Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

ASUS P5B

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 28.11.2001
Ce este concav, radiatorul sau CPU ul? Senzorii imbatati...se poate. Dar era 100 % incarcatcpu ul. Am inteles ca max. ar fi 60. Maine merg la service cu tot pc ul. Sa vedem ce zic domnii de acolo.

Edited by badmania98, 11 December 2006 - 20:18.


#20
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

View Postbadmania98, on Dec 11 2006, 20:17, said:

Ce este concav, radiatorul sau CPU ul? Senzorii imbatati...se poate. Dar era 100 % incarcatcpu ul. Am inteles ca max. ar fi 60. Maine merg la service cu tot pc ul. Sa vedem ce zic domnii de acolo.
Pai ai 57 de grade.Softul ala de la asus e probababil cu probleme.Eu le-am si sters..mi se tot bloca interfata :D

#21
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 28.11.2001
si eu cred ca o sa le sterg. Ma streseaza. Ce mama supararii, imi arata niste temperaturi...Dar cum spuneam, sa vad ce spun si meseriasii de la service.

#22
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 28.11.2001
Am fost la service in 10 minute s a rezolvat problema. De la ce? Nu a vrut sa mi spuna nenea. Cica din BIOS. Am verificat in BIOS, singura schimbare este ca a dezactivat QFAN urile.  :wacko:  Nu e sigur numai de acolo. A dat si coolerul jos dar nu stiu ce a mesterit pe acolo. Poate un contact, oxidare, naiba stie. Cu QFan in BIOS activat am temeperaturi ceva mai mari. Si nu misca deloc la solicitarea procesorului. Cu el dezactivat am temperaturi bune dar... imi ingheata picioarele. Acum ASUS imi indica temperaturi mult mai mici decat celalalt utilitar. Atasez temperaturile cu QFAN dezactivat , CPU 100% incarcat si CPU normal.
Later Edit: Acum am bagat de seama ca coolerul este montat in alta pozitie. Atasat, pozitia actuala. Cu rosu, cum era montat inainte.

Attached File  0.JPG   168.51K   66 downloads  Attached File  100.JPG   216.93K   74 downloadsAttached File  cooler.JPG   388.57K   95 downloads

Edited by badmania98, 12 December 2006 - 14:51.


#23
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

View Postbadmania98, on Dec 12 2006, 14:17, said:

Am fost la service in 10 minute s a rezolvat problema. De la ce? Nu a vrut sa mi spuna nenea. Cica din BIOS. Am verificat in BIOS, singura schimbare este ca a dezactivat QFAN urile.  :wacko:  Nu e sigur numai de acolo. A dat si coolerul jos dar nu stiu ce a mesterit pe acolo. Poate un contact, oxidare, naiba stie. Cu QFan in BIOS activat am temeperaturi ceva mai mari. Si nu misca deloc la solicitarea procesorului. Cu el dezactivat am temperaturi bune dar... imi ingheata picioarele. Acum ASUS imi indica temperaturi mult mai mici decat celalalt utilitar. Atasez temperaturile cu QFAN dezactivat , CPU 100% incarcat si CPU normal.

Attachment attachment  Attachment attachment
Q fan nu face decat sa  regleaze turatia ventilatoarelor dupa un preset.Ca sa se modifice turatia dinamic ai nevoie de un soft ca SpeedFan.Uite aici o poza cu temperaturile mele si turatiile ventilatoarelor dupa 10 minute de orthos.Northbridge-ul are 39 de grade iar tempearatura ambientala este de 20 grade(conform monitorului de pe carcasa).De precizat ca cipurile de pe placa de baza sunt mult mai reci cand este solicitat procesorul deoarece ventilatoarele se misca mai repede.

Attached Files


Edited by CPX, 12 December 2006 - 14:50.


#24
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 28.11.2001
Poate ca functioneaza cu softul precizat. Dar nu i am dat de cap sa functioneze cu softul original venit de la ASUS cu placa de baza.

#25
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

View Postbadmania98, on Dec 12 2006, 14:53, said:

Poate ca functioneaza cu softul precizat. Dar nu i am dat de cap sa functioneze cu softul original venit de la ASUS cu placa de baza.
Pai lasa softurile asus..nu sunt prea stabile si prea utile...pe mine m-au enervat din prima....foloseste cu incredere SpeedFan..

#26
AOnline

AOnline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 08.01.2006
Eu am un E6300 ( cu cooleru din cutiuta lui de la intel ) + P5V-VM DH + carcasa bine aerisita, cu palnie, deasupra coolerului.

Cooleru e si putintel clockat.

Iote rezultatul:

[ http://gosms.info/temperatura_core_2_duo_idle.GIF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AOnline, 17 December 2006 - 23:33.


#27
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Salut badmania98. Tot placa asta vreau sa o achizionez. Care este sfatul tau dupa experienta avuta?
Pt restul lumii Asus sau Gigabyte ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate