Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Ce ai mai "mesterit"?

- - - - -
  • Please log in to reply
535 replies to this topic

#505
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Leaga-i impreuna, mai scad un picutz pierderile

#506
Bebe3

Bebe3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2015
Am pus la alimentarea montajului un condensator de 2200uf/65v,se incalzeste de iese fum din el,in locul lui am pus 150uf/400v,este neaparat necesar condensator de filtraj.Multumesc celor care mi-au raspuns ,ma bucur ca schema e functionala,sunt la a doua incercare de functionare pt ca prima data am facut desenul cablajului subdimensionat si sa prajit si cei doi tranzistori si diodele,gresind am pus de 3A.Ce as vrea sa mai inteb:pot muta bobina magnetica mai departe de montaj bineinteles cu cabluri groase,oare voi avea pierdere mare pe lungimea cablului pus,ma gandeam la maxim o lungime de o jumatate de metru.



#507
Bebe3

Bebe3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2015
Am revenit cu "jucaria" care intre timp sa defectat,din cauza condesatorilor de pe bobina magnetica,acum se incalzesc numai piulitele unde vine prinsa bobina de cablaj,condensatorii oricum frigeau ,au fost de 0,33uf/400V,au fost demontati si valorile lor cresc scad,fac cum vor ei oricum si-au schimbat cu mult valorile fata de cum au fost,ei fiind noi si avand intradevar 0.33uF.Asadar rog frumos sa ma lamureasca si pe mine cine are timp si rabdare,ce fel de condensatori ash putea pune sa fie mai  rezistenti la temperatura,daca o alta valoare ar fii mai buna si bobina potrivita pt acest montaj.Ca tranzistori am avut si IRFP 460,dar sau dus cum am spus si mai sus din cauza cablajului,acum vazand ca functioneaza montajul am sa-i inlocuiesc pe cei IRFP 240 tot cu IRFP460.Mai jos va arat si montajul inca neterminat,ce bobina crede-ti ca ar fii mai buna cea de sarma ori cea din teava de cupru de 4mm invelita cu izolatie termica ,cea care este si la fierul de calcat.Multumesc

Attached Files



#508
luxornet

luxornet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 25.02.2007
Cel mai bine este sa folosesti teava de cupru izolata f.bine si sa circuli prin aceasta apa rece.
Condensatorii trebuie sa fie de curent, tensiune si putere cat mai mare, spre exemplu de 0.22uf/3000vdc (folositi la deparazitare), in jur de 20 de bucati lipiti pe teava inductorului, cu terminalele f.scurte.
Tranzistoarele si alte piese se ard adesea din cauza frecventei prea mari.

Edited by luxornet, 16 August 2015 - 19:06.


#509
Bebe3

Bebe3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2015
Daca pun un singur 4uF/500V,e mare cat placuta montajului...ce se poate intampla?Posted Image
Intradevar am vazut ca mai toata lumea foloseste un numar cat mai mare de condesatoare,de ce oare?

#510
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pentru ca nu se gasesc condensatoare de calitate foarte buna, cu tangenta unghiului de pierderi foarte mica. Ar trebui condensatori STYROFLEX, au pierderi foarte mici, dar nu gasesti la capacitati mari.

Ceea ce vrei tu sa faci lucreaza la rezonanta si curentii prin bobina si condensatori sunt foarte mari. Bobina trebuie sa fie sau din teava foarte groasa de cupru, sau din cateva sute de fire rasucite izolate de cupru emailat, cu diametrul de 0,15-0,2 mm.

Condensatorul de pe intrare e de asemenea important deoarece trebuie sa livreze varfuri de probabil cateva zeci de amperi. Pune in paralel 8 condensatori mici de cate 220-470uF/63V sau ce tensiune ai tu acolo, cauta ca sa cumperi condensatoare LowESR ptr acolo.

si ma mai mira cateva chestii pe-acolo, acum m-am uitat pe schema mai bine. Tranzistoarele alea nu au nimic care sa elimine crossconduction, cred ca se incalzesc ca dracu. bine, nici nu prea ai ce face, schema e f simpla si s-ar complica enorm.

#511
Bebe3

Bebe3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2015
Nu am apucat sa vad ca sunt calzi, din cauza defectarii condensatorilor,dar cat a functionat a iesit fum din izolatia aplicata bobinei,si suruburile care fixau bobina de cablaj deasemeni frigeau foarte tare,ma bucura faptul ca am resit sa inrosesc o sarma groasa de 4 mm,restul ramane de dezvoltat cu mici,mari sau multe  modificari.Multumesc tuturor pt ajutorul si sprijinul adus pana in acesst moment. Cu stima!Bebe

#512
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Eu am mai bagat niste instalari de panouri fotovoltaice.
Fara prea mare profit, doar ca sa le mai aduc oamenilor conditii civilizate de trai.
Cu un invertor intrat in protectie din cauza unui scurt pe iesire, altul schimbat fiindca au ros sobolanii cablurile, etc.

Edited by rinaldoparaipan, 17 August 2015 - 22:00.


#513
luxornet

luxornet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 25.02.2007
Am facut un incercator li-ion pentru mai multe celule legate in serie, cu echilibrarea incarcarii
[ http://www.vandi.ro/electronics/incarcator_liion/incarcator_liion_files/image013.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru cei interesati am scris un mic articol despre acest proiect aici

#514
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 28.05.2014
Cat de importanta este echilibrarea incarcarii la un acumulator care contine mai multe pile li-ion? Stiu ca la acumulatorii de laptop, acest lucru se face, dar el este imperios necesar si pt un acumulator de bormasina, de exemplu? Daca se poate sa imi da-ti ceva imformatii, ar fi super; multumesc :)

#515
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Foarte importanta!
Pentru un pack 2S (max 4.2V/celula => max 8.4V / pachet). Din cauza ca celule nu sunt perfect identice, se incarca diferit. Poti ajunge ca o celula sa aibe 3V si cealalta sa aibe 5V. Impreuna au 8V < 8.4V deci ar parea ca e ok dar 5V pe a 2a celula inseamna explozie!

Edited by tatarduka, 07 September 2015 - 14:54.


#516
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 28.05.2014
Offtopic: tatarduka: am inteles; fiind cam "cu lapsusuri" azi (sau de obicei Posted Image ), scriu in google "baterii legate in serie sau paralel?", dau enter, dau click pe primul link, si unde ma duce link-ul? detalii in poza; ... deci, care erau sansele? Posted Image
Ontopic: la "pack 2S", te referi la pachete de acumulatori legati in serie, corect? daca da, asta inseamna ca echilibrarea este necesara numai cand acumulatorii sunt legati in serie; pt ca daca ar fi legati in paralel, indiferent cati, tensiunea este tot de max 4,2 volti; dar, in practica, nu prea se foloseste legarea acumulatorilor li-ion doar in paralel( ca in paralel si serie, am vazut ca sunt conectati acumulatorii in laptop, ca sa ajunga si la o tensiune de peste 10v, dar si curent mai mare), pt ca ar reiesi o tensiune de doar max 4,2volti, adica f putin pt a fi folosita la ceva viabil; corect?

Attached Files



#517
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Da, 2S inseamna 2 celule legate in serie. 2p2s inseamna 4 celule grupate cate 2 in paralel si apoi inseriate. Cred ca laptop-urile au in general 2p3s sau 2p4s.
Legarea in serie se face cand e nevoie de putere mare pentru a reduce pierderile si a pentru nu fi nevoie de cabluri foarte groase (si de la incarcator si spre sursa laptopului). De altfel cred ca e mai usor si mai eficient sa scazi tensiunea decat sa o urci.

#518
luxornet

luxornet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 25.02.2007

 c-daniel, on 07 septembrie 2015 - 12:49, said:

Cat de importanta este echilibrarea incarcarii la un acumulator care contine mai multe pile li-ion? Stiu ca la acumulatorii de laptop, acest lucru se face, dar el este imperios necesar si pt un acumulator de bormasina, de exemplu? Daca se poate sa imi da-ti ceva imformatii, ar fi super; multumesc Posted Image
Am inceput sa fac montajul de echilibrare a acumulatoarelor dupa ce am descoperit ca celulele acumulatoarelor de bormasina erau distruse aproape in totalitate dupa numai 15-20 de incarcari. Celule legate evident in serie si incarcate tot la fel, fara echilibrare; acestea echipau bormasini portabile de 'firma'. Deci nu mai prezinta nimic incredere, decat garantia scrisa.

#519
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Sa ne spui despre solutia aleasa: ceva cu chip dedicat sau un diy cu tranzistoare si referinta de tensiune?

#520
luxornet

luxornet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 25.02.2007
Pentru cei interesati am scris un mic articol despre acest proiect aici.
Vezi si postarea mea de mai sus.

Edited by luxornet, 09 September 2015 - 06:11.


#521
luxornet

luxornet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 25.02.2007
[ http://www.vandi.ro/electronics/termostat/termostat_files/image001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am facut 2 termostate (unul de ambient, altul pentru un consumator mai puternic).
Schema si cablajele le-am pus aici

#522
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
[ http://i66.tinypic.com/x2mmc0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dCDS7_pghdc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i65.tinypic.com/hwzwgm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://i64.tinypic.com/33pd93k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uB6GYNywIBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate