Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

octavia2 benzina - 307 hdi

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
Salut,

    Vreau sa cumpar o masina noua de familie pana in 15.500 Euro. Ma gandesc sa o iau pana in 2007 ca nu stiu ce va fi pe urma; in mod sigur pretul va creste din cauza introducerii normei euro4 si taxa de prima inmatriculare..., pe de alta parte unii zic ca va scade pretul pt. ca importatorii nostrii practica acum adaosuri f.mari ... Asa ca ma gandesc sa nu ma risc si sa cumpar acum ca sa nu mai platesc euro4+...

    Masina pe care o vreau eu trebuie sa fie de familie, adica motorul nu f.puternic (dar nici puturos ca la Logan...), dar suficient de spatioasa pt. 4 adulti (60-70% din timp merg 3-4 adulti in afara orasului).
Desi nu merg decat max.10.000 km/an iau in calcul un diesel in special pt. valoarea de revinzare.
Dotare obligatorie: aer conditionat

Acestea fiind zise, eu m-am orientat intre:

1 - Skoda Octavia 2 ambiente benzina 102CP - 15.600 E
2 - Peugeot 307 BREAK 1,6 hdi 90CP - 15.500 E
3 - octavia 1 tdi 90CP - 14.200 E
4 - alte variante, dar nu reno !...

Poate o sa para ca compar mere cu pere : berlina pe benzina vs. break diesel, dar problema tine de bani(nu am decat 15.500 E) si cerinta de spatiu... Nu-mi trebuie neaparat break fiindca nu transport frigideru' cu el, dar 307 break e un pic mai spatios decat modelul cu 5 usi ! Si am pus 307 diesel fiinca la banii respectivi de ce sa nu iau diesel (valoare de revinzare) ?
Octavia 2 ar fi masina perfecta pt. mine, dar pretul e cam mare si nu-mi permit decat pe benzina...

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce dotari are break-ul Peugeot in banii astia? strict din ce e pe hartie, break-ul peugeot pare cea mai buna alegere: motor diesel,break (adica masina mai modulara, cu spatiu mai mult), probabil dotari mai bune etc..

#3
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
vezi ca sunt reduceri de pana la 2000 de euro la Ford, poate iti iei un Ford Focus sedan ambiente la care mai adaugi ceva optionale, un 1.6 tdci 90cp ar fii sufiecint.
ai 4 ani garantie si nu ai preturile de service de la peugeout,
inca ceva din moment ce nu te gandesti la reno, ce cauta pejo?, o fi pretu de revanzare mai mare pe hartie, dar panao vinzi stii cat de costa service-ul?
renunta la ideea asta..

Edited by nashu77, 13 November 2006 - 13:51.


#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nashule tot o dai ca peugeot-ul costa mult, renault-ul costa mult,la toate costa mult , numai la Ford e ieftin :) chiar asa e? :lol:

#5
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
mai ieftin nu este, dar nu e scump, e mediu, am un prieten care a patit o groaza d eprobleme cu pejo-urile in serviceuri, facturi de zeci de milioane, la masinile frantuzesti de regula dai putini bani cand o iei dar per total dupa 4 ani te costa mult mai mult, cu piese si revizii, si asta in mod normal, daca mai ai si vreo problema, deja te iei cu mainile de cap, sunt exemple pe acest forum, nu trebuie cautat prea departe, cu facturi de 20 de milioane ptr Clio de ex.
ps. daca octavia ar fii cu 1500-2000 de euro mai ieftina, ptr toate echiparile, atunci ar fii o alegere foarte buna, dar asa in nici un caz nu isi justifica banii.

Edited by nashu77, 13 November 2006 - 14:26.


#6
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
Dotarile de la break-ul Peugeot vs dotarile octavia 2 sunt neimportante pt. mine. Modelele cu preturile pe care le-am dat au dotarile minime cerute de mine(abs, dublu airbag, aer cond.). Iar de ex. un radio-cd cu mp3 sau un senzor de ploaie nu face pt. mine diferenta intre 2 masini...

M-am urcat in reno Megane sedan...  desi e plin de briz-brizuri, m-a impresionat neplacut calitatea slaba a materialelor si a executiei. 307 e clar mai bine finisat... Mi s-a parut ca reno= masina pt. lumea a 3-a :thumbdown: (mai bun ca logan), pe cand 307=masina vest (facuta totusi in vest pt. vest  :D )

M-am gandit si la Ford focus sedan diesel, dar inca nu l-am incercat. La el nu prea imi place designul...

Masina potrivita pt. ce vreau eu ar fi octavia 2, insa nu-mi permit tdi-ul (si nu sunt sigur daca merita 1.800E in plus fata de benzina, adica 17.400 E !!!). Asa ca de aia imi pun problema daca sa iau octavia 2 benzina sau la aceeasi bani un diesel de la concurenta ?...

#7
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View Posthaleluia, on Nov 13 2006, 13:36, said:

Masina pe care o vreau eu trebuie sa fie de familie, adica motorul nu f.puternic (dar nici puturos ca la Logan...), dar suficient de spatioasa pt. 4 adulti (60-70% din timp merg 3-4 adulti in afara orasului).
Desi nu merg decat max.10.000 km/an iau in calcul un diesel in special pt. valoarea de revinzare.
Dotare obligatorie: aer conditionat


Avand in vedere strict destinatia masinii, faptul ca ai vrea sa ai un turbo-diesel si diferenta de pret fata de celelalte variante pe care le ai in vedere...ti-as recomanda Octavia Tour 1.9 TDI.

Masina se vinde foarte bine in Romania pt ca are calitati de familiala, e fiabila si atent construita. Nu are designul uneia din 2006 si nici suspensie independenta spate. Insa pt ce iti trebuie tie ...e un best buy intre variantele avute in vedere. Optionale obligatorii: geamuri electrice fata, climatronic.

#8
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006

View Postclausio, on Nov 13 2006, 14:47, said:

Avand in vedere strict destinatia masinii, faptul ca ai vrea sa ai un turbo-diesel si diferenta de pret fata de celelalte variante pe care le ai in vedere...ti-as recomanda Octavia Tour 1.9 TDI.

Masina se vinde foarte bine in Romania pt ca are calitati de familiala, e fiabila si atent construita. Nu are designul uneia din 2006 si nici suspensie independenta spate. Insa pt ce iti trebuie tie ...e un best buy intre variantele avute in vedere. Optionale obligatorii: geamuri electrice fata, climatronic.

Alte pareri ?

#9
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
As mai avea niste intrebari: 307 are suspensie independenta spate, ca la focus ? Si in general care credeti ca are suspensia cea mai buna intre 307-focus-octavia ?
Actualul focus este un face-lift sau o noua generatie ?

#10
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
focusul este o noua generatie, nicidecum un facelift, si are cea mai buna suspensie si automat tinuta de drum din clasa compactelor, daa faci un test drive vei remarca asta

#11
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
La 307 am aflat ca are tot suspensie independenta...
Din cate mi se pare mie, si la actualul focus motoarele diesel sunt aceleasi de la Peugeot (ma refer cel putin la cel de 1,6 hdi/dci), sau nu mai sunt ?
Pana la urma am inceput sa iau in calcul si un tdci focus sedan...

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
307 nu are suspensie independenta pe spate.
Ia in considerare si Xsara Picasso 1.6i - 110CP la aprox. 15.300 TTI. Sau la 16.800 motor de 1.6 hdi 92CP.

#13
townkat

townkat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.12.2004
la Hyundai accent diesel varianta cea mai dotata te-ai gandit, eu consider ca sta cel mai bine la calitate/pret (vezi ca nu are taxe vamale) ? dk nu-ti place atunci octavia 1 pare ce-a mai ok din ce-ai dat tu.
succes :)

#14
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006

View Posttownkat, on Nov 15 2006, 10:16, said:

la Hyundai accent diesel varianta cea mai dotata te-ai gandit, eu consider ca sta cel mai bine la calitate/pret (vezi ca nu are taxe vamale) ? dk nu-ti place atunci octavia 1 pare ce-a mai ok din ce-ai dat tu.
succes :)

M-am gandit, mi se pare o masina f. fiabila, dar cam mica pt. ce imi trebuie mie. Calitatea materialelor la interior e modesta, dar raportul pret/calitate pe ansamblu e bun. Dezavantajul e ca se revinde greu si isi pierde cam mult din valoare, dupa parerea mea.

#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si are si boli ale copilariei destule..

#16
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006

View Postromaximusro, on Nov 15 2006, 10:45, said:

si are si boli ale copilariei destule..

Mie mi se pare cam subiectiva treaba asta... adica at. cand vine vb. de masini europene e mai bine sa iei cel mai nou model aparut, de ex. un astra ca e modelul tocmai lansat, decat un peug.307 ca asta are deja x ani..., iar cand e vb. de Hyundai accent - model pe la a 4-a generatie cred, dar actuala editie aparuta de 1 an... e alta poveste...  :blink:

#17
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
citeste aici si vei vedea de ce zic ca deocamdata e bine sa stai deoparte de accent :peacefingers:

#18
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Salut, dat fiind ca mergi asa de putin, parerea mea e sa renunti la diesel. E diferenta enorma de bani. Mai bine pui niste airbag-uri si ESP daca tot zici ca mergi cu familia. Personal as merge pe Ford Focus si daca nu te incanta design-ul la Focus, mergi pe Opel Astra, arunca un ochi, cine stie... fa o configuratie si vezi cum iesi... Bafta! Octavia e frumoasa insa din pacate supraevaluata la pret. Foarte pertinente observatiile la Megane, ai ochi bun! :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate