Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 

Vreau cer ALBASTRU..m-am saturat de bleu sters

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Ma scuzati ca intervin din nou
De dragul exercitiului e ok cu PS dar pt un rezultat ok eu zic ca 1 milion lei filtru de polarizare e pacat ( plus ca dupa ce trece vremea entuziasmului cu cer+PS tot mai bun e un cer ca lumea pozat cu filtru - iar vremea cerului frumos in poza nu trece ) . Plus cate poti face ( sau invata ) in timpul pe care l-ai petrece cu PS scotand cer dupa cer . Aici se cam vede de ce merita alergat dupa echipament ( care nu face poze mai frumoase singur ci TE AJUTA)

#38
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

 tim2003, on Sep 15 2006, 20:02, said:

@angel
Corfu?


dap :) Fortareata noua, vedere spre cea veche.

#39
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 danilo, on Sep 15 2006, 22:59, said:

Ma scuzati ca intervin din nou
De dragul exercitiului e ok cu PS dar pt un rezultat ok eu zic ca 1 milion lei filtru de polarizare e pacat ( plus ca dupa ce trece vremea entuziasmului cu cer+PS tot mai bun e un cer ca lumea pozat cu filtru - iar vremea cerului frumos in poza nu trece ) . Plus cate poti face ( sau invata ) in timpul pe care l-ai petrece cu PS scotand cer dupa cer . Aici se cam vede de ce merita alergat dupa echipament ( care nu face poze mai frumoase singur ci TE AJUTA)

Asa ma gandeam si eu. O sa achizitionez pe ASTA, nu e decat 800k.

Cu PS m-am lamurit.......antitalent....exemple:

Original: Attached File  Bliss2.jpg   70.96K   112 downloads  si cel "lucrat" in PS: Attached File  Bliss2.fgfdgfdjpg.jpg   82.62K   130 downloads :puke:

Later edit: si prima poza e editata....are ceva levels.

Edited by hellrider, 16 September 2006 - 08:53.


#40
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
din cate stiu eu polarizatoarele liniare sunt ceva mai dificile in folosinta. cauta pe forum ca sigur s-a mai discutat ca sa te asiguri ca te descurci cu el.

#41
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Luati circular si gata . Pt cateva sute de mii...

#42
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
13 sute de mii  :D

#43
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Gasesti pe  la 1 mil circular

#44
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Pai tocmai ca am dat un search pe forum si din explicatiile maestrului Tudor am ajuns la concluzia ca imi trebuie unul de polarizare liniara. Daca aveam SLR atunci era altceva. La fel, din cate am inteles eu, cel circular e mai pretentios la folosire.
Avand in vedere ca am o "sapuniera" P&S (o idee mai avansata ce e drept) nu se justifica un polarizator circular.
In alta ordine de idei.. ieri am facut ceva teste cu diafragma la 8 , 9 , 10 si 11 si expunerea intre 1/500 si 1/800........am ramas surprins sa vad ca am detalii si in umbra...sincer nu ma asteptam de la un aparat care are probleme clare de dinamica. Pana acum asta a fost motivul pentru care m-am ferit sa pozez cu diafragma inchisa si expuneri scurte.......

#45
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

Quote

The metering and auto-focus sensors in certain cameras, notably SLRs, will not work properly with linear polarizers, both because of the mirror and because of the beam-splitters used to split off the light for focusing and metering. Circular polarizers will work with all types of cameras.
liniarul face probleme la autofocus in general si la autofocusul slr-urilor in special
sursa

#46
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 deejay86, on Sep 17 2006, 17:48, said:

liniarul face probleme la autofocus in general si la autofocusul slr-urilor in special
sursa

M-am hotarat sa cer sfatul la mai multa lume AICI

#47
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Ce ti-am postat eu mai sus e facut cu Tiffen circular ( Pentax DL obiectiv Sigma 18-55 din kit )

#48
rommel

rommel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 17.01.2005
O descriere mai amanuntita, pas cu pas:
Fix the blown out sky:
http://www.sxc.hu/blog/post/591
sau
http://www.layersmag...dient-tool.html

#49
neanu66

neanu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.03.2006
Hop si eu cu un exemplu de cer accentuat in Photoshop. Evident, fotografia incearca sa promoveze ideea Alegeti Oferta de Turism Intern, chemand turistul sa bea o cafelutza la celebra carciumioara de stuf la Ovidiu din Vama Veche, pe vremuri celebru loc al melancolicilor de a vedea soarele apunand si rasarind pe ei, astazi mai mult ce vedeti in poza. Layer copy mixat cu Multiply, eraser tool pe noul layer in zona plajei. Am urmarit un cer mai dramatic, desi altceva e dramatic aici...

Attached Files



#50
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 neanu66, on Oct 10 2006, 07:10, said:

......astazi mai mult ce vedeti in poza.

Imi pare rau ca ai avut ocazia sa vezi asa un subiect :mellow:
Imi place. Ai avut un wide, sau ai facut stitch?

Later edit:
BTW. A venit ieri polarizatorul. O sa incerc sa il testez azi. Am optat pt. un warm polarizer de la Tiffen. pentru a beneficia de efectul de warming imi mai trebuie un carton de WB (ma gandeam daca acel carton alb din cutia filtrului nu o fi cumva chiar ce imi trebuie) deoarece preseturlie din camera nu ma multumesc iar pe auto WB anuleaza efectul filtrului.

Edited by hellrider, 10 October 2006 - 09:19.


#51
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Am reusit sa testez filtrul Tiffen WPOL (34usd la BH). Din pacate am avut timp doar pt niste teste rapide (inca nu m-am obisnuit cu +2.5 f stops)....
Attached File  resP1030054.jpg   196.46K   61 downloadsAttached File  resP1030110.jpg   99.77K   60 downloadsAttached File  resP1030052.jpg   154.22K   79 downloads

Edited by hellrider, 16 October 2006 - 15:06.


#52
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

 hellrider, on Oct 16 2006, 16:04, said:

Am reusit sa testez filtrul Tiffen WPOL (34usd la BH). Din pacate am avut timp doar pt niste teste rapide (inca nu m-am obisnuit cu +2.5 f stops)....
Ti-a trebuit si adaptor pentru filtru ? De unde l-ai cumparat (filtrul si/sau adaptorul?

Edited by Livik, 17 October 2006 - 12:57.


#53
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 Livik, on Oct 17 2006, 13:56, said:

Ti-a trebuit si adaptor pentru filtru ? De unde l-ai cumparat (filtrul si/sau adaptorul?

Nu mi-a trebuit nici un adaptor, camera are filet de 55 mm, fitrul respectiv se face pe toate marimile. A fost cumparat de la B&H Photo Video din New York. Am rugat un amic care se intorcea in tara sa mi-l aduca impreuna cu un set de close-up (+1+2+4) tot de la Tiffen si tot pe 55mm.

#54
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
Tiffen WPOL asta e un filtru cokin ?
lucreaza lafel ca polarizatoru?
sau ce e?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate