Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frigider fiabil pana ...

Cursuri Cypress JavaScript

Cand apare filmul Don Giovanni

Transmite cineva in Romania?
 TĂTUȚU...se intoarce!

Pareri Mercedes CLA / 1.461 cmc d...

Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...
 Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje

Genetica vs educatia vs cultura

Laptop Asus ROG Strix G15 cu pro...
 Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 

Vreau cer ALBASTRU..m-am saturat de bleu sters

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
56 răspunsuri în acest subiect

#1
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003
Cum pot sa am cer albastru  intr-o fotografie fara sa subexpun restul si fara bracketing ca nu ma pricep PS si nu imi dau seama pe unde sa umblu. Pe modul P al camerei tendinta este clar sa supraexpuna fotografiile (fara sa le arda totusi) si de obicei folosesc  program shift sau trec pe A sau S (in functie de ce vreau sa obtin). In modul manual nu am reusit mare lucru iar in mod auto e varza.

Pareri / sfaturi?

#2
aron

aron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 151
  • Înscris: 08.08.2006

 hellrider, on Sep 14 2006, 10:04, said:

Cum pot sa am cer albastru  intr-o fotografie fara sa subexpun restul si fara bracketing ca nu ma pricep PS si nu imi dau seama pe unde sa umblu. Pe modul P al camerei tendinta este clar sa supraexpuna fotografiile (fara sa le arda totusi) si de obicei folosesc  program shift sau trec pe A sau S (in functie de ce vreau sa obtin). In modul manual nu am reusit mare lucru iar in mod auto e varza.

Pareri / sfaturi?


Incearca cu filtru de polarizare

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
un filtru polarizator ?
un filtru gri gradual ?

#4
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003

 Taxon, on Sep 14 2006, 10:19, said:

un filtru polarizator ?
un filtru gri gradual ?

Ar trebui sa ajute? Filtru gri gradual m-ar ajuta sa reproduc acel albastru vibrant al cerului de iunie sau august?

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
gradualul, folosit corect, iti scade expunerea pe cer (cit de mult, depinde de filtrul folosit).

daca vrei un soi de cer albastru-albastru, inceraca cu un polarizer.
pe fz30 merge si cu polarizer liniar (din cite am auzit), care ar trebui sa fie ceva mai ieftin decit unul circular.

ex: http://www.shooter.n...ng-a-polarizer/

Editat de Taxon, 14 septembrie 2006 - 09:34.


#6
aron

aron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 151
  • Înscris: 08.08.2006

 Taxon, on Sep 14 2006, 10:33, said:

gradualul, folosit corect, iti scade expunerea pe cer (cit de mult, depinde de filtrul folosit).

daca vrei un soi de cer albastru-albastru, inceraca cu un polarizer.
pe fz30 merge si cu polarizer liniar (din cite am auzit), care ar trebui sa fie ceva mai ieftin decit unul circular.

ex: http://www.shooter.n...ng-a-polarizer/

Da, polarizorul liniar trebuie sa te ajute, e in jur de 80 RON

#7
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Poti in photoshop. Fa un adjustment layer pe curves, da ok, pune layer mode pe multiply, vezi cum arata cerul. Ramane sa maschezi toate zonele care nu iti plac dupa ce ai aplicat layerul cu multiply.

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
aaa... photoshop?
nikon efex pro foloseste cineva?

#9
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003
Multumesc de sfaturi
Am gasit ceva de genul asta: http://www.f64.ro/de...id=186&pid=1602 si asta: http://www.f64.ro/de...id=186&pid=1601

Eu stiam ca un filtru de polarizare ajuta la eliminarea reflexiilor luminii, de marirea contrastelor si a saturatiei nu stiam. Acum ca am inteles cum functioneaza filtrele in directia cantrastului si saturatiei , nu inteleg de ce ar merge si unul de polarizare liniara pe FZ30. Aceste filtre nu altereaza f-ul.. ?

Multumesc pentru link...

#10
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu altereaza f-ul. f-ul, este lungimea focalei, cum ar putea s-o afecteze ?

nici diafragma nu o afecteaza (daca la asta te referi) - adica daca tu ai f/5.6, tot f/5.6 vei avea.

Singurul lucru afectat este cantitatea de lumina care trece prin el (adica intuneca cu echivalentul a 2-3 f-stop-uri, care sunt cu totul altceva). Daca aveai timp de expunere de 1/100 fara el si el iti ia 2 f-stop-uri, atunci timpul cu filtrul pus este de 1/25. Daca iti ia 3, atunci vei avea 1/13.

#11
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Tehnic, ai pus diafragma minima (adica f8 probabil) si tot supraexpusa iese? Daca ai trecut in Av cu diafragma inchisa la maxim si iti supraexpune fa asa: vezi in Av cat iti da timpul pentru diafragma f8, tine minte, treci in M si pune f8 si timp mai mic (daca zicea 1/60 tu pune 1/100 de ex)  decat iti zicea el in Av. Asa o sa "subexpui". Dar s-ar putea sa subexpui in viziunea camerei, pt ca in realitate aceea sa fie expunerea corecta. Camera asa face, asa gandeste ea. Ce e f inchis incearca sa deschida si ce e f deschis incearca sa inchida. De asta un perete alb iese gri si un cer albastru inchis iese spalacit. Pentru ca ea masoara astfel incat expunerea sa reflecte acel gri mediu de 18%.
Incearca totusi sa subexpui putin sa vezi ce iti iese. Daca nu merge si nu merge, atunci da, ai nevoie de un filtru care sa iti mai ia din lumina. Dar pentru asta trebuie ca la diafragma inchisa la maxim si timpul cel mai scurt pe care il poate camera, sa nu fie suficiente sa iti dea expunerea dorita. Altfel, e pierdere de bani presupun.

Editat de meios4us, 14 septembrie 2006 - 10:02.


#12
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003

 adipelcz, on Sep 14 2006, 10:57, said:

Singurul lucru afectat este cantitatea de lumina care trece prin el (adica intuneca cu echivalentul a 2-3 f-stop-uri, care sunt cu totul altceva). Daca aveai timp de expunere de 1/100 fara el si el iti ia 2 f-stop-uri, atunci timpul cu filtrul pus este de 1/25. Daca iti ia 3, atunci vei avea 1/13.

La asta ma refeream......hmmm la 1/13 am nevoie de trepied

#13
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Ziua nu ai nevoie de trepied.

Eu fac poze la ISO 100, cu f/8 cu polarizator care-mi ia 3 stopuri si am 1/100. Deci nu e chiar asa rau..

#14
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003

 meios4us, on Sep 14 2006, 11:00, said:

Tehnic, ai pus diafragma minima (adica f8 probabil) si tot supraexpusa iese?
Am experimentat de la f5.6 la f11 lasand la alegerea aparatului shutter-ul. Inafara de imagini subexpuse cu cer la fel de bleu spalacit nu am obtinut nimic.

 meios4us, on Sep 14 2006, 11:00, said:

Incearca totusi sa subexpui putin sa vezi ce iti iese. Daca nu merge si nu merge, atunci da, ai nevoie de un filtru care sa iti mai ia din lumina. Dar pentru asta trebuie ca la diafragma inchisa la maxim si timpul cel mai scurt pe care il poate camera, sa nu fie suficiente sa iti dea expunerea dorita. Altfel, e pierdere de bani presupun.

Sincer nu as vrea sa imi ia din lumina... si bani de aruncat pe filtru nu am, asa cum nici bani de dSLR nu am avut....

#15
aron

aron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 151
  • Înscris: 08.08.2006

 hellrider, on Sep 14 2006, 10:52, said:

Multumesc de sfaturi
Am gasit ceva de genul asta: http://www.f64.ro/de...id=186&pid=1602 si asta: http://www.f64.ro/de...id=186&pid=1601

Eu stiam ca un filtru de polarizare ajuta la eliminarea reflexiilor luminii, de marirea contrastelor si a saturatiei nu stiam. Acum ca am inteles cum functioneaza filtrele in directia cantrastului si saturatiei , nu inteleg de ce ar merge si unul de polarizare liniara pe FZ30. Aceste filtre nu altereaza f-ul.. ?

Multumesc pentru link...
Unul liniar iti este arhisuficient, ajustezi in functie de factorul filtrului care la filtrul asta de la f64 e 3
Ca sa afli mai multe despre filtrele de polarizare da un search pe forum ca s-a discutat mult

bafta

#16
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006
Poti si din setarile camerei, dar acum depinde de ce tip de cadru vrei sa faci.

Cu un WB mai ciudat si putin umblat la saturatie, poti obtine un cer "adevarat" dar aceste schimbari se vor reflecta si in obiectele care nu au de-a face cu respectivul cer.

Cum vad ca esti pe un FZ-30, si eu tot spre filtru inclin ;)

Apropo, cum ati traduce 'bracketing' in romana (ma gandeam la un nou ghid). Ca as vrea sa fac o diferentiere intre compensarea expunerii in general, si cea folosita in bracketing.

Editat de krossfire, 14 septembrie 2006 - 10:24.


#17
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003

 adipelcz, on Sep 14 2006, 11:05, said:

Ziua nu ai nevoie de trepied.
Eu fac poze la ISO 100, cu f/8 cu polarizator care-mi ia 3 stopuri si am 1/100. Deci nu e chiar asa rau..

Eu nu imi permit poze la ISO 100 din motive de FZ-30. Ma gandeam ca daca imi iau un filtru cu factor de prelungire a expunerii de 3. As putea opta pentru o diafragma mai deschsa de f8 si un 1/200.....asta nu ar insemna sa contracarez efectul filtrului?

#18
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.507
  • Înscris: 14.02.2006
nu, nu alterezi contracarezi efectul filtrului.
hai sa iti mai zic o smecherie care nu costa nici un ban si functioneaza si cand pola nu are nici o sansa. asteapta mai o lumina buna. daca ai soarele sus sau chiar putin in fata iar bucata de pamant pe care vrei sa o pozezi e putin umbrita contra unui cer foarte luminos nu te ajuta nici mama polarizatorului. incearca si tu sa ai soarele in spate, sa faci poze spre dimineata sau spre seara, cauta nori densi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate