Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

C.N.A. îi cenzurează pe fotbaliștii care scuipă.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
C.N.A. îi cenzurează  pe fotbaliștii care scuipă.
Ralu Filip, președintele Consiliului Național al Audiovizualului (C.N.A.), a propus ca instituția pe care o conduce să ceară televiziunilor să nu mai arate imagini cu fotbaliști și antrenori care scuipă, fumează sau vorbesc incorect, a informat Mediafax. El a declarat, în timpul ședinței de ieri, că este nemulțumit de modelele de comportament pe care le promovează televiziunile difuzând asemenea imagini. Consiliul a decis să îi invite, marți, la ședința C.N.A., pe șefii departamentelor de sport ale câtorva posturi de televiziune, pentru a discuta cu ei aceste probleme. Membrii C.N.A. au vorbit și despre comentariile meciurilor de fotbal de la televiziunile românești, considerate drept "foarte slabe".
Sursa: http://www.adevarulo...ipa_198428.html

Edited by megafanro, 15 September 2006 - 01:46.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
:lol:

Si o sa ii cenzureze live, nu? O sa faca "bip" cand scuipa vreunu pe teren la transmisiunile in direct? Sau o sa trimita nota de plata la sfarsit? Imi si imaginez: 53 scuipici, 42 flegme, 28 de injuraturi de morti si 43 de mame, 30 de tigari si trabucul antrenorului, suma totala de plata: ț milioane. :roflmao:

Propun mutarea la fun. :lol:

Edited by AlexIP, 15 September 2006 - 01:54.


#3
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
:roflmao: Ralu Filip interzice scuipatul pe micul ecran. :clapping:

[ http://www.7plus.ro/pics/470b75ac471bc40be77489988e32e69c_Ralu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]"A scuipa ca un fotbalist" a devenit deja un loc comun in limbajul cotidian. Nu ca ar insemna ceva frumos si inaltator! Probabil ca scuipaturile voinicesti din timpul meciului Dinamo Kiev - Steaua au lezat sensibilitatea feciorelnica a presedintelui C.N.A., Ralu Filip, care, cuprins de greturi subite, s-a hotarit sa intoarca foaia si sa nu mai permita televiziunilor sa difuzeze imagini cu fotbalisti ucraineni care scuipa cu clabuci, antrenori emotionati, fumind compulsiv sau golgeteri care isi comenteaza performantele intr-un limbaj oarecum paralel cu gramatica limbii române. Consiliul National al Audiovizualului a decis sa-i invite martea viitoare, la o sedinta, pe sefii departamentelor de sport de la principalele televiziuni. Acum, ca s-au lamurit lucrurile cu fotbalistii, mai ramine de rezolvat o singura problema: cum facem sa-i "interzicem" pe cetatenii care folosesc trotuarele pe post de... batista, de trebuie sa umblam in zigzag, ca Jack Nickolson in "Mai bine nu se poate?".
Sursa:  http://www.7plus.ro/...09/2006&id=6982
---------------------------------------------
:death:  :drac:  :deviltongue:  :deadtongue:  :roflmaofast:

Edited by megafanro, 15 September 2006 - 02:30.


#4
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Cica este democratie si libertatea de expresie !
A ajuns sa fie imoral un gest BANAL de a scuipa surplusul de saliva adunat la poftele de gol ale fotbalistilor.
MAi ziceam daca ii aratau cand se scarpina la testicule- nu comentam dar asa o sa ne arate doar picioarele fotbalistilor - Dupa jampiere ne dam seama cine este la balon :)

#5
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 30.08.2003
Okay, este o prostie, ce este LIVE nu prea se poate cenzurat. poate ca vor angaja regizori telepati care simt cu 2 secunde inainte de a scuipa un jucator si vor schimba canalul ... mentalitatea cu scuipatul, fumatul si injuratul pe micul ecran si in general la fotbalisti trebuie schimbat la jucatori+antrenori si nu la TV. Voi vedeti in campionatele internationale accentuate aceste lucrurui? eu nu prea le vad. okay, cate un scuipat mai intra din greseala, dar problema este la jucatori si antrenori si nu la TV-uri ...

#6
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006
Ba, prost mai e ralu asta. Da' prost rau.

#7
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Consiliu e preocupat sa traga bani si Pilif rade...

#8
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Ralu mamii asta n-are de lucru zau, de parca am fi pe vremea lui Ceasca! Urmeaza sa fie cenzurati fotbalistii cu parul lung, fara cordeluta si la urma si cei care nu sunt in uniforma!

#9
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Mai urmeaza sa cenzureze dansurile jucatorilor dupa ce dau gol - foarte indecente si imorale (te bucuri de necazul altuia)

Edited by imblanzitoruldelei, 16 September 2006 - 23:57.


#10
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
O varianta de genul asta este folosita in State , adica transmisia "live" are un delay de 5-8 secunde , timp in care sonorul se "taie" la cuvantul X . Putin mai complicat la imagini , dar nu imposibil .

#11
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View PostAlexIP, on Sep 15 2006, 02:53, said:

:lol:

Si o sa ii cenzureze live, nu? O sa faca "bip" cand scuipa vreunu pe teren la transmisiunile in direct? Sau o sa trimita nota de plata la sfarsit? Imi si imaginez: 53 scuipici, 42 flegme, 28 de injuraturi de morti si 43 de mame, 30 de tigari si trabucul antrenorului, suma totala de plata: ț milioane. :roflmao:

Propun mutarea la fun. :lol:

Foarte tare frate!!!  :w00t:

#12
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

View Postkingblana, on Sep 18 2006, 19:51, said:

O varianta de genul asta este folosita in State , adica transmisia "live" are un delay de 5-8 secunde , timp in care sonorul se "taie" la cuvantul X . Putin mai complicat la imagini , dar nu imposibil .
Așa este. Din câte știu eu, s-a optat pentru această soluție după "incidentul" cu Janet Jackson de la Super Bowl-ul din 2004. De atunci marile ceremonii (gen Oscar sau premiile MTV) sunt transmise cu un delay (parcă era de 7 secunde).

#13
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View Post*Victor*, on Sep 18 2006, 20:02, said:

Așa este. Din câte știu eu, s-a optat pentru această soluție după "incidentul" cu Janet Jackson de la Super Bowl-ul din 2004. De atunci marile ceremonii (gen Oscar sau premiile MTV) sunt transmise cu un delay (parcă era de 7 secunde).
CORECT. :)  :D

[ http://smileys.smileycentral.com/cat/7/7_17_3.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://smileys.smileycentral.com/cat/4/4_1_218.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  :rant:
--------------------- Fără cuvinte.... :angry:

Edited by megafanro, 18 September 2006 - 19:37.


#14
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003
Eu ii propun domnului Filip sa nu se mai uite la fotbal. Aici joaca niste baieti transpirati, care fug 90 de minute pentru o prima data de patron. Sa se uite la politicieni si sa cenzureze toate minciunile spuse de acestia la TV. Consider ca este mai grav sa minti decat sa scuipi, obosit fiind... :rolleyes:

#15
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Postmegafanro, on Sep 15 2006, 02:45, said:

Membrii C.N.A. au vorbit și despre comentariile meciurilor de fotbal de la televiziunile românești, considerate drept "foarte slabe".

Ce idioti! Astia nu stiu sa conduca CNA-ul si vor sa ii invete pe astia cum sa comenteze. Nu contest ca multi comentatori sunt jalnici dar nici chiar asa.
Eu sunt curios ce solutie are Ralu Filip pentru jucatorii care intra raciti pe teren si isi sufla nasu pe teren:
- inceteaza transmisia si baga reclama la servetele
- reclamatie la FIFA si UEFA ca orice jucator care este racit si nu ii mai stau mucii in nas sa umble cu pachetul de servetele la el (servetelele bineinteles nu vor fi aruncate pe teren pentru ca exista pericolul ca Green Peace sa se lege de bare la urmatoarele meciuri pe motiv ca distrug natura verde de pe teren).

#16
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ralu asta beton! Atita prostie nu s-a mai vazut. Daca se interzice tot ce doreste Pilif vom avea o societate mai buna? Se va naste un om nou? Nici vorba.
Ca dovada: campaniile antidrog si antifumat finantate cu bani grei si care nu au produs nici un rezultat. Nici urma. Nada. SI asta nu la noi, ci la mama lor, in SUA. Ba da, rezultatul consta in niste clipuri ingenioase pe care agentiile de publicitate iau bani buni.
Pilif a ajuns la aberatii. O sa se cenzureze fotbalul cu totul, hocheiul la fel ca si asta e un sport violent, boxul, baschetul samd. O sa ne uitam la tenis si curling. Sau poate il calca o masina pe Pilif si scapam.

#17
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
Iată ce a scris Cătălin Tolontan pe blogul său (sursa: www.blogsport.ro):

Comentariul corect

Consiliul Național al Audiovizualului a cerut comentatorilor TV să folosească o retorică political corectness. Să evite termeni precum “armeanul de la Rapid”, perceput drept o insultă, sau să nu se mai bucure dacă adversarilor echipelor românești li se accidentează cel mai bun om.

Așadar, bine ați venit în “Ghencea”! Pe vremuri, i-am fi spus Templul cu fiare și glorie al fotbalului nostru. Astăzi, în lumina îndrumărilor CNA, vă urăm tuturor o seară plină de armonie în acest oval comunitar.

Cele două echipe intră pe teren. Jucătorii își rezumă cv-urile. Vor să dea în această seară valoare carierei lor. În poarta Stelei stă Carlos, un cetățean comunitar motivat, cu un pachet salarial complex.

A început! Malouda îl depășește pe Lovin, dar nu înainte de a-i spune că în viață totul e posibil și că stelistul se poate perfecționa prin propriile resurse. Fred e faultat de Goian. Oaspetele se ridică și-l întreabă pe partenerul său ce-i mai face soacra și dacă drepturile femeilor sînt consecvent respectate. Lovitură liberă. Jucătorii din zid își țin mîinile pe lîngă corp, pentru că poziția obișnuită ar însemna o atitudine fățișă de supremație falică.

Bate Juninho Pernambucano, cel care a dovedit că nu doar lumea, ci și mingea “is flat”. Brazilianul, pardon!, nu brazilianul, serviciul externalizat de șutat la poartă, renunță însă. Cineva i-a făcut semn din tribună. Nu poate șuta violent la poartă. Mai bine să rămînem prieteni și cetățeni cu drepturi egale ai globalizării!

#18
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Mi se pare si mai amuzant ce comenteaza unii idioti la articolul lu' Tolontan.

Apropo si de comentariile astea pe site-urile de sport. De cate ori am vrut sa comentez si eu la niste articole pe prosport.ro dar de fiecare data nu mi-au postat comentariul desi nu foloseam nici un cuvant care sa lezeze pe cineva sau postul meu sa fie off-topic, in schimb vad ca se aproba sa fie postate toate injuraturile tuturor idiotilor care scriu de prin tomberoane. Sunt curios daca se cenzureaza intentionat sau am avut eu ghinion.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate