Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

HP nx9429 Core 2 Duo 17'' E prea incomod?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
sboket

sboket

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2006
Salut,
as vrea sa-mi cumpar un laptop, nu foarte scump dar care sa indeplineasca cateva conditii:

-de preferinta Core 2 Duo (in cel mai rau caz Core Duo)
-1 GB RAM (1 dimm)
-mem video dedicata
-ecran BrightView (sau TrueBrite etc..depinde de producator)
-iar restul sa fie de bun simt ..adica HDD acceptabil (minim 5400 rot), acumulator(peste 3h) si greutate <3,5kg

si am gasit urmatorul:HP nx9420-Core2Duo
Acum singura problema e ca este de 17''..
Voiam sa aflu mai multe pareri legat de laptop (pe general..daca merita..daca as putea gasi altceva mai bun, etc) si apoi legat de diagonala ecranului... care mi se pare prea mare...

Cei care au un laptop de 17'' ce pot spune?? e incomod??

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Este o alegere foarte buna, iar in privinta display-ului nu ai de ce sa iti faci griji, din contra, te poti uita si tu la un film stand la cativa metri in pat! :)
Este un desktop replacement, iar daca te gandesti la portabilitate... nu prea o ai!

#3
sboket

sboket

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2006
Am uitat sa adaug...a doua mea optiune ar fi acestaDell 6400
Ceva pareri?? Care este mai performant pe ansamblu??

#4
adyi04

adyi04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.08.2006
Am eu un HP NX9420 (T2500, 1G Ram, 100Hdd, ati x1600...XP Home). Nu am deschis link-ul in cauza pentru ca e de la emag si nu recomand la nimeni sa cumpere de acolo (vezi bad emag) eu l-am luat de la evomag, adus direct de la "mama lui".
Merge perfect, singura problema este WinXP home, care se misca ridicol si pur si simplu taie la jumatate performantele laptopului. Imaginea display-ului este foarte buna, are BrightView + WideViewAngle, senzor de luminozitate, iar bateria tine 4 ore (garantat). Rezolutia display-ului este magnifica (1680x1050).
La performanta, ce sa zic ?! Are o gramada de "steroizi" bagati  :D .
Am jucat Quake 4 la "high" si merge brici.
Intr-adevar, ecranul este mare, dar laptopul se preteaza bine la calatoritul in tren.
Daca vrei ceva ultraprotabil, asta nu-i ceea ce cauti, dar daca vrei ceva bun, cu care sa-ti faci treaba si de care sa fii mai mult decat multumit, ia-l (insa nu de la emag).
Este mai usor decat un fujitsu-siemens (laptopul meu anterior amilo a, cu display de 15.4). Eu il tin lejer in brate in masina (old dacia) sau in tren (in microbuz este destul de problematic, dar daca ai vointa....)
Succes !

#5
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
Laptopul pe care l-ai ales are doua probleme, portabilitatea si autonomia. Daca te tine bateria 90 de minute in utilizare reala e bine, iar suprafata laptopului fiind foarte mare vei cara o ditamai geanta dupa tine.

#6
sboket

sboket

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2006
inteleg ca toatalumea e de acord ca nu e prea portabil...
ceva neconcordante la autonomie ..

Atunci ce as putea gasi astfel incat sa indeplinseasca cele 5 conditii:

-de preferinta Core 2 Duo (in cel mai rau caz Core Duo)
-1 GB RAM (1 dimm)
-mem video dedicata
-ecran BrightView (sau TrueBrite etc..depinde de producator)
-iar restul sa fie de bun simt ..adica HDD acceptabil (minim 5400 rot), acumulator(peste 3h) si greutate <3,5kg

intr-un pret de max 48 mil (cu TVA cu tot)?

#7
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
Dell Latitude D 820 sau D 620

http://www1.euro.del...s...;l=en&s=bsd

#8
adyi04

adyi04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.08.2006

View Postbalauru_furios, on Oct 15 2006, 10:17, said:

Laptopul pe care l-ai ales are doua probleme, portabilitatea si autonomia. Daca te tine bateria 90 de minute in utilizare reala e bine, iar suprafata laptopului fiind foarte mare vei cara o ditamai geanta dupa tine.

Daca nu ai asa ceva la tine acasa, mai bine taci, ca spui basne !
Bateria are 9 celule, nu 6 ca la celalalte de 15/15.4, iar la dimensiuni este putin mai mare decat unul de 15.4. Incape fara probleme in cele mai multe genti pentru 15.4. Eu il car intr-un rucsac, care il foloseam si pentru FS de 15.4.

Pe mine ma tine aproximativ 4 (patru) ore cu
- SQL Server 2000 + SQL Server 2005 Developer + SQL Server 2005 Express + SQL Server Analyses Server + SQL Server FullTextSearch +
+ SQL Server Entreprise Manager
+ SQL Server Management Console
+ Visual Studio 2005 + softurile HP & NIS.

..ti se pare asta o utilizare reala ?!?

Sa mai spun ca are un touchpad extraordinar (butoanele touchpad-ului sunt din cauciuc), iar tastatura este mai buna decat la nx6325.

Recomand la oricine sa-l cumpere, la banii astia nu gasesti ceva asemanator (nici la 15 sau 15.4). Cu placa video ATI x1600 nu o sa ai probleme cu Vista si interfata Aero.

Din cauza rezolutiei, este perfect pentru developement sau arhitectura software, cat si la design (desi pentru design nu este recomandat LCD).

Cum am mai spus, il folosesc fara probleme de fiecare data cand merg cu trenul.

Neajunsurile sale reale ar fi:
- placa de sunet fara hardware buffering, unele melodii sau filme care nu sunt inregistrate bine, nu se aud perfect, dar cu un dvd original/dvd rip se aude cristal.
- nu are buton de blocare a touchpad-ului, dar suprafata touchpad-ului este situata mai jos decat suprafata laptopului, si nu poti sa atungi touchpad-ul "din greseala".
- are hdd SATA si ma chinui de cateva zile sa-i pun alt windows, (chiar acum fac un unattended la un winxp cd).

Nu stiu cum dell-urile, sau ce link-uri ai mai dat tu, dar pe asta il am si pot sa-mi dau o parere obiectiva asupra sa, iar tu, ca un om profesionist care da link-uri direct de la DELL, ar trebui sa stii ca nu poti sa cumperi nimic de la DELL, daca esti din RO, indiferent daca ai sau nu card bancar international. Am trecut si eu prin asta si stiu ce spun!
De pe piata RO, la 47 mil, HP NX9420 este cel mai bun (la emag este mai scump !).

#9
sboket

sboket

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2006
10x adyi04 pentru informatii..
in principal il vreau pentru development ... si chiar era o curiozitate daca intra intr-un rucsac pt un 15,4''..dupa cum spui se pare ca da.

Unde ar fi mai ieftin decat la emag? (sa fie totusi cat de cat seriosi..adica sa nu fie un site obsur de cu 2 comenzi pe luna)

#10
adyi04

adyi04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.08.2006

View Postsboket, on Oct 15 2006, 15:33, said:

10x adyi04 pentru informatii..
in principal il vreau pentru development ... si chiar era o curiozitate daca intra intr-un rucsac pt un 15,4''..dupa cum spui se pare ca da.

Unde ar fi mai ieftin decat la emag? (sa fie totusi cat de cat seriosi..adica sa nu fie un site obsur de cu 2 comenzi pe luna)

Eu l-am luat de la evomag (www.evomag.ro), dar stiu ca mai aducea si cel.ro. Mai incearca si la alte magazine: neomax, novashop..., toate sunt cunoscute.

Cat despre ruccsac, eu am avut un rucsac primit cadou, inainte de a avea primul laptop de 15.4 (nici nu am stiut ca rucsacul era pt un laptop) si l-am folosit pt un FS de 15.4 si intra si HP nx9420. Cel mai bine ar fi sa incerci rucsacul si laptopul in cauza.
De obicei gentile/rucsacii care sunt pt 15.4, pot fi folositi si pt 17". Cei pentru 14.5 sau 15" nu cred ca mai pot fi folositi pt 17".

Mult succes cu laptopul, si parerea mea, ca indifeernt de unde o sa-l cumperi, sa te duci personal si sa-l testezi cat de cat. (emag-ul a tras in piept niste persoane cu produse noi si defecte).

#11
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004

View Postadyi04, on Oct 15 2006, 13:29, said:

Daca nu ai asa ceva la tine acasa, mai bine taci, ca spui basne !
Bateria are 9 celule, nu 6 ca la celalalte de 15/15.4, iar la dimensiuni este putin mai mare decat unul de 15.4. Incape fara probleme in cele mai multe genti pentru 15.4. Eu il car intr-un rucsac, care il foloseam si pentru FS de 15.4.

Pe mine ma tine aproximativ 4 (patru) ore cu
- SQL Server 2000 + SQL Server 2005 Developer + SQL Server 2005 Express + SQL Server Analyses Server + SQL Server FullTextSearch +
+ SQL Server Entreprise Manager
+ SQL Server Management Console
+ Visual Studio 2005 + softurile HP & NIS.

..ti se pare asta o utilizare reala ?!?

Sa mai spun ca are un touchpad extraordinar (butoanele touchpad-ului sunt din cauciuc), iar tastatura este mai buna decat la nx6325.

Recomand la oricine sa-l cumpere, la banii astia nu gasesti ceva asemanator (nici la 15 sau 15.4). Cu placa video ATI x1600 nu o sa ai probleme cu Vista si interfata Aero.

Din cauza rezolutiei, este perfect pentru developement sau arhitectura software, cat si la design (desi pentru design nu este recomandat LCD).

Cum am mai spus, il folosesc fara probleme de fiecare data cand merg cu trenul.

Neajunsurile sale reale ar fi:
- placa de sunet fara hardware buffering, unele melodii sau filme care nu sunt inregistrate bine, nu se aud perfect, dar cu un dvd original/dvd rip se aude cristal.
- nu are buton de blocare a touchpad-ului, dar suprafata touchpad-ului este situata mai jos decat suprafata laptopului, si nu poti sa atungi touchpad-ul "din greseala".
- are hdd SATA si ma chinui de cateva zile sa-i pun alt windows, (chiar acum fac un unattended la un winxp cd).

Nu stiu cum dell-urile, sau ce link-uri ai mai dat tu, dar pe asta il am si pot sa-mi dau o parere obiectiva asupra sa, iar tu, ca un om profesionist care da link-uri direct de la DELL, ar trebui sa stii ca nu poti sa cumperi nimic de la DELL, daca esti din RO, indiferent daca ai sau nu card bancar international. Am trecut si eu prin asta si stiu ce spun!
De pe piata RO, la 47 mil, HP NX9420 este cel mai bun (la emag este mai scump !).


Mai baiete, aici nu se discuta politica ci hardware, eu zic sa-ti controlezi nitel limbajul. Un laptop de-asta are un coleg la munca, si bateria il tine fix 90 de minute in jocuri, pe probate si injurate de nenumarate ori. Daca te concentrai nitel ti-ai fi dat seama si de ce autonomia pe care o ai tu in SQL Server 2000 n-are treaba cu autonomia pe care o ai in jocuri, sau tu cumperi laptop cu placa video X1600 pentru SQL Server 2000 ?

Asta ar fi una la mana. A doua e ca omul cara un gentoi IMENS ca sa-i incapa laptopul. Linkul de la Dell era ca sugestie de model, nu pentru pret. Oricum, nu-s mult mai scumpe decat HP. Faptul ca tu esti multumit de acest laptop nu inseamna ca e o alegere buna pentru cineva care vrea portabilitate si autonomie.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
>adyi04, balauru_furios, va rog sa terminati cu off-topic-ul si cu flame-ul!

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Si eu am nx9420 de cateva saptamani. SUPER SCULA!

Singura amaraciune este cu fonturile in rezolutii intermediare. Nu se vad bine si pace. Cristal se vede numai in rezolutia maxima.


Oricum, este cea mai buna alegere la momentul actual pentru development.


PS: logic ca daca joci NFS sau vezi un DivX, procesorul si placa video sunt solicitate la maxim rezultand un consum mai mare de energie. Normal ca producatorul se refera la 4 ore de jucat Solitaire. Vreti mai mult? Mai luati o baterie.

#14
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004

View Postripper, on Oct 16 2006, 00:03, said:

>adyi04, balauru_furios, va rog sa terminati cu off-topic-ul si cu flame-ul!


Flame ca flame, dar unde-i offtopicul?  :lol:

Chestia cu rezolutiile intermediare nu e neaparat caracteristica acestui model de laptop, majoritatea au problema asta. Cu 4 ore de jucat Solitaire ar mai fi cum ar mai fi, dar si pe alea le scoti doar cu luminozitatea displayului la jumatate etc ;).

#15
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
QUOTE(balauru_furios @ Oct 16 2006, 01:11) <{POST_SNAPBACK}>
Chestia cu rezolutiile intermediare nu e neaparat caracteristica acestui model de laptop, majoritatea au problema asta.



Parca este mai accentuata din cauza ecranului WIDE.

#16
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
QUOTE(balauru_furios @ Oct 15 2006, 23:53) <{POST_SNAPBACK}>
si bateria il tine fix 90 de minute in jocuri, pe probate si injurate de nenumarate ori


Nu cred ca in specificatii unde se spune ca bateria tine 4 ore este testat cu laptopul la capacitate maxima.
Pai eu zic ca e super bine 90 de minute in jocuri care iti omoara tot calculatorul...sunet la maxim, luminozitate la maxim. procesor, hdd, video, memorie ...... sa fim seriosi  4 ore abia iti tine in priza un laptop daca vrei sa te joci biggrin.gif

#17
sboket

sboket

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2006
inclin sa cred ca voi ramane la HP-ul asta...dar cu cat citesti mai multe pe acest forum..cu atat esti mai "incurcat"..

Pentru cei care au acest model (de 17'' wide)..se comporta bine la rezolutii mai mici??(adica caracterele sunt clare)..

O alta intrebare legata de display...cum se impaca cu linux-ul?? Am inteles ca fara anumite ajustari in fisierele de configurare ale X-serveru-lui nu -l poti face sa foloseasca intreg ecranul..

A reusit cineva ??

Inca ceva pentru nelamuriti, in nici un caz nu-l iau pentru jocuri. Pur si simplu vreau ca memoria video sa fie dedicata.(are 128MB..sau 256..chiar nu conteaza)

#18
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
QUOTE(sboket @ Oct 16 2006, 19:07) <{POST_SNAPBACK}>
inclin sa cred ca voi ramane la HP-ul asta...dar cu cat citesti mai multe pe acest forum..cu atat esti mai "incurcat"..

Pentru cei care au acest model (de 17'' wide)..se comporta bine la rezolutii mai mici??(adica caracterele sunt clare)..

O alta intrebare legata de display...cum se impaca cu linux-ul?? Am inteles ca fara anumite ajustari in fisierele de configurare ale X-serveru-lui nu -l poti face sa foloseasca intreg ecranul..

A reusit cineva ??

Inca ceva pentru nelamuriti, in nici un caz nu-l iau pentru jocuri. Pur si simplu vreau ca memoria video sa fie dedicata.(are 128MB..sau 256..chiar nu conteaza)



Cel mai clar se vede pe 1280x800 (in afara de 1680x1050). M-am obisnuit deja, nu-i problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate