Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Persoana Fizica Autorizata

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Datorita unor rude ce au SRL sau SA, si care pe durata unui an incheie multe asigurari (masini, terenuri, imobile, etc), de mai bine de 2 ani am devenit agent de asigurari la o firma in domeniu. Practic nu mi-am batut capul cu nimic, dar in schimb am luat un comision din valoarea asigurata. Firma de asigurari imi oprea 10% impozit, urmand ca diferenta (pana la 16%) sa o platesc eu la administratia financiara. Pentru aceasta treaba nu era nevoie sa fiu PFA!

De curand mi s-a propus de aceleasi rude sa inchei un "Contract de comision" cu o firma cu care ei lucreaza, firma care este de acord ca eu sa devin comisionar. Personal, ma atrage ideea! Numai ca in acest caz, datorita tipului de contract, se pare ca eu ar trebui sa devin PFA.
Practic, eu doar incasez niste bani pentru un serviciu prestat; nu am nevoie sa rup chitanta deoarece eu NU vand nimic; nu voi avea nici o cheltuiala facuta pe PFA!

Chiar este nevoie sa devin PFA? Adica, la societatea de asigurari de ce nu trebuie sa fiu PFA dar in cazul mai sus mentionat este?

#2
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View PostDokken, on Nov 11 2006, 20:53, said:

Datorita unor rude ce au SRL sau SA, si care pe durata unui an incheie multe asigurari (masini, terenuri, imobile, etc), de mai bine de 2 ani am devenit agent de asigurari la o firma in domeniu. Practic nu mi-am batut capul cu nimic, dar in schimb am luat un comision din valoarea asigurata. Firma de asigurari imi oprea 10% impozit, urmand ca diferenta (pana la 16%) sa o platesc eu la administratia financiara. Pentru aceasta treaba nu era nevoie sa fiu PFA!

De curand mi s-a propus de aceleasi rude sa inchei un "Contract de comision" cu o firma cu care ei lucreaza, firma care este de acord ca eu sa devin comisionar. Personal, ma atrage ideea! Numai ca in acest caz, datorita tipului de contract, se pare ca eu ar trebui sa devin PFA.
Practic, eu doar incasez niste bani pentru un serviciu prestat; nu am nevoie sa rup chitanta deoarece eu NU vand nimic; nu voi avea nici o cheltuiala facuta pe PFA!

Chiar este nevoie sa devin PFA? Adica, la societatea de asigurari de ce nu trebuie sa fiu PFA dar in cazul mai sus mentionat este?
Esti norocos sa ai asemenea rude.  :kisstogether:
:coolspeak:

#3
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Din cate stiu, esti la ASE, ar trebui sa stii. :D

#4
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View Postraducutzzu, on Nov 13 2006, 11:52, said:

Din cate stiu, esti la ASE, ar trebui sa stii. :D

Da, sunt. Dar nu am avut de-a face cu PFA si nici cu contractele. Asa ca pe acest domeniu nu stiu mare lucru.. In plus, abia am trecut anul 2. Mai in masura sa dea un raspuns ar trebui sa fie un avocat..

Si din ce am inteles, ar mai fi un impediment, in cazul meu, pt a deveni PFA: se pare ca ar trebui sa am studii superioare. Pana atunci mai trebuie sa astept inca un an si jumatate...

#5
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Pentru PFA nu iti trebuie decat o calificare si o dovada a acelei calificari: fie o diploma de absolvire a unui curs (de exemplu operator calculator), fie un atestat (de programator de exemplu).

#6
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Orice atestat profesional...si cred ca toti am primit unul cand am terminat liceul....nu? (sau marea majoritate)

#7
morosan

morosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2006
eu sunt persoana fizica autorizata. am ales aceasta optiune pentru a putea da facturi si chitante clientilor mei . in ce consta mai exact : in cazul meu e vorba de practicarea profesiilor libere si anume prelucrarea informatica a datelor. in cazul tau este alt domeniu, nu stiu exact despre ce e vorba, dar mi se pare corect sa devii pfa. in mod normal nu poti profesa daca nu ai statutul de angajat, angajator sau pfa. nu de alta, insa colaboratorii tai nu pot incheia nici un contract cu tine, deci pana la urma e spre binele tau. contabilitatea mi-o tin singur, daca se poate numi contabilitate, ma rog e foarte simplu. am stampila facturier, chitantier si un registru de incasari si plati.  pentru fiecare colaborare trebuie sa existe un contract. faza nasoala e ca trebuie sa platesc impozit 16 procente din venit. daca eram IMM plateam 2 proc din incasari.

faza nasoala e ca iti trebuie o adeverinta de calificare.
NU e nevoie de studii superiare pt a fi pfa. ma rog , pentru avocati, arhitecti, medici e evident ca e nevoie de studii superiare. In cazul tau nu este nevoie de cat de o adeverinta a unui curs , ceva , cred ca si cu un curs de word, excel, etc poti sa obti. Nu e asa importanta adevereinta aceea. O sa ai ceva de umblat, ca buget pe mine m-a costat cam 2 milioane acum un an si ceva.

AVETI MARE GRIJA cand competati vectorul fiscal. Ideea e sa luati cu voi pe cineva care are idee, functionarii evita sa va dea sfaturi pentru ca nu stiu despre ce e vorba in toate cazurile.

daca mai ai alte intrebari sunt dispus sa te ajut.

Edited by morosan, 18 November 2006 - 17:45.


#8
Wasabi

Wasabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.05.2006

View Postmorosan, on Nov 18 2006, 17:40, said:

eu sunt persoana fizica autorizata. am ales aceasta optiune pentru a putea da facturi si chitante clientilor mei . in ce consta mai exact : in cazul meu e vorba de practicarea profesiilor libere si anume prelucrarea informatica a datelor. in cazul tau este alt domeniu, nu stiu exact despre ce e vorba, dar mi se pare corect sa devii pfa. in mod normal nu poti profesa daca nu ai statutul de angajat, angajator sau pfa. nu de alta, insa colaboratorii tai nu pot incheia nici un contract cu tine, deci pana la urma e spre binele tau. contabilitatea mi-o tin singur, daca se poate numi contabilitate, ma rog e foarte simplu. am stampila facturier, chitantier si un registru de incasari si plati.  pentru fiecare colaborare trebuie sa existe un contract. faza nasoala e ca trebuie sa platesc impozit 16 procente din venit. daca eram IMM plateam 2 proc din incasari.

faza nasoala e ca iti trebuie o adeverinta de calificare.
NU e nevoie de studii superiare pt a fi pfa. ma rog , pentru avocati, arhitecti, medici e evident ca e nevoie de studii superiare. In cazul tau nu este nevoie de cat de o adeverinta a unui curs , ceva , cred ca si cu un curs de word, excel, etc poti sa obti. Nu e asa importanta adevereinta aceea. O sa ai ceva de umblat, ca buget pe mine m-a costat cam 2 milioane acum un an si ceva.

AVETI MARE GRIJA cand competati vectorul fiscal. Ideea e sa luati cu voi pe cineva care are idee, functionarii evita sa va dea sfaturi pentru ca nu stiu despre ce e vorba in toate cazurile.

daca mai ai alte intrebari sunt dispus sa te ajut.

Salut ! In legatura cu a fi sau a nu fi PFA, am si eu cateva interbari, daca ai rabdare.
Eu nu sunt deocamdata PFA, dar firma la care urmeaza sa ma angajez doreste sa facem contract de colaborare , eu devenind PFA. I-am intrebat si au zis ca platesc ei la fondul de pensii si de somaj, asigurare medicala, dar cu vechimea in cartea de munca cum ramane? Au zis ca nu voi avea carte de munca la ei, deci banueisc ca nici vechimea nu e trecuta nicaieri. Acum nici eu nu inteleg prea bine ce implicatii are vechimea in cartea de munca, dar am fost sfatuit sa am grija.
Tare nelamurit am ramas cu oferta asta a lor. :huh:

#9
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Pai daca iti platesc la pensii ce te mai intereseaza vechimea? Dar esti sigur ca iti platesc toate cele?
Daca tot platesc toate contributiile de ce nu iti fac si contract de munca??
Contract de colaborare intre ei si tine(PFA)? Esti sigur ca e de colaborare?

#10
Wasabi

Wasabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.05.2006

View PostMATRIXU, on Dec 7 2006, 19:28, said:

Pai daca iti platesc la pensii ce te mai intereseaza vechimea? Dar esti sigur ca iti platesc toate cele?
Daca tot platesc toate contributiile de ce nu iti fac si contract de munca??
Contract de colaborare intre ei si tine(PFA)? Esti sigur ca e de colaborare?

Eu asa am inteles. Au spus ca ei imi platesc absolut toate taxele.  Deocamdata nu am vazut contractul, dar promit sa il citesc cu atentie si eventual sa va cer parerea cand va trebui sa il semnez.

#11
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Salut Wasabi.
Daca nu esti angajatul firmei respective (avand si un contract de munca), firma nu iti poate plati plati, nici daca ar vrea, contributii la bugetul statului, pentru simplul motiv ca nu au acoperire pentru acele plati, adica un contract de munca intre ei si tine.
In schimb, tu ca PFA iti poti plati CAS si alte taxe si sa emiti factura pentru ele firmei. Si astfel ti le platesc tot ei, dar indirect.

Poti propune firmei la care lucrezi alta chestie, mai ales daca nu ai de gand sa stai prea mult: sa te angajeze cu salariul minim pe economie, si sa ai cu ei si contract de colaborare prin PFA. Ei or sa isi pastreze salariul tau net si o sa iti vireze numai banii pentru facturile emise de tine. Astfel iei si niste bonuri de masa  :D .

#12
Wasabi

Wasabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.05.2006
inca nu stiu sigur ce forma va avea contractul , dar va fi contract de colaborare. Firma care doreste sa ma angajeze au spus ca ei au angajata o firma de contabilitate care "imi va plati mie toate impozitele" (exact asa s-au exprimat). Am interbat ce impozite anume imi va plati si au spus ca: niste impozite trimestriale, impozit anual, contributia la pensii si somaj si asigurare medicala. Din moment ce nu ma pricep, nu stiu daca mai am de platit si alte dari statului ca PFA.  :huh:

#13
Sharon-A

Sharon-A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2008
Buna!
As dori si eu niste informatii, cine m-ar putea ajuta, pentru ca nu am gasit nicaieri detalii.
Sunt studenta in anul 2 la facultatea de limbi straine, profil engleza-spaniola. As dori sa stiu daca pentru a fi PFA imi trebuie diploma de absolvire a facultatii sau trebuie sa dau vreun examen.
As dori sa devin PFA insa nu stiu ce ar trebui sa fac. Pot sa fiu PFA chiar daca sunt in anul 2? Cum se obtine si ce ar trebui sa fac?
Imi doresc sa devin PFA ca sa pot lucra in traducere.
Va multumesc

#14
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
salut!  ce autorizatie as putea duce la primarie la inregistrarea ca pfa pentru comert cu subproduse de orez [mancare pt porumbei, gaini si alte pasari] ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate