Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Zoom 10x pt DSLR sau SRL like

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Salut,
Momentan am un P&S cu 10X cu care am inceput sa invat abc-ul fotografiei.
Am tot vazut ca SLR/DSLRurile cu obiective de dimensiuni obisnuite au zoomuri mici 2-3X. Comparand cu zoomul 10X pe care il are camera mea (un Kodak DX7590) mi se pare destul de putin. Si credeti-ma i-am simtit utilitatea de foarte multe ori. Nu vorbesc de calitatea imaginii aici pentru ca indiscutabil nici nu se poate face comparatie intre ce am eu si un DSLR.

Spuneti-mi, ca fotografi cu experienta, nu simtiti nevoia unui zoom mai mare la fotografii outdoor? Un 18-55mm nu permite prea mult si pe munte e cam greu sa cari obiective voluminoase.

#2
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
cu un 18-55 si un 70-300 te descurci cam in orice situatie. Si ai (cu o mica gaura intre 55 si 70) un zoom de 300 / 18 = 16.6 X

P&S-urile au de obicei distantele focale echivalente cu 35 - 350 mm, sau 38-380 mm (astea cu 10x zoom)

Pe un DSLR cu factor de crop de 1.6 (adica senzorul nu e cat e filmul de mare) ai avea distante focale echivalente cu 29 - 480. Si nu cred ca se compara.

Cand iti iei SLR iti mai iei automat inca o geanta. Deci pt munte poate nu e dea mai buna varianta, insa daca vrei calitate, le cari ca n-ai ce face.

PS: Zoom-ul este raportul dintre distanta focala cea mai mare si cea mai mica: deci 18-55 are un zoom de 55/18 = 3.05X. Un 70-300 are 300/70 = 4.29 X. Insa cu 18-55 faci cadre foarte largi (un grup de 10 persoane, pozat de la 3-4 metri), iar cu 70-300 poti incadra o vrabie in tot cadrul de la 2 metri, desi factorul de zoom e apropiat.

Edited by adipelcz, 08 September 2006 - 12:29.


#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
fotografii outdoor?
genurile de fotografie parca erau altele :)

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Zoom mic
Zoom mare
Observi sper ca nici unul nu se apropie de 10x ;)
(in caz ca nu-i clar, obiectivele nu se "masoara" in icsi. E mai usor daca te gandesti la distanta focala).

Eu prefer obiectivele cu focala fixa. Usoare, compacte, calitate superba (exceptiile pot fi evitate). Ce-i drept, cu 50-ul mi s-a intamplat sa simt nevoia atat a unui wide cat si a unui tele; insa a unui superzoom, niciodata ;)
Depinde evident de ceea ce vrei sa faci (peisaje? wildlife?), de preferintele personale, de diverse constrangeri (de exemplu nu oricine poate sa care un 1DsMkII cu un rucsac de L-uri la 8000m). Deci raspunsul doar tu ti-l poti da.

#5
bocosb

bocosb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.10.2005
dupa ce o sa ai mai multa experienta o sa vezi ca nu ai nevoi de "zoom-uri de 10x" numai f rar, sau daca fotografiezi wildlife, sport.. eu majoritatea pozelor le-am facut cu focale intre 30 si 90 mm

Asta ii grija cea mai mare a cumparatorilor de camere foto - cat are zumul?  :lol:

#6
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

View Postadipelcz, on Sep 8 2006, 13:26, said:

PS: Zoom-ul este raportul dintre distanta focala cea mai mare si cea mai mica: deci 18-55 are un zoom de 55/18 = 3.05X. Un 70-300 are 300/70 = 4.29 X. Insa cu 18-55 faci cadre foarte largi (un grup de 10 persoane, pozat de la 3-4 metri), iar cu 70-300 poti incadra o vrabie in tot cadrul de la 2 metri, desi factorul de zoom e apropiat.

Cred ca acesta e cel mai apropiat raspuns de ceea ce ma interesa... acum ( in nestiinta mea ) vreau sa aflu mai multe de spre distanta focala. Ce este ea si vorba aceea : de ce e bine sa fie mare (sau mica) - sau nu... Multumesc anticipat pentru raspunsuri.. Si nu fiti rautaciosi :-) nimeni nu s-a nascut invatat si in plus nici nu va voi face concurenta. Promit !


View Postbocosb, on Sep 8 2006, 14:07, said:

dupa ce o sa ai mai multa experienta o sa vezi ca nu ai nevoi de "zoom-uri de 10x" numai f rar, sau daca fotografiezi wildlife, sport.. eu majoritatea pozelor le-am facut cu focale intre 30 si 90 mm

Asta ii grija cea mai mare a cumparatorilor de camere foto - cat are zumul?  :lol:

Ei bine poate ai dreptate sau poate nu. Exemplu am fost sapt trecuta la Podragu - in Fagaras si am reusit sa fotografiez o marmota pe versantul opus al vaii. A iesit binisor deci cred in utilitatea zoomului. Deh.. parere de profan :-)

#7
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Nu suntem rautaciosi, doar ca-i mai 'intepam' nitel pe cei ce nu se obosesc sa caute. Prieteneste ;)
Despre distanta focala ai invatat la liceu (fizica afaik e inca obligatorie). Babeste, pentru un anumit format cu cat distanta focala e mai mare cu atat unghiul de cuprindere e mai mic - cu efectul de rigoare (ma feresc sa spun ca 'apropie', n-as vrea sa scoatem perspectiva din ecuatie). De fapt toata chestia asta cu distantele focale poate fi asemuita cu un crop&resize optic.
Observa ca n-am pomenit in paragraful de mai sus de icsi! Mai degraba numeri firele de par din nasul marmotei cu un tele de 1200 (nu trebuie sa-mi ziceti ca exagerez...), adica cu un "zoom 1ics", decat cu un - sa zicem - 50-500, adica zoom 10 ics, la 500mm.

#8
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostIceman73, on Sep 8 2006, 13:15, said:

Salut,
Momentan am un P&S cu 10X cu care am inceput sa invat abc-ul fotografiei.
Am tot vazut ca SLR/DSLRurile cu obiective de dimensiuni obisnuite au zoomuri mici 2-3X. Comparand cu zoomul 10X pe care il are camera mea (un Kodak DX7590) mi se pare destul de putin. Si credeti-ma i-am simtit utilitatea de foarte multe ori. Nu vorbesc de calitatea imaginii aici pentru ca indiscutabil nici nu se poate face comparatie intre ce am eu si un DSLR.

Spuneti-mi, ca fotografi cu experienta, nu simtiti nevoia unui zoom mai mare la fotografii outdoor? Un 18-55mm nu permite prea mult si pe munte e cam greu sa cari obiective voluminoase.
any given pentax dslr + 18-55 + 50-200 (ambele obiective au ceva de genul 200 si ceva de grame) si sunt micute si impreuna fac 10X si ceva :) (metaforic)

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Da ma Kunzite, tu preferi prime-urile pentru ca iti place sa te uiti la ele, FFS. Sa te vad cum faci poze cu 50'u la un grup mare de prieteni intr'o camera.

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Ce, nu exista posibilitati? Uite cate sunt:
a. ii pun sa se grupeze foarte strans. Uite-asa se innoada prietenii strasnice ;)
b. ii pozez, dar pe rand.
c. ma iau la harta cu ei. In acest mod, multi se vor supara si vor pleca - deci dintr-un grup mare de prieteni va ramane un grup mic de prieteni, si nu voi avea nici o problema in a-i fotografia cu 50-ul.
d. ii scot afara din camera; lenesii naibii, ce, nu pot sa se deplaseze? :D

Imi plac obiectivele cu focala fixa si pentru ca sunt amator, deci nu-s supus unor anumite constrangeri in genul "trebuie sa fac poza unui grup mare de prieteni intr-o incapere". Si asta nu inseamna ca singurul obiectiv pe care-l voi folosi vreodata va fi acest 50mm.

#11
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005

View PostIceman73, on Sep 8 2006, 14:24, said:

Cred ca acesta e cel mai apropiat raspuns de ceea ce ma interesa... acum ( in nestiinta mea ) vreau sa aflu mai multe de spre distanta focala. Ce este ea si vorba aceea : de ce e bine sa fie mare (sau mica) - sau nu...

Ca vechi incepator am avut mari probleme cu explicarea distantei focale. Una dintre cele mai proaste idei mi s-a parut (si mie) sa spui ca zoomu "apropie". Personal, una din cele mai bune intuitii a fenomenului mi s-a parut asta:

http://photo.net/lea...hotographs/lens

Iar daca vrei ceva optica, asta mi-a placut:

http://www.olympusmi...nses/index.html

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mai buna era vorba cu "faci poze mai departe cu zoom-ul". :lol:

#13
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005

View PostAlexIP, on Sep 9 2006, 20:48, said:

Mai buna era vorba cu "faci poze mai departe cu zoom-ul". :lol:

mai buna, da n-o stiam!
:w00t:  :w00t:  :w00t:

#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu e un avantaj. Deja dupa 8x , un ochi experimentat vede problemele in focalizare la P&S. La DSLR nu se intampla asa. (Evident cu un obiectiv bun).

#15
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Mai oameni buni eu nu am vrut sa creez controverse ci doar sa-mi lamuresc anumite lacune...Lucru care cred ca se intampla. Oricum intentia mea este sa scot tot ce pot din prezentul aparat in materie de exercitiu/invatat si apoi sa trec pe DSLR. Oricum va multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi.

#16
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postkrossfire, on Sep 9 2006, 21:32, said:

Deja dupa 8x , un ochi experimentat vede problemele in focalizare la P&S. La DSLR nu se intampla asa. (Evident cu un obiectiv bun).

iar te exprimi in dorul lelii?

#17
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostTaxon, on Sep 11 2006, 10:34, said:

iar te exprimi in dorul lelii?

Nu..uite, la un Nikon Coolpix 5700 (luat din Germania, evident nu de\pentru mine), la zoom maxim deja nu e acelasi lucru. (pe LCD nu se observa).

#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
inteleg ce vrei sa spui, numai ca exprimarea ta e imprecisa si poate incurca pe altii:
spui ca "Deja dupa 8x , un ochi experimentat vede problemele in focalizare la P&S"
de fapt ai vrea sa zici ca "la capatul tele al unui obiectiv de pe un aparat point&shot imaginea rezultata este mai neclara decit cele obtinute spre capatul wide".
insa ce ai zis tu s-ar putea intelege si ca "aparatele point&shot au probleme in a focaliza la capatul tele", ceea ce e cu totul altceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate