Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

cr=? pt monitoare lcd

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
cristy_m_a

cristy_m_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.11.2006
stie cineva sa-mi spuna ce inseamna cr=10, cr=5 la un monitor lcd ,
stiu ca e legat de unghiul de vizibilitate dar vreau sa stiu ce inseamna cr-ul
apropa imi spune cineva parerea despre un monitor benq FP93G


la acest monitor  este specificat unghiul de vizibilitate 145/140 la cr=5 si 160/160 la cr = 10
ce inseamna acel cr???? stie cineva sa-mi raspunda?

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cand indica unghiurile de vizibilitate, producatorii iau in calcul un Contrast Ratio de 10:1, respectiv un Contrast Ratio de 5:1.

Sa zicem ca un monitor LCD are un Contrast Ratio de 500:1. Acesta este contrastul atunci cand te uiti direct din fata monitorului.

Daca monitorul ala are indicat un unghi de vizibilitate de 160 de grade pe orizontala la un cr=10, atunci (teoretic) daca te uiti la monitor sub un unghi de 160/2 = 80 de grade (pe orizontala unghiurile de vizibilitate sunt simetrice stanga-dreapta), imaginea are un Contrast Ratio de 10:1. Adica se vede foarte prost. La 5:1 e si mai rau.

La fel cu situatia timpilor de raspuns, unghiurile de vizibilitate indicate de producator trebuie luate ca valori informative. Nimeni nu indica unghiurile la care imaginea mai are un contrast de 150:1 sa zicem.

Un monitor cu unghi de vizibilitate de 160 pe orizontala la cr=10 poate fi "imbunatatit" peste noapte astfel incat sa devina un monitor cu unghi de vizibilitate de exemplu de 170 pe orizontala prin masurarea unghiurilor la cr=5 in loc de cr=10. Nu-i asa ca se vinde mai bine?

Edited by Seb, 16 November 2006 - 14:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate