Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Echipamentul pentru drumežii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#847
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Eu la bocanci voi cumpara unul dintre astia: http://www.s-karp.co...ons/promotie-45.
Firma romaneasca. Fabricati in Romania.

#848
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006
Stiu ca la cort am buget relativ mic, eu ma gandeam ca daca se gasesc majoritatea corturilor úzuale'' la 100lei, totusi, cu 500 lei iei cel mai tare cort de pe piata. si cand am vazut ca un cort de 2persoane, 3000mm, 1350ron, mi-a cazut fata. Din ce am pus eu acolo, cele 2 optiuni, una la 230 alta la 400, nu e niciuna demna de luat in calcul?
La bocanci am sa incerc sa schimb talpa, dar mai are 1-2mici crapaturi la cauciuc ce se poate lipi, problema ar fi ca au ~8ani si sunt cam (prea)rigizi, lol aia da bocanci, au vazut fagarasu, craiu, bugegii si ierni cu zapada pana la brau si primaveri cu rauri involburate si ploi si stanci/roci/grohotis/noroi,samd.
Salteaua te referi izoprenul? Am unul de 7 lei din Auchan... cam in ce suma ar trebui sa ma incadrez si ce model?
De aia si cer un replacement la rucsac, acela la 1.9kg nu ii stiu rezistenta la tranteli,apa,samd, respectiv incarcare, + ca 100 euro e putin cam mult + transport ce mai cer aia.

Lanterna am vazut ori la 310 ori la 900 ron, cam mare pretul pentru o lanterna, sincer. nu spun 10 lei , dar speram undeva ceva best buy pe la ~100 +-

#849
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Corturile alea sunt cam mici pentru 2 persoane. In special Gelert Track 2. Karrimor Xlite 2 are vestibul mai mare si bete de aluminiu, dar si costa dublu. Corturile cu intrare din lateral (cum e Gelert Track 2) mi se par mai comode (cand esti singur sau cand au intrari din lateral pe ambele parti). Cele cu intrari in lateral pe ambele parti (cum e cortul asta) au avantajul unei ventilatii foarte bune in zilele calduroase.

Lanterne de calitate gasesti cam de la 200 lei in sus. Depinde si pentru ce ai nevoie: frontala - de folosit mai mult pe langa cort - sau lanterna de mana, care sa lumineze la ceva distanta (de exemplu pentru cautat poteca daca te prinde noaptea pe traseu).

In afara de izopren, exista si saltele "autogonflabile". Sunt mai confortabile si ocupa mai putin loc in transport, dar costa mult mai mult si sunt mai grele decat izoprenurile. Plus ca exista riscul sa se sparga (pentru asta se gasesc kit-uri de reparatii) sau sa se delamineze.

La pretul ala, probabil ca ai un izopren de cel mult 10 mm grosime. Dar daca tot ai salteaua asta foloseste-o, ca in cazul tau sunt alte prioritati la echipament.

Edited by Seb, 24 June 2015 - 14:48.


#850
Laura0101

Laura0101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2015
Buna,

Peste o luna merg cu prietenii in drumetie(nu vreau sa pierd nici un moment) si vreau sa imi cumpar o action camera.

Am gasit ceva pe sjcam.ro, o camera mica, M10 cube, usor de agatat cam pe orice, insa nu prea stiu cat de buna e...
Ce parere aveti ? Ma intereseza in mod deosebit calitatea filmarii, autonomia camerei si rezistenta la socuri !

Multumesc anticipat!

#851
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

View PostJohn7up, on 24 iunie 2015 - 13:58, said:

Stiu ca la cort am buget relativ mic, eu ma gandeam ca daca se gasesc majoritatea corturilor úzuale'' la 100lei, totusi, cu 500 lei iei cel mai tare cort de pe piata. si cand am vazut ca un cort de 2persoane, 3000mm, 1350ron, mi-a cazut fata. Din ce am pus eu acolo, cele 2 optiuni, una la 230 alta la 400, nu e niciuna demna de luat in calcul?
La bocanci am sa incerc sa schimb talpa, dar mai are 1-2mici crapaturi la cauciuc ce se poate lipi, problema ar fi ca au ~8ani si sunt cam (prea)rigizi, lol aia da bocanci, au vazut fagarasu, craiu, bugegii si ierni cu zapada pana la brau si primaveri cu rauri involburate si ploi si stanci/roci/grohotis/noroi,samd.
Salteaua te referi izoprenul? Am unul de 7 lei din Auchan... cam in ce suma ar trebui sa ma incadrez si ce model?
De aia si cer un replacement la rucsac, acela la 1.9kg nu ii stiu rezistenta la tranteli,apa,samd, respectiv incarcare, + ca 100 euro e putin cam mult + transport ce mai cer aia.

Lanterna am vazut ori la 310 ori la 900 ron, cam mare pretul pentru o lanterna, sincer. nu spun 10 lei , dar speram undeva ceva best buy pe la ~100 +-

Am luat eu Tashev Alpin 80+15 si sunt multumit. L-am comandat din Bulgaria de la producator, pretul transportului fiind de aproximativ 8 euro. A ajuns acasa prin curier in aproximativ 2 zile.
Arata bine la nivel de finisari, impresioneaza la capitolul volum. Eu aveam un rucsac de 70 de litri si era bun, am zis ca fac o afacere cu 80 insa diferenta de marime se simte. Nu vine cu husa. Nu am ce sa ii reprosez, cat dai pe el atat face.
Toate cele bune!

#852
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View PostJohn7up, on 24 iunie 2015 - 09:12, said:

Rucsac:
Atta Serac 60 - 420 lei
http://www.attasport...sac-montan.html , sau mai cauta alte modele de la ei. Sunt rucsaci romanesti, rezistenti si relativ ieftini. Eu am Atta Rupal 40 de la ei, un rucsac mai tehnic.

Cort:
Ferrino Lightent 2 - 2 pers, 1700 grame, 650 lei.
http://www.sportviru...2-persoane.html
Sau:
http://www.nootkaspo...der-2--1913.htm

Lanterna:
http://lanterne-prof...r_P5.2-302.html
Eu am L7-e, dar vad ca nu mai e in oferta lor.

Iar un izopren de munte, de 12 mm, e 50 de lei.

Edited by Tiby_med, 26 June 2015 - 21:07.


#853
Bunyk

Bunyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 11.07.2010

View PostJohn7up, on 24 iunie 2015 - 13:58, said:

Stiu ca la cort am buget relativ mic, eu ma gandeam ca daca se gasesc majoritatea corturilor úzuale'' la 100lei, totusi, cu 500 lei iei cel mai tare cort de pe piata. si cand am vazut ca un cort de 2persoane, 3000mm, 1350ron, mi-a cazut fata. Din ce am pus eu acolo, cele 2 optiuni, una la 230 alta la 400, nu e niciuna demna de luat in calcul?
La bocanci am sa incerc sa schimb talpa, dar mai are 1-2mici crapaturi la cauciuc ce se poate lipi, problema ar fi ca au ~8ani si sunt cam (prea)rigizi, lol aia da bocanci, au vazut fagarasu, craiu, bugegii si ierni cu zapada pana la brau si primaveri cu rauri involburate si ploi si stanci/roci/grohotis/noroi,samd.
Salteaua te referi izoprenul? Am unul de 7 lei din Auchan... cam in ce suma ar trebui sa ma incadrez si ce model?
De aia si cer un replacement la rucsac, acela la 1.9kg nu ii stiu rezistenta la tranteli,apa,samd, respectiv incarcare, + ca 100 euro e putin cam mult + transport ce mai cer aia.

Lanterna am vazut ori la 310 ori la 900 ron, cam mare pretul pentru o lanterna, sincer. nu spun 10 lei , dar speram undeva ceva best buy pe la ~100 +-

Arunca o privire la cort Vango Alpha 250, e intre 370-400 ron.eu am luat unul dupa ce am cautat cam o luna tot felul de pareri,l-am probat deja si sunt multumit de el.

#854
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006
Va multumesc enorm pentru pareri, fara ele nu imi puteam face o idee mai buna..
Intre http://www.s-karp.co...iant=2982426563 si http://www.amazon.co...d/dp/B00VI38YX8 pe la vreo 300 cum au recomandat colegii. Care este mai rezistenta? la roci, intemperii, apa, samd?
Cort, vroiam sa merg pe ceva cat mai light dar primul intr-adevar e cam mic si oricum are 2.4kg. Karrimorul 2.5kg 4000mm la 400+ lei ar fi sweet spot , dar ferrino la numai 1.7kg le intrece pe toate, numai ca e cam scump. Incerc sa vad daca pot sa finantez pana la ferrino.
Vango Alpha pare teapan cortul, nu stiu daca ar fi mai rezistent ca Ferrino, dar are dublu ca greutate, 3kg in loc de 1.5/1.7kg.
Rucsac inca ma gandesc intre Taslev si Ata Serac 70(439lei),taslevul nu stiu cat ar veni cu tot cu transport in lei, au ambele 2kg - 50grame.. acum nu stiu care e mai rezistent.
Lanterna cred ca va trebui sa mai astepte pana iau una de calitate.
Iar sacul de dormit la fel, unul usor si rezistent la temperaturi mici e foarte scump.

Edited by John7up, 01 July 2015 - 11:28.


#855
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Eu as zice sa iei McKinley, am fost zilele astea la padure si am bagat de curiozitate piciorul in parau pentru o secunda, n-a trecut apa prin ei. Iar fata de niste bocanci din piele ai mult mai mare mobilitate si confort.

#856
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006
Ferrino Lightent 2 are 1,7kg, dar comparat ca si rezistenta in timp cu http://www.incort.ro...products_id=478 husky flame 2 (3.1kg, 6000mm) cum este? stiu , doresc ceva light, dar suma este una mare si vreau sa stiu ca rezista in timp.

#857
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Tu compari un cort de iarna cu unul ultrausor. Exista si ceva intre extremele astea.

#858
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View PostJohn7up, on 01 iulie 2015 - 11:19, said:

Rucsac inca ma gandesc intre Taslev si Ata Serac 70(439lei),taslevul nu stiu cat ar veni cu tot cu transport in lei, au ambele 2kg - 50grame.. acum nu stiu care e mai rezistent.
Uite aici un rucsac Atta second hand la pret bun.
http://www.carpati.o...oaie_soli/7056/

#859
Bunyk

Bunyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 11.07.2010
Eu am luat de curand un rucsac Tashev Kentaurus 60+10
Raport calitate-pret e foarte bun,nu ma asteptam ca bulgarii sa faca lucruri asa bune...am si un rucsac us army alice care e de 30L,dar a devenit neincapator pentru ture cu cortul.

#860
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006
Multumesc tibi,suna bine numai ca are 2.5-2.6kg cel de 80L. Si cred ca fiecare 700g in plus sau minus adunate conteaza.

#861
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007
Merita fiecare gram.......eu am un Pinguin Explorer 100, greutate 2600 g dar distributia greutatii pe centura lombara ma ajuta sa car 16-18 Kg lejer.

#862
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006
Va multumesc pentru pareri. Am sa incerc sa iau un cort pentru extreme, si unul lightweight. E posibil sa fac rost saptamana aceasta de husky flame 2, si ulterior sa ma inham la un ferrino lightent 2 sau la un trimm delta D (rezistenta mai mare la precipitatii,probabil mai solid, dar are 2.2kg.
Rucsac ata denali recomandat s-a dat chiar daca am raspuns rapid, mai am sa caut rucsac si sac de dormit bun, preferabil sh la un pret decent.
Bocanci am sa incerc sa iau ceva mai sanatos, ori un Raichle GTX, mai am vreo saptamana, ramane rucsacul si sacul pe moment.

#863
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006
Am luat un Gelert track 2 pentru ceva light si vara,camping,etc, si astept statusul la Husky Flame 2 pentru ture mai challenging, mai cu vant, cu ploaie multa,etc.

ati vazut vreun sac de dormit mai bun in banii astia? light (pana in 1kg, ca vad ca 600g nu prea merge, minim ar fi 700 pentru ceva termoizolare) si sa pot dormi in tricou in el aproape de varfuri.) suma 200-300lei, daca e sh nu-i nici un bai. asta are 900g, mic, si Temp. max. +20 Temp. Confort +4 Temp. Limita: +1 Temp. Extrema: -14
http://www.proalpin....c-mini-900.html

Ramane sacul de dormit si rucsac momentan, ulterior restul.

#864
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu prea inteleg. Initial ai spus ca bugetul pentru cort e 200-450 lei, iar acum vrei doua corturi, dintre care unul ce costa peste 900 lei (Flame 2). Daca nu faci ture de iarna (si nu ai spus in mod expres ca faci si asa ceva), mai bine ai fi cumparat un cort de calitate mai buna pentru 3 sezoane. Flame 2 e un cort bun, dar nu e potrivit vara. Nu inseamna ca nu se poate folosi si vara, dar pe caldura devine greu de stat inauntru.

Sacul ala de dormit e bun doar cand nu e prea frig (probabil e confortabil pana pe la 15 grade Celsius). Daca ar fi fost cu umplutura din puf ar fi fost poate credibila temperatura de confort de 4 grade Celsius data de producator, la o greutate totala a sacului de dormit de 0,9kg.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate