Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

probleme usb

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
maximilianrobu

maximilianrobu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.10.2006
cand conectez un dispozitiv pe usb imi apare o chestie de genu"USB device not recognized"..am instala ca sistem de operare win xp sp2..
are cineva vreo idee cum as putea rezolva problema?
mentinez ca:
1. am instalat drivere usb de pc cd-ul placii de baza
2.am in device manager un unknown device desi nu am conectat nimik..am dat remove dar dupa cateva secunde apare din nou.
3. mouse ul a mers pana acum 2 zile fara nici o problema pe usb..
am conectat un dispozitiv ..mi a dat o faza de ganu "power hub excedeed "...si de atunci imi apare faza asta..
4.mouse-ul e bun..l-am incercat pe alt calculator...
5.am 4 porturi usb ,dar nu merge pe nici unul(am incercat pe toate).
6.am reinstalat si windows si tot nu merge
Are cineva vreo solutie?

#2
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Hm, sper sa nu se fi busit USB-urile de pe placa.

Sugerez sa testezi USB-ul din DOS. Ar fi doua variante:
- fie cu o tastatura pe USB dupa ce ai activat suportul ei in BIOS
- fie cu mouse-ul, cu ajutorul unor drivere speciale
In felul asta o sa vezi daca este o problema hardware sau de soft.

Deasemenea, ai grija ca tot ce tine de USB din BIOS sa fie activat.

#3
maximilianrobu

maximilianrobu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.10.2006

Quote

Sugerez sa testezi USB-ul din DOS.
cum fac asta?

Quote

Deasemenea, ai grija ca tot ce tine de USB din BIOS sa fie activat.
Am activat tot ce trebuie.

Cand atasez un mouse(care acum cateva mergea fara probleme) sau alt dispozitiv pe usb
[ http://img358.imageshack.us/img358/3711/usbia5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cand atasez un mouse(care acum cateva mergea fara probleme) sau alt dispozitiv pe usb



In device manager imi tot apare un unknown device. dupa ce dau uninstall si dau refresh imi apare din nou

[ http://img403.imageshack.us/img403/5056/devicemanager2uz9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
pai sa testezi e simplu:

- faci rost de o tastatura pe USB, si bootezi in DOS cu ajutorul unei dischete sistem. Daca tastatura merge si poti sa scrii cu ea, atunci totul e ok hardware

- poti sa testezi si cu un mouse USB; pentru asta faci o discheta bootabila si pui pe ea doua drivere de DOS de mouse:
Attached File  OHCI.zip   75.3K   20 downloads
Bootezi in DOS, si lansezi pe rand fiecare driver. Unul dintre ele trebuie sa mearga si sa-ti detectezde mouse-ul.

Daca operatiunile de mai sus esueaza, insemna ca USB-urile sunt defecte fizic. In caest caz singura solutie mai e sa-ti cumperi o placa PCI cu USB-uri. Astept rezultatele.

Ca sa-ti mearga USB-ul corect in BIOS trebuie activate optiunile de genul "Enable On-chip USB" , USB keyboard" ," Assign IRQ for USB"

#5
maximilianrobu

maximilianrobu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.10.2006
USb-ul meu a cedat fin punct de vedere fizic..ce alternative am? mentionez ca este vorba de un laptop..un adaptor pcmcia-usb?cat m-ar costa sa l repar?

#6
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
deci esti sigur ca USB-ul e mort d p d vd hardware... sugerez sa incerci sa-l repari mai intai. Din pacate nu stiu daca e posibil si cat te-ar costa operatia.
Alternativa e intr-adevr un adaptor PCMCIA (CARDBUS) cu 4 USB-uri.. preturile sunt insa deosebit de piperate.

#7
maximilianrobu

maximilianrobu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.10.2006
http://www.citgrup.r...op.php?id_acc=8
vreau si eu o parere...pretul mi se pare acceptabil....calitate??

#8
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Pare OK. Si pretul e bun fata de ce stiam eu.

#9
maximilianrobu

maximilianrobu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.10.2006
am cumparat respectivul adaptor si am rezolvat problema
ianus - multumesc pentru sfaturi!

#10
axxx

axxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.11.2006

View Postmaximilianrobu, on Nov 11 2006, 22:56, said:

cum fac asta?

Am activat tot ce trebuie.

Cand atasez un mouse(care acum cateva mergea fara probleme) sau alt dispozitiv pe usb
[ http://img358.imageshack.us/img358/3711/usbia5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cand atasez un mouse(care acum cateva mergea fara probleme) sau alt dispozitiv pe usb
In device manager imi tot apare un unknown device. dupa ce dau uninstall si dau refresh imi apare din nou

[ http://img403.imageshack.us/img403/5056/devicemanager2uz9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si mie imi face la fel...am o placa de baza MSI K9 Ultra...de nivi 1 luna si nu mi`a recunoscut vecheat tastatura pe PS2..nu mergea deloc..si a luat una pe usb genius ergonomica aproape 1 mil...si...merge merge..dp care imi da la fel...In joc in nfs nu ia curbele cum trebuie...pica din senin...si la restart isi revine...si la cablu de date de la tel tot asa imi facuse..Care`i faza?sa fie bulite usb`urile?sau sa faca atingere pe ceva..din mom ce nu mergea PS`2u si la alt calc merge..e clar ca e ceva cu el..si e clar ca pe usb trebuia sa mearga ca n`are nici o legatura cu ps 2`u.help

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate