Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Nokia N95

- - - - -
  • Please log in to reply
2701 replies to this topic

#19
arr1975

arr1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.09.2006
alte cateva detalii de pe http://www.mobileped...era-gps_45.html

... N95 folosește același port cu energie mică pe care îl folosesc alte dispozitive S60 Ediția a 3-a, însă încărcătorul este mult mai mic decât cel al modelelor existente (până la 60% mai mic). N95 are o baterie de 950 mAh; este posibil ca N95 să necesite o încărcare zilnică pentru utilizarea moderată sau intensă, deși 3-6 zile pot fi posibile la o utilizare mai rară (în funcție de tipul și capacitatea rețelei și de alți factori)...

asta chiar ar fi de c@c@ ...

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
incarcatorul sau acumulatorul ?!

#21
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Zvastrici, on Sep 27 2006, 11:10, said:

Va propun sa va mai ginditi: butonul la un mobil este esentialul sau! Orice utilizez la acel aparat o fac prin intermediul acelui buton, am tot interesul ca sa-mi fie cit mai accesibil.
Tastele importante sunt pozitionate cum trebuie. Tastele de call si reject call sunt si ele ok (repet am N73 si astea sunt fix in pozitiile - si forma - tastelor pen si c - si N73 are aprox. 120 de grame ca si N70 - care de fapt are mai mult de 120 de grame (!!) - si se apasa EXCELENT).

Iar daca tu consideri asta un mobil mare, atunci N70-ul tau e o caramida. Mai exact: 99 x 53 x 21 mm, 90 cc, Weight 120 g vs 108.8 x 53 x 21.8 mm, 95.9 cc, 126 g (N70). Asadar N70 este mai lung, mai gros, mai mare in volum si mai greu decat N95 care sa nu uitam are si GPS incorporat (care la alte mobile vezi Eten le face sa treaca de 180g!).

Si inca ceva: telefonul asta nu e pentru toata lumea. Nu e business (ca tot va frecati la cap cu tastele), si nici nu e un entry level sa il aiba toti aia care merg la piata sa faca cumparaturi. E o bijuterie tehnologica si trebuie tratata ca atare.

#22
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

 spare-me, on Sep 27 2006, 12:05, said:

incarcatorul sau acumulatorul ?!

probabil la acumulator se referea ... si chiar ca este aiurea ca la dotarile pe care le-a primit sa fie dotat cu o baterie de 950mah .... ecranul consuma enorm, daca te mai mananca sa folosesti si wi-fi mai mult si mai si vorbesti nu stiu cate sanse ai sa te prinda seara cu baterie prea multa

#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Valentine, am o rugaminte la tine !
Trage aer in piept, calmeaza-te si lasa-ne in pace cu atitudinea asta superioare de dr. stie-tot
e drept ca si Zvastrici a exgerat putin dar atitudinea ta este foarte revoltata, intepata si deranjanta.
Si eu mi-am spus o parere, si impreuna cu inca 2-3 interlocutori discutam mai multe aspecte.
Tu sa fii sanatos cu telefoanele tale si daca vorbesti frumos bine, daca nu mai lasa-ne cu "bijuteriile astea tehnologice" care intra in topul Connect direct pe locul 35.
Iti urez succes sa te inchini la ea in fiecare seara !
pa

Edited by spare-me, 27 September 2006 - 11:35.


#24
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 spare-me, on Sep 27 2006, 12:33, said:

Iti urez succes sa te inchini la ea in fiecare seara !
Daca tu esti pågân si te inchini la telefonul tau asta nu inseamna ca altii trebuie sa iti urmeze obiceiurile.

Critica excesiva chiar inainte de a aparea un telefon, de al tine in mana, mai ales la aspecte de tip pseudo-ergonomice nu este facuta decat de catre anti-fanboy. O critica buna este relativ la aspecte negative care pot fi vazute de pe hartie: cat o sa tina bateria? o sa fie posibil sa se instaleze o alta aplicatie care sa foloseasca modulul GPS (Tomtom, route 66, etc.)? USB 2.0 e High-speed sau Full-speed ca la N73? Etc.

#25
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

 Valentine, on Sep 27 2006, 12:09, said:

Si inca ceva: telefonul asta nu e pentru toata lumea. Nu e business (ca tot va frecati la cap cu tastele), si nici nu e un entry level sa il aiba toti aia care merg la piata sa faca cumparaturi. E o bijuterie tehnologica si trebuie tratata ca atare.

cam de ce nu ar fi un telefon bussines?? in afara de querty nu ii lipseste nimic din sectorul bussines ....
si inca ceva ... cam cum ar trebui "tratata" o bijuterie tehnologica ? cu multa grija sau cum? eu as zice din contra ca trebuiesc forjate cat mai mult functiile de care dispune pentru a merita carca de bani pe care ii dai pe el ....

#26
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Ma refeream la tratare fizica (apropos de toti care vor sa mearga la piata cu telefonul ROTFL! sau au de gand sa il scape de multe ori pe jos asa cum se mentiona pe aici). Evident ca telefonul trebuie folosit la maxim si asa o sa si fie folosit. In plus cine are bani sa il cumpere are bani si de o casca bluetooth ;)

Este evident un bun telefon si in clasa business, dar nu e dedicat, cum sunt cele din Seria E (in primul rand multe firme deja interzic mobilele cu camera :D).

Edited by Valentine, 27 September 2006 - 12:22.


#27
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Critica excesiva chiar inainte de a aparea un telefon, de al tine in mana, mai ales la aspecte de tip pseudo-ergonomice nu este facuta decat de catre anti-fanboy. O critica buna este relativ la aspecte negative care pot fi vazute de pe hartie: cat o sa tina bateria? o sa fie posibil sa se instaleze o alta aplicatie care sa foloseasca modulul GPS (Tomtom, route 66, etc.)? USB 2.0 e High-speed sau Full-speed ca la N73? Etc.
auzi stii ce ? deja ma calci pe bataturi
dupa ce ca nu stii sa vorbesti frumos, nu stii nici sa citesti
la piata e un termen generic ! iar ca sa "scapi telefonul pe jos' nu 'ai tu intentionat de gand', ci se intampla
1. nu era nici o critica, era o OBSERVATIE
2. m-am declarat deja FAN NOKIA in repetate randuri
3. detin 3 telefoane business in fiecare zi cu mine ASA CA NU MA INTERESEAZA PAREREA TA VIZAVI DE ACEST ASPECT

si nu in ultimul rand poate ar trebui sa pricepi si tu ca mi se falfaie mie usb 2.0 de pop port sau de gps cand il scap pe jos din cauza butoanelor incomode..pricepi ?
si pana un alta punem punct acestei discutii inutile pana inveti sa vorbesti frumos si sa pricepi ca nu suntem laborator de testare.
pur si simplu facusem o observatie ochiometrica legata de un aspect ergonomic...daca nu-ti convine, zburda pe un forum de specialitate...
rog un moderator sa se autosesizeze

Edited by spare-me, 27 September 2006 - 12:39.


#28
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 spare-me, on Sep 27 2006, 13:23, said:

nu stii nici sa citesti
1. nu era nici o critica, era O OBERSVATIE
Intr-adevar era o OBERSVATIE   :lol: dar eu nu stiu sa citesc, probabil ca ai scris tu bine si vad eu prost.

Nu te obliga nimeni sa il cumperi daca nu esti in stare sa raspunzi la un apel cu o singura mana fara sa il scapi pe jos  :death:

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca asta ai priceput tu, atunci esti demn de mila

#30
arr1975

arr1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.09.2006
salve ...

nu va mai ciondaniti ca nu e frumos - are dreptate - e forum de opinii - si cum fiecare are propia opinie eu zic ca e ok sa si-o spuna ...

apropo N series nu imi place ca symbianul mi se pare extrem de lent si se mai si blocheaza uneori (am spus am avut un N71 si m-a tinut 2 luni ...), dar sa lasam asta ... azi mi-am luat Samsung D900 si tare-mi place ... cateva minusuri (display "mort" in stand-by si puteau si ei sa puna cablu de TV in pachetelul ala mic ca draq, ceva theme, games, alea-alea) ca la fiecare tel se intampla, insa e OK ... iar daca tot vb de N95 eu unul il astept, macar din curiozitate, iar daca mi se pune pata il salt si asta il plasez la papusica mea - CORECT?

so, please "tempera" ... in rest sa auzim numai de bine

Edited by arr1975, 27 September 2006 - 22:13.


#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si de fapt ce ne spui tu legat de N95 ?!?! :w00t: ?!

#32
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Acest telefon pare atragator(si functii si cum arata) dar inainte sa ma gandesc sa mi-l iau va trebui sa ma conving ca se misca repede in meniu+aplicatii.Daca seamana cu N70 atunci mai bine fara...

#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Acest telefon pare atragator(si functii si cum arata) dar inainte sa ma gandesc sa mi-l iau va trebui sa ma conving ca se misca repede in meniu+aplicatii.Daca seamana cu N70 atunci mai bine fara...
avand aceeasi platforma de operare, acelasi os e greu de crezut ca se va misca cu mult mai repede decat actualii membri ai seriei N care opereaza pe symbian...
daca vrei viteza ia-ti un serie 40, dar te privezi de multe alte lucruri odata cu aceasta alegere

#34
S@BYN

S@BYN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 15.06.2006
Noi poze de la lansare ->
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-106.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-107.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-108.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-114.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-115.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-118.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-140.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-151.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-146.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-148.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mobile-review.com/articles/2006/image/nokia-openstudio-ny/ny-nseries-149.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by S@BYN, 28 September 2006 - 09:37.


#35
smythe

smythe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.01.2006
Chiar "multimedia computer"  :D . Smartphone-urile tind sa haleasca o felie mare din piata laptop-urilor. Si asta este doar inceputul. Mie telefonul mi se parte grozav, are insa doua mici probleme:
1. acumulatorul de 950mA!!!. La E61-ul meu cei 1500mA reusesc 3-4 zile la utilizare normala (WIFI, BT si Office folosite intensiv). Aici prevad nevoia incarcarii zilnice.
2. s-ar simti nevoia unui touch-screen, putandu-se astfel emula o tastatura (asta din punctul meu de vedere, primesc si raspund la multe mail-uri de pe mobil)
Un plus: cum naiba au reusit sa inghesuie atatea lucruri (inclusiv camera de 5MP!) intr-un spatiu atat de mic si asta pastrand si o greutate scazuta? he he , acumulatorul...

#36
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
spare-me, n70 e dintr-o alta epoca a Nseries. El si N90 is Symbian S60 2nd Editon FP3, iar celelalte Nseries is toate Symbian S60 3rd Editon. Toate din 3rd edition sunt mult mai rapide decat N70, din motivul spus mai sus. Au sistem de operare mai bun. Parerea mea e ca N70 a fost un experiment putin nereusit in privinta OS, suporta SVG pe jumate, si e singuru din Nseries care nu suporta TTF (desi in pozele de la prezentare, era cu TTF) + ca e mai lent "la gandire".

cat despre noul N95, va fi un succes garantat. multitudinea de functii (camera 5mpx cu autofocus si mechanical shutter), GPS, ecranu imens, wifi, hsdpa. la cate functii are, nu poate sa nu fie un succes.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate