Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Pasta termoconductoare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Cum pot sterge pasta termoconductoare de pe procesor? Cineva mi-a spus sa folosesc o carpa umeda, dar pasta aia e prea tare ca sa se stearga cu carpa. Ce pot folosi pt a curata procesorul de pasta intarita pentru a-i pune una noua?

#2
jack_daniels6996

jack_daniels6996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 23.06.2005
orice substanta care nu ataca plasticul. alcool isopropilic, spirt medicinal, palinca sau jack daniels de 12 ani.
pasta noua pe care o sa o pui sa fie daca se poate artic silver 5 sau artic alumina. nu pune pasta multa ( ceva mai mult ca un graunte de orez) pe care o intinzi uniform pe toata suprafata.

#3
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

 jack_daniels6996, on Oct 28 2006, 14:30, said:

orice substanta care nu ataca plasticul. alcool isopropilic, spirt medicinal, palinca sau jack daniels de 12 ani.
pasta noua pe care o sa o pui sa fie daca se poate artic silver 5 sau artic alumina. nu pune pasta multa ( ceva mai mult ca un graunte de orez) pe care o intinzi uniform pe toata suprafata.
Merci pentru informatii....exact la arctiv silver5 m-am gandit...sper sa si gasesc.
Chiar voiam sa intreb cum se aplica pasta noua :)...exista vreun link ceva care sa arate efectiv cum se face si cat se pune?

#4
jack_daniels6996

jack_daniels6996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 23.06.2005
este intr-o mica seringa. curata bine pastila de siliciu cu alcool isopropilic. sterge apoi cu o carpa moale. sterge si pasta de pe talpa coolerului. aplica pasta din seringa pe suprafata pastilei procului. cantitatea sa fie cam cat un bob de orez ceva mai mare (nu pune ca margarina rama pe paine). intinde cu varful degetului pasta pe toata suprafata pastilei cat mai uniform. apoi pune coolerul. ai grija cum il pui sa nu fie invers verifica talpa coolerului inainte sa coincida cu profilul suportului procului. (stiu eu un baiat destept care s-a grabit si la pus invers si acum are un frumos breloc de chei in loc de procesor). daca ne spui ce procesor si ce cooler ai poate te ajutam mai mult. bafta.

#5
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

 jack_daniels6996, on Oct 28 2006, 14:53, said:

este intr-o mica seringa. curata bine pastila de siliciu cu alcool isopropilic. sterge apoi cu o carpa moale. sterge si pasta de pe talpa coolerului. aplica pasta din seringa pe suprafata pastilei procului. cantitatea sa fie cam cat un bob de orez ceva mai mare (nu pune ca margarina rama pe paine). intinde cu varful degetului pasta pe toata suprafata pastilei cat mai uniform. apoi pune coolerul. ai grija cum il pui sa nu fie invers verifica talpa coolerului inainte sa coincida cu profilul suportului procului. (stiu eu un baiat destept care s-a grabit si la pus invers si acum are un frumos breloc de chei in loc de procesor). daca ne spui ce procesor si ce cooler ai poate te ajutam mai mult. bafta.
Am un Celeron la 1,7 GHz, dar cooler-ul...nu stiu

#6
hades052158

hades052158

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.01.2006
Pasta o poti curata (grosul) cu niste servetele de hartie de unica folosinta apoi cu betisoare de urechi inmuiata in alcool izopropilic. Pasta termoconductoare noua o aplici pe centrul pastilei procesorului (cam cat un bob de orez) apoi o intinzi uniform folosind o bucatica de plastic flexibil de genul unei cartele vechi de telefon, o lama de ras curata ....sau orice altceva ai la indemana care sa fie subtire si flexibil.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Daca dispui de finante, poti folosi si o solutie speciala de curatat pasta termoconductoare, ca de ex. Arctic Cleaner...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate