Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Tips&Tricks pt cumparat DSLR-uri de pe net

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006
Cred ca sunt destui cei care nu isi permit sa cumpere DSLR-uri de la magazine(mai ales din tara)... si se bucura de un pret mai mic gasit pe cine stie ce site de anunturi....

dar spre dezamagirea mea... sunt destui si cei care si-au luat tepe destul de urate... si au ramas si fara putinii bani stransi pt un DSLR decent...

Asa ca... daca ai luat teapa... sau daca sti cum sa eviti o eventuala teapa... esti invitat sa impartasesti din experienta ta si cu restul populatiei... ca sunt sigur ca multa lume ar fi interesata...

Raspunsuri sunt asteptate cu nerabdare!!!! Si ffff apreciate!!!!!

Edited by boogieman, 02 November 2006 - 15:05.


#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Pai teapa in adevaratul sens al cuvantului.. mai greu sa iei.
-In primul rand ca vanzatorul trebuie sa dea nume/adresa reala daca vrea sa si incaseze banii... asa e usor de gasit si de luat la intrebari (cu politia, cu prietenii, cu recuperatorii, racketzii...etc).
-In al doilea rand pentru ca, daca observi ca ai luat teapa(si observi in prima ora...) poti blica plata rambursuli catre beneficiar si sa anunti politia.
-Poti folosi serviciul de curierat care permite verificarea marfii in prezenta curierului inainte de achitarea banilor - nu-ti place, proces verbal, sigiliu si back to seller.


In rest... testezi bine aparatul si vezi ce cumperi, verifici aspectul..etc.

PS. Nu mai scrie cu "sh' , "tz" si alte din astea ca ma zgarie pe retina...

#3
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Nu o pot numi chiar tzeapa dar cand mi-am luat eu camera costa 3400ron, a doua zi au ieftinit-o la 3200 iar dupa 2 saptamani la 2900  :death:

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postflorinel, on Nov 2 2006, 14:24, said:

Nu mai scrie cu "sh' , "tz" si alte din astea ca ma zgarie pe retina...

OT: eu din cauza lor nu am raspuns la topic. deh, hachite de mosneag ...

#5
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006
Completare:
...
am inceput acest topic pt ca sunt pe cale de a achizitiona un Nikon D50 kit gasit intr-un anunt pe net...

Aparatul costa destul de putin ($700) in comparatie cu preturile de magazin... si este nou shi sigilat....
dar mi-ar parea chiar rau sa imi iau teapa... ca o sa treca cel putin 3-4ani pana mai fac rost de atatia bani special pt un DSLR... asa ca pls help....


Aparatul se trimite prin Fan Courier (www.fancourier.ro) cu plata la curier... dar nu stiu daca ma lasa sa verific pachetul inainte sa semnez la primire... adica prin verificare vreau sa spun desfacere si inspectare atenta a fiecarei componente :)

View Postflorinel, on Nov 2 2006, 14:24, said:

PS. Nu mai scrie cu "sh' , "tz" si alte din astea ca ma zgarie pe retina...


Scuze pt "sh" si "tz"... mess-u e de vina ... m-am blocat... cred ca o sa ajung sa scriu asa si la cursuri... treceti cu vederea de data asta si promit ca nu se mai repeta :)

Edited by boogieman, 02 November 2006 - 15:07.


#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View Postboogieman, on Nov 2 2006, 14:30, said:

Completare:
...
am inceput acest topic pt ca sunt pe cale de a achizitziona un Nikon D50 kit gasit intr-un anuntz pe net...

Aparatul costa destul de putzin ($700) in comparatzie cu pretzurile de magazin... shi este nou shi sigilat....
dar mi-ar parea chiar rau sa imi iau tzeapa... ca o sa treca cel putzin 3-4ani pana mai fac rost de atatzia bani special pt un DSLR... asha ca pls help....
Aparatul se trimite prin Fan Courier (www.fancourier.ro) cu plata la curier... dar nush daca ma lasa sa verific pachetul inainte sa semnez la primire... adica prin verificare vreau sa spun desfacere shi inspectare atenta a fiecarei componente :)
Scuze pt "sh" si "tz"... mess-u e de vina ... m-am blocat... cred ca o sa ajung sa scriu asa si la cursuri... treceti cu vederea de data asta si promit ca nu se mai repeta :)

Papaipi dupupapa cupum tipi-am spus,nupu ieipi tepeapa apasapa upusopor, dapacapa epestipi apatent.

Iti e usor sa citesti ce-am scris? Cam asa ma chinui eu sa citesc ce scrii tu.
De unde vrei sa iei? Okazii? poti verifica acolo ce rating are vanzatorul.

Edited by florinel, 02 November 2006 - 14:34.


#7
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Eu am mai cumparat lucruri din surse "neoficiale", dar de fiecare data m-am intalnit "live" cu persoana respectiva si am verificat atent marfa. Pana acu' n-am luat nici o teapa... In schimb am luat destule "tepe" din magazine :D

#8
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006

View Postflorinel, on Nov 2 2006, 14:32, said:

Papaipi dupupapa cupum tipi-am spus,nupu ieipi tepeapa apasapa upusopor, dapacapa epestipi apatent.

Iti e usor sa citesti ce-am scris? Cam asa ma chinui eu sa citesc ce scrii tu.
De unde vrei sa iei? Okazii? poti verifica acolo ce rating are vanzatorul.

Nu dupa Okazii... dupa Evrika.... dar am mai vazut anuntul si pe alte site-uri

http://www.evrika.ro...t.php?n=1317048 ... asta e anuntul...

oricum, am vb pe mail cu respectivul si mi-a raspuns destul de promt si profesional... deci nu prea am motive de ingrijorare... dar vreau eu sa fiu fff sigur ca nu arunc cu banii pe fereastra :)

Acelasi mesaj e postat si pe efoto (http://www.efoto.ro/anunt.php?ID=9595) dar nici ei nu au rating pt useri care posteaza....

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Pretul e marisor.Adica... uite : http://www.dm.ro/?w=...t...D50&idp=154

Sau, cu 2 obiective : http://www.dm.ro/?w=...p;dmr=NID501855

Garantie 24 luni.
E drept, doar Body, insa sunt convins ca gasesti si un obiectib destul de ieftin  second.

Edited by florinel, 02 November 2006 - 14:51.


#10
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006

View Postflorinel, on Nov 2 2006, 14:48, said:

Pretul e marisor.Adica... uite : http://www.dm.ro/?w=...t...D50&idp=154

Garantie 24 luni.
E drept, doar Body, insa sunt convins ca gasesti si un obiectib destul de ieftin  second.


Partea proasta este ca doar bani astia ii am deocamdata si nu prea vreau sa mai astept sa strang si pt un obiectiv...

Oricum... ce parere aveti s-ar merita mai mult un EOS 350D kit la 780$$$?????(asta e la sigur ca mi-l aduce cineva din afara)

#11
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006

View Postboogieman, on Nov 2 2006, 14:52, said:

Partea proasta este ca doar bani astia ii am deocamdata si nu prea vreau sa mai astept sa strang si pt un obiectiv...

Oricum... ce parere aveti s-ar merita mai mult un EOS 350D kit la 780$$$?????(asta e la sigur ca mi-l aduce cineva din afara)

Stiu ca se ajunge la vechea disputa Nikon D50 Vs. Canon EOS 350D... si am inceput acest topic cu alt scop... dar este o problema inca de actualitate... :)

Edited by boogieman, 02 November 2006 - 15:10.


#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
indiferent pe care il vei lua.... nu e mare diferenta.Omu` e mai important decat scula. ...... :scratchchin:  desi.....e si scula importanta.....da` asta in cu totul alte circumstante. :tomato:

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ca idee ... focus94.ro -> k110d e la 22.000.000 cu tot cu obiectiv, factura, garantie etc ...

#14
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
parerea mea e sa il inalnesti pe om fata in fata. nu avem o tara asa mare si cu 1 milion ajungi oriunde. vei face un drum obositor, vei pierde o zi, vei da mai multi bani ... dar eu zic ca e o asigurare care merita platita. asa am facut eu si mi se pare cea mai sigura metoda. nu te sfii sa pureci aparatul pe toate partile si sa intrebi despre orice ti se pare in nergula (chiar daca te faci de ras). sunt multi bani si e pacat.

#15
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006
Multumesc mult ca v-ati spus parea in aceasta problema super importanta (cel putin pentru mine :) ) Deocamdata nu m-am hotarat daca sa fac eu drumul obeositor de 16ore (dus-intors) pana la Cluj si sa dau cei 500mii (tot dus-intors) pe bilet sau sa astept sa imi vina prin curier rapid care costa doar 135mii... oricum sper sa iasa bine treaba... Promit ca revin cu o completare dupa ce ma vad cu aparatul in mana...


Multa bafta si la muuuulte poze reusite!!!!

Edited by boogieman, 02 November 2006 - 17:05.


#16
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
16 ore din viata ta si 500.000 din buzunarul tau mi se pare o polita de asigurare decenta pentru 700$. :D
bafta!

#17
boogieman

boogieman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.10.2006
Am o intrebare grea... :(... exista vreaun posesor de Nikon d50 care are niste timp liber weekend-ul asta si care sta aproape de regie... si ... care are bunavointa sa ma lase si pe mine(un inca neinitiat in ale DSLR-urilor) sa se joace vreo 25-30 minute cu aparatul lor in scopul de a cunoaste mai bine (si intim chiar) functionarea acestui aparat :)... nu de alta... dar cand o sa vina al meu... macar sa stiu la ce sa ma astept... si sa evit eventual cateva intrebari prostesti...


Multzumesc anticipat!!!!!


P.S.

Dau o bere ,doua, trei :) !!!!

Edited by boogieman, 02 November 2006 - 23:03.


#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Nu stiu daca o sa te lasa cineva sa-i cunosti...intim aparatu`, da` de aratat cred ca o sa gasesti....
BTW, ce curierat e ala de 135.000? eu n-as recomanda pentru aparatul foto decat Cargus, care au sticker cu "fragil" si care isi fac treaba bine, din experientele mele.
Sa nu te trezesti ca dai banii pe un aparat care ajunge dezasamblat la tine....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate