Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

satfinder, receiver analogic, busola sau meserias?

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#1
mario77

mario77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.08.2005
lansez o tema de discutie: Ce este recomandat ptr reglarea antenelor satelit?
1. Satfinder
2. Reveiver analogic
3. Busola
4. Instalator autorizat

Eu locuiesc in Constanta, doua antene offset, una de 110 si cealalta de 60 cm.
Doar ptr reglare, cu montura fixa, mi s-a cerut 600.000 mii lei-instalator autorizat.
Un satfinder(Televes) m-a costat 1.700.000 dar il pot folosi de cate ori vreau-la noi vantul e puternic si deregleaza antenele des.
Cu busola nu m-am descurcat, ptr ca receiverul digital are raspunsul mai lent si nu am putut regla antena.
Voi ce spuneti?

#2
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Regleaza te rog antena pe ASTRA 19.2 si zi-mi si mie ce semnal ai. Eu stau tot in zona ceva mai la NORD si nu am reusit sa scot mai mult de 25-30% cu offset de 1.15.

Edited by pytonu, 14 September 2005 - 08:16.


#3
mario77

mario77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.08.2005
iti pot da un raspuns peste cateva zile ptr ca antena de 115 o am la tara. In oras am antena de 60 cm.

#4
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005

mario77, on Sep 14 2005, 09:00, said:

lansez o tema de discutie: Ce este recomandat ptr reglarea antenelor satelit?
1. Satfinder
2. Reveiver analogic
3. Busola
4. Instalator autorizat

Eu locuiesc in Constanta, doua antene offset, una de 110 si cealalta de 60 cm.
Doar ptr reglare, cu montura fixa, mi s-a cerut 600.000 mii lei-instalator autorizat.
Un satfinder(Televes) m-a costat 1.700.000 dar il pot folosi de cate ori vreau-la noi vantul e puternic si deregleaza antenele des.
Cu busola nu m-am descurcat, ptr ca receiverul digital are raspunsul mai lent si nu am putut regla antena.
Voi ce spuneti?

<{POST_SNAPBACK}>

eu recomand un instalator autorizat
sincer nu ti-a cerut mult atata timp cat iti ofera si garantie.iar cine iti acorda garantie va folosi materiale de calitate
poti sa incerci sa-ti reglezi antena cu analogicul este mult mai usor dar vezi ca posturile analogice dispar pe zi ce trece
de exemplu pe sirius nu este nimic analogic

#5
Ami

Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.02.2005
Daca ai banii, nu e mult si merita sa platesti
Daca nu ii ai, merita sa incerci. Inceputul e mai greu :D

#6
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

Ami, on Sep 14 2005, 13:05, said:

Daca ai banii, nu e mult si merita sa platesti
Daca nu ii ai, merita sa incerci. Inceputul e mai greu :D

<{POST_SNAPBACK}>



Merita sa te descurci singur. Satisfactia este enorma.

Cel mai bine este sa ai un pc si o placa SS2 (sau alt tip) ... istalezi programul FastSatFinder ... bagi o freg corecta pentru X satelit si dai de antena ... o sa beepaie imediat ce a gasit satelitul ... treci pe modul voce si iti va spune nivelul semnalului 40% ... 45% ... 55% ... etc.

E asa am facut ... am urcat o boxa de pc pe casa si am gasit satelitul in mai putin de un minut. E o joaca de copil.

Bafta, IO

#7
mario77

mario77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.08.2005
am si eu un ss2 si fastsatfinder. Insa ptr reglare am folosit un satfinder analogic.
Ideea e ca ma intereseaza ce ati folosit voi.
Sa fim sinceri, doar cu o busola e f. greu
Meseriasul autorizat, nu ofera nici o garantie reala-poate motiva ca vantul a dereglat antena(in Constanta vanturile sunt puternice) si daca ai probleme, cere din nou bani ptr interventie.

#8
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Hai sa-ti zic cum e cu busola.
Am luat de la Gorbaciov cu 150.ooo o busola destul de buna, cu gradatii de la 0-360 si inca o scala 0-64(nu am reusit inca sa-mi dau seama ce reprezinta), cu doua lupe (una pe cadran si alta mobila pentru directivitate), cu doua repere forte fine pentru citire grade, si cu lichid in ea (nu este apa e o substanta cu un nume dificil pe care nu mi-l amintesc acum..)

Asa deci. Sunt doua tipuri de antene de FE si Al.
Pe spatele busolei am pus un carton adeziv pe ambele parti.
Cu antena de Al e foarte simplu deoarece pur si simplu fixez busola pe ea (la cele de Fe am pus o scandura in prelungirea antenei), gasesc foarte rapid HOTBIRDUL (intra cel mai usor), fixez reperul busolei la 201 grade (pentru Constanta ) si de aici totul este simplu.Rotesc antena la 219 grade o strang si ma joc la elevatie si ...hopa intra INTELSAT-ul, rotesc antena pana arata busola 180 grade si hopa.. EUROBIRDUL.

Eroarea busolei este de 1 grad si merita.

Apropo de vantuile din Constanta. La ultima furtuna (parca cu o luna in urma) am crezut ca oala mea se transforma in OZN pur si simplu am zis ca se rupe.Dar nici vorba de deplasare ;pe ea scrie STRONG.

Edited by pytonu, 16 September 2005 - 07:07.


#9
mario77

mario77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.08.2005
este buna ideea cu busola "lipita" de antena.
Eu m-am descurcat fara, ptr ca mi-am luat un satfinder. Apropo, in Constanta nu se gaseste asa ceva la cele 2 magazine de specialtate.
Oricum aveti dreptate, e mai placut sa te descurci singur, iar cei care au reusit stiu de ce...

#10
mario77

mario77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.08.2005
[quote name='nanashu' date='Sep 14 2005, 13:32']
Merita sa te descurci singur. Satisfactia este enorma.

Cel mai bine este sa ai un pc si o placa SS2 (sau alt tip) ... istalezi programul FastSatFinder ... bagi o freg corecta pentru X satelit si dai de antena ... o sa beepaie imediat ce a gasit satelitul ... treci pe modul voce si iti va spune nivelul semnalului 40% ... 45% ... 55% ... etc.

E asa am facut ... am urcat o boxa de pc pe casa si am gasit satelitul in mai putin de un minut. E o joaca de copil.

Bafta, IO
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]

[/quote
da, nanashu, asa e
dar cred ca raspunsul la "fastsatfinder" e mai lent decat la un dispozitiv analogic-satfinder.-eu am facut niste teste in paralel(am si o placa ss2) si mi se pare ca raspunsul la programul fastsatfinder e mai lent decat raspunsul dispozitivului satfinder si mai rapid decat afisarea pe scala receiverului digital

#11
mario77

mario77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.08.2005
quote=pytonu,Sep 16 2005, 07:04]
Hai sa-ti zic cum e cu busola.
Am luat de la Gorbaciov cu 150.ooo o busola destul de buna, cu gradatii de la 0-360 si inca o scala 0-64(nu am reusit inca sa-mi dau seama ce reprezinta), cu doua lupe (una pe cadran si alta mobila pentru directivitate), cu doua repere forte fine pentru citire grade, si cu lichid in ea (nu este apa e o substanta cu un nume dificil pe care nu mi-l amintesc acum..)

Asa deci. Sunt doua tipuri de antene de FE si Al.
Pe spatele busolei am pus un carton adeziv pe ambele parti.
Cu antena de Al e foarte simplu deoarece pur si simplu fixez busola pe ea (la cele de Fe am pus o scandura in prelungirea antenei), gasesc foarte rapid HOTBIRDUL (intra cel mai usor), fixez reperul busolei la 201 grade (pentru Constanta ) si de aici totul este simplu.Rotesc antena la 219 grade o strang si ma joc la elevatie si ...hopa intra INTELSAT-ul, rotesc antena pana arata busola 180 grade si hopa.. EUROBIRDUL.

Eroarea busolei este de 1 grad si merita.

Apropo de vantuile din Constanta. La ultima furtuna (parca cu o luna in urma) am crezut ca oala mea se transforma in OZN pur si simplu am zis ca se rupe.Dar nici vorba de deplasare ;pe ea scrie STRONG.
am cautat peste tot la Gorbaciov busola ieftina si nu am gasit.
Mi-am luat una de tip militar-e in baie de ulei si a costat 450.000. Mi-am luat-o de la un magazin de articole vanatoare. Are 2 lupe, mai multe gradatii si fir ptr determinarea directiei exacte a unui obiect.Tipul de acolo spunea ca cele de la "rusi" sunt proaste.

#12
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
La Gorbaciov langa cimitirul central. Intri mergi 5 metrii si dai de o grasana care nu prea negociaza. Eu am luat-o acu 3 saptamani si aveau doua tipuri. Al doilea tip avea doar o lupa. Sunt chinezesti.

#13
miko

miko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.06.2005
Mai baieti, daca aveti pasiune in arta asta, atunci nimic nu e greu,poti regla antena si fara astea doar cu TV si un analog. Greul vine un pic atunci cand treci pe digital. Dar cine vrea poate. Am stat zile intregi pana am invatat sa montez mobile si nu imi pare rau. Chiar si pe geruri de -20 am instalat. Deci muuulta bafta! Cei care au posibilitate sa aiba satfindere sunt niste norocosi si vor face treaba mai buna!

#14
Ami

Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.02.2005
@ Pytonu--Buna idee!

Spune-ne si noua unde ai lipit busola? Mai exact ...
poate vii si cu o poza (sau macar un desen)

#15
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Uite o poza.

La antena de Fe trebuie sa distantezi busola de lighian. De preferat se monteaza in spate ca pe-acolo e nordul.

Maine va aduc o poza si cu busola fixata pe antena.

Attached Files



#16
mario77

mario77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.08.2005
un satfinder costa mai putin decat un receiver analogic, e mai mic si mai usor de transportat.
Ptr cine nu stie, el se monteaza intre lnb si receiverul digital, in apropierea antenei, ptr a o misca usor ai a urmari si asculta motificarea scalei si cresterea sonorului.
In constanta nu se gasesc, eu mi l-am comandat de la o firma de prin Craviova sau Cluj(sunt reprezentante).
Un satfinder ieftin e cam 600.000-900.000 mii-mult mai ieftin decat un receiver analogic si mai ieftin decat serviciile unui instalator autorizat.
Eu am dat pe el 1.500.000+350.000 transportul.
Ptr cine nu vrea batai de cap ii recomand asa ceva.

#17
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
azi am montat o antena cu doua lnburi..unul pt sirius si unul hotbird...pe un reciver digital ,doar cu busola aia ruseasca amarata de care vorbiti
a durat 5 ore reglajul si as fi dat oricat pe un satfinder in orele alea .....chiar isi merita banii

#18
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Nu e ruseasca e chinezeasca.

Satfindere gasesti la peruvision intre 60-80RON.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate