Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 

2 placi de retea + 2 neturi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Am 2 placi de retea si pe fiecare pot iesi pe net (prin provideri diferiti).
Pot face ceva ca pe win xp sa pot folosi ambele placi de retea? Adica sa browsez pe una si sa downlodez pe cealalta?

#2
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
destul de dificil sa o scoti la capat :( cred ca cea mai simpla solutie va fi sa pui un server care sa ruteze preferential anumite conexiuni pe unul din provideri de ex metro pe rds si extern pe astral. Cea mai simpla varianta pe care mi-o imaginez e o statie linux spre care sa faci vnc si pe care pui downloadurile.

sa aduni neturile nu se poate :( asta incerc si eu sa fac in perspectiva

#3
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ups... stai incet, ca daca imi "iei fata" cu linux ma arunci in "decor".

Strict pe xp pro daca se poate intra deodata pe ambele placi, dar cu programe diferite, NU VREAU SA LE UNESC SA-MI CRESC VITEZA DE DL.


vnc=?

486 dx2 e bun pt un server de linux cu vnc? (depinde ce inseamna vnc, ca s-ar putea sa nu aiba sens intrebarea asta).

Sau nu mai fac nimik, pun 486dx2 (dupa ce-i gasesc alta placa de retea pe isa, ca asta care o are nu emrge decat bnc-ul) pe una din retele si calcul asa pe cealalta si gata.

OFFTOPI: unde gasesc o placa functionala de retea pe isa cu utp? a mea ce ar putea sa aiba de nu merge? pur si simplu nu se aprinde ledul in sw, cu acelasi cablu cu care alt calculator merge, deci cablul e bun.

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
pe scurt:

1. matale vrei sa faci load-balancing pe windoz XP (sau un fel de) ... din cate shtiu eu, nu prea ai cum ...

2. VNC - http://www.realvnc.com/

3. e foarte posibil sa fie dus portul UTP de pe placa aia ... cauta pe la SHuri ... eventual pe burse pe net ... am eu ceva, dar numai cu bnc - deci NU te ajuta ...

#5
dix

dix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 20.09.2002
O idee (nu stiu daca merge) ar fi sa adaugi o ruta in win catre un proxy,
prin care o sa faci browsing (iti trebuie un proxy in afara). Ruta va avea ca gateway, gw-ul unei conexiuni. Gw celeilalte conexiuni va fi default gateway.

route ADD ip_proxy MASK 255.255.255.255  gateway_conex IF nr_interfata
Da route la linia de cmd si vezi sintaxa exacta.

Asa o sa ai browsing care iese spre proxy pe o conexiune si restul pe cealalta.

#6
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Apropo de ceva asemanator:
Ati folosit Multilink de la dial-up connections?
Asta ce face? un fel de multiplexare?

Chestii care poate va ajuta:

a.) 2 or 4 Multiport NIC - Face load balancing (http://www.znyx.com/)

Link Aggregation
Combines two or more network links into a bonded trunk, which aggregates throughput from the separate connections for more bandwidth. In a CPU-to-CPU configuration, RAINlink Link Aggregation cuts transmission time in half - with automatic failover and failback. Communications continue even if one channel fails in a multi-link trunk. Latter feature is called Load Balancing.

Load Balancing
RAINlink load balances traffic across any trunk or groups of trunks to prevent interrupting network applications and services.

b.) Nexland Pro800turbo Internet Security Box (router)

Designed for settings in which losing your Internet connection is not an option, The Nexland ISB Pro800turbo load-balances 2 independent Internet Connections making them seem as one. Mix DSL, Cable and or T1 connections for increased speed and redundancy.
The web-based interface allows you to define percentages of use for each line. If one line goes down, 100% of the traffic is sent to the good line automatically. A serial connection behind the Nexland ISB Pro800turbo automatically keeps your network connected to the Internet via an external analog or ISDN modem* in the unlikely event that both your primary connections go down.

The Nexland ISB Pro800turbo also features Nexland's patent-pending technology which supports unlimited IPsec VPN tunnels behind the firewall. You can ensure that your data is secure whether it is on the corporate network or on your home computer.

#7
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Originally posted by dix
O idee (nu stiu daca merge) ar fi sa adaugi o ruta in win catre un proxy,
prin care o sa faci browsing (iti trebuie un proxy in afara). Ruta va avea ca gateway, gw-ul unei conexiuni. Gw celeilalte conexiuni va fi default gateway.

route ADD ip_proxy MASK 255.255.255.255  gateway_conex IF nr_interfata
Da route la linia de cmd si vezi sintaxa exacta.

Asa o sa ai browsing care iese spre proxy pe o conexiune si restul pe cealalta.


 

route ADD 157.0.0.0 MASK 255.0.0.0  157.55.80.1 METRIC 3 IF 2

       destination^      ^mask      ^gateway     metric^    ^

                                                   Interface^


Cam asa arata rezultatul...
la mine ar trebui sa scriu:
"route ADD 213.*.*.* MASK 255.255.255.0 212.*.*.* METRIC 3 IF 2"?

La interfata las 2?

#8
dix

dix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 20.09.2002
Masca trebuie sa fie 255.255.255.255, pca adaugi o ruta catre un
singur calculator, proxy-ul.

Incearca

route ADD 213.*.*.*.  mask 255.255.255.255   212.*.*.*

Ar trebui sa se prinda singur care e interfata, dupa gateway.
Metric nu cred ca ai nevoie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate