Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Audi A4/1.9 TDI sh vs Avensis 1.6/110CP noua

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
rider200170

rider200170

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.10.2006
Salut,
Vreau niste pareri in legatura cu achizitionarea unei masini. A4 e sh, din 2004 iar avensis-ul e nou. Am vazut aici pareri, unele dintre ele foarte bine documentate si v-as ruga sa ma ajutati, daca se poate, normal. Intretinerea in RO e mai scumpa la un Audi decat la avensis? Din cwe am citit pana acum aici n-am vazut sa aiba cineva probleme cu audi sau Avensis asa incat....astept. Multumesc mult

#2
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
amandoua sunt masini bune si destul de rezistente!
Toyota e recunoscuta pt fiabilitate si Audi a crescut la capitoulul asta an de an!
la frumusete si imagine de marca audi e mult peste cat si la confort!
am urcat intr-un audi nou de curand al unei cunostinte si era de vis!
am condus a6 si e de vis,deci audi ar fii alegerea mea!
toyota ar avea avantajul ca e noua dar nici audiul daca-l iei cu grija nu cred sa ai probleme multi ani de aici in colo!
cred ca singurul lucru la care ar castiga toyota ar fii spatiul mai mare!
despre service numa pot pronunta dar din cate stiu diferentele nu sunt  mari!

#3
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Avensis 1.6 cu banii jos e aprox 18k euro, la banii astia iti iei un A4  (2004) cu o motorizare de top si dotari pe masura, practic fara nici o legatura cu Avensis-ul...
Merg pe Audi.
cam asa: 2,5 TDI 180 CP
CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
ESP; ABS; QUATTRO; RECENT ADUS; CARTE SERVICE; LINIE AUDIO BOSE; SCAUNE SPORT; NAVIGATIE MARE MMS.

O bijuterie :)

Edited by Mig VWFan, 10 October 2006 - 18:29.


#4
rider200170

rider200170

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.10.2006

 Mig VWFan, on Oct 10 2006, 18:26, said:

Avensis 1.6 cu banii jos e aprox 18k euro, la banii astia iti iei un A4  (2004) cu o motorizare de top si dotari pe masura, practic fara nici o legatura cu Avensis-ul...
Merg pe Audi.
cam asa: 2,5 TDI 180 CP
CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
ESP; ABS; QUATTRO; RECENT ADUS; CARTE SERVICE; LINIE AUDIO BOSE; SCAUNE SPORT; NAVIGATIE MARE MMS.

O bijuterie :)

Merci mult. Oricum banii mei sunt 15k si avensis-ul pot sa-l iau fara taxe. Eu as inclina spre audi, la banii astia un a4 ar trebui sa aiba toate dotarile si sa fie 2004 probabil. Treaba e cam cat trebuie sa astepti dupa o piesa la Avensis, la Audi din cate stiu se gasesc peste tot. Ok, merci, other opinions?

#5
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
nu stiu daca itzi gasesti a4 din 2004 cu 15 000 aici incluzand si taxele ! de gasit poti gasi dar ma refer la un motor mai puternic si o masina bine intretinuta pana in 100k! dar oricum o sa gasesti o masina buna!

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu stiu de ce ti-ar trebui cu un motor f puternic. Un tdi 130 cp cred ca e de ajuns. Mai bine cauti unul cu un asemenea motor cu cat mai multe dotari.

#7
predutionut

predutionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.10.2006

 rider200170, on Oct 11 2006, 09:54, said:

Merci mult. Oricum banii mei sunt 15k si avensis-ul pot sa-l iau fara taxe. Eu as inclina spre audi, la banii astia un a4 ar trebui sa aiba toate dotarile si sa fie 2004 probabil. Treaba e cam cat trebuie sa astepti dupa o piesa la Avensis, la Audi din cate stiu se gasesc peste tot. Ok, merci, other opinions?
Ideea ca piese pt. masinile japoneze nu se gasesc este cu adevarat depasita.
Legat de probleme eu zic ca nu ai cum sa ai ... cel mult la suspensii sau partea electric

Verifica si siteul :http://www.reliabilityindex.co.uk/
acolo o sa gasesti ceva statistici legate de costuri si probleme pe o gama larga de masini:-)
Si nu te grabi ca o sa-ti para rau ...daca nu cumva ia si facut-o!

#8
rider200170

rider200170

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.10.2006

 predutionut, on Oct 17 2006, 16:51, said:

Ideea ca piese pt. masinile japoneze nu se gasesc este cu adevarat depasita.
Legat de probleme eu zic ca nu ai cum sa ai ... cel mult la suspensii sau partea electric

Verifica si siteul :http://www.reliabilityindex.co.uk/
acolo o sa gasesti ceva statistici legate de costuri si probleme pe o gama larga de masini:-)
Si nu te grabi ca o sa-ti para rau ...daca nu cumva ia si facut-o!

Nu, nu inca, sunt in cautari. Ma uitam si la vectra, am inteles ca are sasiul foarte bun. Oricum daca iau un SH am inteles ca trebuie luat cu o vechime de cativa ani dupa ce a aparut noul model. Ma gandesc ca au avut ceva timp sa remedieze eventualele defectiuni aparute.

#9
influxsg

influxsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.10.2006
salut eu am un a4 din 2004 cu 101 cp - dus prin flash la 130cp . Masina este bestiala . Are 144000km si merge ca noua. Desigur este adusa din germania. Parerea mea daca vrei confort si stabilitate -> Audi daca vrei altceva -> Toyota. Iti pot oferi sfaturi pe pm. Numai bine si sper sa faci alegerea cea buna

#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 influxsg, on Nov 10 2006, 21:25, said:

salut eu am un a4 din 2004 cu 101 cp - dus prin flash la 130cp . Masina este bestiala . Are 144000km si merge ca noua. Desigur este adusa din GERMANIA.
uite un om care nu se sfieste sa zica despre masina lui ca are 144tkm.De ce oare?Tot el a dat si raspunsul.
Si-a luat-o cu mana lui de la mama ei.Adica mama masinilor.
Referitor la dilema Avensis versus Audi.
E suficient 130cp dar si cei 180 propusi aici de Mig VW Fan nu sunt o solutie rea.Eu zic ca omul are bani destui sa se uite chiar spre un A6-2003 (poate cu an de 2004) km relativ putini (max 120tkm).

EUR 14.990  AUDI A6 2.5 TDI
MwSt. ausweisbar
Daten:
Gebrauchtfahrzeug, 112.704 km120 kW (163 PS), Diesel, Schaltgetriebe, Euro 4
Erstzulassung: 04/03, HU/AU - Neu, Klimaautomatik, silber-metallic, 4/5 Türen

Besonderheiten:
ABS, Stabilitätskontrolle, Zentralverriegelung, Leichtmetallfelgen, el. Fensterheber
Beschreibung:
FZG-Nr: 95566, KLIMATRONIC, 6-Gang Getriebe, Stoff, anthrazit, Windowbag/Kopfbag (6 Airbags), Servo,HAL, ABS, ESP, Radio-Cassette, Kopfstützen im Fonds,4türig, Zentralverriegelung mit Fernbed., Fensterheber elektrisch 4-fach, Color, Alu, ASR , Vordersitze elektr. höhenverstellbar, elektr. Außenspiegel,

Edited by sanddy1964, 10 November 2006 - 22:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate