Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Cumparat marfa de pe net

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Salut! Doresc ca imi cumpar de pe net niste toale care nu se gasesc in Romania. Insa nu prea stiu exact cum merge treaba. Am un card cu care am mai achizitionat chestii intangibile de pe net, dar cum merge treaba cu marfa fizica? E trimisa direct la posta si trebuie sa o ridic eu? Sau soseste la vama si ma duc acolo sa o iau si mai platesc si vama? Daca aleg un serviciu de curierat ca DLH sau UPS mai platesc vama?

#2
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
bunurile sosesc la posta, mai precis la un anumit oficiu postal (depinde de sectorul in care te afli) unde se face si vama
nu prea ai cum sa scapi de vama pentru ca magazinele online iti trimit si factura. ce e peste 38 euro (parca) se vamuieste , procentele difera in functie de ce cumperi.

prin curierat: daca vrei sa cumperi din state aia nu prea au auzit de dhl , iti recomand fedex.

cel mai convenabil ar fi sa ai pe cineva in state, sa trimiti pachetul la el. el sa-ti scoata cutiile , facturile etc - sa-ti faca pachetul mai mic ca sa platesti shipping-ul mai putin. apoi sa scrie CADOU pe el si ai sanse sa nu platesti vama deloc - asta depinde si de vames.

vama se poate face si in state, mai exact agentul fedex, ups etc stie sa estimeze costurile vamale la usa iar vamuirea se face la sediul fedex probabil.
daca amicul tau plateste vama fedex / ups etc iti trimite pachetul direct acasa. fiecare pachet are asignat un cod, daca amicul iti da codul poti sa urmaresti online pe site-ul fedex / ups unde se afla pachetul (shipment tracking).
varianta asta este de preferat daca vrei sa nu mai ai alergatura, stat la cozi prin .ro

Edited by Mar, 22 October 2006 - 12:30.


#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Iti recomand http://forum.softped...t...=114732&hl=

Dar cauta-l pe computergames

View PostMar, on Oct 22 2006, 13:30, said:

ce e peste 38 euro (parca) se vamuieste , procentele difera in functie de ce cumperi.
45 este.

Edited by don_dannielo, 22 October 2006 - 12:40.


#4
mel0dy

mel0dy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.09.2006
am si yo niste nelamuriri legate de serviciile astea de curierat international.
Am pe cineva in State care vrea sa`mi trimita un laptop.. Cum se poate face chestia asta.. ? merge prin UPS sau FEDEX ? tre sa platesc taxe si tot felul de chestii .. chiar daca este trimis de o ruda ? .. sau daca nu cum pot sa`l primesc cel mai usor si fara prea multe costuri ??
ms anticipat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate