Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Connex asigura infrastructura de comunicatii a Electrica SA

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Pe cand unii credeau ca Electrica isi face telefonie & stuff... se pare ca:

Mobifon asigura infrastructura de comunicatii a Electrica  
  Infrastructura de comunicatii la nivel national a companiei de distributie si furnizare a energiei electrice Electrica SA va fi asigurata de catre operatorul de telefonie mobila Mobifon (Connex), in baza unui parteneriat in valoare de 12 milioane de dolari, informeaza un comunicat al Mobifon. "Prin complexitatea serviciilor oferite, valoarea de 12 milioane de dolari a contractului si durata sa de 5 ani, acest parteneriat este de o reala importanta pentru toate partile implicate. Odata cu liberalizarea pietei telecomunicatiilor, Connex a avut posibilitatea sa isi valorifice capacitatile retelei pentru a lansa noi servicii necesare segmentului business", a declarat Ted Lattimore, presedintele Mobifon. In baza parteneriatului incheiat intre cele doua companii, Connex va dezvolta infrastructura de comunicatii pentru Electrica, prin crearea unei retele virtuale private ce va conecta si deservi sediul central si cele opt filiale regionale ale companiei. In plus, Connex va monitoriza in permanenta reteaua cu ajutorul unui grup special de suport, aflat la dispozitia clientului 24 de ore din 24.

#2
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Cel mai complet mi se pare articolul din ZF; cititzi cu atentzie, printre randuri.

#3
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Mai Cioaca, stirea a fost publicata pe News. Pt ce o mai publici si pe forum?
Iar reclama pe fata pt Mobifon?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
---
Mai Cioaca, stirea a fost publicata pe News. Pt ce o mai publici si pe forum?
Iar reclama pe fata pt Mobifon?
---

De exact pe news e luata... este o informatie ca altele din acest forum, deci nu are rost sa discriminam... nu face publicitate ca nu cred ca intereseaza direct afacerea decit pe cei de la Electrica SA... dar cum aria e de telecom si lumea nu prea citeste news-urile ca nu are intotdeauna timp si acestea dispar dupa o vreme, merita stiuta mutarea, in cazul in care vrei sa faci previziuni sau afaceri cu actiuni... si nu ai Ziarul Financiar cumparat etc...  :cool:

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Hai sa va explic ce-a vrut sa zica mtest si ce trebuie sa intelegeti din comunicat.

Pentru inceput trebuie reliefat ca acesta a fost un public announcement care pentru unii arata lipsa de jena in economia de piata din RO.

Va anexez aici un scan dupa articolul din ZF ca sa cititi si voi "printre randuri"....

[ http://gsm.softnews.ro/CONNEX/scanZF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sa "descifram" putin...

Directorul comercial al Orange spune ca orice companie serioasa ar fi avut nevoie de un termen mult mai mare decat cele 25 de zile pentru a face o oferta asa de complexa cum se cerea in acest caz, DAR, NU S-A PUTUT.

Contractul este de 12mil $ pe 5 ani, deci cam 2,4mil pe an, o suma foarte foarte mare pentru ca Electrica vine cu infrastructura proprie, adica fibra lor, pe care Connex "va monta echipamente terminale", ca sa citez oficialii.

Sa zicem ca suma este corecta, dar haideti sa ne uitam mai in josul articolului unde Yves Gauthier, Directorul Comercial Orange, spune ca cel mai mare contract al lor este de 1,8mil $/an, clientul nedivulgand-ul, dar aveti noroc cu noi astia de pe forum si va spunem ca este KPN.
Ce face Orange pentru banii astia?!
Isi pune la dispozitie capacitatea de transport SDH, 3xSTM1 precum si multe legaturi locale (cel mai probabil), desigur la toate acestea asigurand managementul si QoS. Ati retinut, retea proprie + servicii, doar 1,8mil $.

Ce face Connex de 2,4mil $, DOAR MANAGEMENTUL RETELEI si provide ceva echipamente "terminale", desigur si specializare la ceva echipe de la Electrica.

Toata lumea observa acum diferenta discrepanta de pret, pentru ca daca am aprecia generos ca Connex ar merita 1,4-1,6mil $ (f. discutabil) pentru serviciile prestate, raman 1-0.8mil $ care nu se regasesc oriunde.

Buunn, de aici nu mai trebuie sa va spun eu mai multe, ca e an electoral, itzele pot fi incurcate...nu suntem asa "sus" sa le cunoastem exact....

Sa stiti ca practica asta cu licitatii aranjate se poarta peste tot in lume, nu-i nimic nou, am intrat mai in detaliu aici doar pentru a nu glorifica Connex-ul fara nici un merit in acest caz, caci v-ati dat seama, nu conta cat de buni sunt...ci ce "sprijin" au!  ;)

Greets,
Speedo

#6
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
traiasca "spaga"

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Bun comentariul Speedo !  :cool:

#8
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Bun comentariul Speedo !  :cool:


...ma mir ca n-ai avut ceva de comentat  :cool:

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
---
...ma mir ca n-ai avut ceva de comentat
---

Pai nu am avut ce, omu' are perfecta dreptate  :cool:

Ce, tu credeai ca eu comentez aiurea... fara fundament ?  :P

Sunt cavaler al dreptatii si al adevarului nu al nedreptatii si partinirii ! (cum unii cred inca... da isi dau ei seama in timp...)  ;)  :D

#10
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
speedo, nota 10

#11
dix

dix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 20.09.2002
Sa inteleg din expresia "membrii VPN vor putea vorbi intre ei la tarife speciale" ca vor trebuie sa plateasca la Connex pentru convorbirile in VPNul propriu?

#12
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003
-------------
Contractul este de 12mil $ pe 5 ani, deci cam 2,4mil pe an, o suma foarte foarte mare pentru ca Electrica vine cu infrastructura proprie, adica fibra lor, pe care Connex "va monta echipamente terminale", ca sa citez oficialii.
------------

Fibra "lor" de care spui tu este cea instalata de Electrica impreuna cu RDS/RCS. Exista un contract vechi (din 2000) intre Electrica si RDS/RCS prin care al doilea instaleaza reteua intercity OPGW de FO (pe stilpii Electrica). Firele din cablurile de FO se impart cam asa: 30% electrica, 70% RDS/RCS. De fapt Connex se foloseshte (ironia soartei) de fibra instalata de RDS/RCS.

#13
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Fibra "lor" de care spui tu este cea instalata de Electrica impreuna cu RDS/RCS. Exista un contract vechi (din 2000) intre Electrica si RDS/RCS prin care al doilea instaleaza reteua intercity OPGW de FO (pe stilpii Electrica). Firele din cablurile de FO se impart cam asa: 30% electrica, 70% RDS/RCS. De fapt Connex se foloseshte (ironia soartei) de fibra instalata de RDS/RCS

Scuze ca intervin dar se pare ca esti putin prost informat... si procentul este exact invers... 70% Electrica S.A. si 30% RDS/RCS ;) deci "sugus" la greu pt. ei in "the future"...

#14
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ca sa restabilesc adevarul istoric vad ca trebuie sa aduc unele precizari.

Asa cum a spus buzz77 RCS/RDS a instalat OPGW pe stalpii Electrica, de 24 de fibre. Fibra este proprietate RCS/RDS.

Astfel:
- 16 fibre are RDS pentru uz propriu;
- 8 fibre are Electrica in contrapartida pentru reteaua electrica peste care este OPGW;

Connex a subinchiriat de la Electrica, 4 fibre, pe un termen care nu l-am aflat deocamdata pentru a intra si ei in randul lumii cu o retea proprie SDH.

Ce exploateaza acum Electrica cu management Connex sunt restul de 4 fibre, de fapt doar una cred, aceasta fiind suficienta pentru nevoile lor de comunicatii.

Greets,
Speedo

#15
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003
Merci Speedo pentru interventie.
@LR: stiu ce zic... am lucrat la RDS pina acum citeva luni (nu in Bucureshti, la o filiala din provincie) :OK:  ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate