Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Echipamentul pentru drumeții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#883
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Salut.
@connectorxp, ce zici de papucii Salomon XA Pro 3D ?
Am dat de ei pe net din greseala si la prima vedere chiar imi plac, mi-as lua o pereche.

#884
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Imi plac, atat de mult imi plac incat am vre-o 12 perechi in toate culorile si versiunile posibile, de asemenea si la aceia am versiunea tactica complet neagra.

Cei low cut, cu siret asimetric au tendinta sa se uzeze prematur in zona de flexare din cauza siretului, dar versiunea mid e cea mai durabila.

#885
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Glumesti Posted Image)
Cum naiba sa ai atatia papuci ? Posted Image)
Eu varianta low caut. De foarte mult timp imi doresc o pereche de adidasi de munte, si inca nu am reusit sa imi iau.
Am tot vrut si Merrel Moab Ventilator, insa nu am gasit magazin relativ mai aproape de mine ca sa ii pot incerca. I-am gasit undeva in Mures, i-am incercat, dar ma jena o cusatura in fata-lateral si nu am riscat sa ii iau. Insa nu stiu daca nu erau fake, ptr ca protectia aceea de cauciuc de pe bot, era un fel material pufos la atingere, ca un fel de catifea, in loc de cauciucul acela usor gronturos cum mi se parea ca au cele de pe site-ul original, si cum aveam si pe Kayland.

De unde as putea sa mi-i iau pe astia de la Salomon ? As prefera sa ii probez inainte. As vrea varianta pe verde, sau un gri ceva. Sunt mai multe versiuni ? Sau te referi la culori ?

Ai putea pune aici o poza cu cei tactici ?

Edited by Tiby_med, 25 September 2015 - 15:10.


#886
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu am probat intr-un magazin Hervis diverse modele Salomon (daca retin bine, am probat si Salomon XA Pro 3D) si cel mai mult mi-au placut Salomon Speedcross 3 (varianta fara Goretex, adica nu Speedcross 3 GTX). Incearca si din astia. Cand mi se rup bocancii (mai am 2 perechi de bocanci, pe langa alti papuci, asa ca va mai dura) probabil ca Speedcross 3 imi cumpar in loc (eu cam renunt la bocanci dupa ce ani de zile la munte am folosit exclusiv bocanci, ca asa recomanda toata lumea; in timp mi-am dat seama ca in multe situatii bocancii nu sunt cea mai buna alegere).

#887
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Aaa, stiu modelul. I-am vazut si eu in Hervis Sibiu, dar nu i-am probat. Mi s-au parut foarte ciudati talpile alea. :) Cred ca se uzeaza destul de repede.

#888
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Clar ca talpile alea nu tin cat o talpa de bocanc. Talpile de bocanci sunt mai rezistente in timp, dar nu au aderenta asa de buna (aici ma refer la aderenta materialului, nu la profilul talpii). Un cauciuc mai moale are aderenta mai buna, dar se uzeaza mai repede.

#889
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Da, eu ma refeream la profilul talpii. Crestele alea sunt prea inalte si prea rare. De asta zic ca s-ar uza, cred, foarte repede, iar mai apoi ramai cu talpa pentru asfalt :))

Eu am o pereche de bocanci, cu materialul talpii destul de moale, prinde bine pe stanca, insa daca e stanca sau talpa umeda, aluneca ca naiba. Nu inteleg de ce aluneca in halul ala.

#890
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Ma uitam pe siteurile romanesti dupa Salomon xa pro 3d, dar numai culori ciudate am gasit, culori care merg eventual la o parada de bal mascat.

Mi-ar placea pe verde, cum e in poza, ori o culoare neutra, gri sau ceva.

Attached Files



#891
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cine crezi ca se uita la ce ai in picioare pe munte?

Eu cred ca echipamentele se fac in culori din astea stridente sa fii mai usor observabil in caz de ceva.

#892
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Verde din asta nu-i bun? Posted Image

[ http://s1emagst.akamaized.net/products/1775/1774744/images/res_ae10d80a426212d8837b312a7265be30_full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pretul e acceptabil (350 lei).

#893
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Da da, i-am vazut si eu pe astia :))
Sigur o sa fiu gasit cu astia in picioare, daca cad prin vre-o vale :))
Problema e ca eu nu vreau sa fiu usor observabil. Aproape tot echipamentul mi-e in verde, ori camuflaj cele de padure :)

@Seb, uite, ti-am gasit Salomon Speedcross 3, la pret mult mai mic decat e la Hervis.
http://olx.ro/oferta...html#f9854dce53

#894
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Erau vreo 400 lei la Hervis cand i-am probat (aveau ceva promotie). Doar nu o sa cumpar la 350 lei de pe olx. Si oricum, imi sunt mici aia.

#895
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am dat 370 lei in Octombrie trecut pe un Speedcross, la reducere si 450 pe cel cu Gore, poate ai sansa sa prinzi oferta 2+1 si asa iti iei XA Pro + Speedcross si altceva.

Culoarea kaki nu se aduce la noi, cel putin nu in magazinul Salomon care il vizitez eu din cauza ca nu se cauta, este una din cele mai putin cautate culori la noi, spun asta ca eu cand am luat XA Pro 3D kaki l-am luat la jumate de an de la intrarea in colectie si tot aveau stoc pe el, fata de negru sau gri, culmea ca rosu sau galben sunt mai populare.

Pe langa kaki nu vad sa se inghesuie lumea nici la oliv, am adus din State o pereche, fiindca in Eu nici nu exista codul de culoare.

Cel tactic arata asa:

[ http://i.ebayimg.com/00/s/MTAwNlgxNjAw/z/KREAAOSwhh5Tm0q6/$_1.JPG?set_id=880000500F - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fac poze maine pe zi la ai mei, ca fiind monocromatici, nu ies prea bine in poza.

Quest-ul tactic este genial, dupa doua saptamani de purtat la birou s-a dovedit a fi alegerea perfecta si probabil mai cumpar unul ca si back-up, in caz ca nu se mai fabrica, ca de busit sigur va pati ceva la stilul de folosinta.

@Tiby: stiu, am incaltaminte ca la nebuni, toate modelele, culorile, la fel si haine, am posibilitatea sa combin mai toate culorile, ma uitam la schiurile astea si imi faceam calcule ca trebuie si clapari asortati (iar cei vechi sunt cam moi) plus costum in aceleasi culori, casca, betele si ochelarii sunt negre si nu le schimb, fiind luate la finalul sezonului 2014-2015.
La schi fond am facut la fel, dupa ce am luat schiurile, bocancii si betele, am luat si costumul, caciula si manusile, asortate, de parca as merge la parada cu ele...

Salomon Forces poti comanda din Bulgaria de la importatorul marcii, am platit 785 lei pe Quest, pret ce a inclus si livrarea pana la usa, XA Pro 3D-ul este mai jos si ajungi pe la cca. 500 lei.

Cel putin in cazul schiului pot spune ca putina vanitate nu strica, mai ales ca am vazut oameni foarte bine imbracati pe partie si asortati de sus pana jos, la drumetie nu se aplica si pot avea pantofi portocalii, tricou rosu si pantaloni verzi, ca ursul tot te va gasi delicios Posted Image si nu te da jos de pe munte Salvamontul ca nu ai culori asortate, cat timp este comfortabil si vizibil, e ok.

Edited by connectorxp, 02 October 2015 - 22:31.


#896
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Buna ziua

Vreau sa cumpar un sac de dormit.
Si o patura care sa tina cald

Ambele produse sa nu miroasa urat(benzina,cauciuc ars) ci cum miroase bumbacul.
Ambele produse sa tina foarte cald-bumbacul e rece ,nu incalzeste la frig,pe cand o patura din material sintetic te incalzeste imediat cand esti rece ca gheata.

Care este materialul care tine cel mai cald?Cum se numeste?

Ce folositi voi?Un link va rog catre produs.
Pentru a fi folosit afara in cort,iarna.

Multumesc

#897
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Niciun sac de dormit nu genereaza caldura.

#898
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Exped Waterbloc 1200 L

#899
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postmishale, on 12 octombrie 2015 - 15:16, said:

Buna ziua

Vreau sa cumpar un sac de dormit.
Si o patura care sa tina cald

Ambele produse sa nu miroasa urat(benzina,cauciuc ars) ci cum miroase bumbacul.
Ambele produse sa tina foarte cald-bumbacul e rece ,nu incalzeste la frig,pe cand o patura din material sintetic te incalzeste imediat cand esti rece ca gheata.

Care este materialul care tine cel mai cald?Cum se numeste?

Ce folositi voi?Un link va rog catre produs.
Pentru a fi folosit afara in cort,iarna.

Multumesc
De dama sau barbatesc? Am vazut un documentar f interesant , alea de dama sunt mai calduroase.

#900
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Posttsunnami, on 12 octombrie 2015 - 15:30, said:

Exped Waterbloc 1200 L
Cat costa?Unde-l gasesc in Romania?
Daca afara sunt 0 grade,iar eu stau in cort,unde nu bate vantul,ce temperatura asigura acest sac de dormit?
Cei care sunt profesionisti,ce haine,paturi,saci de dormit folosesc,din ce material?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate