Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Legatura dintre FSB procesor si frecventa memoriei

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
.M1r0n

.M1r0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.07.2006
As avea o intrebare despre Frecventa Magistralei Principale a Procesorului (FSB=Front Side Bus) si frecventa memoriei RAM.

Intrebarea este: Frecventa FSB trebuie sa fie mai mica, mai mare sau egala cu cea a memoriei RAM?

Am cautat pe internet dar nu am putut ajunge la o concluzie deoarece anumite raspunsuri erau opusul altor raspunsuri, iar eu nu sunt foarte priceput.

Exemple:

#PC Magazine: "O regula importanta este aceea ca viteza RAM-ului ar trebui sa fie cel putin egala, daca nu mai mare decat viteza FSB-ului de la microprocesor. RAM-ul va incetini intotdeauna ca sa lucreze cu procesorul, dar daca apare fenomenul de overclocking (adica lucrul la viteze mai mari decat cea la care ar fi trebuit sa lucreze), sistemul devine instabil."

#www.xf.ro (http://www.xf.ro/con...-134-page2.html): “În mod uzual, frecvența memoriei nu poate depăși frecvența bus-ului procesorului (HTT, ex-FSB = viteza de comunicare dintre procesor și chipset-ul plăcii de bază), care în mod implicit este de 200 MHz. Modelele recente de procesoare Athlon 64 (precum cele cu nucleu Venice sau San Diego) pot folosi un divizor maxim de 250:200, adică 5:4, între memorie și HTT.”

#emag.ro: “Memoria care este mai rapida decat placa de baza si procesorul va functiona la viteza acestora din urma si astfel va exista un potential neutilizat. Memoria care este mai lenta decat placa de baza si procesorul va duce la scaderea performantelor sistemului. Iata de ce trebuie sa alegeti modulele de memorie potrivite in functie de parametri placii de baza si ai procesorului.”

#un prieten: doar daca procesorul se afla pe soclu/Socket A – frecventa memoriei poate fii mai mare fata de FSB. Dar pe www.xf.ro scrie ca “În mod uzual, frecvența memoriei nu poate depăși frecvența bus-ului procesorului” si “Modelele recente de procesoare Athlon 64 pot folosi un divizor maxim de 250:200, adică 5:4, între memorie și HTT ” ceea ce pare contrar spuselor prietenului meu.

Deci nu am ajuns la o concluzie… Frecventa memoriei trebuie sa fie mai mare, mai mica sau egala cu cea a procesorului? In ce caz trebuie si e bine sa fie mai mica (ex: tip memorie, soclu processor etc), in ce caz mai mare sau in ce caz egala?

Obs: HTT inseamna FSB? Din cate stiu eu nu. Dar dupa cate am inteles la www.xf.ro ar trebui sa fie acelasi lucru.
Sper sa pot primi un ajutor :)

Edited by .M1r0n, 09 October 2006 - 19:44.


#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
HTT inseamna HyperTransport si indeplineste si functia vechiului PSB.

Concluzie: Este bine ca frecventa FSB-ului sa fie mai mare decat frecventa memoriilor, daca nu acesta va reprezenta o gatuire a latimii de banda produsa de memorii.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Intrebarea este: Frecventa FSB trebuie sa fie mai mica, mai mare sau egala cu cea a memoriei RAM?

In practica vei intalni toate 3 cazurile. Depinde de tehnologia utilizata. Ptr performanta, bus-ul memoriei va trebui sa fie egal sau mai mare decat FSB-ul.

#4
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Da, dar daca ai un FSB de 1066 de Mhz si ai dual-channel DDR 800 Mhz FSB-ul va gatui capacitatea memoriilor.
La fel si pe sk A cu un dual-channel DDR400 pe FSB 400 .

Cel mai bine, sa fie ambele cat mai mari :lol: .

Edited by cods, 10 October 2006 - 19:02.


#5
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
eu tot n-am inteles. poate sunt prost, dar va rog sa-mi explicati sa ma prind si eu.
adica 2 useri ale caror pareri le respect (cods si eiffel) spun lucruri exact opuse. eu pe cine sa mai cred?? parca sunt cetateanul turmentat.. dar eu cine votez?

#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 ConstantinD, on Oct 18 2006, 12:57, said:

eu tot n-am inteles. poate sunt prost, dar va rog sa-mi explicati sa ma prind si eu.
adica 2 useri ale caror pareri le respect (cods si eiffel) spun lucruri exact opuse. eu pe cine sa mai cred?? parca sunt cetateanul turmentat.. dar eu cine votez?
iti recomand compromisul
io zic sa ca e bine sa ai FSB maxim posibil (ex: 1066 intel core2) si memorii destepte rau pe 800
faci oc la mem pana la 1066  :naughty: si uite asa le ai aliniate
dar nu te lua dupa mine ca io habar nu am de OC

Edited by kretzu77, 18 October 2006 - 13:09.


#7
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
FSB INtel 1066= 1066/4 (quadpumbed)= 266.5 Deci viteza reala este 266 ceace corespunde unei meorii la 533 DDR2 (266X2)
Deci si cu niste memorii la 667 esti OK

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

(cods si eiffel) spun lucruri exact opuse. eu pe cine sa mai cred??

Tocmai, ca nu ne-am contrazis. :)  Atentie insa la ce intelegi prin Bus si FSB.

Precum am zis, vei intalni toate 3 cazurile.

Ideal ar fi sa mearga la Bus=FSB... In felul asta nu ar apare gatuiri din nici o parte.

Pe de alta parte daca bus-ul memoriilor este mai ridicat ele nu vor frana procesorul, ceea ce s-ar traduce prin pierderi mari de performanta. Mai ales in cazul procesoarelor intel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate