Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cultura si civilizatia românilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2048 replies to this topic

#2017
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postbelemistul, on 28 septembrie 2020 - 20:15, said:

romanii educatii sunt prin definitie cnn-isti
ce inseamna cenenist, care se *uita la stirile ceneniste sau care *e stiri ceneniste.
Attached File  Screenshot_1.jpg   44.45K   8 downloads

Edited by zz_dop, 28 September 2020 - 22:30.


#2018
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postzz_dop, on 28 septembrie 2020 - 22:29, said:

ce inseamna cenenist, care se *uita la stirile ceneniste sau care *e stiri ceneniste.
Attachment Screenshot_1.jpg

Stirea prezentata e intr-adevar hazlie, dar te rog, te rog nu hrani trollii. Hai sa scriem pe topic si sa ne simtim bine impreuna, asa cum trebuie sa fie intr-o cumunitate. Daca colegul belemist de forum incearca sa jigneasca ori sa provoace fara motiv pe co-forumisti, va sfarsi suspendat. Daca ii dai atentie ori il incurajezi, o sa fie suspendat mai repede. Hai sa il ajutam sa stea pe forum chiar daca are un soi de sindrom Tourette in scris. Faptul ca e pe un forum romanesc arata ca ii pasa de Romania, chiar daca frecvent nu stie sa o arate. Sa il apreciem pentru asta si sa nu ii grabim suspendarea.

Scuze pentru off-topic, promit ca nu mai fac.

#2019
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View Postclorel_utnapishtim, on 29 septembrie 2020 - 00:21, said:

Daca colegul belemist de forum incearca sa jigneasca ori sa provoace fara motiv pe co-forumisti, va sfarsi suspendat. Daca ii dai atentie ori il incurajezi, o sa fie suspendat mai repede. Hai sa il ajutam sa stea pe forum chiar daca are un soi de sindrom Tourette in scris
syndromul Tourette grafic:

Attached Files

  • Attached File  th.png   241.75K   11 downloads


#2020
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

View Postclorel_utnapishtim, on 28 septembrie 2020 - 21:34, said:

Ce inteleg eu de aici e ca in Romania lucrurile sunt, cel putin la nivel oficial, mai formale decat in US.
Depinde unde și în US, în zina NE sînt mai formaliști decât în România, în California sigur că nu.

Aici o observație, la București lucrurile pot să fie foarte diferite fașă de restul țării, și mai ales jumătatea de Nord a Transilvaniei unde trendul e dat de Cluj.

Quote

Pronumele personale de politete (dumneavoastra etc) sunt inca folosite in Romania, dupa modelul francez si german. Am vazut ca se incearca introducerea modelului american  - adresarea cu numele de botez/prenumele - si prin institutiile romanesti, dar fara mare succes.
Depinde în ce context. Companiile merg pe model american, doar prenume. Acolo folosirea lui dumneavoastră înseamnă că ții distanța față ce o persoană sau poziție.

Quote

Despre mancare - fast-food-ul preferat al romanilor cred ca e shaworma de pui (piept de pui la rotisor, lipie si salata, in US ar fi categorisit super-healthy food). Burger-ii de vita nu cred ca au prins la populatie. In general, consumul de carne de vita (din statisticile de pe internet) e relativ mic in Romania.
Vita de disproporționat de scumpă la noi, în restaurante un meniu cu vită e la dublu preț față de orie altceva, deci o chestie care mai are nevoie de timp.
Aici în Nord burgerii merg foarte bine, shaorma mult mai puțin.

Edited by Morosanul, 29 September 2020 - 09:02.


#2021
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View PostMorosanul, on 29 septembrie 2020 - 09:01, said:


Aici în Nord burgerii merg foarte bine, shaorma mult mai puțin.

Ai idee cum sunt facuti burgerii in Nordul Romaniei? Ce fel de carne, ce mirodenii, poate alte componente (paine, ou?) mai sunt folosite? Stiu ca in Banat (tot in Sud, adica) exista "plescavitza" (probabil influenta sarbeasca): e un soi de burger, dar clar are alt gust.

Inlocuirea carnii de vita cu porc nu e specifica doar romanilor. Am fost la un restaurant unguresc din US unde aveau meniu cu 2 variante: cea ungureasca si cea secuiasca. Principala diferenta era porcul (in varianta secuiasca) in locul vitei (in varianta ungureasca). Spre exemplu, gulas de porc :)

#2022
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Exact, gulașul cu porc se numește secuiesc.
Interesant că la noi în Maramulreț se face cu miel...

Burgerii sînt cu vită, mai mult nu știu, dar asta e de obicei marca, soiul de vită.

#2023
anarch

anarch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 13.06.2008

View Postbelemistul, on 28 septembrie 2020 - 20:15, said:

si eu ii remarc de la distanta cand ajung pe aeroporturi internationale:

nu mai zbura cu low-cost, ce altceva sa zic...

#2024
anarch

anarch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 13.06.2008

View Postclorel_utnapishtim, on 29 septembrie 2020 - 16:05, said:

Ai idee cum sunt facuti burgerii in Nordul Romaniei? Ce fel de carne, ce mirodenii, poate alte componente (paine, ou?) mai sunt folosite? Stiu ca in Banat (tot in Sud, adica) exista "plescavitza" (probabil influenta sarbeasca): e un soi de burger, dar clar are alt gust.

Inlocuirea carnii de vita cu porc nu e specifica doar romanilor. Am fost la un restaurant unguresc din US unde aveau meniu cu 2 variante: cea ungureasca si cea secuiasca. Principala diferenta era porcul (in varianta secuiasca) in locul vitei (in varianta ungureasca). Spre exemplu, gulas de porc Posted Image

s-a schimbat paradigma culinara, greu mai gasesti o shaormerie prin cartierele mai rasarite; burger-ii si coastele sunt de actualitate, burgeri facuti din carne de vita(de multe ori angus) dar bineinteles nu choice pieces :))

#2025
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View Postanarch, on 29 septembrie 2020 - 16:36, said:

nu mai zbura cu low-cost, ce altceva sa zic...
de obicei vin din SUA cu Lufthansa, KLM, Air France, Brittish Airways.

zici ca astea toate sunt low cost?
nu stiam.

Cum am spus-o, romanii au un mod ciudat de a intelege realitatea.
pe invers. CA si atunci cand ocupa intreg compartimentul de bagaje carry on cu o palarie de soare sau o punga cu ciocolata
sau cand se imbraca cu marci populare printre indienii tamili.

Edited by belemistul, 29 September 2020 - 18:28.


#2026
anarch

anarch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 13.06.2008

View Postbelemistul, on 29 septembrie 2020 - 18:25, said:

de obicei vin din SUA cu Lufthansa, KLM, Air France, Brittish Airways.

zici ca astea toate sunt low cost?
nu stiam.

Cum am spus-o, romanii au un mod ciudat de a intelege realitatea.
pe invers. CA si atunci cand ocupa intreg compartimentul de bagaje carry on cu o palarie de soare sau o punga cu ciocolata
sau cand se imbraca cu marci populare printre indienii tamili.

ok boomer.

e off topic incercarea asta de flame.

#2027
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View Postanarch, on 29 septembrie 2020 - 19:19, said:

ok boomer.

e off topic incercarea asta de flame.
vezi ca practici insultarea preopinentului.
Eu am afirmat-o pe aia observata de mine.
Nu mint, nu exagerez, doar intamplate.

#2028
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Care e situatia teatrului in Romania? Stiu ca in anii '90 Bucurestiul avea o oferta extraordinara de piese de teatru, iar salile erau mereu pline. Nu stiu cum au evoluat lucrurile, si nici nu stiu dramaturgi noi din Romania. Vad ca Vlad Zografi, popular acum 20 de ani, nu mai e activ in dramaturgie.

Apropo de dramaturgie si romani. Alta caracteristica a romanilor (dupa observatiile proprii si experienta personala) e ca nu au respect pentru autoritatea formala (dupa mine, roman fiind, pe buna dreptate). Romanii nu isi respecta seful doar fiindca le e sef. E o trasatura pe care o vad mult la est-europeni, posibil un produs al experientelor din comunism combinate cu o educatie solida; contrasteaza mult cu servilismul vesticilor si asiaticilor. Legatura cu dramaturgia romana e pozitia lui Andrei Serban relativ la noile "standarde" academice. Nu am sa o descriu aici, cautati pe net (in romana e prezentata in interviul sau cu Eugenia Voda).

#2029
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Respingerea autorității e o chestie formată în secole, pentru că est-europenii demult nu au avut conducători care să merite respectul și ascultarea s-a făcut numai de musai.
Occidentalii au învățat că încrederea într-un conducător competent e importantă în succesul de grup, și au putut s-o mai și experimenteze.

Asta cu plusuri și minusuri, în ambele cazuri.

#2030
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postclorel_utnapishtim, on 30 septembrie 2020 - 20:00, said:

Care e situatia teatrului in Romania? Stiu ca in anii '90 Bucurestiul avea o oferta extraordinara de piese de teatru, iar salile erau mereu pline. Nu stiu cum au evoluat lucrurile, si nici nu stiu dramaturgi noi din Romania. Vad ca Vlad Zografi, popular acum 20 de ani, nu mai e activ in dramaturgie.

Apropo de dramaturgie si romani. Alta caracteristica a romanilor (dupa observatiile proprii si experienta personala) e ca nu au respect pentru autoritatea formala (dupa mine, roman fiind, pe buna dreptate). Romanii nu isi respecta seful doar fiindca le e sef. E o trasatura pe care o vad mult la est-europeni, posibil un produs al experientelor din comunism combinate cu o educatie solida; contrasteaza mult cu servilismul vesticilor si asiaticilor. Legatura cu dramaturgia romana e pozitia lui Andrei Serban relativ la noile "standarde" academice. Nu am sa o descriu aici, cautati pe net (in romana e prezentata in interviul sau cu Eugenia Voda).

Nu mai exista cultura si arta cunoscuta in Romania pentru ca aste nu sunt manele. Nu se mai atransmite mai nimic cultural la TV, nici pe la teatre, spectacole, etc..
Toti artistii si oamenii de cutura pleaca din tara sa-si gaseasca alte posibilitati de consacrare.
A mai avut Romania asa o perioada cand mai toti oamenii de cultura plecau la Paris sau Viena si se faceau acolo cunoscuti.

Iara veti spune ca sunt un nostalgica, dar piesele de teatro si repertoriul teatrelor si a operelor din Romania dinainte de '89 erau infinit mai bogate
La fel si producerea de filme, chiar daca cele istorice erau cam masluite istoric, dar erau totusi file bune romanesti.
La talia cantaretilor de muzica usoara si populara din acele vremuri nu se vor mai ridica in Romania niciodata.

Astazi fiecare isi vade de maraul lui sa castige cat mai multi bani sa-si poata plati dtoriile si sa mai si traiasca putin. Nu le arde la astia de teatru, opera, poazie
cari s.a.m.d...

#2031
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View Postclorel_utnapishtim, on 30 septembrie 2020 - 20:00, said:

Care e situatia teatrului in Romania? Stiu ca in anii '90 Bucurestiul avea o oferta extraordinara de piese de teatru, iar salile erau mereu pline
in decembrie 1989 m-am reintors in Romania dupa o lunga perioada de timp.
intre 1990 si 1995 mai mult am locuit prin Romania, in special Bucuresti.
Prietenii mei actori si dramaturgi se plangeau ca au ramas cu salile goale.
Romanii devenisera toti antreprenori: vanzatori stradali.

View Postclorel_utnapishtim, on 30 septembrie 2020 - 20:00, said:

. Legatura cu dramaturgia romana e pozitia lui Andrei Serban relativ la noile "standarde" academice.
Serban Andrei se refera la aservirea culturala occidentala la modele de tip neo-comunist: multiculturalism, cancel culture, porcarii din astea.

View PostMorosanul, on 30 septembrie 2020 - 20:15, said:

Respingerea autorității e o chestie formată în secole,
aiurea.
romanii sunt obedienti.
Dovada o vezi cum au iesit in strada in decembrie 1989: pur si simplu ca gastile dupa gascanul sef.
Dupa care au perpetuat un sistem al gascanului sef.

Edited by belemistul, 30 September 2020 - 23:15.


#2032
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
E bun așa, tocmai ai dovedit contrariul :D
Deci da, în 89 au ieșit în stradă fără gâscan. Sau berbec. Sau ce-ți alegi tu :P

#2033
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View PostMorosanul, on 01 octombrie 2020 - 08:14, said:

E bun așa, tocmai ai dovedit contrariul Posted Image
Deci da, în 89 au ieșit în stradă fără gâscan.
erai copil.
nu cred ca stii despre ce e vorba.
iti pot arata fotografii si filme cu muncitorii scosi din fabrici si uzine,
aliniati in coloane,
condusi de gascani
Si bineinteles cei cu portavocea (de unde aveau ei portavocea?) care-i dirijau: "fara violenta"
dupa care "in genunchi"
pe urma "scularea"
pe urma "in genunchi" - rugaciuni si alte chestii.

#2034
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Aia a fost după ... climax.
Înainte e întrebarea.

P.S. Copil, da precoce :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate