capsula pe la 13:30.
Poti incerca si inainte de 14 oricum sunt persoane care verifica biletele inainte de a te aseza la coada.

Have fun.

#3366
monnie

monnie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.02.2013
Buna!


Stiti cumva daca cu London Pass  transportul cu trenul din gara Paddington spre castelul Windsor  este gratuit? pe site-ul lor am inteles ca nu pe alte forumuri in  anii trecuti am citit ca da....Daca nu ar fi gratuit cum ar fi mai avantajos:  sa imi fac rezervare de pe net sau sa iau biletele  pentru  tren cand ajung la fata locului?  Multumesc de raspuns

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate