Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 

Echipamentul pentru drumeții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#865
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Bai baieti, la ultima mea incursiune pe dealuri am ajuns pe o poteca ce nu prea era poteca decat de la genunchi in jos, iar faptul ca plouase si toate crengile erau pline de apa nu mi-a facut excursia prea placuta. In momentul ala mi-am zis ca mi-ar prinde bine o maceta, dar n-am idee care ar fi mai eficienta pe brazi si alti copaci de pe la noi.
Imi indicati una?

#866
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Maceta e mai potrivita pentu stufaris si vegetatie mai putin lemnoasa (nu stiu daca asta e termenul corect). Oricum e greu sa cureti portiuni mari (lungimi mari ale potecii), indiferent cu ce.

Poate ar trebui sa analizezi mai degraba cat de adecvata este imbracamintea folosita.

Daca totusi vrei o maceta, vezi modelele de la Tramontina. Cred ca mai potrivita pentru crengi (subtiri) ar fi o maceta de tip "Bolo", adica una din aia mai lata spre varf. Ai grija sa nu te tai pe tine, ca o maceta necesita o oarecare indemanare (obtinuta prin practica).

Edited by Seb, 22 July 2015 - 14:46.


#867
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006
Ok multumsc...ma mai orientez la sac. La cort il iau sh la pret redus,iar nou am gasit si la 740lei. Am facut si as dori da fac in continuare si ture de primavara/iarna, si cortul acela ma va ajuta si atunci,iar ca sac de dormit as dori ceva in concordanta cu temperaturile de la podragu,de ex. Chiar si vara temperaturile tind spre 0grade

#868
moshuroshu

moshuroshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2007
Stiti in Bucuresti un atelier care sa repare ghete de munte?

#869
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Ce au patit?

Pe la Himalaya au un numar de contact al unui baiat ce repara echipament outdoor. De asemenea in functie de marca poate ai sansa sa le repari prin distribuitor.

#870
moshuroshu

moshuroshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2007
dezlipita talpa:[ https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11896177_872058699530777_8813162214436727769_n.jpg?oh=4ea1d738ec217d84cfae1fb4265ce6db&oe=56430403 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
multam'
o sa trec zilele astea pe la Himalaya si parca am vazut in spate la Cocorul un Salomon

#871
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006
Stiti prin brasov un loc in care sa lipesc inceputul de talpa dezlipita de la bocancii mammut?
Ps:m.am orientat catre un pinguin expert (-7/-17/-37C) 2kg holowfibre. Este ~450lei,sa ma astept la vreo reducere de black friday? Sau e vreo alternativa mai usoara la fel de generoasa cu temperaturile? Am de gand sa plec si toamna si pe creste is destul de scazute temperaturile,poate am sa fac chiar si iarna ceva ture.

#872
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Prin anumite circumstante am dezasamblat batul de trekking iar acum nu il mai pot pune la loc.
Am urmarit niste clipuri pe youtube si de o jumatate de ora invart ca prostu' de bat fara rezultat.

Are sistem dintr-asta dar fara acele striatii. Imi vine sa-l arunc la gunoi.
Attached File  alpkit-carbonite-trekking-poles-review-2.jpg   41.72K   17 downloads

#873
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Scoate segmentul inferior pana se vede mecanismul de blocare si strange-l putin mai tare direct cu mana (dar sa il mai poti impinge inauntru).

#874
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Am rezolvat, ca e din trei segmente... si l-am scos pe al treilea sa vad ce-mi scapa.
Ce-mi scapa era acea piulita din interiorul expandabilului, care la mine era in capatul surubului si expandabilul sarit de pe ea, se invartea in gol. Cine mi-a dezasamblat batul cred ca s-a chinuit putin cu asta, ca nu iese usor plasticul de pe piulita. Iar eu cum n-am mai vazut asa sisteme... m-a batut logica.

#875
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009
buna. stie cineva, ceva, despre firma Karrimor??
sunt in Anglia si am vazut la sport direct o geaca pe care scrie ca e buna si de ploaie si de vant, si de vara si de iarna( are un polar detasabil) si mai era ceva. aveau o reducere de la 80 la 40 de lire. da nu mai auzisem de firma asta si nu vreau sa risc.
am mai patit acuma vreo 3 ani cu o geaca de la mckinnley, ca ziceau ca e de toate celea si la prima ploita, a trecut apa ca prin hartie. Posted Image

http://www.sportsdir...olcode=44353203

Edited by andr3y1987, 15 September 2015 - 16:36.


#876
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
Da, am eu niste pantofi (si parca si ghete, nu mai sunt sigur si mi-e lene sa le caut acum) si-s foarte OK.

#877
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Este o marca destul de buna Karrimor, daca doresti geaca pentru oras este ok, daca doresti sa mergi pe munte si ploua mult sau tare rezistenta de 5000mm nu este suficienta.
Daca esti in Anglia vezi ca si la Millets sunt reduceri la acelasi gen de geaca la marci mult mai bune, ca Berghaus de ex.

#878
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Fac produse calitative. Dar nu stiu daca isi merita toate pretul.

Un prieten e amator de haine de la ei, chiar ieri m-am intalnit cu el si purta pantaloni karrimor.

Eu am o pereche de adidasi pentru alergare foarte comozi, insa i-am folosit foarte putin sa pot zice de fiabilitate. Mai am un rucsac foarte misto ce poate fi folosit si ca geanta. Am fost cu el si pe munte, si-a meritat banii.
In principiu am mai multe maruntisuri de la ei, dar cel mai mult mi-am cumparat sosete deoarece aveau un model foarte comod in care nu transpirau picioarele. Am incercat toate sosetele lor si am fost dezamagit de diferenta de calitate intre ele.

E o firma de produse sport mai low cost, dar se apropie calitativ mai mult de o firma ca Adidas decat de una ca Lonsdale.

#879
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009

 crursu, on 15 septembrie 2015 - 19:37, said:

Este o marca destul de buna Karrimor, daca doresti geaca pentru oras este ok, daca doresti sa mergi pe munte si ploua mult sau tare rezistenta de 5000mm nu este suficienta.
Daca esti in Anglia vezi ca si la Millets sunt reduceri la acelasi gen de geaca la marci mult mai bune, ca Berghaus de ex.

hmm, de asta ma temeam. cumva o vreau si pt munte si pt oras. nu vreau sa plec pe munte si sa ma trezesc ca trece apa prin ea.
Millets nu stiu daca am prin zona unde stau eu. momentan nu am vazut. m-am uitat pe site la ei si am vazut vreo doua geci pe la acelasi pret, da nu scrie faza asta cu rezistenta la apa, la niciuna :( .
daca 5000 nu e suficient, pe la ce numar ar trebui sa fie suficient, in caz ca gasesc ceva??

#880
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Cand mergi pe munte nu-ti iei pelerina?

#881
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009
mda. am avut si cu pelerina o experienta de neuitat.
am fost in Padis acuma vreo 3 ani si aveam o pelerina la mine. a bagat o ploaie de am ajuns ud tot, la cort.
nici nu am mai folosito vreodata. si nu mi-am gasit alta, care sa stiu sigur ca e buna. ce e drept, de atunci, din pacate, am mai avut doar vreo 2 drumuri pe munte, pe vreme frumoasa, asa ca, nu am cautat prea insistent.

#882
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004

 moshuroshu, on 20 august 2015 - 15:49, said:

o sa trec zilele astea pe la Himalaya si parca am vazut in spate la Cocorul un Salomon

Ai reusit sa faci ceva cu ei?
Din poza pare Quest 4D GTX negru cu auriu, am si eu unii de prin 2012 si sunt aproape de sfarsitul vietii, Quest este un bocanc excelent dar parca au ceva probleme cu consistenta calitatii la modul ca din 5 perechi avute/pe care le am, doua au mici hibe de finisaj/asamblare si altele sunt perfecte.

Zilele astea a venit ultima pereche de Quest 4D GTX, versiunea Forces, gandita special pentru industria apararii si utilizarii off-mountain. Revin cu detalii pe larg dupa ce observ diferentele dintre ei si reusesc sa fac niste poze decente.

[ http://www.dstactical.com/images/quest4dgtx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Versiunea Origins am incercat-o dar pana nu scot ceva in afara de maro si rosu nu ma ating de ea desi este cred ca cel mai comod bocanc de pe piata si modelul Quest 4D 2 GTX este foarte comod dar nu l-am ales din cauza ca inca nu au o gama de culori mai placute, desi dpdv al feeling-ului este un Quest cu suport mai bun pentru glezna, latime foarte mare si ceva mai flexibil.

Modelul Quest 4D GTX, la care am avut un review foarte popular prin 2009 s-a dovedit a fi foarte indragit de militarii detasati prin diversele teatre de operatiuni, pasionatii de airsoft si alte jocuri tactice cu echipament realist, "catastrofisti" (survivalist community) plus diverse medii profesionale. Nu mai pun in calcul oamenii care ii cumpara pentru iarna sau utilizare in scopul pentru care au fost facuti... outdoor.
Mai toti bocancii si pantofii mei de munte ajung folositi pe la munca decat pe munte.

Edited by connectorxp, 19 September 2015 - 18:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate