Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Intrebare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
74 răspunsuri în acest subiect

#37
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 24.01.2007
Am plantat in aceeasi jardiniera marar, patrunjel si leustean. Sunt despartite oarecum. Am vazut ca arasarit mararul. Daca sunt plantate in aceeasi  jardiniera plantele pot suferi mutatii. Mai sunt comestibile?

Editat de Cela, 10 august 2007 - 12:00.


#38
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 Chiquitita, on Apr 12 2007, 20:40, said:

Am plantat in aceeasi jardiniera marar, patrunjel si leustean. Sunt despartite oarecum. Am vazut ca arasarit mararul. Daca sunt plantate in aceeasi  jardiniera plantele pot suferi mutatii. Mai sunt comestibile.

Mutatiile nu apar chiar asa usor. Plus ca este posibil sa faci o confuzie intre mutatii si incrucisari. In cazul tau, putin probabil sa se intample vreuna dintre ele. Da, plantele vor fi in continuare comestibile.
In cel mai rau caz, intre ele poate aparea concurenta pentru hrana daca nu au spatiu mai mult la dispozitie pt a se dezvolta in voie.

#39
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 baxyy77, on Apr 12 2007, 22:32, said:

Mutatiile nu apar chiar asa usor. Plus ca este posibil sa faci o confuzie intre mutatii si incrucisari. In cazul tau, putin probabil sa se intample vreuna dintre ele. Da, plantele vor fi in continuare comestibile.
In cel mai rau caz, intre ele poate aparea concurenta pentru hrana daca nu au spatiu mai mult la dispozitie pt a se dezvolta in voie.
Merci de raspuns! "mutatii" a fost primul cuvant care mi-a venit in minte. De ce sa-i faci cand te intorci de la dentist cu 2 anestezii facute parca ai si creierul amortit :D

#40
mateu

mateu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 12.08.2006
Am gasit niste informatii interesante pentru tine:
http://egradini.ro/f...topic.php?t=527

#41
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 Chiquitita, on Apr 14 2007, 10:02, said:

Merci de raspuns! "mutatii" a fost primul cuvant care mi-a venit in minte. De ce sa-i faci cand te intorci de la dentist cu 2 anestezii facute parca ai si creierul amortit :D

:P  of, saraca...  :D

#42
teodoca

teodoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 29.03.2007
merci frumos  ;)

#43
lx5fq

lx5fq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 27.02.2007
Ce plante  recomandati pentru efectele lor benefice (si specificati), si ce plante nu se recomanda... pentru Dormitor, pentru living.. eventual chiar si pentru gradina..
Personal, sunt interesat ce planta (tufis sau arbore) produce cel mai mult oxigen  in raport cu consumul propriu, pentru purificare aerului din zona :D .. chit ca vb de gradina din fata blocului sau de living sau de curte.. caci si plantarea lor in  fata blocului, in momentul in care nr lor este mare, poate filtra usor "aerul locatarilor" :P ...

#44
adisilav

adisilav

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 26.01.2007
Va rog sa ma ajutati sa gasesc si eu un furnizor pentru ghivece patrate 40x40x40cm de culoare alba sau gri. Nu reusesc sa gasesc pe nicaieri asa ceva.

#45
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 adisilav, on May 7 2007, 18:28, said:

Va rog sa ma ajutati sa gasesc si eu un furnizor pentru ghivece patrate 40x40x40cm de culoare alba sau gri. Nu reusesc sa gasesc pe nicaieri asa ceva.
ghivece patrate am vazut acum cca o saptamana in Cora Lujerului erau doar albe si maro... dar ceva mai mici de 40 cm...

#46
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.822
  • Înscris: 07.05.2007

 adisilav, on May 7 2007, 18:28, said:

Va rog sa ma ajutati sa gasesc si eu un furnizor pentru ghivece patrate 40x40x40cm de culoare alba sau gri. Nu reusesc sa gasesc pe nicaieri asa ceva.
După câte spui tu, parcă am văzut așa ceva în BricoStore. Nu erau 40x40x40. Erau aproximativ 50x50x50.

#47
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 adisilav, on May 7 2007, 18:28, said:

Va rog sa ma ajutati sa gasesc si eu un furnizor pentru ghivece patrate 40x40x40cm de culoare alba sau gri. Nu reusesc sa gasesc pe nicaieri asa ceva.

Banuiesc ca doriti aceste ghivece pentru productie, va invit deci sa intrati la acest link si sa vedeti daca gasiti cele necesare. Probabil, ati putea chiar importa din Olanda sau Italia astfel de vase, in cazul in care nu gasiti ce va intereseaza, la noi.

Succes

#48
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 380
  • Înscris: 06.04.2005
Recent, am vazut in magazin suporturi suspendate si jardiniere din fier cu pasla din fibra de cocos.
Mi-a placut mult cum aratau. Ca pret, sunt mai scumpe decat ghivecele de ceramica obisnuite si muuult mai scumpe decat cele de plastic.

Foloseste cineva?
Daca da, sunteti multumiti(multumite) de calitatea lor?
Ce calitati are pasla aceea?

#49
cris76

cris76

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 04.04.2007
Salutare tuturor!
Am nevoie de un sfat si cred ca experienta voastra ma poate ajuta.
Locuiesc la parterul unui bloc si incerc sa fac un loc placut din gradina pe care o am in fata balconului. Din cauza ca pamantul e plin de pietre si e foarte multa umbra nu pot sa prind cine stie ce flori. Imi puteti recomanda cateva plante (inafara de liliac si lamaita care printr-o minune s-au obisnuit acolo) care sa se acomodeze in aceste conditii?

#50
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 881
  • Înscris: 31.07.2006
recomandati-mi si mie un ingrasamant pentru petunii si de unde sa-l cumpar

#51
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.811
  • Înscris: 02.06.2006

 cris76, on May 21 2007, 11:44, said:

Salutare tuturor!
Am nevoie de un sfat si cred ca experienta voastra ma poate ajuta.
Locuiesc la parterul unui bloc si incerc sa fac un loc placut din gradina pe care o am in fata balconului. Din cauza ca pamantul e plin de pietre si e foarte multa umbra nu pot sa prind cine stie ce flori. Imi puteti recomanda cateva plante (inafara de liliac si lamaita care printr-o minune s-au obisnuit acolo) care sa se acomodeze in aceste conditii?
Cîteva plante cărora le place la umbră:
Kerria japonica
Hosta
Hydrangea (hortensia)
Convalaria majalis (margaritar)
ferigile de la munte

#52
cris76

cris76

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 04.04.2007
Multumesc mult pentru sugestii, chiar duminica am plantat trei ferigi pe care le-am adus de la munte, direct din padure si vad ca arata destul de bine si sper ca nu se vor usca. Am sa ma ocup si de celelalte plante recomandate dar ma gandesc sa nu fie tarziu acum.
Multumesc inca odata si numai bine!

#53
trompilica

trompilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 21.03.2007
Am o problema mare pt ca inca nu am depistat ce fel de pasare imi manaca florile craitelor de la geam :cursing: Eu stiu ca se folosesc in medicina naturala florile de craite dar pasarea asta e deja enervanta, le asteptam sa infloreasca si a doua zi jap, mancate juma din ele. Si mi-am dat seama ca este o pasare pt ca pisica mea sta toata ziua calare pe geam, obicei pe care il are atunci cand vede pasarele pe geam. Sunt curioasa daca vi s-a intamplat si voua acelasi lucru....si care ar fi solutia?

#54
trompilica

trompilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 21.03.2007
nu o sa va vina sa credeti dar craciunica mea are flori..in iunie!!! sa fie datorita ingrasamantului administrat?

Fișiere atașate


Editat de Cela, 10 august 2007 - 20:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate