Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Relocare temporara USA - RO - transport FEDEX

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
Dupa ce am intrebat de bani intreb si de lucruri:

Probabil in viitorul apropiat ma voi intoarce pentru o anumita perioada de timp in Romania din USA si odata cu mine imi voi aduce si niste lucruri.
Nu vorbesc de mobila sau chestii mari, ci de haine, chestii personale, electronice (2 laptop-uri , desktop computer cu 2 LCDuri, camera filmat, aparat foto etc  toate folosite si repet ale mele). Greutatea totala va fi sa zicem rotund 100kg, desi probabil va fi mai putin. Mobila si lucrurile mari le voi pune la storage pentru cat va fi nevoie, dar ce nu e lipsit de importanta si am nevoie voi aduce.

Modalitatea de transport va fi FEDEX, inca nu stiu daca Freight sau nu pentru ca beneficiez de niste beneficii Fedex si platesc doar 25% din orice transport si inca nu stiu daca se aplica la Freight.

Intrebarea este urmatoarea, ca am lungit-o: stiu ca atunci cand in tara ridici pachetul de la Fedex, sau ti se aduce acasa, ti se deschide in fata si se vede ce se impoziteaza, taxeaza (daca gresesc corectati-ma). Facturi nu mai am la tot (cel mult ce am comandat pe internet am salvate facturile online) si repet totul este folosit. Cum pot face sa nu platesc taxe pentru lucrurile mele, lucruri pe care le-am cumparat pentru mine si pe care le voi folosi tot eu in continuare.

Multumesc mult de tot

#2
nebux

nebux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2006
ar fi bine sa astepti pana la 1 ianuarie daca e posibil, atunci cand poate romania va intra in UE. nu stiu daca e valabil si pt state, dar dupa aderare ar trebui sa nu mai platesti taxe vamale la produse proprietate personala, doar trebuie sa ai dovada ca stateai in state, ceva legat de domiciliu pe pasaport.
nu stiu prea bine fusese o emisiune pe TVR international.

altfel, daca esti si tu langa pachete, metoda, cred ca 50 100€ merge inca.

#3
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
dovada ca locuiesc aici am, slava domnului, incepand de la permis conducere, conturi in banci, acte legale etc. ar fi bine daca ar disparea taxele pe propriile obiecte. in ceea ce priveste metoda 50-100, in primul rand am auzit ca cei de la fedex nu prea umbla cu de-astea, iar in al doilea rand as cauta o metoda mai "legala". Oricum operatiunea s-ar desfasura dupa 1 ian.

nebux, multumesc pt raspuns, stie insa cineva mai multe despre evitarea platii taxelor pentru propriile bunuri, pentru ca sincer nu as vrea pentru un laptop pe care eu il iau de aici cu 1000 si ceva si pe ca il folosesc juma de an sa platesc in ro taxe pe 2500, doar ca asta e valoarea lui de catalog - a fost doar un exemplu.

merci mult

#4
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Legislatia aici


si cel mai bine ar fi sa-i intrebi pe cei de la Fedex, ar trebuis a fie experti in treaba asta.

Fedex Ro

#5
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006

View PostDana_H, on Sep 12 2006, 05:34, said:

Legislatia aici
si cel mai bine ar fi sa-i intrebi pe cei de la Fedex, ar trebuis a fie experti in treaba asta.

Fedex Ro


Un reply mai bun de atat nu puteam sa cer. Link-ul catre legislatie este perfect, si imi dau seama ca ma incadrez si ca avand in vedere faptul ca am avut domiciliul peste 12 luni aici si ca obiectele le-am folosit peste 6 luni, in marea lor majoritate nu am de platit taxe vamale.  

Dana_H, multumesc din suflet.

#6
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cu placere si bafta. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate